Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
flowerus
Posty: 490
Rejestracja: 06 lut 2010, 12:47
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: flowerus »

To jest recenzja oficjalnego dodatku Ptaki Europy, który ma karty z negatywną interakcją, a Ty wcześniej pisałeś o fanowskim dodatku o takiej samej nazwie, który jest czymś całkowicie odrębnym i tam nie ma takich kart
There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't!
Awatar użytkownika
trx89
Posty: 85
Rejestracja: 14 sty 2020, 23:42
Has thanked: 30 times
Been thanked: 16 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: trx89 »

flowerus pisze: 14 lut 2020, 12:47 To jest recenzja oficjalnego dodatku Ptaki Europy, który ma karty z negatywną interakcją, a Ty wcześniej pisałeś o fanowskim dodatku o takiej samej nazwie, który jest czymś całkowicie odrębnym i tam nie ma takich kart
Wszystko jasne, dzięki za wyprowadzenie z błędu.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4084
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 288 times
Been thanked: 173 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: lacki2000 »

trx89 pisze: 14 lut 2020, 12:40Mówię między innymi o tej recenzji: https://youtu.be/W1RsY0fpguo?t=43 (zaczyna się w 43 sekundzie) i opieram się tylko na tym bo sam nie miałem okazji jeszcze zagrać, dopiero się przymierzam.
Rety, jakie te ludzie wrażliwe. Mówimy tutaj o ptakach, których naturalnym zachowaniem jest wykradanie czegoś innym ptakom. Pozbywając się ich z talii zubożamy grę. To wcale nie jest najgorsza negatywna interakcja w tej grze. Najgorszą negatywną interakcją jest akcja brania jedzenia z karmnika, więc jak ktoś nie chce mieć w tej grze negatywnej interakcji, to niech usunie akcję wybierania jedzenia z karmnika (budki lęgowej raczej), niech usunie tę budkę z pudełka (więcej miejsca, yupi! :P ) i po prostu podczas akcji zbierania jedzenia weźmie sobie dowolne jedzenie z puli.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
sasquach
Posty: 1846
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 941 times
Been thanked: 588 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: sasquach »

trx89 pisze: 14 lut 2020, 12:40 Mówię między innymi o tej recenzji: https://youtu.be/W1RsY0fpguo?t=43 (zaczyna się w 43 sekundzie) i opieram się tylko na tym bo sam nie miałem okazji jeszcze zagrać, dopiero się przymierzam.
Ale to jest recenzja dodatku, a nie podstawki. Faktycznie w dodatku chyba pojawiają się takie karty, ale sam jeszcze nie grałem. Ty pisałeś, że grasz z fanowskim dodatkiem, a nie oficjalnym o którym jest mowa w podanym filmiku.
Awatar użytkownika
trx89
Posty: 85
Rejestracja: 14 sty 2020, 23:42
Has thanked: 30 times
Been thanked: 16 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: trx89 »

sasquach pisze: 14 lut 2020, 17:47
trx89 pisze: 14 lut 2020, 12:40 Mówię między innymi o tej recenzji: https://youtu.be/W1RsY0fpguo?t=43 (zaczyna się w 43 sekundzie) i opieram się tylko na tym bo sam nie miałem okazji jeszcze zagrać, dopiero się przymierzam.
Ale to jest recenzja dodatku, a nie podstawki. Faktycznie w dodatku chyba pojawiają się takie karty, ale sam jeszcze nie grałem. Ty pisałeś, że grasz z fanowskim dodatkiem, a nie oficjalnym o którym jest mowa w podanym filmiku.
Tak zgadza się, już zostało mi to wcześniej wyjaśnione. Myślałem że zarówno w jednym i drugim dodatku są takie karty.
Awatar użytkownika
roadrunner
Posty: 536
Rejestracja: 22 sie 2013, 12:30
Has thanked: 261 times
Been thanked: 274 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: roadrunner »

Słyszałem, że fanowski dodatek może zostać w Polsce wydany oficjalnie. Wątek wydawcy i stronka tegoż milczą. Coś w tym jest czy rozczarowujący banał plotki?
Mam | Mogę zagrać | Udane transakcje: 100+ na forum, 6 na FB
Hejtowałem Kaskadię przed tym, jak się opamiętaliście. ;)
Sprzedam: dobre gry @Dział Handlu | Kupię: Tokaido: Rozdroża i inne @Kupię
100P |> Moje top
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1533
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 303 times
Been thanked: 646 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: EsperanzaDMV »

Albo plotki, albo nieporozumienie z czasów gdy SM ogłosił wydanie dodatku "Ptaki Europy" i ktoś pomyślał, że chodzi o fanowski dodatek. Nie, SM wydał już jedne "Ptaki Europy" (te oficjalne, fioletowe), wydanie drugiego dodatku z identyczną nazwą nie miałoby sensu i wprowadziłoby tylko dodatkowe zamieszanie. Następne w kolejce są Ptaki Oceanii, a potem pewnie kolejne kontynenty. Jeśli masz jakiś wątek, w którym pada stwierdzenie że SM wyda fanowski dodatek, to podlinkuj ;)
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1739
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 108 times
Been thanked: 27 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: Tommy »

Krótkie pytanie - obiło mi się o uszy coś o fix packu do podstawki (jak sądzę) - jakie są błędy, które trafiły się w polskim wydaniu?
Czy dodruk załatwił sprawę? I jak rozpoznać, czy nie ma się już dodruku (kupowałem pod koniec ubiegłego roku, zakładam, że to nie pierwszy druk).
Dzięki z góry za pomoc.
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 357 times
Been thanked: 639 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: bogas »

Tommy pisze: 28 kwie 2020, 14:05 Krótkie pytanie - obiło mi się o uszy coś o fix packu do podstawki (jak sądzę) - jakie są błędy, które trafiły się w polskim wydaniu?
Czy dodruk załatwił sprawę? I jak rozpoznać, czy nie ma się już dodruku (kupowałem pod koniec ubiegłego roku, zakładam, że to nie pierwszy druk).
Dzięki z góry za pomoc.
Miały być poprawione karty. Rebel to nie raz gdzieś pisał, ogłaszał, ale rozeszło się po kościach. Gra się sprzedaje, nikt ich nie ciśnie o to, to chyba "zapomnieli".
Awatar użytkownika
REBEL.pl
Posty: 1468
Rejestracja: 29 paź 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 199 times
Been thanked: 740 times
Kontakt:

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: REBEL.pl »

bogas pisze: 28 kwie 2020, 14:19
Tommy pisze: 28 kwie 2020, 14:05 Krótkie pytanie - obiło mi się o uszy coś o fix packu do podstawki (jak sądzę) - jakie są błędy, które trafiły się w polskim wydaniu?
Czy dodruk załatwił sprawę? I jak rozpoznać, czy nie ma się już dodruku (kupowałem pod koniec ubiegłego roku, zakładam, że to nie pierwszy druk).
Dzięki z góry za pomoc.
Miały być poprawione karty. Rebel to nie raz gdzieś pisał, ogłaszał, ale rozeszło się po kościach. Gra się sprzedaje, nikt ich nie ciśnie o to, to chyba "zapomnieli".
Nieprawda, pamiętamy. Prosimy nas nie posądzać o złe intencje :)
Dobre informacje na ten temat przekazujemy mniej więcej w połowie maja ;)
wydawnictwo Rebel
Nadchodzące premiery | Aktualności wydawnicze | Kontakt | Dystrybucja: hurt.rebel.pl
mnw
Posty: 319
Rejestracja: 15 sty 2010, 17:29
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 150 times
Been thanked: 84 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: mnw »

Tommy pisze: 28 kwie 2020, 14:05 Krótkie pytanie - obiło mi się o uszy coś o fix packu do podstawki (jak sądzę) - jakie są błędy, które trafiły się w polskim wydaniu?
Czy dodruk załatwił sprawę? I jak rozpoznać, czy nie ma się już dodruku (kupowałem pod koniec ubiegłego roku, zakładam, że to nie pierwszy druk).
Dzięki z góry za pomoc.
Odpowiedź odnosnie fixpacku już dostałeś, a tu możesz sprawdzić co było nie tak w pierwszym druku: https://boardgamegeek.com/thread/213210 ... span-typos
jakubski
Posty: 83
Rejestracja: 20 mar 2019, 09:34
Lokalizacja: Zamość
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: jakubski »

Cześć,

Czy ktoś z Was ma pomysł jak zdobyć (kupić lub wydrukować z pliku) karty bonusowe i żetony celów z oficjalnego dodatku Ptaki Europy, aby dodać je do rozgrywki bez pozostałych komponentów tego dodatku??? Mam w kolekcji polską wersję gry z dodatkiem fanowskim w związku z tym nie zamierzam kupować pełnego dodatku oficjalnego.
SmallFighter
Posty: 128
Rejestracja: 23 wrz 2019, 10:25
Has thanked: 10 times
Been thanked: 11 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: SmallFighter »

A gdzie i kiedy był do kupienia dodatek fanowski? Nadal jest dostępny?
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1533
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 303 times
Been thanked: 646 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: EsperanzaDMV »

jakubski pisze: 14 maja 2020, 21:58 Cześć,

Czy ktoś z Was ma pomysł jak zdobyć (kupić lub wydrukować z pliku) karty bonusowe i żetony celów z oficjalnego dodatku Ptaki Europy, aby dodać je do rozgrywki bez pozostałych komponentów tego dodatku??? Mam w kolekcji polską wersję gry z dodatkiem fanowskim w związku z tym nie zamierzam kupować pełnego dodatku oficjalnego.
Ale wiesz, że Ptaki Europy i Ptaki Europy (fanowski dodatek) to są dwie zupełnie inne rzeczy? Karty ptaków i celów (oraz inne komponenty) są zupełnie inne w tych dodatkach. Sam miałem fanowski dodatek i sprzedałem, nie był jakoś w mojej opinii wybitnie zbalansowany (mówię tu np. o kartach celów) plus nie przekonała mnie mechanika piskląt. Ale to tylko moje subiektywne zdanie po zapoznaniu się z tym co dostałem, nawet razu nie zagrałem, bo niedługo później pojawiła się przedsprzedaż oficjalnego dodatku i bez żalu puściłem dalej.
Jeśli już chcesz wydrukować, to zgłoś się do MB Print, oni wtedy drukowali zamówienie grupowe, może będą w stanie Ci druknąć (ale to już będziesz musiał z nimi uzgodnić cenę).
SmallFighter pisze: 15 maja 2020, 09:58 A gdzie i kiedy był do kupienia dodatek fanowski? Nadal jest dostępny?
Tu jest wątek, w którym chętni się zebrali i zamówiliśmy ten dodatek, wraz z opiniami.
jakubski
Posty: 83
Rejestracja: 20 mar 2019, 09:34
Lokalizacja: Zamość
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: jakubski »

Tak jak mówiłem mam podstawkę z dodatkiem fanowskim, a chciałbym pozyskać (kupić lub wydrukować własnymi siłami) karty bonusowe i żetony celów z dodatku oficjalnego.

Tylko nie wiem skąd i dlatego proszę o namiar...
Awatar użytkownika
predki
Posty: 428
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 57 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: predki »

jakubski pisze: 15 maja 2020, 13:28 Tak jak mówiłem mam podstawkę z dodatkiem fanowskim, a chciałbym pozyskać (kupić lub wydrukować własnymi siłami) karty bonusowe i żetony celów z dodatku oficjalnego.

Tylko nie wiem skąd i dlatego proszę o namiar...
Problem w tym, że są to rzeczy objęte prawem autorskim i jedynym upoważnionym do udostępnienia jest wydawca. A żeby to zrobił to jest mało prawdopodobne.
SmallFighter
Posty: 128
Rejestracja: 23 wrz 2019, 10:25
Has thanked: 10 times
Been thanked: 11 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: SmallFighter »

Mam pytanie dotyczące oficjalnego dodatku Ptaki Europy - w jaki sposób dodatek ten zmienia podstawową rozgrywkę? Co nowego wprowadza? Czy jest interakcja, negatywna interakcja i na jakiej zasadzie ona działa? Czy warto czy można się obyć?
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 820
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 129 times
Been thanked: 384 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: kurdzio »

SmallFighter pisze: 21 maja 2020, 23:27 Mam pytanie dotyczące oficjalnego dodatku Ptaki Europy - w jaki sposób dodatek ten zmienia podstawową rozgrywkę? Co nowego wprowadza? Czy jest interakcja, negatywna interakcja i na jakiej zasadzie ona działa? Czy warto czy można się obyć?
1. Nowe cele urozmaicają rozgrywkę
2. Niebieskie umiejętności ptaków, kolejne urozmaicenie
3. Można podbierać pożywienie od przeciwnika (dobiera on wtedy jedno jedzonko z karmnika), także interakcja, także ta negatywna występuje

Za te pieniądze to po prostu Ptaki +, ale nam się podoba :)
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
SmallFighter
Posty: 128
Rejestracja: 23 wrz 2019, 10:25
Has thanked: 10 times
Been thanked: 11 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: SmallFighter »

kurdzio pisze: 21 maja 2020, 23:58 1. Nowe cele urozmaicają rozgrywkę
2. Niebieskie umiejętności ptaków, kolejne urozmaicenie
3. Można podbierać pożywienie od przeciwnika (dobiera on wtedy jedno jedzonko z karmnika), także interakcja, także ta negatywna występuje

Za te pieniądze to po prostu Ptaki +, ale nam się podoba :)
Czy możesz podać przykład niebieskiego celu? Jakiego typu one są? To podbieranie pożywienia to jedyna (negatywna)interakcja?
Zamówiłam, ale zaczęłam czytać opinię w różnych miejscach - są dość podzielone. Nie jestem fanką dodatków bo rzadko kiedy urozmaicają w znaczący podstawkę. Zastanawiam się jak to jest z ptakami europy :)
Awatar użytkownika
everan
Posty: 364
Rejestracja: 19 wrz 2007, 13:33
Has thanked: 90 times
Been thanked: 117 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: everan »

Niebieskie zdolności wypalają na koniec rundy, zazwyczaj są sformatowane tak: "za każdy raz, kiedy przeciwnik składał w tej rundzie jaja, złóż jedno własne jajo na tej karcie". Dokłada to trochę interakcji, bo może sprawiać, że dane akcje będą mniej atrakcyjne dla innych graczy. Jest też nieco więcej opcji ingerowania w pulę dostępnych ptaków - można częściej zastąpić je nowymi, żeby na przykład sprzątnąć komuś sprzed nosa potrzebnego ptaka. Zdecydowanie największą zaletą dodatku są nowe kafelki celów - te wmiksowaliśmy na stałe do podstawki i faktycznie urozmaicają rozgrywkę. Są nowe zielone karty celów indywidualnych, ale to dosyć marne rozszerzenie, bo masz 5 nowych, ale w zamian usuwasz z puli 4 stare ;) Gryzie mnie to trochę, bo gra, która w oryginale jest elegancko wycyrklowana (te same proporcje ptaków etc.) w tłumaczeniu na polski - za sprawą specyficznie polskich nazw - rozłazi się i lekko psuje. Estetycznie nie podoba mi się też mechanika układania niektórych ptaków poziomo na dwóch polach - w końcu Wingspan to gra, która w dużej mierze właśnie estetyką stoi, a tu trochę taki wizualny klops ;) No i karty niestety trzeba przechowywać w dwóch pudełkach, bo jedna plastikowa trumienka to na podstawkę+dodatek za mało.

Koniec końców - nie dziwię się mieszanym recenzjom, bo sam mam mieszane odczucia. Dodatek nie wywraca gry jakoś do góry nogami, a polska wersja ma dodatkowe problemy, ale żetony nowych celów to naprawdę super sprawa.
Moje sekretne imię voodoo to Papa Shango. Błogosławię każdy wątek, w którym się pojawię... ale jeden błogosławię najbardziej.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4084
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 288 times
Been thanked: 173 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: lacki2000 »

everan pisze: 22 maja 2020, 14:12 No i karty niestety trzeba przechowywać w dwóch pudełkach, bo jedna plastikowa trumienka to na podstawkę+dodatek za mało.
Ja mieszczę wszystko w pudełku z podstawki.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
autopaga
Posty: 1438
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 96 times
Been thanked: 320 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: autopaga »

Pewnie rozchodzi się o koszulki.
omas
Posty: 166
Rejestracja: 25 lut 2019, 08:47
Has thanked: 437 times
Been thanked: 30 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: omas »

Pewnie tak. U mnie bez koszulek wszystkie karty ptakow mieszcza sie w jednym pudelku. Reszta w samarce obok. 6 plastikowych pudelek fabrycznych. W nich 2x podwojne jajka, 1x jajka i szczury, 1 x Kosci i kostki, 2x dalsze pozywienie Kurnik z rozmontowana tylko podloga. Miesci sie to wszystko w pudelku z podstawki. Mam nadzieje ze pomoglem :p
mk20336
Posty: 1590
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 76 times
Been thanked: 448 times
Kontakt:

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: mk20336 »

Wingspan – first impressions – base game

Moje pierwsze wrażenia z rozgrywek w Wingspan / Na skrzydłach. Przepiękna gra o zadziwiająco wciągającej mechanice - ten syndrom "jeszcze jednej gry" aby uzyskać lepszy wyniki.
A dodatkowo dobra do gry rodzinnej / z dziećmi (wartości edukacyjne) jak i zażartej walki ze znajomymi o zwycięstwo :) Więcej w poniższym artykule.

LINK: Wingspan – first impressions – base game

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
mk20336
Posty: 1590
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 76 times
Been thanked: 448 times
Kontakt:

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: mk20336 »

Wingspan – first impressions – AUTOMA

Kolejny artykuł o Wingspan / Na skrzydłach - bardzo sympatycznej grze, która zadziwiająco dużo rozrywki daje też w trybie solo. Automa to może nie najbardziej wyrafinowany przeciwnik, natomiast super metoda aby zapoznać się z grą i poprawić swoje wyniki. Miłej lektury!

LINK: Wingspan – first impressions – AUTOMA

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
ODPOWIEDZ