Moja Gra Roku 2008 - podsumowanie

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
max_star
Posty: 125
Rejestracja: 21 wrz 2005, 11:49
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: MOJA GRA ROKU 2008

Post autor: max_star »

Fajnie :) nominacje :)
Nominowani:
Stone Age - za plansze, za proste zasady, za to że nawet moja zona w nią zagra, za plansze, za ...plansze :)
Age of Empires III - klimat i to "coś" co sprawia, że słyszę cały czas od kumpli: masz AoE ?
Generalnie w tej grupie mógłbym umieścić też Filary Ziemi ale ... jednak to nie to. SA jest zdecydowanie przyjemniejszy a AoE bardziej odpowiada mi klimatem.
Fluch Der Mumie - za coś magicznego - gierka dla dzieci przy której bawiłem się świetnie grając z 8 latkiem, 6 latkiem i ... 36 latkiem. Kiedy mumia była blisko cała trójka miała ten sam wyraz napięcia na twarzy. :)

Zdecydowanie: Fluch Der Mumie ! (Stone Age zaraz po niej)
Zdecydowanie zagram: Rosyjskie Koleje
Z chęcią zagram: Caylus
Zawsze zagram: Zimna Wojna
Awatar użytkownika
godpuppet
Posty: 592
Rejestracja: 30 gru 2008, 12:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: MOJA GRA ROKU 2008

Post autor: godpuppet »

moja gra 2008 to Twilight Struggle.
od przeczytania opisu czulem, ze musze sprobowac... i nie zawiodlem sie. gra mnie rozwala klimatem, poza tym uwielbiam te glowkowania nad reka pelna eventow przeciwnika i swiadomosc, ze pewnie on ma reke pelna moich 8)
w inne gry moze i gralem czesciej, ale krol jest tylko jeden.
All work and no play makes Jack a dull boy!
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: MOJA GRA ROKU 2008

Post autor: mst »

BGG twierdzi, że w 2008 zagrałem w 270 różnych gier. Ponieważ był to mój pierwszy pełny rok w planszówkowym światku większość z nich była dla mnie nowa.
Chociaż najwięcej partii zagrałem w Dominion i chociaż ta gra jest dla mnie wciąż świeża i niezwykle ciekawa to jednak moją Grą Roku 2008 jest Dvonn. Nie wiem czy jest najlepszą wśród genialnych gier projektu GIPF ale w ubiegłym roku poznałem ją najlepiej i zrobiła na mnie największe wrażenie. :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: MOJA GRA ROKU 2008

Post autor: cezaras »

a mi w tym roku w końcu udało się dostać Amun Re
i to jest gra genialna, cudowna -> druga 10ka na BGG (pierwszą maja Osadnicy) na jakieś 100 gier w które grałem.
co istotne jest to gra, w którą praktycznie wszyscy chętnie grają, a próbowałem i z ludźmi co piszą w ŚGP i z umiarkowanymi planszówkowiczami z mojego kółka i z prawie całkowitymi planszówkowymi nowicjuszami - wszyscy wyrażali się bardzo pozytywnie.

Z gier wydanych w tym roku bardzo podoba mi się Diamonds Club,ale jeszcze nie wiem jak zniesie próbę czasu i wielu zagranych gier ;-)))
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 19 times

Re: MOJA GRA ROKU 2008

Post autor: Filip z Lublina »

niezmiennie osadnicy. mogę w nią grać zawsze, ma wszystko co wyróżnia dobrą planszówkę. nie poznałem jeszcze godnego jej następcy.
Awatar użytkownika
assurbanipal
Posty: 250
Rejestracja: 09 sie 2007, 04:59
Lokalizacja: Bielsko - Biała
Has thanked: 1 time

Re: MOJA GRA ROKU 2008

Post autor: assurbanipal »

Race for the Galaxy z dodatkiem The Gathering Storm za ogromną grywalność (do dzisiaj mam już rozegranych 47 partii - pomimo, że oba tytuły wpadły mi w ręce dopiero w ostatnim tygodniu 2008), proste zasady i tematykę oraz A Touch of Evil za niesamowity klimat, perfekcyjne wydanie i grywalność oczywiście, bo bez tego dwie pierwsze cechy byłyby bez znaczenia.
MsbS
Posty: 884
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 55 times
Been thanked: 73 times

Re: MOJA GRA ROKU 2008

Post autor: MsbS »

Ech, nie będzie łatwo. W 2008 rozegrałem 195 gier, w 38 tytułów (dużo mniej, niż bym chciał :) ). Spróbujmy wskazać nominacje (w losowej kolejności):

1. Blokus - najwięcej rozgrywek (wyłącznie 4-osobowe). Świetna gra do wciągania początkujących w nasz zgubny nałóg.
2. 6. bierze - świetny filler. Każdy chwyta zasady w 3 minuty, na początku marudzi na losowość, ale po chwili zaczyna "rozkminiać" strategię (może słowo "strategia" jest ciut przesadzone).

Kolejne tytuły to głównie 2-osobówki, które rozgrywałem z Małżonką:

3. Lost Cities - pożyczyłem od kolegi. Najpierw zachwyciłem się wyglądem, a potem samą rozgrywką. Po jakimś czasie jednak doznania nieco zbladły, bo poznałem:
4. Battle Line - dziwaczna, mocno abstrakcyjna karcianka Knizii. Trochę jak pokerowa symultana z 9 przeciwnikami w otwarte karty.
5. Hive - oczywiście wspaniałe wykonanie jest nie bez znaczenia. Jest główkowanie, knucie, planowanie na kilka ruchów naprzód, a jednocześnie nie jest sucho, i tematyka wcale nie wydaje się dodana na siłę.
6. Cold War: CIA vs KGB - gra bardzo przyjemna, ale miałem pewne wątpliwości co do nominacji. To taka "mocna czwórka z plusem" - lubię ją i gram bardzo chętnie, ale częściej wybieram inne z listy.
7. Thurn und Taxis - jedyna prawdziwie planszówkowa planszówka na liście. Grałem tylko w dwie osoby, ale było świetnie. Przepiękna plansza i karty (choć mogłyby być większe). Delikatna interakcja, ale zauważalna. Optymalizacja ruchów, ale jednocześnie gra wybaczająca błędy i pomyłki i ze zdrową dawką losowości.

Jest jeszcze parę tytułów, które miałyby szansę, ale za mało w nie grałem: San Juan (tylko jedna rozgrywka - potem jakoś wybieraliśmy inne tytuły), Pandemic (dwukrotnie świat został uratowany, ale nie mam pewności, czy po kolejnych kilku się nie znudzi), Wasabi! (spod choinki, więc zdążyliśmy rozegrać tylko 3 partyjki). Caylus Magna Carta dostałem od Secret Santa, ale zagraliśmy dopiero w Nowy Rok, więc się nie łapie. Ma za to szanse na Grę Roku 2009.

No dobra - czas wskazać jedną grę, tę najlepszą w minionym roku. Tytuł mgr (Mojej Gry Roku) otrzymuje.... Blokus! Wszystkim współgraczom się podobało - było szybko, złośliwie, frustrująco, wymagająco, chwilami nieprzewidywalnie, a przede wszystkim bardzo przyjemnie.
Awatar użytkownika
cahir
Posty: 262
Rejestracja: 30 gru 2008, 09:07
Lokalizacja: Vratislavia
Has thanked: 16 times
Been thanked: 4 times
Kontakt:

Re: MOJA GRA ROKU 2008

Post autor: cahir »

To dla mnie też był pierwszy rok z szerszymi inwestycjami w świecie planszowym ( nie licząc pradawnych czasów gier Encore + MiM). Ale ad rem nominacje:
- Osadnicy z Catanu
- Blokus + blokus duo
- Shogun
- Arkham Horror
- Tantrix
- Jenga
- Pylos
- Quoridor
- call of Cthulhu lcg
- 6 bierze

And the winner is: no... Osadnicynie ma w tym nic odkrywczego i choć na drugim i trzecim (Blokus - 6 bierze) gry w zupełnie innym pomyśle i wymiarze to za przekonywanie do siebie coraz to nowych osób, które w ogóle nie myślały, że coś takiego może im się spodobać, Osadnicy powinni co najmniej być nominowani do Nobla :wink:
Jezus zbawia, Allah nagradza, Cthulhu pożera.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: MOJA GRA ROKU 2008

Post autor: jax »

He, nie wiem czy to najlepsza gra, ale za ilosc frajdy, emocji i kapitalnie spedzonego czasu w 2008 roku, tytul gry roku dostaje u mnie AGRICOLA.
Ma taka niesamowita moc, ze nawet jak jestem najbardziej zmeczony i nie chce mi sie nawet grac w planszowki (herezja :) ), to po kilku pierwszych minutach rozgrywki od razu strzela adrenalinka i kompletnie zapominam o wszystkim wcielajac sie w role wiejskiego chlopa (albo chlodnego planszowkowego analizatora, jak kto woli :wink: ).
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: MOJA GRA ROKU 2008

Post autor: Filippos »

W tym roku rozegrałem ok 300 partii w dokładnie 100 różnych gier :) Nie jestem w stanie wybrać jednej pozycji. U mnie w roku 2008 wygrywa duet Stone Age (22 rozgrywki +kilkanaście online) i Dominion( 25 rozgrywek +120 online).
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Omar
Posty: 113
Rejestracja: 19 gru 2006, 14:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: MOJA GRA ROKU 2008

Post autor: Omar »

Dominion!!
Agricolę mam od dłuższego czasu ale jeszcze nie grałem :oops:
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: MOJA GRA ROKU 2008

Post autor: konev »

Moją grą roku 2008 zostaje...

Gra w Życie - moje prywatne, osobiste wydanie :). Mniej więcej polega to na byciu mężem (dla żony), ojcem (dla 2-letniej córeczki) i kochankiem (to też dla żony :)).
Obowiązki osobiste i zawodowe zepchnęły hobby planszówkowe w najgłębsze zakamarki szafy i dopiero pod koniec roku wszystkie te pudła zaczęły nieśmiało wypełzać na światło dzienne.

Mało było grania, nie da się wybrać gry roku, w tym roku mam nadzieję wszystko nadrobić...
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: MOJA GRA ROKU 2008

Post autor: Veridiana »

Jarek B. pisze:FUTBOL! ...Oddawaj grę!
Ja tak napisałam :?: :!: :shock: yyyy....eeeee.... to zboczenie zawodowe. anglistką jestem.

a w ogóle, kto daje i odbiera ten się... :mrgreen:
Awatar użytkownika
Zero
Posty: 103
Rejestracja: 28 cze 2008, 23:54
Lokalizacja: Kraków

Re: MOJA GRA ROKU 2008

Post autor: Zero »

Świetny pomysł !!!!!!!
U mnie wygląda to następująco.
nominowani :
- Agricola (za całokształt)
- Barbarossa (za świetną zabawę i myślenie abstrakcyjne)
- Galaxy Trucker (za fun w czystej postaci w oryginalnej formie)
- Ghost Stories (za klimat i fakt, że jest to wymagająca gra kooperacyjna)
- Thebes (za klimat wykopalisk, bezlitosną niekiedy losowość i rodzinny charakter rozgrywki)

Bezapelacyjnym zwycięzcą zostaje (może mało oryginalnie) Agricola . Gra jak dla mnie kompletna pod każdym względem. Nigdy nie odmawiam sobie rozgrywki , czy to w wariancie normalnym czy rodzinnym. Czuję klimat rozwoju gospodarstwa, wprowadzam szare komórki na wyższe obroty, czuję adrenalinkę rywalizacji i (czego ze świecą szukać wśród gier planszowych) gra ta posiada świetnie sprawdzający się wariant jednoosobowy.
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Re: MOJA GRA ROKU 2008

Post autor: draco »

Moja gra roku 2008 to Space Alert. Jedyna gra, która rzuciła mnie na kolana. Każda rozgrywka inna, rewolucyjna mechanika, fantastyczne wykonanie, można grać od 1 do 5 osób, z każdą grupą ludzi wrażenia są inne, dużo się dzieje a mało czasu schodzi. To nie tylko zabawa, ale także sposób na produktywne zintegrowanie grupy kilku ludzi, symulator niebezpiecznych sytuacji, których w życiu nie chcemy, ale każdy powinien wiedzieć co robić i jak się zachowywać. Mam za sobą 50 partii i czekam na dodatek.
Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 655
Rejestracja: 13 sie 2008, 20:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: MOJA GRA ROKU 2008

Post autor: bartek_mi »

w tym roku poznalem kilka nowych (dla mnie) gier. sporo gier nabylem. troszke w nie pogralem... czas na wnioski

gateway:
- TuT. zakupiony pod koniec roku przycmil t2r:e... zachwycil wykonaniem i "bezkrawa" rozgrywka
gra towarzyska:
- carc + podstawowe 2 dodatki. zawsze ktos chce ze mna w to zagrac. wniosek jest prosty: cos w tym jest :)
gra imprezowa:
- polowanie na robaki (ze zmienionymi kostkami bo te seryjne to straszny paszkwil). zolwie sympatyczne ale nudza starszych po 2 rozgrywkach, prawo dzungli niebezpieczne dla uzytkownikow. a porzucac kostakmi i poprzekladac domino mozna nawet z dosc duza zawartoscia alkoholu we krwi :)

zwyciezca mojego rankingu jest...
BLOKUS (2 graczy na wersji 4-sosobwej - taka mam :) ). za wykonanie. za proste reguly. za sympatyczne rozgrywki. za rozruszanie szarych komorek.

przyszedl mi do glowy jak tylko przeczytalem "wasza gra 2008 roku"

widoki na 2009:
race for the galaxy i ingenious - najnowsze nabytki, ktore mnie zachwycily
Dice Hate Me :(
Awatar użytkownika
kolderek
Posty: 1368
Rejestracja: 15 paź 2007, 17:25
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 1 time

Re: MOJA GRA ROKU 2008

Post autor: kolderek »

do kiedy zbieramy informacje?
bo można by te nasze głosy podliczyć i zobaczyć, która gra była naszą grą roku. Jakieś podsumowanie by ktoś potem mógł zrobić a GamesFanatic by o tym napisał na swoim blogu.
tylko że, niektórzy napisali po dwa tytuły. :)
Awatar użytkownika
salou
Posty: 1074
Rejestracja: 20 gru 2006, 19:19
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 47 times
Been thanked: 47 times

Re: MOJA GRA ROKU 2008

Post autor: salou »

Gdybym miał wskazać grę w którą najchętniej grałem w minionym roku 2008 to pewnie byłaby to Agricola gra ma niesamowitą miodność (około 50 partii mam za sobą) a to jeden z najważniejszych kryteriów dla mnie oczywiście. Jednak pod koniec roku 2008 zagrałem dosłownie dwa razy
w Le Havre i właśnie ta gra mnie niesamowicie zachwyciła tak jak wcześniej napisałem jestem po dwóch partiach i nigdy wcześniej nie miałem tak dużej ochoty na kolejną rozgrywkę w jakakolwiek inna grę to chyba mówi samo za siebie :D . A zdarzało mi się zagrać w Puerto Rico 6 razy z rzędu jednego dnia jednak Le Havre przebiło wszystko w co grałem do tej pory i to ją wskazuję jako grę roku 2008.
deexer
Posty: 65
Rejestracja: 22 lut 2008, 13:27
Lokalizacja: Warszawa

Re: MOJA GRA ROKU 2008

Post autor: deexer »

Świetny pomysł z formułą "moja gra"!

Moje nominacje sortując ilością rozegranych gier:
Zaginione miasta - za najwięcej rozegranych partii;
Blue Moon City - za mechanikę Knizi wydaną pięknie i klimatycznie;
Pędzące żółwie - za uśmiech na twarzach współgraczy i masę świetnej zabawy;
Ingenious - bo to gra roku wdł mojej małżonki ;);
Jenga - za ponad 6 egzemplarzy, które zamówiłem dla znajomych nie-graczy (na ich życzenie);
Mall of horror - za to że jest... w końcu na mojej półce ;);
Pandemic - za odświeżenie kooperacyji, także na forum przy zasadach :D;
En Garde - za śliczne figurki szermierzy i dynamikę pojedynku;

u mnie więc ewidentnie rok Knizii. A moją grą roku zostają Pędzące żółwie, tytuł który pojawia się u mnie i znajomych na stole jako 'gra wstępna', przerywnik, danie główne, lub 'rozchodniaczek' - czyli szerg partii, z których każda jest 'tą, po której wychodzimy' :). Moje wyróżnienie przyznaję jednak za to, że jest to najbardziej optymistyczna, pozytywna i odprężająca gra, w jaką miałem okazję do tej pory zagrać.
EstEst
Posty: 282
Rejestracja: 02 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Kraków

Re: MOJA GRA ROKU 2008

Post autor: EstEst »

Za spędzanie w tym roku największej ilości czasu (nie ilości partii, bo to nie jest łatwo porównać) na mojej stole, dobrą mechanikę i wspaniały klimat nominuję następujące pozycje:

1) Fury of Dracula - piękna kooperacja przeciw jednemu, gra dla "niegraczy", ociekająca klimatem i o niegłupiej mechanice. Ciut za długa i ma sporo szczególików w zasadzach, o których się zapomina. Pewnie z 30-40 gier.
2) Here I Stand - rewelacja. Zakupiona przed wakacjami zapewniła długie godziny rozgrywki. Zwłaszcza klimat jest niezastąpiony. Ok.15 gier, niektóre całonocne, niektóre nieskończone.
3) Hannibal Barkas - banalna do wytłumaczenia, ładnie rozwiązana mechanicznie strategia w interesującej mnie skali. Z 20-30 gier (choć nie wszystkie ukończone).
4) Neuroshima Hex - nominowana w tym roku ze względu na odświeżający grę dodatek i formułę online, która pozwala zagrać partyjkę jako przerywnik w pracy. A ogólnie po GoT najlepsza w moim małym rankingu wszechczasów. Prawie 200 partii online, pewnie ze 100 na żywo.
5) Witchcraft - naprawdę rewelacyjna dwuosobówka. Jej szanse zmniejsza to, że ukazała się późno, więc za dużo w nią nie pograłem. Ale jak na jeden miesiąc - rewelacja. Ze 25-30 gier.
6) Pandemic - miła gierka na wciąganie nowych osób w planszówki. Wymagająca, emocjonująca, nie rodząca złych emocji. Z 50 gier.

And the winner is...Here I Stand. Może i stare, ale jakże wspaniałe - a poza tym dla mnie to autentycznie gra li i jedynie tegoroczna (co praktycznie wyeliminowało faworyta pierwszej myśłi - NH).

O włos z tyłu FoD - z tą samą argumentacją.
Sługa Koła. Młot na humanistów. Miecz w ręku dyrekcji.

Gry EstEsta
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: MOJA GRA ROKU 2008

Post autor: Geko »

I to się nazywa planszówkowe środowisko pełną gębą - od miłośników Pędzących Żółwi po miłośników Here I Stand. I fajnie.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: MOJA GRA ROKU 2008

Post autor: veljarek »

Może w temacie planszowkowym jestem krotko, ale mnie zachwycilo
Bang!
Jenga
oraz Blefuj.

Oczywiście jestem w trakcie kompletowania wiekszej kolekcji gier i zaczne inwestowac w typowe planszowki jak znajde ekipe do grania. :)
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
FragsReaver
Posty: 31
Rejestracja: 26 wrz 2008, 22:32

Re: MOJA GRA ROKU 2008

Post autor: FragsReaver »

Zdecydowanie Race For The Galaxy.

Za:

-Mechanikę
-Replayability
-Zdobywane doświadczenie wraz z każdą kolejną grą(dla mnie to najważniejsze)
-Za niepowtarzalność rozgrywki(karcianka :) )
-Za "wypaśne" graficzki
-Za doskonałego "bota"
-...(mógłbym pisać bez końca)

"Dawajta" mi drugi dodatek!
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: MOJA GRA ROKU 2008

Post autor: waffel »

Ja w tym roku w żadną grę tak porządnie się nie wgrałem. Odkryłem Twilight Struggle, odkryłem Conflict of Heroes i Here I Stand, a jako kategorię gier odkryłem gry licytacyjne - od For Sale, przez High Society i Razzię do Modern Art i Taj Mahal. Grom licytacyjnym należy się moje wyróżnienie jako gatunkowi, ale konkretnego tytułu nie mógłbym z nich wybrać.

Jeśli mam wybrać coś konkretnego to chyba jednak Twilight Imperium (nie w/w Struggle) w którego udało mi się rozegrać chyba z 5 porządnych, całodziennych partii, ale to w sumie i tak jakoś mizernie. Szkoda, że Cosmic Encounter nie wyszedł wcześniej, bo jeśli wierzyć w ekstrapolację trendów to w prawie nic innego w tym roku nie zagram ;) od gwiazdki 5 partii, wszystkimi byłem zachwycony i nie mogę doczekać się więcej. Wielkie nadzieje wiążę też z Titanem i Androidem.
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: MOJA GRA ROKU 2008

Post autor: folko »

waffel pisze:Ja w tym roku w żadną grę tak porządnie się nie wgrałem. Odkryłem Twilight Struggle, odkryłem Conflict of Heroes i Here I Stand, a jako kategorię gier odkryłem gry licytacyjne - od For Sale, przez High Society i Razzię do Modern Art i Taj Mahal. Grom licytacyjnym należy się moje wyróżnienie jako gatunkowi, ale konkretnego tytułu nie mógłbym z nich wybrać.
Spróbuj jeszczeBeowulfa Knizi- ale nie tego wydanego w Polsce, świetna gra licytacyjna.
ODPOWIEDZ