Hive / Rój (John Yianni)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Merigold
Posty: 81
Rejestracja: 02 sty 2014, 13:40

Re: Rój (hive) instrukcja PL

Post autor: Merigold »

Dodruk pudełka jak mniemam... :wink:
Z pozdrowieniami
1% dla psów ratowniczych
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Rój (hive) instrukcja PL

Post autor: adikom5777 »

Dodruk jako określenie produkcji kolejnego wydania. Na wznowienia innych gier, mimo że mają np. wiele elementów drewnianych też mówimy o dodruku.
Svartisen
Posty: 176
Rejestracja: 09 wrz 2013, 19:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rój (hive) instrukcja PL

Post autor: Svartisen »

adikom5777 pisze:Dodruk jako określenie produkcji kolejnego wydania. Na wznowienia innych gier, mimo że mają np. wiele elementów drewnianych też mówimy o dodruku.
No proszę. Żargon zawodowy bywa zaskakujący i zupełnie nielogiczny (przynajmniej dla kogoś spoza branży). Kiedyś przeżyłem duże zdziwienie, dowiedziawszy się, co kamieniarze uważają za granit albo wapień. A dziś coś nowego... człowiek się uczy...
Ashes to ashes, dice to dice...
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3417
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1163 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: Rój (hive) instrukcja PL

Post autor: piton »

To ja podbiję temat i zapytam o:
DOSTĘPNOŚĆ W SKLEPACH? dzięki za odpowiedź!

gra świetna i zniknęła. Przypadek? nie mam pojęcia...
(wiosna idzie to owady się budzą)
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4076
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 284 times
Been thanked: 171 times

Re: Rój (hive) instrukcja PL

Post autor: lacki2000 »

piton pisze:(wiosna idzie to owady się budzą)
Stawonogi! :) No i zaniepokoiłeś mnie tą wieścią o niedostępności, bo coraz poważniej przymierzam się do zakupu, bo dzieci rosną i coraz szerszą ofertę kumają.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Rój (hive) instrukcja PL

Post autor: mig »

Z tego co kojarzę, to dodruk będzie nie za długo.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
kudlacz135
Posty: 645
Rejestracja: 15 sie 2013, 21:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Rój (hive) instrukcja PL

Post autor: kudlacz135 »

mig pisze:Z tego co kojarzę, to dodruk będzie nie za długo.
Pewien nie jestem więc nie pozostanę obojętny. Skoro nie za długo nie nie będzie dodruku, to będzie on za niedługo czy nie będzie go długo?
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Rój (hive) instrukcja PL

Post autor: mig »

:) ma byc wkrótce :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Rój (hive) instrukcja PL

Post autor: Pan_K »

Svartisen pisze:
adikom5777 pisze:Dodruk jako określenie produkcji kolejnego wydania. Na wznowienia innych gier, mimo że mają np. wiele elementów drewnianych też mówimy o dodruku.
No proszę. Żargon zawodowy bywa zaskakujący i zupełnie nielogiczny (przynajmniej dla kogoś spoza branży). Kiedyś przeżyłem duże zdziwienie, dowiedziawszy się, co kamieniarze uważają za granit albo wapień. A dziś coś nowego... człowiek się uczy...
W odniesieniu do książek też zatem nie ma logiki. W końcu książka, to również klej oraz - niestety coraz rzadziej - sznurek i płótno. Czasem metalowe zszywki. Sęk w tym, że jakoś nie pasuje mówić o np. "doszyciu" nowego nakładu książki. Tak z ciekawości - skoro "dodruk" jest nielogicznie w odniesieniu do gier, to co byś proponował w zamian?
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3649
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Rój (hive) instrukcja PL

Post autor: gafik »

Rój nie ma swojego tematu, więc tu odświeżę.

Jeśli kogoś interesuje Rój kieszonkowy to w plaszostrefa.pl (jest w nim już komar i biedronka) wszystko za 55,-

Ja se wziąłem roja do kieszonki (ze sporym rabatem od kolegi wyszło mnie 46 zł) :)

Niestety jest tam tylko "miemiecka" instrukcja ale wyżej jest link do PL.

Skorzystam i zapytam, czy nie natknął się ktoś z was na zestawienie możliwych ruchów owadów w małym formacie (coś np. w stylu wydruku na dwustronnej karcie do gry, by można było do kieszeni schować)?
Radek
Posty: 628
Rejestracja: 15 gru 2006, 21:20
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 6 times

Re: Rój (hive) instrukcja PL

Post autor: Radek »

gafik pisze:Rój nie ma swojego tematu, więc tu odświeżę.
Jeśli kogoś interesuje Rój kieszonkowy to w plaszostrefa.pl (jest w nim już komar i biedronka)
Kupić można, ale wszystkie dodatki psują tę grę. Siła ognia staje się tak duża, że rozpoczynający zawsze wygra (pomijamy ewidentne babole graczy) nie siląc się na żadne wyrafinowane strategie. W wersji podstawowej nie jest to takie oczywiste. Przy dobrej obronie brakuje robaka do skutecznego zakończenia ataku.
Straszne bzdury wypisywałem przed laty. Jedyne co mnie usprawiedliwia, to że miałem na myśli biedronkę i komara. Pewnie też nie miałem racji, ale dopiero z pełnym zestawem gra pokazuje głębię.
Ostatnio zmieniony 30 cze 2020, 12:13 przez Radek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3649
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Rój (hive) instrukcja PL

Post autor: gafik »

Może i tak. Zawsze można zagrać bez dodatków. Mi zależało po prostu na mniejszej wersji.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4556
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1695 times
Been thanked: 2130 times

Re: Hive / Rój

Post autor: PytonZCatanu »

Witajcie!

Czy ktoś myślał o stworzeniu lub może widział już gotową planszę do Roju? Tak, wiem, ze gra nie ma planszy :) Ale można taką stworzyć - miałaby wyżłobienia w kształcie heksów, dzięki czemu rój nie byłby podatny na przesuwanie i łatwo byłoby policzyć odległości. :)

Druga sprawa - ktos może polecić jakies materiały w necie nt. taktyki? Może coś na youtube?
Awatar użytkownika
Jareks1985
Posty: 1089
Rejestracja: 05 cze 2018, 09:01
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 91 times
Been thanked: 132 times

Re: Hive / Rój

Post autor: Jareks1985 »

Całkiem ciekawy pomysł, wystarczyła by plansza hexogenalna jak plaster miodu. rozmiar najlepiej 4x wielkość pudełka, aby można było trzymać w pudełku
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4556
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1695 times
Been thanked: 2130 times

Re: Hive / Rój

Post autor: PytonZCatanu »

Dokładnie, też sobie wyobraziłem plaster miodu :) Oczywiście, istnieje szansa, że w pewnych konfiguracjach taka "plansza" się skończy z jakieś strony, ale to będą raczej rzadkie przypadki :)
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Hive / Rój

Post autor: mauserem »

Hmmm plansza, zwłaszcza taka "usztywniająca" położenie kafli byłaby wysoce niepraktyczna moim zdaniem.
Domyślam się, że niektórych zbyt luźne kafle mogą doprowadzać do szaleństwa - ale w tej grze tak to powinno właśnie wyglądać - tu nie ma odległości - są tylko boki kafli, po których i do których wylicza się ruch owadów. Wspomniany problem "końca mapy" nie jest łatwy do ogarnięcia - a kiedy sobie przypomnę naturę naszych rozgrywek - to albo mapa musiałaby być gigantyczna, albo u nas byłby to poważny problem.
Plansza to również duży minus stawiający pod znakiem zapytania świetną mobilność tej gry - u nas, niezmiennie od lat, jest ona podstawowym wyposażeniem wszelkich wypadów piknikowo-plenerowych.
Zachęcam do pogrania więcej w rój - szybko okaże się, że brak planszy jest zaletą.
Ostatnio zmieniony 29 cze 2020, 16:42 przez mauserem, łącznie zmieniany 1 raz.
Dziami
Posty: 289
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:43
Lokalizacja: Stalowa Wola
Has thanked: 201 times
Been thanked: 75 times

Re: Hive / Rój

Post autor: Dziami »

Przychylam się do wypowiedzi @mauserem.
Największą zaletą tej gry zaraz po tym jak dobra ona jest, jest jej mobilność. Już nie wspomnę o mobilności wersji pocket. Z tym, że osobiście jesli tylko mogę wolę grać w standardową wersje z powodu irytująco przesuwających się pionów w wersji pocket.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4556
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1695 times
Been thanked: 2130 times

Re: Hive / Rój

Post autor: PytonZCatanu »

Dziami pisze: 29 cze 2020, 16:22 Przychylam się do wypowiedzi @mauserem.
Największą zaletą tej gry zaraz po tym jak dobra ona jest, jest jej mobilność. Już nie wspomnę o mobilności wersji pocket. Z tym, że osobiście jesli tylko mogę wolę grać w standardową wersje z powodu irytująco przesuwających się pionów w wersji pocket.
mam właśnie wersję pocket :)
Dziami
Posty: 289
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:43
Lokalizacja: Stalowa Wola
Has thanked: 201 times
Been thanked: 75 times

Re: Hive / Rój

Post autor: Dziami »

No to musiała by być plansza z wcięciami na piony. Ale imho wracamy do punktu wyjścia. Wersja standardowa planszy nie wymaga do utrzymania ładu i składu, a wersja pocket traci mobilność. Chociaz grać się da jak najbardziej, po prostu trzeba uważać, żeby nie porozpieprzać robaczków po stole a wyjmowanie żuczka czy konika to krzyż pański :)
Szkoda, że rzadko mam okazję grać w tą grę. Dla mnie to nr jeden gier logicznych.
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Hive / Rój

Post autor: mauserem »

Miałem obie wersje tej gry z powodu pomyłki przy zakupie :mrgreen:
Graliśmy w obie, ale z czasem wielkość kafli oryginalnych okazała się dla nas bardziej kłopotliwa (mobilność), więc sprzedałem duże kafle.
Zupełnie nie zauważyliśmy różnicy jakościowej między wersją pocket a normal - więcej, wersja pocket sprawdziła się w już w tak karkołomnych miejscach i na tak wąskich stolikach, że można by rzec, że uratowała nam życie :mrgreen: (12 godzinne uziemienie na lotnisku po erupcji jakiegoś wulkanu i stolik z blatem wielkości chusteczki do nosa - właśnie dzięki brakowi planszy dało się grać)
Powiem tyle - ciesz się, że masz wersję pocket :D
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1293
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 364 times
Been thanked: 216 times

Re: Hive / Rój (John Yianni)

Post autor: ShapooBah »

Przypomnieliście mi, że miałem tę grę pokazać tacie — wielkiemu fanowi szachów.
Awatar użytkownika
AndreV
Posty: 214
Rejestracja: 11 lis 2016, 07:13
Has thanked: 140 times
Been thanked: 50 times

Re: Hive / Rój (John Yianni)

Post autor: AndreV »

Nie wierzę, że tylko 3strony ma tak dobra gra...
Czy wiadomo kiedy będzie dodruk?
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3510
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 445 times
Been thanked: 1051 times

Re: Hive / Rój (John Yianni)

Post autor: psia.kostka »

Wersja pocket jest dostepna na rynku. Duza nie bardzo, bo wiekszosc posiadaczy pocketa nie miala juz potrzeby kupowac wiekszych plytek.

Troche uzywanych duzych pudelek sie pojawia na rynku wtornym.

Pocket ma juz 2dodatki w pudelku jako bonus.

Do tego dostepna jest darmowa appka z gra.
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
bdm
Posty: 597
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 402 times
Been thanked: 69 times

Re: Hive / Rój (John Yianni)

Post autor: bdm »

Gra faktycznie bardzo dobra. Wykonanie też na duży plus a jedyne, do czego można się przyczepić to kłopotliwe wyciąganie kafli np koników polnych ze środka spośród innych kafli aby wykonać ruch (skok). Ja bym zrobił coś na zasadzie magnesu albo jakieś wystające uchwyty.

Mam wersję pocket choć chorowałem swego czasu na wydanie carbon ale nie było wówczas dostępne. Potem Rój poszedł trochę w odstawkę i do dziś został pocket. 🙂
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4556
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1695 times
Been thanked: 2130 times

Re: Hive / Rój (John Yianni)

Post autor: PytonZCatanu »

Planszowe Newsy ogłosiły, że do sklepów trafił dodruk Roju wraz z dodatkami.

Ja ostatnio wróciłem do grania, świetny jest to abstrakt.

Ktoś jeszcze regularnie grywa? 🙂
ODPOWIEDZ