Thurn and Taxis czy Ticket to Ride

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Thurn and Taxis czy Ticket to Ride

Post autor: janekbossko »

Witam

tak ja kw temacie chciałbym zaciągając opinii fachowców! Czytałem o tym ze gry sa w pewnym sensie podobne...a szukam jakiegos gatewayu da nowych czytaj okazjonalnych graczy.

Jestem zdecydowany na Stone Age ale potrzebuje jeszcze czegos i wlasnie trudno mi sie zdecydowac a dwóch podobnych gier miec nie chce :)

Jesli mialby ktos na tye czasu i napisal plusy i minusy obu pozycji...co przeszl otakzwana prube czasu bylbym wdzieczny

PS
aha oceniam Ticket którymkolwiek ;) ale prosze o sprecyzowanie z ktorym porównujecie z Thurn :)
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Thurn and Taxis czy Ticket to Ride

Post autor: Pancho »

Gry wcale nie są do siebie podobne. Najlepiej kupić obie właśnie z tego powodu, że to inne gry, choć obie familijne. Ja oczywiście optowałbym za TuT, bo to jedna z ulubionych przeze mnie gier, ale TtR też jest dobrym wyborem, szczególnie jako gateway.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Thurn and Taxis czy Ticket to Ride

Post autor: mst »

IMHO trochę podobne są lub inaczej mówiąc są dużo bardziej podobne do siebie nawzajem niż którakolwiek z nich do Stone Age. :wink: Uważam, że jako gateway game lepiej sprawdza się TtR, głównie ze względu na dużo bardziej przejrzystą punktację. :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6473
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 606 times
Been thanked: 954 times

Re: Thurn and Taxis czy Ticket to Ride

Post autor: Odi »

Prawdę mówiąc, do TtR podobna jest (dosyć) Hazienda. Weź ją pod uwagę

Grałem raz. Przyjemne, sporo elementów, wiele kombinowania, żywa interakcja. Minusem dla mnie była rozbudowana punktacja (trochę jak w Agricoli - zbieramy pkty za wszystko i trudno to na początku ogarnąć), bo ja osobiście wolę jasne cele (zabij, zniszcz, zdobądź :twisted: ), anie tam jakieś "Kto ma więcej punktów za krówki"

PS
Janek,
A DLACZEGO TY JESZCZE NIE MASZ OSADNIKÓW??? :|

Jako gateway dla tych, co tylko monopoly i scrabble znają, Osadnicy są idealnym wyborem. I chyba całkiem ładnie się ze Stone Age mogą komponować (Stone Age to gra nieco elegantsza)
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Thurn and Taxis czy Ticket to Ride

Post autor: janekbossko »

hehehe

miałem osadnickow Odi :) miałem i sie pozbyłem...bo juz przy mine sie dwie rpay rozpadly :twisted: tak tak masakra.pozatym na dluzsza mete nudna...nie trafila nie tylko do mnie ale do znajomych...a bym dal szanse moze i jeszcze jedna ale reszta, a grac z kims trzeba :roll:

Ticket jest andie wydany taki - kolorwy i och ach
Thurn - wydaje m isie bardziej - hmmmm - mniej piekny :mrgreen:

na to miast pomysl mi pasuje :) i to ze gry sa proste i daja duzo fun'u jak widze ile ludzi je poleca (wiecej jednak Ticketa) i to po jakim czasie od swojego zakupu!
Awatar użytkownika
tokage
Posty: 964
Rejestracja: 26 cze 2008, 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Thurn and Taxis czy Ticket to Ride

Post autor: tokage »

polecam wziąć jeszcze jeden czynnik pod uwage przy zakupie ticketa. Jak znasz kogoś kto ma problem z kolorami to pociągi go wykończą- znam to z autopsji.
W tut jest mniejszy problem. nie ma czerwonych wagoników na czerwonych polach obok czerwonych pól jak twierdzi mój kolega patrząc na czerwone wagoniki na zielonych polach obok szarych tras. Tut jest mniej drastyczny jeśli o to chodzi.
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Thurn and Taxis czy Ticket to Ride

Post autor: Filippos »

Ja bym powiedział że TuTa i TtR łaczy jedynie fakt że obie są grami "transportacyjnymi" i to tyle podobieństw. Janek, jeśli szukasz gatewayu dla dzieciaków i/lub kompletnych planszówkowych noobów bierz ticketa. Jeśli nie, bierz TuTa. Przy tickecie planszomaniak generalnie cierpi bo to jest gra która pomimo wielu zalet ma jedną olbrzymią wadę (mówię tu o podstawowej wersji). Polega ona na tym, że na początku gry podejmujesz decyzję wybierając bilety, a potem przez resztę gry jedynie ją realizujesz ciągnąc karty z kolorowymi wagonikami. W tym czasie możesz rozmawiać ze współgraczami, oglądać telewizję, dłubać w nosie i robić jeszcze sto innych rzeczy natomiast żaden proces myślowy nie będzie konieczny. W jednym zdaniu: ticket to gra dla dzieci. :twisted:

Natomiast TuT swietnie spradwdza się jako gateway ponieważ jest do wyjaśnienia w 10 minut, nowicjusz ogarnie wszystko i będzie czerpał przyjemność z rozgrywki, ale planszomaniak tez ma fun bo gra daje możliwości wybierania różnych strategi i wymaga myślenia. Jednym zdaniem: TuT jest grą bardzo dobrą :mrgreen:
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1739
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 108 times
Been thanked: 27 times

Re: Thurn and Taxis czy Ticket to Ride

Post autor: Tommy »

Dla mnie zestaw TTR:Europa + Stone Age to złoty zestaw! :D

I znacznie lepszy niż osadnicy którzy nudzą się po 5-7 partiach, albo od razu jak tylko ktoś pozna inne gry. U mnie wszyscy którzy byli zachwyceni Osadnikami jak tylko poznawali cokolwiek innego na poziomie to już nie chcieli wracać do osadników (oprócz jednego fana który zabija jak się coś złego powie na Osadników)

PS. Żeby nie było - jedyną alternatywą w przypadku Osadników "żeby było miło" jest dodatek rycerze który w końcu robi z tej gry coś więcej niż super prościutką grę na gateway. Ale wtedy to już potrzeba powiedzmy ze 4 osoby i (czasem) 3h czasu.

PS2. Ja jako Gateway stosuję ze 100% skutecznością TTR:Europa (tyle, że w odróżnieniu od Osadników, w to ludzie nie przestają grać).
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Thurn and Taxis czy Ticket to Ride

Post autor: Sztefan »

Tommy pisze:TTR:Europa (tyle, że w odróżnieniu od Osadników, w to ludzie nie przestają grać).
A to ciekawe. Osadnicy są bardziej różnorodni, nawet podstawka. Ticket ma prostsze zasady i właściwie ogranicza się do weź karty lub wyłóż karty.

I Osadnicy i Ticket to całkiem fajne gry, ale według mnie to Ticket może się zdecydowanie szybciej znudzić ;)

W temacie Ttr lub TuT - obie są fajne ;) jakieś tam podobieństwo jest, ale nie są to na pewno różne wersje tej samej gry. W Tickecie masz blokowanie się (choć w Europie dzięki stacjom właściwie nie jest bolesne), w TuT nie. W TtR masz od razu jasno ustaloną punktacje. W TuT też wszystko jest jasne, ale bardziej sobie dobierasz źródła z których będziesz zdobywał punkty. No i to TuT wygląda ładniej ;)

Obie gry są dobre. Ja osobiście trochę bardziej lubię Thurn und Taxis, ale Ticket to Ride (w moim przypadku Europa) też jest dobre.
Awatar użytkownika
wojo
Posty: 751
Rejestracja: 20 sie 2008, 13:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 3 times

Re: Thurn and Taxis czy Ticket to Ride

Post autor: wojo »

Hej,

Male pytanko przy okazji tej dyskusji. Gdzies (chyba w ktoryms numerze SGP) Ticket to Ride, Thurn and Taxis oraz W 80 Dni do Okola Swiata zostaly "wrzucone do jednego wora". Ciekaw bylbym krotkiego acz kompleksowego porownania tychze tytulow gdyby ktos mial ochote podzielic sie opinia.

Pozdrawiam
W.
Kolekcja na BGG, sprzedam
Jestem (współ)autorem: Bitwa pod Grunwaldem, Ora et Labora, Proch i Stal, Metallum
Awatar użytkownika
salmunna
Posty: 468
Rejestracja: 12 sty 2007, 23:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Thurn and Taxis czy Ticket to Ride

Post autor: salmunna »

Jeśli to ma być gateway game to najlepiej wybrać Ticketa Europę -
od Thurn und Taxis ma prostsze zasady (o wiele prostsze według mnie)
od innych Ticketów ma mniej możliwości blokowania - początkujący gracz może się zniechęcić jeśli nie będzie w stanie zrealizować żadnego biletu, a jednak pierwsze kilka kolejek zajmuje poznanie mapy i możliwości kombinowania z połączeniami, a europie jakiś brak zawsze można nadrobić użyciem stacji
Awatar użytkownika
kmiernik
Posty: 172
Rejestracja: 01 lip 2006, 13:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Thurn and Taxis czy Ticket to Ride

Post autor: kmiernik »

Jako fan "Thurn und Taxis" oddaje głos za tym wyborem. Popieram to co zostało wcześniej powiedziane. Zasady tu są elementarnie proste, aczkolwiek w ciągu gry można podejmować decyzje na poziomie strategicznym (gdzie i jak szybko budować trasy) oraz taktycznym (jaką i jak trasę realizować w danej chwili). Jeśli się uważnie obserwuje jakie karty zeszły można nawet w pewnym sensie kontrolować czynnik losowy - niezbyt mocno, ale jest to niewątpliwie bardzo pomocne. Mam tę grę od roku i mimo około 80 rozgrywek w ogóle mi się nie nudzi.
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1739
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 108 times
Been thanked: 27 times

Re: Thurn and Taxis czy Ticket to Ride

Post autor: Tommy »

A to ja dodam od siebie (choć polecałem inną grę), że TuT będzie wydany w wersji PL - może warto poczekać i kupić sobie już taką wersję?
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Thurn and Taxis czy Ticket to Ride

Post autor: Geko »

Ja polecam TuT. Moim zdaniem, dużo lepszy od Ticketów.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Thurn and Taxis czy Ticket to Ride

Post autor: folko »

A ja sam nie wiem co bardziej lubię... w T2R grałem dużo więcej, na pewno mam większy sentyment do niej... w sumie obie gry są dobre :)
Awatar użytkownika
Smoku
Posty: 464
Rejestracja: 17 lut 2006, 17:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Thurn and Taxis czy Ticket to Ride

Post autor: Smoku »

Tommy pisze:A to ja dodam od siebie (choć polecałem inną grę), że TuT będzie wydany w wersji PL - może warto poczekać i kupić sobie już taką wersję?
Przecież TuT jest niezależny językowo (jedynie nazwy miast) ,wystarcza instrukcja pl. .
IMO Szkoda czekać ,lepiej zagrać bo gra jest tego warta.Mnie kiedyś zniechęciła duża ilość negatywnych ocen wystawionych przez forumowiczów,zwłaszcza zarzut podobieństwa do TtR .
Dzięki nieplanowanej wymianie okazało się ,że to gra zupełnie inna i dająca dużo więcej możliwości gry i wyboru drogi do zwycięstwa.
Pomimo prostych zasad bardziej dojrzała.Lubię TtR ,ale to TuT częściej wraca na stół.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Thurn and Taxis czy Ticket to Ride

Post autor: Blue »

Ja polecam Ticketa. Moim zdaniem, dużo lepszy od TuT. ;) A tak serio w TuT niestety grałem tylko raz i jakoś mi nie podszedł, jak dla mnie był dla mnie strasznie pasjansowaty(ale fakt faktem ticket też taki trochę jest, acz zależy od graczy ;) ). Grałem dawno ... wtedy nie zaiskrzyło. Kto wie co byłoby teraz i po kilku partyjkach...hmm trzeba będzie sobie odświeżyć tytuł.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Thurn and Taxis czy Ticket to Ride

Post autor: janekbossko »

moze wyda sie to dziwne ale na razie sie wstrzymalem póki nie zagram chociaz w jedna pozycje...w tym momencie czeka mnie Stone Age i to jemu "oddalem dusze" :twisted:
Ostatnio zmieniony 15 gru 2008, 23:21 przez janekbossko, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2801
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 357 times
Been thanked: 638 times

Re: Thurn and Taxis czy Ticket to Ride

Post autor: bogas »

janekbossko pisze:Czytałem o tym ze gry sa w pewnym sensie podobne...a szukam jakiegos gatewayu da nowych czytaj okazjonalnych graczy.
Mam TuTa i TtR:E i obie lubię, ale jako gateway lepsze są pociągi. Czemu? Nie wiem. Być może większa plansza, większe karty, bardziej kolorowa i mniej ponura? Może to, mimo wszystko, prostsze zasady TtR? Nie wiem. Faktem jest, że wiele razy próbowałem obu gier jako "gier na początek" i TtR:E podobało się zawsze, a TuT już niekoniecznie.
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Thurn and Taxis czy Ticket to Ride

Post autor: mistrz_yon »

Odi pisze:Prawdę mówiąc, do TtR podobna jest (dosyć) Hazienda.
eeeee.... no jako wielki fan Haciendy, ewangelizujacy nia wszystkich dookola powiem ze troche karkolomne zestawienie. IMHO Hacienda jest zdecydowanie ciezsza, bardziej mozgozerna i duzo bardzo skomplikowana. Gdzie TtR do Haciendy???

Faktem jest, ze obu uzywalem jako gatewayow dla poczatkujacych, ale dobieralem pod roznych ludzi. Kiedy nie znalem osoby, pokazywalem TtR (basic), osoby w pracy (analitycy, project managerowie) wprowadzalem przez Haciende z piorunujacym efektem. Bardzo szybko lapali o co chodzi (skubańcy grywali ze mna i po trzech grach się uczyli sztuczek/kombinacji pracowicie przeze mnie wypracowanych), a rzecz nie była absolutnie banalna.

Co do gier, to zdecydowanie wole TuT, ale to dlatego że w TtR właściwie wiem na pamięć co będę grać (tzn. staramy się nie grać strategią zawsze wygrywającą, czyli dlugie trasy na max w ciemno + dolosowywanie permanentne kontraktów). Chociaż w TuT też wiem. TuT jest dla mnie jednak ciekawszy i jakoś tak mniej trywialny (chociażby przez możliwość przyspieszania końca gry i złapania przeciwników z punktami ujemnymi), ale dla początkujących wybrałbym TtR.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Thurn and Taxis czy Ticket to Ride

Post autor: Veridiana »

Tommy pisze: Ja jako Gateway stosuję ze 100% skutecznością TTR:Europa (tyle, że w odróżnieniu od Osadników, w to ludzie nie przestają grać).
niestety nie przestają grać, dodam. ile ja sie musiałam nagimnastykować aby w końcu szanowne towarzycho zechciało spojrzeć na jakąś inną grę! 8)
A teraz w skrócie:
W Ticketa grałam milion razy i zaczyna mi powoli nosem wychodzić, a w TuT'a raz tylko - i z tej perspektywy bardziej na chwilę obecną, gdybym miała wybierać, no, gdyby była tylko jedna do wzięcia, a właściwie w podanym kontekście jest, to ja bym sie raczej przychylała, żeby nie powiedzieć skusiła, optowałabym za ... w skrócie, reasumując, podam w konkluzji, co nastepuje, mianowicie iż wolałabym Thurn and Taxis.
Ale może dlatego, że dla mnie nowe. I bardziej plansza się zapycha i walczy się o punkty w konkretnych miejscach. Ale po milionowej rozgrywce też by może czymś mi wyszło...
Obie proste. Ale z doświadczenia - jako gateway polecałabym Ticketa. nie znam osoby, która by sie nim nie oczarowała jako początkujący planszówkowicz.
Zgrabnie, jasno, krótko i na temat :mrgreen:
Awatar użytkownika
aswiech
Posty: 1014
Rejestracja: 16 sty 2007, 11:33
Lokalizacja: Myślenice/Kraków
Kontakt:

Re: Thurn and Taxis czy Ticket to Ride

Post autor: aswiech »

A ja sie pod temat podepne lekkim off topem.
Przeczytalem tu kilkakroc "jestem fanem", "jedna z moich ulubionych" pod adresem TuT. Chce zapytac... CO Wy w tej grze widzicie takiego wielkiego? Mam za soba kilka rozgrywek i... W porzadku, dobra gra, ale bez szalenstw.
Juz? Przeszla pierwsza agresja i mord w oczach?
:)
Odrobina miodu zatem: przed kazdym Pionkiem mysle, czy mam cos na sprzedaz. ZAWSZE pojawia sie w pomyslach TuT. NIGDY go nie wzialem - sam nie wiem dlaczego. Hmmmmm. Co JA w niej widze?;)
PlanShow - Srodziemie
Z PlanShow --> http://planshow.blox.pl (PlanshowB)
Czas na PlanshowC
Awatar użytkownika
kmiernik
Posty: 172
Rejestracja: 01 lip 2006, 13:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Thurn and Taxis czy Ticket to Ride

Post autor: kmiernik »

Sam się czasem zastanawiałem nad magią "Thurn and Taxis" i nie znam do końca odpowiedzi. Na pewno pociąga mnie spokój i kompletny brak agresji w tej grze. Dla mnie jest to ideał gry na wieczór po całym dniu pracy - zamiast głupieć przed telewizorem, wolę pograć sobie niezobowiązująco we dwie osoby w "Thurn und Taxis". Niektórzy zarzucają jej, że jest to nie tyle gra, co wieloosobowy pasjans - ale to jest jej największą siłą. Czysta przyjemność z kombinowania, niby samemu, ale jednak z kimś obok. Pewnie nie nadaje się na spotkania rasowych graczy, gdzie lepiej pograć w coś trudniejszego i żywszego, ale jako gra rodzinna - perfekcyjna.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Thurn and Taxis czy Ticket to Ride

Post autor: Geko »

kmiernik pisze:Niektórzy zarzucają jej, że jest to nie tyle gra, co wieloosobowy pasjans - ale to jest jej największą siłą.
W tej grze jest bardzo subtelna interakcja, ale jak się chce, to można mocno innym utrudniać życie. Wystarczy nie tylko patrzeć, co ja chcę, a także co robi drugi gracz. Jakie karty zbiera? Na jaki bonus się nastawia? Może lepiej zamknąć wcześniej trasę i mu go zabrać sprzed nosa? Czy nie będzie teraz kończył gry? A może ja skończę i on nie zdąży zamknąć trasy? Jeśli mogę wziąć jedną z trzech kart (bo akurat w tym momencie to bez znaczenia), to może lepiej wziąć taką, której bardzo potrzebuje przeciwnik? Jak chcę czyścić karty, to może akurat bardzie pomogę przeciwnikowi a nie sobie? Itd. Pamiętam partię na BSW, gdzie jedna osoba pod koniec gry mocno analizowała moje ruchy i skutecznie mi zablokowała, to co chciałem zrobić. Musiałem szybko szukać innych dróg. Oczywiście przy komplecie graczy jest trudniej patrzeć, co robią inni. Ale we dwójkę - jak najbardziej można i to bardzo sprzyja wygraniu. Absolutnie się nie zgadzam, że to wieloosobowy pasjans. Owszem, interakcja jest subtelna, ale jest i właściwe z niej korzystanie daje bardzo dużo korzyści.

P.S. A najzabawniejsze jest to, jak grasz z osobami, które traktują grę jak pasjans. Starasz się mocno utrudniać im życie, na co słyszysz...., że narzekają na pecha w grze i niepodchodzenie kart, nie zdając sobie sprawy, że to nie do końca kwestia szczęścia.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Thurn and Taxis czy Ticket to Ride

Post autor: BloodyBaron »

P.S. A najzabawniejsze jest to, jak grasz z osobami, które traktują grę jak pasjans. Starasz się mocno utrudniać im życie, na co słyszysz...., że narzekają na pecha w grze i niepodchodzenie kart, nie zdając sobie sprawy, że to nie do końca kwestia szczęścia.
A mnie to strasznie wkurza, jak słyszę po raz kolejny po skończonej partii, że ktoś przegrał "przez pecha", choć w rzeczywistości była to moja misterna, choć oczywiście zgodna z zasadami, machinacja :)

Ja również swego czasu stawałem przed wyborem T2R - TuT. Zdecydował za mnie rynek, bo znalazłem w Berlinie w Kauflandzie promocję - TuT z dodatkiem za 23 Euro :)
I do dziś zawsze, gdy chcemy w coś zagrać, a nie chce nam się za bardzo móżdżyć, na stole ląduje TuT lub TuT:G&G.

Nie żałuję wyboru, a ciąg na Ticketa jakoś osłabł, ale skoro na liście życzeń mam teraz Eufrat i Tygrys czy Comuni to chyba sami rozumiecie :)
_________
Moje gry
ODPOWIEDZ