(Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
niepooczach
Posty: 169
Rejestracja: 26 lip 2008, 09:17
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 22 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: niepooczach »

Mi się uda chyba w końcu zawitać w Gdyni. Z chęcią zagram w T&T albo Churchilla. Albo poznam w końcu CC :)
Ostatnio zmieniony 29 kwie 2016, 14:15 przez niepooczach, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Muzeum II WŚ
Posty: 33
Rejestracja: 16 lip 2014, 08:39

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Muzeum II WŚ »

Muzealny zasób gier drugowojennych wzbogacił się o następujące tytuły:

Battle for Stalingrad
Combat Commander: Tournament Battle Pack – Leader of Men
Campaign Commander: Coral Sea
Campaign Commander: Roads to Stalingrad
Heroes of Normandie wraz z dodatkami: Carentan, St Mere Eglise, Pegasus Bridge, DDay Scenarios Pack
Last Battle: Ie Shima 1945
Lock 'n Load Tactical: Heroes of Normandy
Moral Conflict
Moral Conflict 1940
Operation Dauntless
Tank on Tank: Eastfront
Tank on Tank: Westfront

Zapraszamy na nasze spotkania :)
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: hancza123 »

Battle for Stalingrad bardzo bardzo lubię! Gra nieznana i niedoceniana. Pozostałych nie znam ale chętnie poznam :D
tomasz_zet
Posty: 44
Rejestracja: 08 sty 2016, 13:37
Lokalizacja: Gdynia

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: tomasz_zet »

Ja po raz kolejny muszę przeprosić i się nie pojawię.. przez majówke nazbierało się zbyt dużo do zrobienia..
Udanych rozgrywek i czekam na relację :D
Artur Dąbrowski
Posty: 48
Rejestracja: 28 sty 2016, 08:05

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Artur Dąbrowski »

Nas nie będzie niestety, masa rzeczy do zrobienia, a przed świtem wyjazd :(
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 942 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Odi »

Szkoda :(

Do rychłego zobaczenia!
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1634
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 150 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Highlander »

To kogo i jakich gier mam się spodziewać? Poza "estońską taktyką" :)
Awatar użytkownika
niepooczach
Posty: 169
Rejestracja: 26 lip 2008, 09:17
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 22 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: niepooczach »

Ja się zaraz zbieram :)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 942 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Odi »

Bardzo fajne, intensywne spotkanie.

Najpierw koledzy zgodzili się rozegrać partyjkę w prototyp gry o roboczym tytule "Enigma", nad którym pracujemy w Muzeum. Wnioski i wrażenia zebrane i zapisane. Materiał do przemyśleń jest, ale mam nadzieję zagrać jeszcze z tymi, których dzisiaj nie było.

Po Enigmie stół podzielił się na dwie części: na jednej tym razem Estończycy zmienili front i walczyli po stronie niemieckiej, próbując szturmować sowieckie pozycje pod Brześciem Litewskim w ramach systemu Combat Commander. Cieszę się, że kolejna osoba (Sławek) ten system poznała i chyba też polubiła. Dużo frajdy z niego można wyciągnąć, jest prostszy niż się początkowo wydaje i ogólnie generuje chyba całkiem sporo emocji. Tym razem nie do końca wiem, co się działo w CC, bo sam skupiałem się na rozgrywce w Race to Berlin.

Rozegraliśmy z Maćkiem tylko jedną turę, bo też każdy ruch wyjątkowo starannie analizowaliśmy. Sytuacja była bardzo ciekawa - na zachodzie Montgomery zaskakująco szybko przebił się przez Holandię do północnych Niemiec. Po sukcesach ofensywy alianckiej ciężar walk przeniósł się na wschód, gdzie Sowieci okrążyli wojska niemieckie na południu, lecz na froncie Grupy Armii Środek Niemcy udanie kontratakowali, zdobywając nawet przejściowo sowieckie składy zaopatrzeniowe i wybijając graczowi czerwonemu 4 kosteczki. Sytuacja była faktycznie bardzo interesująca i taką byłaby także druga runda, gdyby nie krótkowzroczność, głupota i modelowa wręcz niekompetencja Montgomery'ego, który połasił się na skok pod Las Turyński, rojąc o dobrej pozycji wyjściowej do blokowania Sowietom południowego podejścia pod Berlin. I gdy czołówki pancerniaków kanadyjskich i polskich wjeżdżały do Turyngii, kontrofensywa niemiecka odcięła aliantom zaopatrzenie i cała 1. Armia kanadyjska musiała iść do niewoli, a front przesunął się na pozycje z samego początku gry. Holandia wpadła ponownie w łapy niemieckie, a niesławny Montgomery został "awansowany" na generalnego inspektora załogi Gibraltaru, na której to posadce szczęśliwie nie musiał dowodzić nikim w polu.

Po pierwszej turze sytuacja wyglądała zatem w ten sposób, że choć Niemcy bronili się na wschodzie nieźle i całkiem agresywnie, to jednak Sowieci byli znacznie bliżej zwycięstwa, a Alianci ponownie zaczynać będą od forsowania Renu. Gra jest raczej rozstrzygnięta, ale zasejwowaliśmy i będziemy kontynuować.

Kolejne spotkanie 10 maja (wtorek) w Gdańsku. Zapraszam :)
Awatar użytkownika
Muzeum II WŚ
Posty: 33
Rejestracja: 16 lip 2014, 08:39

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Muzeum II WŚ »


Terminy najbliższych spotkań:

- 10 maja, wtorek, Gdańsk, Bifor, godz. 17-22
- 17 maja, wtorek, Gdynia, Caffe Anioł, godz. 17-22
- 24 maja, wtorek, Gdańsk, Bifor, godz. 17-22,
- 31 maja, wtorek, Gdynia, Caffe Anioł, godz. 17-22
- 8 czerwca, środa, Gdańsk, Bifor, godz. 17-22
- 14 czerwca, wtorek, Gdańsk, Bifor, godz. 17-22


Zapraszamy!
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Andy »

Odi pisze:krótkowzroczność, głupota i modelowa wręcz niekompetencja Montgomery'ego, który połasił się na skok pod Las Turyński, rojąc o dobrej pozycji wyjściowej do blokowania Sowietom południowego podejścia pod Berlin.
Zajechał drogę Pattonowi? :shock: Jak znam tego ostatniego, bez wahania uderzyłby na wojska Monty'ego! :wink:
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 942 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Odi »

Patton (siła 2) wykazał się wężowym sprytem i nie przeciwdziałał uderzeniu niemieckiemu (siła 5), które doprowadziło do kompromitacji Monty'ego ;)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Andy »

No to się uspokoiłem! :wink:
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4061
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 164 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: lacki2000 »

Jak tam poszło estońskim Niemcom pod Brześciem?
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2447
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Markus »

del
Ostatnio zmieniony 27 sty 2023, 16:11 przez Markus, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 942 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Odi »

lacki2000 pisze:Jak tam poszło estońskim Niemcom pod Brześciem?
Zacytuje Janka z wpisu na forum strategie:
Apropo Combat Commandera.
Mam wrażenie, że nie to prawdziwa gra strategiczna, ale bardziej gra przygodowa, bo tyle mogę namieszać w niej różne "eventy". Nie mówiąc już o tym, że przez kilka tur z rzędu można nie dostać na rękę odpowiednich rozkazów i okazuje się, że super plan taktyczny został całkowicie sparaliżowany. Do pewnego stopnia można powiedzieć, że nie wygra lepszy ale ten, który ma więcej szczęścia. Co nie zmienia faktu, że gra się bardzo przyjemnie ale trzeba potraktować potyczkę jako przygodę. W zasadach jest dużo małych haczyków i samo tłumaczenie nie wystarcza. Trzeba samemu przeczytać instrukcję, co uczynię przed następnym spotkaniem.
Chciałbym też zagrać w CC samemu, bo wydaje mi się, że ta gra dobrze pójdzie solo.
Tyle co ja widziałem, to że Niemcy utknęli przy tym pojedynczym drzewie, naprzeciwko domu z Sowietami, gdzie w Waszej grze był cekaem. Jednostki sowieckie w centrum były broken, ale z lasu szła odsiecz i ostrzeliwała flankowo faszystów.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 942 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Odi »

Kto się zapowiada na wtorek w Gdańsku? :)
tomasz_zet
Posty: 44
Rejestracja: 08 sty 2016, 13:37
Lokalizacja: Gdynia

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: tomasz_zet »

Po długiej przerwie tym razem w końcu mi się raczej uda pojawić i zagrać :D :D
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: hancza123 »

Ja bym chętnie wpadł ale muszę do Gdyni jechać. Arka wraca do ekstraklasy i muszę to zobaczyć. Czekam już 5 lat.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 942 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Odi »

Jasna sprawa :) Pewnie się spotkamy na trybunach w Ekstraklasie :)
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4061
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 164 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: lacki2000 »

Odi pisze:Jasna sprawa :) Pewnie się spotkamy na trybunach w Ekstraklasie :)
A nie lepiej na boisku? :)
Ja do Gdańska się nie wybieram.
A propos Muzeum to ponoć Graś już tak stanowczo nie optuje za zmianami w nazwie.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
niepooczach
Posty: 169
Rejestracja: 26 lip 2008, 09:17
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 22 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: niepooczach »

Ja niestety mam jutro wizytę u lekarza na 18 :/ Jeżeli wszystko pójdzie sprawnie to o ok 19 bym wpadł.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 942 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Odi »

Wczoraj bardzo sympatyczne spotkanie.

Najpierw z Tomkiem zagraliśmy w Combat Commandera. Chyba zrobiłem błąd, że dałem mu w jego pierwszej rozgrywce rolę obrońcy, i to dodatkowo w scenariuszu, w którym miał kilka jednostek na krzyż i zadaniem było twardo bronić się na zajmowanych pozycjach (scenariusz o obronie wioski przed nacierającymi Sowietami w grudniu 1941 roku). Z jego punktu widzenia gra miała zatem dość statyczny przebieg, przez co Tomek chyba nie zapałał miłością do CC. Szkoda, ale jeszcze będę próbować.

Po mniej więcej 10 rundach przerwaliśmy, bo przyszli Sławek i niezapowiedziany kolega z pobliskiego akademika (Kolego, ujawnij się na forum! :)).
Na szczęście byłem przygotowany na skład czteroosobowy, zabierając z naszego magazynu The Fires of Midway. W dwuosobowych drużynach rozpoczęliśmy wielkie zmagania o Midway. Jak to w TFoM bywa, działo się wiele i prawdziwie filmowo. Najpierw katastrofalnie nieskuteczne ataki bombowców i torpedowców z Horneta i Enterprise na zespół Akagi&Kaga (pierwsza eskadra: rzuty 1-1, druga eskadra: rzuty 1-2-1 :D), potem skuteczne japońskie naloty na Midway, które jedna nie zniszczyły lotnisk na wyspie na tyle, by nie dały rady wystartować z nich zespoły Marauderów i Dauntlessów. Zwłaszcza dzielna eskadra Marauderów zasługuje na uznanie, bo najpierw cudem udało się jej uciec pilnującym zespołu japońskiego myśliwcom Zero, potem przedarła się przez gęsty ostrzał opelot i wreszcie ulokowała celną torpedę w burcie Soryu. Dauntlessy z kolei podpaliły Hiryu. No, to było całkiem epickie. W tym wszystkim nie brał udziału Yorktown, ukryty w szkwale. Gdy w drugiej rundzie postanowił się jednak włączyć do walki, został dosłownie rozstrzelany przez japońskie lotnictwo. Bombardowanie Soryu i Hiryu ponownie przyniosło rezultaty, także Kaga dostała wreszcie co się jej należało. Pojedynek przerwaliśmy po dwóch rundach, przy stanie 3-2 dla Amerykanów, ale grało się - jak zwykle w TFoM - bardzo przyjemnie. Przy czterech osobach doskwiera tylko lekki downtime, ale z drugiej strony, w dobrym towarzystwie i przy gradzie lecących bomb, prawie się tego nie zauważa :)

Potem jeszcze rozgadałem się o działalności Muzeum i bombardowaniach miast, i potem już naprawdę musieliśmy biec na pociąg.

Za tydzień, we wtorek, zapraszam do Gdyni, do Caffe Anioł :)

PS
Spoiler:
tomasz_zet
Posty: 44
Rejestracja: 08 sty 2016, 13:37
Lokalizacja: Gdynia

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: tomasz_zet »

Małe sprostowanie - to Sławek przyszedł później, a swoimi powiedzonkami rozśmieszał nas do łez :D

Faktycznie Combat na pierwszy rzut.. zdziwił mnie system aktywacji jednostek przez dowódcę.. aczkolwiek jest do bardzo ciekawy aspekt. Jeszcze wieksze zdziwienie pojawiło się gdy jednostki wroga przeszły przez bagna i to dość szybko, a moje strzały nie zadawały jakichkolwiek ran :shock:
Samej grze nie pozwole przejść koło nosa i na pewno będę chciał by wyciągnąć ją na stół :)

Później zaczeliśmy pływać i latać - muszę przyznać, że zabawa przednia i fakt, że rozgrywka w 4kę też coś daje.. sama konsultacja pomiędzy dowódcami.. niż tylko własne myślenie o jednostkach. Szum fal, ryk silników.. czy samolotów spadających.. i narracja Bartka - gdzie pomyślalem, ze może on robi to taktycznie.. specjalnie po to by zaprzątnąć myśli przeciwnika by jego ruchy nie były zbyt dokładne.. 8)

I nadchodzi pierwsza walka.. Amerykańskie jednostki strzelają.. i..
Obrazek

Po chwili kolejny strzał niebieskich..
Obrazek

I Sławek mówiący "Ale widzisz Bartek.. poprawiłem się!!" :D

Suma sumarum.. to on został z okrętami nieuszkodzonymi :shock:
Awatar użytkownika
niepooczach
Posty: 169
Rejestracja: 26 lip 2008, 09:17
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 22 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: niepooczach »

Rzuty były spoko. Wszystko obliczone na uśpienie japońskich "statków' ;P i decydujący nalot w ostatniej fazie.
Gra bardzo przyjemna, lekka, a zarazem zręcznie oddająca klimat i realia. Z chęcią jeszcze zagram ale raczej w 2-osobowym składzie.
ODPOWIEDZ