(Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Jahoss666
Posty: 17
Rejestracja: 24 maja 2016, 09:44

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Jahoss666 »

Z kolegą to znaczy z Madra22. Źle napisałem. Mój błąd
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2447
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Markus »

Odi pisze:Madra -> a powiedz, kim Ty jesteś, w co grał z wojennych i o której zamierzasz przybyć?
Czy napewno dobrze identyfikujecie płeć nowej osoby :-) ?
Madra pisze:Przepraszam ale pogubiłam się w tych komentarzach! Kiedy jest to spotkanie dokładnie i o której?
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4061
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 164 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: lacki2000 »

Ja, jak zapewne zauważyliście ;) , jestem nieobecny. Pracy ci u nas dostatek :/
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 942 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Odi »

Wczorajsza rozgrywka w Next War zaserwowała nam wszystko co najlepsze w grach żetonowych o skali operacyjnej. Grało się doskonale :) Ostatecznie ja z Jankiem podzieliliśmy się siłami indyjskimi, atakującymi pakistański Pendżab Południowy, Paweł kierował pakistańską obroną.

Plan zakładał wykorzystanie uzyskanego zaskoczenia i przeprowadzenie śmiałych, agresywnych rajdów na skrzydłach, celem izolacji rejonu będącego celem operacji. Siły indyjskie miały przeciąć komunikację autostradową z Lahore, największą aglomeracją regionu, utrudniając lub uniemożliwiając Pakistańczykom przesłanie tam posiłków w drugiej fazie operacji i jednocześnie umożliwiając jednostkom indyjskim drugiej fali spokojne podejście i szturmy na umocnione pakistańskie punkty oporu. Taki sposób działania sugerowała rozległa mapa z kilkoma komunikacyjnymi punktami węzłowymi (mostami, skrzyżowaniami). Plan udało się zrealizować z nawiązką. Od początku gra zaserwowała nam ciekawą decyzje do podjęcia, mianowicie gdzie wykorzystać indyjską brygadę powietrznodesantową. Ostatecznie zdecydowaliśmy się zrzucić ja na głębokie zaplecze npla, z zamiarem opanowania lotniska, na które zamierzaliśmy przerzucić droga powietrzną (wobec naszej przewagi w powietrzu) dywizję piechoty. Siły te miały absorbować Pakistańczyków i utrudniać im dojazd do rejonu walk. Mostu powietrznego nie udało się akurat zrealizować, ale spadochroniarze osiągnęli swój cel. Jedną z dwóch swoich najsilniejszych jednostek w pierwszej fazie gry (elitarną dywizję pancerną) Paweł zdecydował się bowiem rzucić do odbijania lotniska, a potem jednostka ta utknęła w walkach z indyjskim korpusem, atakującym skrzydłowo rejon Sahiwelu. Ostatecznie została zniszczona z dala od Pendżabu.

Chciałbym podkreślić świetną współpracę z Jankiem. Obaj konsekwentnie i agresywnie realizowaliśmy plan izolacji południowego Pendżabu, dobrze odróżnialiśmy heksy i walki kluczowe od drugorzędnych. Janek jest wojskowym, więc czułem się jak w sztabie :)
Szacunek dla Pawła za dobre ogarnięcie złożonych przecież zasad do Next War, dzięki czemu mogliśmy się z Jankiem oddać przyjemności dowodzenia.

Nie wiem, czy scenariusz ten jest zbalansowany (chętnie zagram Pakistańczykami), ale na pewno bardzo dynamiczny i żywiołowy. Pomogło też, że na razie graliśmy bez zasad zaopatrzenia, czyli było to takie radosne wojowanie, bez troszczenia się o drobiazgi w rodzaju paliwa, amunicji i żywności :D

Przebieg natarć indyjskich:
https://zapodaj.net/images/881304cf4c219.jpg
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1634
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 150 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Highlander »

Highlander pisze:(...)
Opowieść o Pacific Victory z mojej strony:

1) Założyłem na starcie że dysproporcja produkcji zmusza mnie do podjęcia ostatniej strategicznej ofensywy w pierwszych dwóch kwartałach.

2) Celem strategicznej ofensywy ma być poprawa sytuacji strategicznej Japonii :) Po analizie mapy i zasad stwierdziłem że opcje mam takie i że mogę wybrać tylko jeden kierunek:
- Indie (4 PP)
- Australia i NZ (4 PP)
- Hawaje (2 PP)
- Wybrzeże USA (9 PP)

Ostatnia opcja wydała mi się najbardziej ryzykowna i nie na pierwszą świadomą grę.
Hawaje to tylko 2 PP - też odrzuciłem.
(...)
Na wczorajszym spotkaniu udało się przetestować w praktyce z Giovannim ostatnią opcję. Okazało się (i chyba historycznie bardzo dobrze?) że taki atak to szaleństwo ze strony Japonii. Amerykanie muszą wrzucić dwa pełne korpusy piechoty do głównej bazy w Anchorage (razem 8 podwójnych stepów wytrzymałości) a flotę mogą wycofać. Niepotrzebnie odsłoniłem się wycofując się z Attu i Dutch Harbor, przez co Japonia mogła latem je skontrolować. Następnie grupa inwazyjna z Japonii zdążyła zaatakować jesienią Anchorage, ale wydaje mi się że zadanie 16 strat typu "ground" flotą w jednym ataku i jednocześnie przeżycie desantującej się armii japońskiej to bardzo trudna sprawa. Jak się nie uda jesienią, to ten front zamiera na dwa zimowo-wiosenne kwartały i pozamiatane. Możliwe że lepsze efekty by się osiągnęło używając dwóch pełnych armii japońskich i desantując jest dopiero gdy okręty zredukują obie piechoty amerykańskie do "1" (12 hitów!). Wtedy trzeba na 8*K6 uzyskać 4 trafienia na G2... też ciężko. I tak świadomy gracz USA zablokuje możliwość takiego ataku przez zostawienie przesłony w Dutch Harbour.

Grę pozamiatało to, że Japonia aby zaatakować USA wyczyściła swój front Indyjsko-Indonezyski. W efekcie natychmiast jesienią 1942 poszedł silny kontratak na Siam i Singapur plus blokada pól roponośnych w Indonezji.

Czyli Japonia atakując USA jednocześnie naraziła się na utratę wszystkich punktów strategicznych zdobytych zimą 1941. Partia skończyła się po dwóch sezonach.

-----------

Drugi stół grał w Next War:Pakistan. Koledzy chyba byli zadowoleni z rozgrywki, ja patrząc z boku miałem wątpliwości co do mechaniki gry w wariancie uproszczonym. Kompletny brak zasad zaopatrzenia zamienił grę w skali operacyjnej w ganianie się dywizjami setki kilometrów po planszy, nie istniało coś takiego jak linia frontu, osłona flanek i linii zaopatrzeniowych - czyli jeszcze prościej niż w starej kultowej grze "Ardeny 1944" Dragona. Sama gra na oko mechanicznie i graficznie bardzo podobna do gier operacyjnych o II WŚ Marka Simonitcha (France'40, Ukraine'43).
Chętnie się przyjrzę wersji zaawansowanej, gdzie trzeba dywizje zmechanizowane od czasu do czasu zatankować paliwem z zaplecza - to powinna być zupełnie inna gra.
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: surmik »

Graliście w Next War na Standard Rules?

Edit: Doczytałem co napisał Highlander :) Właśnie czytam zasady Next War: Poland i potwierdzam, że na zasadach Advanced to zupełnie inna, mocno skomplikowana, gra :)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 942 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Odi »

Wiesz, jesteśmy w trakcie uczenia się. Na razie idzie nieźle.

A masz Poland?
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: surmik »

Jeszcze nie, szykuje się do kupna w tym lub przyszłym tygodniu. Na razie studiuje zasady i ćwiczę troszkę na Vassalu. Niestety nie ma tam CRT więc grac bez fizycznej kopii się nie da. Szkoda, że nie mogę w te wtorki przyjeżdżać :(
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 942 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Odi »

No ale słuchajcie, wtorki to termin stały, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby się umawiać indywidualnie w inne dni, co zresztą chłopaki praktykują.
Jahoss666
Posty: 17
Rejestracja: 24 maja 2016, 09:44

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Jahoss666 »

Dzięki za mile spędzony czas. Pakistan jak najbardziej udany! Świetna rozgrywka i świetne decyzje taktyczne. Wprowadzanie w błąd Pawła wyszło nam na dobre. Często podejmowaliśmy decyzje dwuznaczne... co dało nam przewagę. Na przykład wprowadziliśmy jednostkę na heks na którym mogła kąsać jak i hamować posiłki przeciwnika. Dziś wiem, że zagrał bym zupełnie inaczej... ale cóż... każdy dowódca mógłby tak powiedzieć po wykonanej akcji :) Może miej ludzi by zginęło:P

Paweł nie załamuj się. Z Odim mieliśmy przewagę mózgową :P więc looz. Wielki szacun dla ogarnięcia zasad byśmy mogli wspólnie cieszyć się grą.

Największym mankamentem tej gry dla mnie to były te korpusy i wielkie jednostki... doświadczenie pokazuje mi więcej elementów wpływających na działania niż przy dużych jednostkach :) Wyobrażam sobie dowódce korpusu, który mówi:
- Puście tam lotnictwo! a okzauje się, że z 4 samolotow tylko jeden wystartował :P Od razu mi się przypomina jednostka EsEs, która wpadła w okrążenie koło Grudziądza w 45 r. Co z tego że mieli bardzo dużo nowych Panter... jak tylko w jednej było radio :D Do tego jakość tych kotów dawała wiele do życzenia.

https://www.facebook.com/1697505791/vid ... 178610058/
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 110 times
Been thanked: 64 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Muad »

Generalnie mam problem z kompem i zdjęcie też nie wchodzi mi tu dobrze..

---
@surmik
Graliśmy na standardowe zasady. Jeżeli potrzebujesz CRT to na stronie GMT, bodajże przy Korei czy Taiwanie jest link do materiałów, gdzie masz wszystkie tabele i wszystkie instrukcje wraz z erratami i dodatkowymi tutorialami. Oczywiście jeżeli skusisz się na zakup NextWar:Poland to będę zainteresowany odkupieniem dodatkowych/poprawionych tokenów do India-Pakistan (jest tam kilka) :D

---
Nie no nazywajmy rzeczy takimi jakimi są: dostałem wpierdziel xD i to ewidentnie także nie było co save'ować. Indyjski blitzkrieg okazał się znakomitym sukcesem. Chłopaki idealnie rozplanowali wojska i nimi zarządzali, a ja słuchając ich, ile to oni dobrych pomysłów mieli to zgłupiałem. Co plan to ja tylko myślę "o cholera, oni na prawdę przyszli tu mnie zajechać, fak.." Także słuchajcie, razem macie taki dobry Intel i Experience, że ja to muszę uważać co robię :P W hexówkach jeszcze mam małe doświadczenie, a sama znajomość zasad to nie wszystko.

Generalnie popełniałem sporo błędów i nabierałem się na tanie sztuczki Indian. Powinienem bardziej skupić się na pasywnej obronie niż na próbie podgryzania przeciwnika. Większość walk jakie podejmowałem były przy ratio 1:1 bez korzystnych modyfikatorów, czyli zdawałem się na szczęście, jednakże strategia na good-rollsy zawsze kończy się tak samo - odwrotnie. Parę błędów ze względu na zasady też popełniliśmy jednak to by planszy za bardzo nie zmieniło. Nie potrafię jeszcze patrzeć na plansze w szerszej perspektywy, tylko skupiłem się na objectivach, podczas gdy Indianie urządzali sobie rajd Dakar czołgami po Pakistanie :P (gdyby były zaawansowane zasady to by tego nie było ale fun jest fun).

Co do zasad to muszę jeszcze raz sprawdzić i także was zapytać, bo czasem jak się dużo czyta tekst to nie widać pewnych rzeczy. Nie jestem pewien czy tura inicjatywna powinna być tak długa. Bo wbrew pozorom wychodzi na to, że jest prawie 3x dłuższa niż zwykła - contested. Niby ma dawać przewagę, ale czy nie za dużo tej przewagi? Temat do sprawdzenia jeszcze. Sprawdzę też jak wygląda pełny scenariusz na podstawowych zasadach - jak wygląda setting, bo generalnie to jest to co graliśmy Lahore +Kashmir. Zasady zaopatrzenia zostawmy do zaawansowanej gry (później) w podstawce można niby dodać opcjonalnie ale to będzie tylko rysowanie linii palcem z punktu A do B, a zasady zaawansowane wprowadzają moim zdaniem ciekawy i dobry system zaopatrzenia. Maćkowi moim zdaniem takie rozwiązanie przypadnie do gustu.

Za tydzień mam propozycję: Semper Fidelis, jak ogarnę zasady :D
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 942 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Odi »

Heh, no fakt, rzuciliśmy się na Ciebie ostro :)

Ja się za tydzień umówiłem z Maćkiem na CC. No, chyba że przyjdzie już do mnie Hannibal&Hamilcar, to wtedy zmienia planów :)
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: surmik »

Wychodzi na to, że ja jednak dam rade wpaść we wtorek :)
Zagram z chęcią w jakiś tytuł z serii NW a ze sobą będę miał Colonial Twilight.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1634
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 150 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Highlander »

Odi pisze: Ja się za tydzień umówiłem z Maćkiem na CC. No, chyba że przyjdzie już do mnie Hannibal&Hamilcar, to wtedy zmienia planów :)
To będzie Twój własny egzemplarz czy muzealny?
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 942 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Odi »

Jeśli w ogóle będzie, to mój własny.

UWAGA PANOWIE, MAM WAŻNY KOMUNIKAT!!!

Z dniem 5 marca zostaję oddelegowany na 3 miesiące do Muzeum Westerplatte. Z tego płyną dla nas istotne zmiany:

1. Na ten czas nie mam dostępu do muzealnego magazynu gier. Jeśli ktoś szczególnie chciałby spróbować jakiś konkretny tytuł w tym okresie, prosiłbym o informacje do jutra, do godz. 14.00.

2. Na spotkania wtorkowe docierać będę zapewne najwcześniej o godz. 18. Niewykluczone, że będę pojawiał się rzadziej niż do tej pory.
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 110 times
Been thanked: 64 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Muad »

Mogę bez problemu zabrać 2 gry, np. NextWar i Semper Fidelis, chociaż chciałbym w to drugie bardziej zagrać :)

Hmm czy w torbie będziemy mieli na pewno T&T i Pacific Victory? Odi a co z Churchillem? Ten kolega/znajomy nadal chętny i czy w torbie będzie? Trochę późno o tym piszę...
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2513
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Jan_1980 »

Niestety już dziś wiem, że mnie niestety w najbliższy wtorek nie ma.
Do następnego raza!
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1634
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 150 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Highlander »

Muad pisze:Mogę bez problemu zabrać 2 gry, np. NextWar i Semper Fidelis, chociaż chciałbym w to drugie bardziej zagrać :)

Hmm czy w torbie będziemy mieli na pewno T&T i Pacific Victory? Odi a co z Churchillem? Ten kolega/znajomy nadal chętny i czy w torbie będzie? Trochę późno o tym piszę...
T&T i Pacific Victory są w torbie. W razie czego ja też mam egzemplarz T&T w domu.
Saw11
Posty: 21
Rejestracja: 06 paź 2011, 00:05

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Saw11 »

Cześć,

W najbliższy wtorek/środę będę gościnnie w Gdańsku i jako zapalony gracz planszówek (głównie heksówek) chciałbym przyjść na wtorkowe spotkanie :)

W Klubie będę ok. 18:23 (tak przyjeżdża pociąg na Gdańsk Oliwa z Katowic) i mam w zasadzie elastyczny czas na grę (max. do 23:30 ;) ).

Mogę przywieźć coś Simonitcha (najchętniej France'40 lub Ukraine'43), Fighting Formations: The Grossdeutschland, The Napoleonic Wars, Hannibala:RvC, Zimną Wojnę, coś z Jours de Gloire (Dni Chwały) lub z TLNB (np. The Coming Storm). Jestem również otwarty na Wasze propozycje.

Czy jest ktoś chętny do gry lub szukający kolejnego gracza do wieloosobówki? Dajcie znać, żebym wiedział, że jest sens przyjechać do Klubu.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 942 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Odi »

Zapraszamy jak najbardziej.

Wygląda na to, że będzie nas sześciu (ja, Łukasz, Maciek, Paweł, surmik i saw). Jakoś się podzielimy.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4061
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 164 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: lacki2000 »

ja może też będę ale nic nie obiecuję :) Może też uda mi się kogoś zwerbować, ale tego też nie obiecuję.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 942 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Odi »

Panowie, jutro moja obecność stoi pod znakiem zapytania. Mam kilka bardzo ważnych spraw do załatwienia.
Szacuję, że w Krolmie - jeśli w ogóle - będę ok godz 18.00. Dam jeszcze znać co i jak.
Saw11
Posty: 21
Rejestracja: 06 paź 2011, 00:05

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Saw11 »

Wezmę w ciemno France'40 i Fighting Formations, może ktoś będzie chętny ;)

Do zobaczenia jutra w Klubie :)
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1634
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 150 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Highlander »

Saw11 pisze:Wezmę w ciemno France'40 i Fighting Formations, może ktoś będzie chętny ;)
Zamiast France'40 weź Ukraine'43 bo tego nie mamy.
ODPOWIEDZ