Kryzys a wydawnictwa gier planszowych

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Bialogwardzista
Posty: 123
Rejestracja: 22 paź 2008, 09:14

Kryzys a wydawnictwa gier planszowych

Post autor: Bialogwardzista »

W tv prezentowano wiadomość, że kryzys potężnie uderzył w przemysł zabawkarski w Chinach. Zamknięto jakąś gigantyczną liczbę fabryk(zdaje się 3500, co stanowi prawie połowę).

Nasunęło mi się od razu skojarzenie z biznesem gier planszowych. Czy możemy mówić o spadku popytu na gry? Czy możemy liczyć na wymuszenie na wydawnictwach obniżek cen ?
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1739
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 108 times
Been thanked: 27 times

Re: Kryzys a wydawnictwa gier planszowych

Post autor: Tommy »

W skali makroekonomicznej to się nad tym nie zastanawiałem i raczej nie będę miał na taką analizę czasu, jednak w skali mikro na pewno można powiedzieć o sprawie podstawowej - gra planszowa nie służy do zaspokojenia podstawowych potrzeb i pewna liczba budżetów domowych postawi prędzej na jedzenie niż na nowe planszówki - co w rezultacie oczywiście będzie miało wpływ na producentów, wydawców etc.

Ale tu w ogóle już u podstaw należałoby przeprowadzić analizę odbiorcy - jeżeli założymy, że planszówki kupują w większości osoby z powiedzmy średnim statusem finansowym (przynajmniej) to ich aż tak bardzo może cała ta sytuacja nie dotknąć - przynajmniej ja tak to widzę w moim otoczeniu - ludzie obecnie dostają jakieś podwyżki i inne cuda i mam wrażenie, że żyje im się coraz lepiej, natomiast zupełnie inna sytuacja jest jak popatrzy się ogólnie na ulicę - ale czy to są nabywcy planszówek? Myślę, że nie w takiej skali jak ci którzy kupują ich dużo, regularnie etc.
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Kryzys a wydawnictwa gier planszowych

Post autor: konev »

Bialogwardzista pisze:W tv prezentowano wiadomość, że kryzys potężnie uderzył w przemysł zabawkarski w Chinach. Zamknięto jakąś gigantyczną liczbę fabryk(zdaje się 3500, co stanowi prawie połowę).
W który mieście Chin dokładnie? ;)
Bialogwardzista pisze: Nasunęło mi się od razu skojarzenie z biznesem gier planszowych. Czy możemy mówić o spadku popytu na gry? Czy możemy liczyć na wymuszenie na wydawnictwach obniżek cen ?
Wydaje mi się, że jedyne na co moglibyśmy liczyć to, że mniej gier zostanie wydanych. W znaczeniu oczywiście negatywnym.
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
Neurocide
Posty: 565
Rejestracja: 14 sie 2004, 11:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Re: Kryzys a wydawnictwa gier planszowych

Post autor: Neurocide »

FFG podniosło cenę Starcrafta o 10 dolców. Dolar nam skoczył. SC po starej cenie jeszcze w zapasach wiec cena po staremu - jeśli dolar sensownie nie spadnie, to ceny podskoczą.
Sprzedam: Arkham Horror - edycja PL - Cena: 130 pln
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9476
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Kryzys a wydawnictwa gier planszowych

Post autor: MichalStajszczak »

1. Polsce nie grozi kryzys a najwyżej spowolnienie rozwoju :D
2. W czasie kryzysu w latach 30-tych XX wieku powstała gra Monopoly. Ciekawe jaką grę przyniesie nam ten kryzys?
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Kryzys a wydawnictwa gier planszowych

Post autor: waffel »

FFG podniosło chyba prawie wszystkie ceny o $10 - Descent z $79 na $89, "mniejsze" gry - AGoT, SC: Brood War, Android itd do $59, BSG się uchował po $49. Oczywiście mówię o sugerowanych cenach producenta. A żeby uzyskać sugerowaną cenę europejskiego dystrybutora wystarczy zamienić $ na € :/

Na usprawiedliwienie FFG należy dodać, że podobno ceny big boksów (i co za tym idzie pośrednio innych gier) ustalili za czasów wydawania TI3, czyli dobre 3 lata temu, i od tego czasu ich nie podnosili więc akurat tę podwyżkę można zrzucić w dużej mierze na inflację.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9476
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Kryzys a wydawnictwa gier planszowych

Post autor: MichalStajszczak »

W ubiegłym roku, wraz ze wzrostem ceny ropy, wzrosły ceny produktów wykonanych z tworzyw sztucznych (pionków, kostek, figurek). Być może teraz te ceny spadną. W niektórych grach liczba plastykowych elementów jest na tyle duża, że cena surowca może istotnie wpłynąć na cenę. Cena ropy ma także wpływ na koszty transportu, które też rzutują na ceny produktów. Przy czym ten wpływ działa z pewnym opóźnieniem, bo zwykle zarówno umowy zakupu elementów gier jak i umowy z dystrybutorami produktów zawierane są na dłuższy okres czasu.
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Kryzys a wydawnictwa gier planszowych

Post autor: veljarek »

Jak my będziemy kupowć planszówki to nie będzie kryzysku w tej branży :P
Ja zamierzam wspierać ten przemysł, ale zaznaczam, że będę kupował tylko wersje polskojęzyczne by wspierać Polskę (tylko proszę się nioe rozczulać - po prostu nie lubię czytać instrukcji w języku obcym )
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
ODPOWIEDZ