Brakujące mechaniki/rodzaje gier w kolekcji

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Morti
Posty: 12
Rejestracja: 01 wrz 2018, 23:38
Has thanked: 2 times

Brakujące mechaniki/rodzaje gier w kolekcji

Post autor: Morti »

Witam,

Jestem dość początkującym graczem - na początku wejścia w świat planszówek szukałem informacji o rodzajach gier i mechanik i na tej podstawie (oraz rankingu BGG i sceny youtubowej) wybrałem gry które dawałyby mi szerokie spektrum tej gałęzi rozrywki. Teraz szukam wskazówki jakie gry mógłbym kupić, które implementują mechaniki brakujące w mojej kolekcji. Nie chodzi mi o wszystkie istniejące mechaniki a o te "popularne', powszechnie lubiane. Nawet mogą być to wymienione same mechaniki - mając taką informację mogę sam poszukać gry które je zawierają i wybrać na podstawie gameplaya. Podsumowywując chodzi mi o spojrzenie doświadczonej osoby która na pierwszy rzut oka zauważy braki w kolekcji pod ww. kątem.

Wymaganiem do gier jest to żeby były grywalne w dwie osoby (przeważająca część rozgrywek to gra na dwie osoby, około 85% rozgrywanych gier). Co do ciężkości - od kompletnie lekkie po te najcięższe. Poniżej lista gier które posiadam, oraz te które zamierzam kupić (czyli znam mechanikę i na pewno już ich nie przeoczę). Postarałem się je ułożyć w kolejności mechaniki/rodzaju gry aby łatwiej było wyłapać braki.

Posiadam:
  • Terraformacja Marsa
  • Great Western Trail
  • Osadnicy narodziny imperium
  • Zamki Burgundii
  • Projekt Manhattan
  • Cywilizacja poprzez wieki
  • Dominion
  • Tash Kalar
  • Neuroshima Hex
  • Summoner Wars
  • Brzdęk
  • Aeon's End
  • Hero Realm's
  • Wielka Księga Szaleństwa
  • Eldritch Horror
  • Robinson Crusoe
  • Detektyw
  • Pandemic Legacy
  • Wojna o Pierścień
  • Star Wars Rebelia
  • Inis
  • Zimna Wojna
  • Pan Lodowego Ogrodu
  • Sztuka Wojny
  • Santorini
  • Władca Pierścieni Konfrontacja
  • Tajniacy
  • 7 cudów świata pojedynek
  • Schotten Totten
  • Poprzez wieki
  • Sen
  • Obecność
  • Gejsze
  • 7 smoków
Kupię:
  • Brass birmingham
  • Gloomhaven
  • Inbetween
  • Mage knight
  • Sherlock Holmes:Detektyw Doradczy
  • Spirit island
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3364
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1120 times
Been thanked: 1288 times

Re: Brakujące mechaniki/rodzaje gier w kolekcji

Post autor: seki »

Przy tej liście ciężko znaleźć coś oryginalnego ale z całą pewnością bardzo dobrym uzupełnieniem Twojej kolekcji byłby Keyflower. Genialna licytacja bardzo dobrze działająca również na 2 osoby. Bardzo oryginalny tytuł.
Myślę, że dobrze wpasowało by się w kolekcje Zamki szalonego króla Ludwika.
Morti
Posty: 12
Rejestracja: 01 wrz 2018, 23:38
Has thanked: 2 times

Re: Brakujące mechaniki/rodzaje gier w kolekcji

Post autor: Morti »

Obie te gry kiedyś rozpatrywałem. Zamki odpadły ze względu na dostępność. Keyflower ostatnio znowu przeglądałem - gdzieś tam widząc że będzie on nieco inny od obecnie posiadanych eurogier. W związku z tym upewniłeś mnie w tym pomyśle i dorzucam go do listy zakupów.

Spojrzałem również na Twoje oceny gier - w związku z wysoką oceną Projektu Gai pytam. Czy Terra Mystica jest w mojej sytuacji warta rozważenia, biorąc pod uwagę że jednak chętniej sięgamy po gry klimatyczne, ameri?
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tych(y)
Been thanked: 12 times

Re: Brakujące mechaniki/rodzaje gier w kolekcji

Post autor: gregos »

Morti pisze: 14 lip 2019, 15:00 Czy Terra Mystica jest w mojej sytuacji warta rozważenia, biorąc pod uwagę że jednak chętniej sięgamy po gry klimatyczne, ameri?
Terra Mystica na 2 osoby nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem (dlatego powstał Projekt Gaja).

Do listy gier dorzuciłbym jeszcze: Yokohama, Bruxelles 1893, Pięć Klanów, The Gallerist, Kanban, Orlean/Altiplano.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3364
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1120 times
Been thanked: 1288 times

Re: Brakujące mechaniki/rodzaje gier w kolekcji

Post autor: seki »

Morti pisze: 14 lip 2019, 15:00 Obie te gry kiedyś rozpatrywałem. Zamki odpadły ze względu na dostępność. Keyflower ostatnio znowu przeglądałem - gdzieś tam widząc że będzie on nieco inny od obecnie posiadanych eurogier. W związku z tym upewniłeś mnie w tym pomyśle i dorzucam go do listy zakupów.

Spojrzałem również na Twoje oceny gier - w związku z wysoką oceną Projektu Gai pytam. Czy Terra Mystica jest w mojej sytuacji warta rozważenia, biorąc pod uwagę że jednak chętniej sięgamy po gry klimatyczne, ameri?
Gregos udzielił słusznej odpowiedzi na Twoje pytanie a ja zabieram jeszcze głos bo pomyślałem, że nie masz nic zręcznościowego. Jeśli takie gry uważasz za warte uwagi to polecam Flickem up dzika strzelanka. Większość zręcznościówek mnie nie bawi, ale przy tej świetnie się bawię. Wielbicielem zręcznościowych gier nie jestem ale szukasz różnorodności w kolekcji więc ten tytuł jest wart Twojej uwagi. Jest w niej dużo klimatu Dzikiego Zachodu, pojedynek kowbojski złych i dobrych, chowanie się po budynkach, pojedynki, napady na bank itp. W większości gier zręcznościowych aspekt manualny ma 100% znaczenie a tutaj nie tylko zręczność ma znaczenie ale również dobry plan.
Awatar użytkownika
yaro_
Posty: 279
Rejestracja: 31 gru 2018, 09:44
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 64 times
Been thanked: 110 times

Re: Brakujące mechaniki/rodzaje gier w kolekcji

Post autor: yaro_ »

To ja polecam Alchemików, świetnie się gra w 2 osoby, a mechanika bardzo orginalna :)
ODPOWIEDZ