Drożejące lawinowo Gry

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.

Porównanie cen gier w stosunku do zarobków teraz/kiedyś.

Gry są droższe
119
41%
Gry są tańsze
12
4%
Gry maja podobną cenę
41
14%
Gry drożeją
95
33%
Gry relatywnie tanieją
25
9%
 
Liczba głosów: 292

Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5267
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1080 times
Been thanked: 1694 times
Kontakt:

Drożejące lawinowo Gry

Post autor: BOLLO »

Witam,

Do stworzenia tego tematu natchnęło mnie to jak przeglądałem ostatnio ceny gier które w dosyć krótkim czasie potrafiły wywindować z ceną.
Takim dobrym przykładem może być np "Brzdek nie drażnij Smoka" którego nie kupiłem bo czekałem i czekałem i czekałem i się doczekałem mega powyżki. W listopadzie kosztował ok 129pln aktualnie ceny są w granicach 200pln.

Kolejnym przykładem jest gra Troyes. 80pln można było kupić aktualnie coś ok 160pln trzeba liczyć.

Wpisujcie jakie gry idą w górę lub będą szły w górę.
Być może jest jakiś polski program/strona która prowadzi takie statystyki jak kształtuje się cenowo nasz rynek?
Ostatnio zmieniony 13 sie 2020, 10:40 przez BOLLO, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 993
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 994 times
Been thanked: 434 times

Re: Drożejące lawinowo Gry

Post autor: KurikDeVolay »

Brzdęka! wyszedł nakład, to resztki tego co sklepom zostało, żal na tym nie zarobić. Po dodruku w III kwartale cena wróci do normy. Troyes to już tytuł który jest na wyczerpaniu a dodruku nie będzie. Albo chwytasz teraz - bo stany magazynowe bliskie zeru, albo przepłacisz później. W alternatywie możesz poczekać na Black Angel bo tytuł wydaje się mieć podobną mechanikę, ale tu znowu wyższa cena i setup SF.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11001
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3371 times
Been thanked: 3252 times

Re: Drożejące lawinowo Gry

Post autor: japanczyk »

Dwie różne rzeczy poruszyłeś - jedna to wyczerpanie druku chodliwej gry, a druga to skońćzenie się nakładu

1. Gry których nakłąd sie kończy lub sie wyczerpał: viewtopic.php?t=24170
Temat na forum juz poruszany

2. Brzdek sie dobrze sprzedaje, wiec w momencie kiedy dostępność maleje cena szaleje i ludzie spekuluja ;-)
Na dodruk brzdęka bedzie trzeba poczekac prawie pół roku, ostatnie egzempalrze sa na sklep.blogojciec.pl po SCD i cena pewnie bedzie w tej okolicy

Troyes można było o za 50 zł kupić na wyprzedażach, bo gra zalegała Rebelowi na magazynach i wyprzedaż tego nakłądu z tego co czytałem wyniósł ponad 3 lata - był czas, zeby gra sie zainteresowac i ja kupic ;-)

Czy to źle, czy dobrze - nie mnie oceniac, jak ktos chce niech kupuje :)
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Drożejące lawinowo Gry

Post autor: KamradziejTomal »

Tyle że trochę tutaj miąchasz kilka różnych rzeczy tj.

1) Jest inflacja więc wszystko drożeje w tym i gry
2) Niektóre gry mają tymczasowo wyprzedany nakład i czekają na dodruk (jak Brzdęk)
3) Niektóre gry mają wyprzedany nakład i nie będą miały dodruku (jak Troyes)

Do tego jeszcze multum innych czynników o których na pewno gdzieś tam zapomniałem.

To o czym chcesz dyskutować? :D

Jak szukasz źródła danych do spekulacji cenowych to chyba nie tędy droga :P Najlepiej śledzić komunikaty wydawców - czy informują o dodruku, zakończeniu linii wydawniczej, problemach z produkcją, itp. Wiadomo że jak tytuł jest chodliwy a z jakiegoś powodu nie jest drukowany to cena zacznie rosnąć.
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1118 times
Been thanked: 1282 times

Re: Drożejące lawinowo Gry

Post autor: seki »

Jest jeszcze kwestia rosnących cen produkcji w Chinach i wahający się kurs złotego. Przytoczyłeś cenę Brzdęka. Cena pierwszego druku była niższa głównie z w/w powodów, był niższy koszt zakupu. Ten nie zawsze będzie taki sam w każdym druku.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5267
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1080 times
Been thanked: 1694 times
Kontakt:

Re: Drożejące lawinowo Gry

Post autor: BOLLO »

KamradziejTomal pisze: 23 kwie 2020, 14:52
To o czym chcesz dyskutować? :D
Dyskutowac zawaze mozna :mrgreen: a tak serio to bardziej chodzi mi o to ze nie jestem jakkms wybitnym znawca a obserwuje wzrost cen nke tylko tegk co juz niedrukowane ( to oczywiste ze ceny winduja w gore) ale i tytulow ktore sa obecnie na rynku.

Informacje takie traktuje raczej jako wskazowka typu "kolego to drozeje wiec lepiej kup teraz skoro masz zamiar to kupic bo pozniej juz nie kupisz bo bedzie za drogie"
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Drożejące lawinowo Gry

Post autor: rattkin »

BOLLO pisze: 23 kwie 2020, 16:56 "kolego to drozeje wiec lepiej kup teraz skoro masz zamiar to kupic bo pozniej juz nie kupisz bo bedzie za drogie"
Jeśli chodzi o planszówki, to to jest towar cokolwiek efemeryczny. Zapomnij o rozkminianiu cenowym, a przestaw się na "jak jest i w choć śladowej ilości tego chcę, to kupuję dzisiaj, bo potem nie będzie". Rynek się w żaden sposób nie "kształtuje". Gra wchodzi na rynek, jest dostępna, jest sprzedawana po MSRP, a jak nie schodzi, to wpada do koszyka z uznaniową przeceną. Potem gry nie ma. Potem ten cykl czasem zatacza koło (dodruk, wznowienie, nowa edycja). Może się wydarzyć tak, że jakiś sklep zapragnie sobie pospekulować i jakieś ostatnie sztuki towaru, o którym poszła fama, że jest "chodliwy", zacznie sprzedawać z ostrą przebitką. Dobra rada - przestań kupować w takich sklepach.

Prorokowanie jakie gry z dziesiątków tysięcy na rynku będą tanieć lub drożej jest zajęciem chyba tylko dla niezwykle nudzących się.
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Drożejące lawinowo Gry

Post autor: bobule »

BOLLO pisze: 23 kwie 2020, 14:44 Takim dobrym przykładem może być np "Brzdek nie drażnij Smoka" którego nie kupiłem bo czekałem i czekałem i czekałem i się doczekałem mega powyżki. W listopadzie kosztował ok 129pln aktualnie ceny są w granicach 200pln.
Bo Lucrum nie potrafi w szacowanie nakładu i wolą dodrukowywać co jakiś czas, a skoro klient tak bardzo "Brzdęka" lubi, to sobie poczeka :p
Totalnie nie rozumiem takiej polityki wydawniczej, no ale lepiej tak niż skończyć jak Games Factory xD

Żadna gra nie drożeje lawinowo. Drożeją jedynie gry, które są niedostępne. A zanim dany tytuł się wyczerpie to albo trafia na wyprzedaż, albo widać, że co chwilę jest dodruk i wtedy trzeba kupować od razu po dodruku. Inna sprawa to typowe "Januszostwo" gdzie ktoś chce za Dominiona od GFP 200zł, choć wszyscy dobrze wiemy, że kupił tę grę za góra 100zł, a dodatkowo w nią grał. No, ale skoro za tyle wystawia, to jego sprawa, najwyżej nikt tego nie kupi i tyle :P
Awatar użytkownika
Gosiek
Posty: 440
Rejestracja: 15 gru 2017, 13:28
Lokalizacja: W-wa
Has thanked: 424 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Drożejące lawinowo Gry

Post autor: Gosiek »

@OP

A masz więcej przykładów?
Stawianie tezy, że "gry drożeją lawinowo" (skoro tak nazwałeś temat, to znaczy, że tak uważasz) na podstawie dwóch gier, z których jedna ma wyczerpany nakład na stałe, a druga chwilowo, to takie trochę... bezzasadne?
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1118 times
Been thanked: 1282 times

Re: Drożejące lawinowo Gry

Post autor: seki »

Zawsze mnie śmieszy gdy przeglądam jakieś stare wpisy na forum, sprzed powiedzmy 6-7 lat i natrafiam na dyskusję o cenach. Kiedyś dyskutowało się o tym, że gra za 150-200 zł to zbędny luksus i można darować sobie zakup. Dziś cena >200 jest na porządku dziennym. W perspektywie długiego okresu czasu drożejące gry to fakt. Ale co nie drożeje?
idziol91
Posty: 202
Rejestracja: 13 paź 2013, 15:49
Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times

Re: Drożejące lawinowo Gry

Post autor: idziol91 »

Posiadłość szaleństwa też wyprzedana? Widziałem dość wysokie ceny samej podstawki. O dodatkach nie wspominając.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2758
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 327 times
Been thanked: 1256 times

Re: Drożejące lawinowo Gry

Post autor: Yuri »

idziol91 pisze: 23 kwie 2020, 19:22 Posiadłość szaleństwa też wyprzedana? Widziałem dość wysokie ceny samej podstawki. O dodatkach nie wspominając.
Mniej-więcej od dodatku "Przerażające podróże" to ta gra schodzi w przedsprzedażach.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5267
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1080 times
Been thanked: 1694 times
Kontakt:

Re: Drożejące lawinowo Gry

Post autor: BOLLO »

"jak jest i w choć śladowej ilości tego chcę, to kupuję dzisiaj, bo potem nie będzie"
No ale czy nie może być w drugą stronę? Nie kupuj teraz pomimo że bardzo chcesz bo za pół roku z jakichś powodów będzie jednak taniej?
Prorokowanie jakie gry z dziesiątków tysięcy na rynku będą tanieć lub drożej jest zajęciem chyba tylko dla niezwykle nudzących się.
domyślam się , dlatego czy nie ma jakichś znaków po których mozna rozpoznać czy gra będzie taniała/drożała?
nna sprawa to typowe "Januszostwo" gdzie ktoś chce za Dominiona od GFP 200zł, choć wszyscy dobrze wiemy, że kupił tę grę za góra 100zł, a dodatkowo w nią grał. No, ale skoro za tyle wystawia, to jego sprawa, najwyżej nikt tego nie kupi i tyle :P
No nie do końca się z tym zgadzam. Przykłady to chyba standardowe Zakazane Gwiazdy, Battle Star Galactica czy Chaos w Starym Świecie. Ceny są absyrdale a i tak ludzie je kupują. Gdyby nie było popytu za 400pln za chaos to gry byłyby po 200-300 a tak już ze Szczórem kupisz za 1600pln :-P. Więc to MY sami kreujemy owych Januszy. Sam mam u siebie 4 egzeplarze Chaosu kupione w "hurcie" od handlarza po 250pln. Poczekam 2-3 lata i sprzedam po 400-500pln. I nie dla tego że żeruję na innych bo gra kosztowała 119pln na półce ale dlatego że nadal będzie popyt na tę gre w tej cenie. Rynek kreuje ceny a winni jesteśmy my sami.
MsbS
Posty: 884
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 55 times
Been thanked: 73 times

Re: Drożejące lawinowo Gry

Post autor: MsbS »

Po pierwsze - kolejny wątek z jojczeniem na ceny planszówek? Serio?
Po drugie - darujcie sobie to 'Januszowanie'. Popyt-podaż, rzecz jest warta tyle, ile ktoś zapłaci. Ceny rzeczy trudniej dostępnych będą wyższe i tyle, jak z każdym kolekcjonerskim hobby.
Rozumiem, że jak znaczki z Mauritiusa mają nominał 1-2 pensy, to za tyle powinni je sprzedawać, a cwaniak który sprzedał taki za 4 miliony dolarów w 1993 to Król Januszy?
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Drożejące lawinowo Gry

Post autor: rattkin »

BOLLO pisze: 24 kwie 2020, 17:12
"jak jest i w choć śladowej ilości tego chcę, to kupuję dzisiaj, bo potem nie będzie"
No ale czy nie może być w drugą stronę? Nie kupuj teraz pomimo że bardzo chcesz bo za pół roku z jakichś powodów będzie jednak taniej?
Nie.
BOLLO pisze: 24 kwie 2020, 17:12 domyślam się , dlatego czy nie ma jakichś znaków po których mozna rozpoznać czy gra będzie taniała/drożała?
Być może są, ale takich spekulanckich scalperów Twojego pokroju najlepiej od takiej wiedzy izolować.
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Drożejące lawinowo Gry

Post autor: kastration »

BOLLO pisze: 24 kwie 2020, 17:12
"jak jest i w choć śladowej ilości tego chcę, to kupuję dzisiaj, bo potem nie będzie"
No ale czy nie może być w drugą stronę? Nie kupuj teraz pomimo że bardzo chcesz bo za pół roku z jakichś powodów będzie jednak taniej?
Prorokowanie jakie gry z dziesiątków tysięcy na rynku będą tanieć lub drożej jest zajęciem chyba tylko dla niezwykle nudzących się.
domyślam się , dlatego czy nie ma jakichś znaków po których mozna rozpoznać czy gra będzie taniała/drożała?
nna sprawa to typowe "Januszostwo" gdzie ktoś chce za Dominiona od GFP 200zł, choć wszyscy dobrze wiemy, że kupił tę grę za góra 100zł, a dodatkowo w nią grał. No, ale skoro za tyle wystawia, to jego sprawa, najwyżej nikt tego nie kupi i tyle :P
No nie do końca się z tym zgadzam. Przykłady to chyba standardowe Zakazane Gwiazdy, Battle Star Galactica czy Chaos w Starym Świecie. Ceny są absyrdale a i tak ludzie je kupują. Gdyby nie było popytu za 400pln za chaos to gry byłyby po 200-300 a tak już ze Szczórem kupisz za 1600pln :-P. Więc to MY sami kreujemy owych Januszy. Sam mam u siebie 4 egzeplarze Chaosu kupione w "hurcie" od handlarza po 250pln. Poczekam 2-3 lata i sprzedam po 400-500pln. I nie dla tego że żeruję na innych bo gra kosztowała 119pln na półce ale dlatego że nadal będzie popyt na tę gre w tej cenie. Rynek kreuje ceny a winni jesteśmy my sami.
Prawa ekonomii neoliberalnej są neutralne. Nikt nie jest ani winny, ani sprawiedliwy, ani dobry, ani zły. Jeśli jeszcze tego nie zrozumiałeś, to na pewno warto zainwestować w pogłębienie tej wiedzy. Nikt tu nie jest winny, tym bardziej osoby z hobby planszówkowego. Chcesz coś upatrzonego, co ledwo zipie już pod względem dostępności, to kupujesz albo - bazując na wiedzy - uwzględniasz, że w przyszłości zapłacisz za to więcej (jeśli nie spadnie Twoja motywacja zakupowa, by to posiadać). Dość proste. Bez używania terminów etycznych i wartościowania.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
Piaskoryb
Posty: 423
Rejestracja: 14 lis 2016, 18:56
Has thanked: 112 times
Been thanked: 153 times

Re: Drożejące lawinowo Gry

Post autor: Piaskoryb »

oczywiscie, albo zlewasz i nie kupujesz, niech janusze kupuja, po za tym: Why bother?
Ze względu na sytuację, rzeczy stają się trudno dostępne wprost proporcjonalnie do czasu trwania kwarantann itp do tego inflacja jak ktoś napisał i do tego fakt że więcej ludzi niż zwykle zamawia gry planszowe - dodam że znam też ludzi którzy przesiedzieli dwa tygodnie w domu w 3kę grając tylko w kości w tysiąsa (albo 5tysięcy) i świetnie się bawali - codziennie ;p

Ale jeśli ktoś czegoś chce i ma na to sos to co go może powstrzymać? 50zł więcej? Wiemy że nie. Tym bardziej że wielu nie powstrzyma pare milionów więcej jeśłi mogą dostać to czego chcą xD
Jacek_PL
Posty: 1307
Rejestracja: 25 mar 2007, 18:06
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times

Re: Drożejące lawinowo Gry

Post autor: Jacek_PL »

A ja mam takie pytanie do autora wątku, czy obeserwujesz ten wzrost cen w jakimś jednym miejscu, czy jest to na zasadzie pół roku temu najtańszych sklepach było po 129zł, a teraz jak się nakład kończy to można kupić tylko w sklepach gdzie drogo było od samego początku ?
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9464
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 507 times
Been thanked: 1445 times
Kontakt:

Re: Drożejące lawinowo Gry

Post autor: MichalStajszczak »

Być może tytuł wątku powinien brzmieć "Drożejące chwilowo gry", bo wbrew płynącej z tytułu sugestii, nie dotyczy jakiejś większej grupy gier, lecz tylko tych, których nakład jest czasowo albo definitywnie wyczerpany
suibeom
Posty: 790
Rejestracja: 18 cze 2019, 16:02
Has thanked: 1561 times
Been thanked: 252 times

Re: Drożejące lawinowo Gry

Post autor: suibeom »

Spoiler:
Myślę, że problematyczne jest użycie w tytule dyskusji słowa "lawinowo". "Lawinowo" bo ledwie dwa tytuły z określonych powodów są droższe? W zeszłym tygodniu kupiłem trzy gry po bardzo atrakcyjnych promocyjnych cenach, więc moje trzy biją te dwie, czy zatem świadczy to, że gry lawinowo tanieją? W zeszłym roku polując na dodatek do Posiadłości szaleństwa miałem identyczną sytuację. Dodatek był dostępny tylko w jednym sklepie o ponad 100 zł drożej. Na szczęście przypadkowo znalazłem go w księgarni stacjonarnej i nabyłem w normalnej cenie. Ale nawet gdybym go nabył w zawyżonej cenie i tak byłbym do przodu, bo resztę gier, które w zeszłym roku nabyliśmy kupiliśmy w rewelacyjnych promocyjnych cenach sięgających nawet 90% (wiem, nadużycie bo kupiliśmy raptem dwie gry z takim rabatem :-) ). Np. na Dooma 2 ed. i The Others podstawkę mieliśmy 45% rabatu. Rozumiem irytację co do praktyki sklepu na podnoszenie ceny towaru, tylko dlatego, ze nakład się kończy, ale słowo "lawinowe" to grube nadużycie.
Awatar użytkownika
malpka
Posty: 275
Rejestracja: 30 wrz 2013, 12:43
Has thanked: 151 times
Been thanked: 23 times

Re: Drożejące lawinowo Gry

Post autor: malpka »

OP: Zawołam użytkownika Halloween, powinniście znaleźć wspólny język i może jakiś pomysł na biznes :roll:
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Drożejące lawinowo Gry

Post autor: AnimusAleonis »

Heh… tytuł wątku napisany gestem który nawet Baronowi Munchausen by zainponował :mrgreen:

Albo autor bardzo luźno podchodzi do znaczenia frazy “wzrost lawinowy”, który sugeruje jakiś dość dynamiczny wzrost wykładniczy, a takiego w cenach planszówkek branych jako całość po prostu nie ma.

Pewnie że z roku na rok ogólna cena planszówek wzrasta, tak jak wszystkiego innego, ale z pewnością nie rażąco ponad ogólną inflację.

A przykłady pojedynczych tytułów które z powodu spadku podaży, przez np wyczerpanie druku, uzyskują większe ceny, i to głównie na rynku wtórnym, jest kompletnie nie miarodajny do cen planszówek in totum.
Z tego co wiem nikt nie prowadzi indeksu cen gier planszowych ale biorąc pod uwagę że samych nowych tytułów co roku wychodzi na rynek kilka tysięcy, a ilość tytułów na rynku ogólnie pewnie liczona w dziesiątkach tysięcy, to wzrost cen kilku tytułów o 50%, 100% czy nawet 200% - choć takich przypadków nie znam - miałby nikły, by nie powiedzieć żaden, wpływ na indeks.

Ba, są przecież też dokładnie odwrotne sytuacje, dla przykładu Lewis & Clark, który jeszcze pół roku temu sprzedawał się na rynku wtórnym za 200-300, a teraz jak ruszyła przedsprzedaż drugiej edycji/druku kosztuje około 150, podobnie Ginkopolis, gdzieś w styczniu podstawka używana kosztowała w granicach €150 (!), teraz można w przedsprzedaży zamówić za około €45 bo idzie dodruk… czy to dowód tego że gry planszowe lawinowo tanieją? :lol:

Tak samo przykłady gier z już dawno wyczerpanym nakładem, Chaos czy Ankh-Morpork, które są de facto przedmiotami kolekcjonerskimi, ni jak mają się do ogólnych cen rynkowych planszówek. Jakiś miesiąc temu planszówka z 1934, która oryginalnie nawet chyba funta nie kosztowała, sprzedała się za ponad 500 funtów.. czy to coś mówi o cenach planszówek? Tak samo nic jak fakt że 1 pencowy znaczek się na aukcji sprzedał za kilkaset tysięcy funtów nic nie mówi cenach znaczków na poczcie.

Jednak jedną rzeczą którą można faktycznie było zauważyć w ostatnich tygodniach, spowodowaną obecną sytuacją, to jednorazowy podskok cen planszówek o mniej więcej wzrost cen kursów, czyli o około 10-15%… ani to szokujące ani dziwiące bo chyba jasne dla wszystkich że sklepy/wydawcy rozliczają się z dystrybutorami/producentami w dolarach czy euro a te poszły mocno do góry w ostatnim czasie.... jeśli kursy spadną ceny planszówek pewnie też.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
piki
Posty: 3
Rejestracja: 20 sty 2020, 22:54
Has thanked: 8 times

Re: Drożejące lawinowo Gry

Post autor: piki »

suibeom pisze: 25 kwie 2020, 12:15 Myślę, że problematyczne jest użycie w tytule dyskusji słowa "lawinowo". "Lawinowo" bo ledwie dwa tytuły z określonych powodów są droższe
Carcassone Big box z ok 160zł wskoczył na 250-300zł
Awatar użytkownika
jnowaczy
Posty: 503
Rejestracja: 15 wrz 2005, 20:43
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Drożejące lawinowo Gry

Post autor: jnowaczy »

wszystko drożeje, polityka socjalna kosztuje. Marchewka zdrożała, masło, chleb cukier czy chociażby materiały budowlane. Usługi też zdrożały wszelkiej maści. Gry drożeją i będą drożeć
Every single fucking day I get closer to the grave
I am terrified, I fell asleep at the wheel again
Crashed my car just to feel again
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Drożejące lawinowo Gry

Post autor: Halloween »

jnowaczy pisze: 25 kwie 2020, 15:33 wszystko drożeje, polityka socjalna kosztuje. Marchewka zdrożała, masło, chleb cukier czy chociażby materiały budowlane. Usługi też zdrożały wszelkiej maści. Gry drożeją i będą drożeć
Gry drozeja bo producenci widza, ze klienci sa gotowi placic za plastik i tekture 500zł na rok z gory.

Zywnosc zdrozeje przez susze ale czy uslugi i materialy? Odziez juz jest tansza, nie mowiac nawet o paliwie, ktorego cena przeklada sie na wszystko. W tym roku raczej bedzie deflacja i nic poza zywnoscia raczej wyraznie nie zdrozeje.
ODPOWIEDZ