Wasze Top 10 gier

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Montesque
Posty: 266
Rejestracja: 15 lip 2020, 18:26
Has thanked: 22 times
Been thanked: 78 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Montesque »

1. Twilight Imperium
2. Clash of Cultures
3 i 4. Barrage i Brass Birmingham
5. Ark Nova
6. Age of Steam
7. Eclipse
8 i 9. Woodcraft i Podwodne Miasta
10. Brzdęk Katakumby

Na kolejnych miejscach byłyby na pewno w bliżej nieokreślonej kolejności: Food Chain Magnate, Tzolk'in, Wielki Mur, Coffee Traders, Wyspa Kotów.

Bardzo dobre, ale jeszcze nie dość ograne, by zamieszać w topce: Star Trek: Ascendancy, The Great Zimbabwe, Kanban EV, Zakazane Gwiazdy, Europa Universalis.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4513
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2088 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: PytonZCatanu »

PytonZCatanu pisze: 20 cze 2023, 13:04
TOP5 różnymi kategoriami:

Euro

Gaia Project
Underwater Cities
Food Chain Magnate
The Castles of Burgundy
Ark Nova
Ciekawostka o którą nikt nie pytał:

Ark Nova, Projekt Gaja, Podwodne Miasta, Zamki Burgundii BB i FCM zajmują 99.9% szerokości komórki kallaxa - perfect match ❤️

Obrazek

Mam z tym jednak mały problem, a właściwie cztery.....
Spoiler:
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: agt »

PytonZCatanu pisze: 30 paź 2023, 08:44 Mam z tym jednak mały problem, a właściwie cztery.....
Czyli np. komórka bezpośrednio poniżej idzie na dodatki do ulubionych gier i wszystkim z dumą opowiadasz, że tak to sobie wymarzyłeś :D
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4513
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2088 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: PytonZCatanu »

agt pisze: 30 paź 2023, 14:07
PytonZCatanu pisze: 30 paź 2023, 08:44 Mam z tym jednak mały problem, a właściwie cztery.....
Czyli np. komórka bezpośrednio poniżej idzie na dodatki do ulubionych gier i wszystkim z dumą opowiadasz, że tak to sobie wymarzyłeś :D
Szprytne. Będę musiał jednak się zdecydować, co jest ważniejsze - pojemność kallaxa czy estetyka dla oka 😁
Hazegiant
Posty: 239
Rejestracja: 23 sie 2016, 23:39
Has thanked: 35 times
Been thanked: 35 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Hazegiant »

Zbliża się końcówka roku, sporo nowych gier ogranych więc stwierdziłem, że jak zawsze wykorzystam Pub Mepple ranking engine i zobaczę, jak na dzień dzisiejszy po roku wygląda mój top gier planszowych :)

Ogólne spostrzeżenia:
1) Coopy wyleciały z topa w tym roku. Nie było woli aby trafiały na stół. Dużo bardziej grupę bawiły gry rywalizacyjne.
2) Grupa powiększyła się o 1 członka, więc częściej spotykaliśmy się w 5 niż 4 graczy co również wpłyneło na spadek niektórych gier do 4 osób.


1. Millennium Blades - nic się w tej kwesti nie zmienia. Nadal jest to moim zdaniem najlepsza gra, która powstała kiedykolwiek. Idealnie pasuje w grupie starych graczy TCG, którzy już nie mają czasu jezdzić na turnieje bo żony, dzieci i kochanki :D Z każdą grą jest lepsza.

2. Pax Pamir - również bez zmian. Ta gra jest doskonała i wchodziłem nią do świata Paxów :) Eleganckie zasady, pewnien minimalizm (mikro plansza i mała ilość komponentów) i mnogość opcji. Najlepszy Pax na wejście w to uniwersum. PS. Udało się upolować Porfirianę, więc mogą być roszady na kolejnej liście!

3. Ark Nova - W tej grze wszystko do siebie pasuje mechanicznie a sam temat też jest dla mnie zawsze bardzo przyjemny. Udało się zagrać kilka razy w fizyczną kopię, a jak był głód to także na BGA. Stąd spory awans.

4. Obsession - Świeża gra na liście, która bardzo dobrze weszła w naszym towarzystwie planszówkowym. Bardzo dobry mix worker placement, engine building z ciekawym tematem przewodnim. Jest tutaj wiele możliwości na zwycięstwo, regrywalność ogromna. Nieźle chodzi w składzie nawet 5-6 osobowym. Ma też niewielką konkurencję biorąc pod uwagę jej ciężkość i czas rozgrywki w takim składzie.

5. Pax Renaissance - Mimo, że nie udało się go wyciągnąć na stół, ta gra nadal jest wysoko i jak znajdzie się: czas, 1-2 odpowiednich współgraczy i przypomnimy sobie te wszystkie niuanse... to znowu będzie pięknie jak ostatnio :D

6. Age of Steam - nowość w ekipie grana bardzo niedawno. Byliśmy na wyjeździe gdzie graliśmy w sumie w 6 gier: The Great Wall, Age of Steam, Earth, Lords of Waterdeep, Expeditions, Planet Unknown. Biorąc pod uwagę emocje przy stole i feedback po całym wyjeździe, gra niezmiernie siadła głównie przez to jak bezlitosna może być i jak bardzo można dokuczać przeciwnikom. Trzeba być w tej grze wyrachowanym, dobrze myśleć, planować a widmo niewypłacalności firmy wisi nad nami ponad połowę gry :D Gra prosta w zasadach i skupiająca się głównie na umiejętnym zaplanowaniu swojej strategii. Do 6 graczy. Zajmuje mało miejsca na stole <3

7. The Great Wall - ta gra już była grana w naszym towarzystwie i w mojej topce była wysoko (top25), ale czegoś brakło aby porwała nas za serca mocniej, mimo pięknego wydania, ciekawej rozgrywki semi-coopowej... tym czymś był dodatek Genghis Chan :D Zagraliśmy z nim partię i koledzy drodzy... jak macie tę grę planach, to nie odpalajcie jej bez tego gościa :D Gra nabiera rumieńców, faktycznie bronimy muru i musimy współpracować a nie tylko sobie przeszkadzać bo po prostu przegramy. Jest dużo trudniej, ciaśniej. Byłaby wyżej, ale tak samo jak epickie jest wydanie gry, tak samo epicki jest czas rozgrywki na 4 osoby :D I epicko spierdolona instrukcja, która prowadzi do wielu pytań w czasie rozgrywki.

8. John Company: Second Edition - kolejna gra która chodzi do 6 graczy. Zaryzykowałem zakup tej gry, mimo początkowej niechęci ze względu na to, że game designerem jest Cole Wherle a więc człowiek który zrobił Pamira :D Tematyka wydawała się mega ciekawa a podejście do rozgrywki bardzo niecodzienne. Obawiałem się, że gra nad stołem i negocjacje w mojej grupie "nie siądą", ale siadły bardzo mocno i mimo naprawdę ciężkich chwil z jebanym słoniem w indiach (zasady mogłyby być tutaj naprawdę uproszczone). Gra siadła, jest w topie i często jest proponowana do zagrania. Nadal jestem zdziwiony jak w ogóle to wszystko ma prawo działać i ile pracy poszło w balansowanie tej gry, bo opcje jakie gracze dostają będąc na różnych stanowiskach są tak odmienne, że jestem zdumiony jak ta gra w ogóle działa.

9. Dwellings of Eldervale - gierka zaliczyła spadek względem poprzedniej listy, ale nadal jest chętnie grana w towarzystwie. Po prostu był to dla nas planszówkowo bardzo mocny rok. Nadal polecam, szczególnie z figurkami które wydają dźwięki.

10. Dune Imperium - lekki spadek, głownie ze względu na brak możliwości gry w większej grupie niż 4 osoby. Drugi dodatek wprowadza ciekawe rzeczy, ale szkoda że nie ogarnięto jakoś możliwości gry w 5 osób. Często proponowana i bardzo lubiana w grupie 3 kopie z dodatkami posiadamy i czekamy na "Uprising".


Gry poza top10:
Spoiler:
Jak to wyglądało rok temu prawie:
Spoiler:
dżodżo
Posty: 114
Rejestracja: 13 lip 2017, 19:12
Has thanked: 7 times
Been thanked: 23 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: dżodżo »

Pierwszy raz ułożyłem sobie top 10:

1. Mage Knight
2. Forbidden Stars
3. Space Empires 4X + CE
4. Maria
5. Clash of Cultures + Civilizations
6. Dominant Species
7. 1830: Railways & Robber Barons
8. Chaos w Starym Świecie
9. Through the Ages
10. Lisboa
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4513
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2088 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: PytonZCatanu »

Robię sobie pierwsze, wstępne przymiarki do tradycyjnego TOP100 na koniec roku. Będą różne małe i większe przetasowania. Na razie oczywiście wstrzymam się z publikacją, bo jeszcze to i owo może się zmienić (patrzę na Ciebie, dodatku do Ark Nova), ale wytypowałem sobie najciekawsze nowości z 2023 roku.

Na razie kolejność losowa, ale to one mają szanse wejść do 100.
Spoiler:
Łącznie 17 gier (z 76 zagranych nowości). Czy to dużo czy mało? Obiektywnie - nie wiem. Subiektywnie ten rok oceniam dobrze 😉
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1673
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: XLR8 »

Rok 2023 to ZDECYDOWANIE NAJLEPSZY rok pod względem premier w mojej 10 letniej historii tego wspaniałego hobby. Zasada jednego regału odeszła do lamusa, a kolekcja prawie się podwoiła.

Oto mój bardziej obiektywny niż subiektywny ranking tegorocznych premier (tak, wiem niektóre już można było zdobyć w 2022) :

SS Tier (mega potencjał)
Voidfall
Age of Innovation
S tier (bardzo mocne pozycje w kolekcji, do ciągłego łojenia)
Welcome to the Moon
Wyprawa Darwina
Wonderland's War
Evacuation
Revive
Pirates of Maracaibo
A tier (bdb gry, 8-8.5 na bgg)
Lad Chaosu
Federation
Barcelona
Nucleum
Sabika
Rats of Wistar
Brzdęk Katakumby
Dinosaur island Rawr
First Rat
B tier (dobre ale wylatują z kolekcji 7 na bgg)
Marrakesh
Kutna Hora
Planta Nubo
Anunnaki
La Famiglia
C-F tier (kasztany/MEH)
Bestia
Oryszalk
Ostatnio zmieniony 11 lis 2023, 19:54 przez XLR8, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4513
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2088 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: PytonZCatanu »

Ciągle mnie ten Voidfall omija, a ludzie chwalą.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Abizaas »

Zaktualizuję dokładniej i opiszę na koniec roku, ale wrzucam wstępną wersję topki na koniec 2023. Ogólnie zaczęliśmy preferować trochę prostsze i jak bardziej interaktywne tytuły, odrzucając te zbyt skomplikowane i z wątpliwą interakcją.

S Tier
Cywilizacja: Poprzez Wieki
Terra Mystica
Agricola
Pax Renaissance
Wojna o Pierścień

A Tier
Barrage
GWT: Argentyna
Dominion
Food Chain Magnate
1830

Wyróżnienia
Uczta dla Odyna
Podwodne Miasta
Voidfall
Projekt Gaja
Dominant Species
On Mars
Wyprawa do El Dorado
Brass

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
alex_dp88
Posty: 85
Rejestracja: 15 paź 2021, 19:08
Lokalizacja: Racibórz
Has thanked: 70 times
Been thanked: 81 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: alex_dp88 »

Po blisko roku czas na kolejną edycję topki. W 2023 roku udało się zagrać w ponad 50 nowych tytułów, więc i w topce miały miejsce delikatne przetasowania:

1. Diuna: Imperium (-) - wciąż moja ulubiona gra, oba dodatki świetne, rozwijające grę i podbijające regrywalność. Nie grałem tak często jak bym chciał, i wciąż odczuwam niedosyt.
2. Zaginiona Wyspa Arnak (-) - nie bez powodu porównywana z Diuną: Imperium. Obie używają tych samych mechanizmów, obie posiadają fantastyczne dodatki, obie są po prostu świetne.
3. Marvel Champions (+10) - spory awans, nieustannie bawi, najbardziej przystępny LCG, w którym można się obyć bez tworzenia fikuśnych talii. Wystarczy kupić kolejnego bohatera/villaina, i wejść w to wszystko jak masło. Gra jest szybka, prosta, klimatyczna, satysfakcjonująca, z pomysłem na rozwój. Na razie liznąłem zaledwie ułamek wszystkich dodatków, a zabawy już mam na długie godziny. Moja ulubiona gra solo.
4. Akropolis (NOWOŚĆ) - wielkie tegoroczne zaskoczenie. W teorii powinna być dla mnie zbyt prosta, ale to jak ta gra wygląda, proste zasady, możliwość nadbudowywania kafelków i sposoby punktowania poszczególnych kolorów sprawiają, że odczuwam czystą satysfakcję za każdym razem gdy gra pojawia się na stole. Planszowkowe „spa”
5. Tichu (+1) - królowa tricktakingu. Wzbudzająca ogromne emocje przy stole, zarówno pozytywne jak i negatywne. Osoby lubiące gry karciane powinny przynajmniej spróbować.
6. Brass: Birmingham (-1) - wciąż najlepsza ciężka gra euro na rynku. Teraz już top1 na BGG. Czy trzeba cokolwiek dodawać?
7. Blood Rage (+13) - spory awans, po głębokim namyśle dochodzę do wniosku, że to najbardziej elegancka gra Langa. Zero zbędnych mechanizmów, i świetne wykonanie. Asymetria tworząca się podczas partii i mnogość kierunków, w których można się rozwijać, dają poczucie ogromnej regrywalności.
8. The Godfather: Imperium Corleone (-1) - grana coraz rzadziej, ale to właśnie ta gra sprawiła, że wszedłem z grupą swoich znajomych w planszówki na dobre. Świetne połączenie worker placementu i area control z ogromną dawką negatywnej interakcji.
9. Wyprawa Darwina (NOWOŚĆ) - ta gra posiada wszystko, za co uwielbiam gry planszowe. Jest ciasna, ale daje poczucie rozwoju i pewnej swobody w podejmowaniu decyzji. Jest trudna, ale nawet średnio zaawansowani gracze nie mieli problemu by szybko załapać o co tu chodzi. Niby włoskie euro, ale wyglądające jak kickstarterowa perełka. Istny sztos.
10. Azul (+24) - ogromny awans, a to dzięki wersji Mistrz Czekolady, która odświeżyła delikatnie cały koncept. Jeden z tych tytułów, który trafiał na stół najczęściej w tym roku. No i samo obcowanie z komponentami Azula to czysta przyjemność.

Dla ciekawskich miejsca 11-50:
Spoiler:
salut
Posty: 126
Rejestracja: 19 lis 2023, 08:06
Has thanked: 44 times
Been thanked: 17 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: salut »

Jako planszówkowy świeżak, przeczytałem cały... tak cały temat 40 stron więc podzielę się małym podsumowaniem.
Nie przydzielalem punktów

Tak z tego co napisaliście i pojawiało się dość często:
7 Cudów Świata
7 cudów świata Pojedynek - dobra na 2 osoby
Agricola - głównie w latach 2015-2020 była w większości TOP10
Android Netrunner - j/w
Arkham horror LCG - obecnie dość popularny
Brass - prawie w każdej top ale na pozycjach 3-5 Brass Lancashire lub Brass Birmingham
Brzdęk i Brzdęk w Kosmosie - wygląda na dobry gateway
Caylus - szczególnie popularny w 2015-2020/21
Cyklady (z Hadesem?) - j/w
Cywilizacja: Poprzez wieki - wygląda na jedną z gier alltime top
Dune: Imperium - popularne ostatnio
Eldritch Horror - popularne
Mage Knight - w wielu topkach zwłaszcza kilka lat wcześniej
Marvel Champions LCG - wygląda jak jeden z króli do gry solo
Nemesis - j/w (nie-solo) do gry z motywem zdrajcy
Neuroshima Hex (3.0?) - w większości top we wcześniejsych latach
Osadnicy: Narodziny Imperium - dość często się pojawiało
Pan Lodowego Ogrodu
Podwodne miasta - też dośc popularna m.in do solo/duo
Posiadłość Szaleństwa 2 edycja (+dodatki i oficjalne/fanowskie scenariusze - bardzo często na top 1 (lub top1-3)
Projekt Gaia - często top 3 zamiennie lub porównywalnie z Terra Mystica ( a to chyba jej następca)
Robinson - jedna z topek we wcześniejszych latach
Race for the Galaxy - j/w
Scythe - popularny obecnie
Star Wars: Rebellion - wygląda na świetny coop na 2 os
Tajniacy - wygląda na dobrą imprezówkę
Terraformacja Marsa - nie liczyłem ale w top3 w większości postów
Terra Mystica (z dodatkiem) - patrz Projekt Gaia
Troyes - popularne we wczesniejszych latach
Twilight Imperium 4ED - też popularne wygląda, że na więcej osób
Twilight Struggle
Tzolk'in (+Plemiona i Przepowiednie) - popularne kilka lat temu
Władca Pierscieni LCG - - wiele razy jako top 1
Władca Pierścieni Podróże Przez Śródziemie - wiele razy jako top 1
Wojna o Pierścień (2ed) - popularne
Zaginiona Wyspa Arnak - popularne ostatnio
Zamki Burgundii - popularne przez cały czas, ale zwykle na pozycjach top 3-7
Zamki Szalonego Króla Ludwika - często jako top 1/2

Cała subiektywna lista gier, które pojawiały się dość często
Spoiler:
Nie mam jeszcze swojego Top 10, ale osobiście po przejrzeniu wątku i video recenzji kilka gier, które mam w planach kupić/pozyczyc/przetestowac
- Zamki Burgundii
- Terraformacja Marsa
- Marvel Champions LCG
- Osadnicy: Narodziny Imperium
- Posiadłość Szaleństwa 2 edycja
- Zamki Szalonego Króla Ludwika
- Brass (jak uda się dorwać używkę w dobrej cenie lub pojawi się dodruk)
- Tajniacy (na imprezki)
- Android Netrunner
- Mage Knight - z tym, że zamówiłem HoMM3 więc chyba odpuszczę
- Zaginiona Wyspa Arnak
Kupię: Link

Proszę nie wrzucać moich okazji na pepper.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4513
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2088 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: PytonZCatanu »

Zagrałem w 2023 roku 340 partii w 160 różnych gier. Wśród nich było aż 87 nowości. Część z nich, a konkretnie 17, dotarło do TOP100.
Sama topka powstała na bazie 675 ocenionych przez mnie gier. Po aktualizacji ocen na BGG wziąłem pod uwagę wyłącznie gry ocenione przeze mnie na 8 lub więcej. W kilku przypadkach, ze względu na „mentalną bliskość” niektórych gier, zdecydowałem się na utworzenie pary i umieszczenie takiej pary wspólnie na jakimś miejscu. Tradycyjnie szczególną uwagę poświęciłem pierwszym 30 miejscom – nie ma na nich przypadku i za te gry dam sobie meepla uciąć.
Oprócz ogólnej topki poniżej w spoilerach wrzucam top 5 (a czasem ciut więcej) w różnych kategoriach: nowości, euro, interakcja, dwuosobowe, abstrakcja, rodzinne, imprezowe, przygoda, licytacja, wyścig, małe karcianki.


1 Gaia Project
2 Underwater Cities
3 Food Chain Magnate
4 Dominant Species
5 Star Wars: Rebellion
6 The Quest of Eldorado
7 Ark Nova
8 Cosmic Encounter
9 The Castles of Burgundy
10 Hive


11 War of the Ring: The Card Game
12 The Godfather: Corleone's Empire
13 Beyond the Sun
14 Gloomhaven: Jaws of the Lion
15 Inis
16 Ra
17 The Search for Planet X
18 Tigris & Euphrates
19 Sniper Elite: The Board Game

20 Air, Land, & Sea / Air, Land, & Sea: Spies, Lies, & Supplies
21 7 Wonders Duel
22 Pax Pamir: Second Edition
23 Star Wars: The Deckbuilding Game
24 Heat: Pedal to the Metal
25 Age of Innovation / Terra Mystica + exp
26 The Manhattan Project 2: Minutes to Midnight
27 SCOUT
28 Clank! In! Space!: A Deck-Building Adventure
29 Dune: Imperium
30 Libertalia / Libertalia: Winds of Galecrest


Miejsca 31-100
Spoiler:

TOP 10 Euro
Spoiler:

TOP 10 Nowości
Spoiler:

TOP 10 Interkacja
Spoiler:

TOP 8 Abstrakt
Spoiler:

TOP 5 Wyścig
Spoiler:
kamilstany
Posty: 136
Rejestracja: 10 maja 2018, 14:47
Has thanked: 39 times
Been thanked: 64 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: kamilstany »

Ten rok u mnie to głównie wprowadzanie nowych graczy do naszego Hobby :P
Także jest kilka dość lekkich tytułów.

1. Abyss - Ta gra jest niesamowita! Pięknie wygląda :D Dzięki niej udało mi się wciągnąć kolejne osoby do Hobby :)
Wpisuje sobie osobiste osiągniecie bo w tym roku trzy różne ekipy kupiły sobie ten tytuł po wypróbowaniu u mnie :P
Gra jest o tyle fajna ponieważ sama podstawka ma bardzo proste i regrywalne zasady a jak ktoś chce więcej to dodaje jeden lub oba dodatki które dokładają "głębi" i niweluję niedoskonałości podstawki. POLECAM nowym graczom jak i zaawansowanym w przerwach od poważniejszych tytułów :D

2. Martwa Zima - Nie ma nic lepszego niż partyjka w zimowy wieczór :D
jak ma się ekipę która potrafi się wczuć... jak oglądała jakieś filmy lub seriale... jak powiem o trybie zdrajcy... ta niepewność - coś niesamowitego :) Super aby wprowadzić nowych w poważniejsze planszówki a także do grania raz na jakiś czas z doświadczoną ekipą :)

3. Azul Letni Pawilon - idealna gra abstrakcyjna aby kogoś zachęcić do planszówek. Ładne to, można pomyśleć. Jak nowy gracz wygra swoją partię to naprawdę czuje satysfakcje i chce więcej :)

4. Arnak - Gra w której mam chyba najwięcej partii ze wszystkich (chyba dzieki BGA). Podstawka ograna wzdłuż i wszerz - teraz pora na dodatek

5. Nemesis - po prostu przygoda na planszy w klimatach SCI FI ! Uwielbiam grać w dwie osoby w pełen COOP jak i w 5 osob kazdy z innym celem. Najczęściej gramy w samą podstawkę z fanowskimi dodatkami. Potem Karnomorfy... ale czuję niedosyt żeby dać szansę koszmarom

6. Decrypto - Króluje na spotkaniach z większą ilością osób. Pierwsza partyjka jest zwykle "zapoznawcza" i dopiero runda rewanżowa pokazuje pazurki ^^

7. Nova Luna - Zamiennie z Azulem, jest niżej ponieważ ludzie jakby ciężej przyswajali zasady... a raczej reguły punktowania i spełniania warunku. W azulu jakoś tak to klarowniej mam wrażenie a tutaj już trzeba mieć tą wyobraźnie przestrzenną :P
Ale jak już ktoś "zakuma" to bardzo sobie chwali

8. Everdell - bardzo ładna gra która przyciąga oko. Niby wygląda przyjaźnie ale...
no właśnie :P gra jest w sumie banalna bo albo wykładasz kartę albo wysyłasz gdzieś pionka... ale te zalezności między kartami robią z tej gry niezły mózgożer

9. Chtullu Death May Die - bardzo prosta i klimatyczna gierka. Aczkolwiek bardzo bardzo losowa. Klimat to jedno ale z kim gramy to drugie. Moze być partia że wszystkie rzuty nam "wchodzą" i bardzo przyjemnie nam się to przechodzi i jest syndrom : "o super, lecimy dalej, dawaj kolejny scenariusz" a moze byc tez tak że dwie rundy i pozamiatene i mozna chować grę :D
Jednym to się spodoba, innym niekoniecznie - trzeba wyczuc

10 Maskarada - grałem kiedyś w starą edycję. w tym roku kupiona nowsza odsłona na prezent i... jakie to jest dobre ;D
kto jest kim? kim jestem ja? zablefować? jestem pewny! jak to nie?
kupa śmiechu na luźnych spotkaniach, ale także niezła rozkmina z wyjadaczami - super sprawa na spotkania w wiekszym gronie jak chcemy zagrać w coś innego niż imprezowki
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Abizaas »

Nie myślałem, że moja topka zmieni się tak mocno w ciągu roku. Ze względu na zmiany w życiu mamy coraz mniej czasu na granie w gry planszowe. Na ten moment sukcesem jest wyjąć planszówkę na stół raz w tygodniu. Gdy gra się mniej, zwraca się większą uwagę na prostotę zasad które łatwo wypadają z głowy a losowość jakoś przestaje przeszkadzać. Do tego jest się chyba jakoś mniej wybrednym?

Największą zmianą w topce jest pozbycie się mało interaktywnej i zbyt skomplikowanej Projekt Gaja oraz zbyt brutalnych i obliczeniowych FCM / DS. Cenię płynność rozgrywki, proste zasady, wysoką interakcję i mnóstwo ciekawych decyzji. Ogólnie jestem trochę zmęczony tematem gier planszowych. Na forum zaglądam coraz rzadziej bo nie specjalnie mam ochotę poznawać nowe tytuły - nawet nie mam czasu grać w moje ulubione gry, a co dopiero nowe - a ile można dyskutować ciągle o tym samym.

S Tier
Agricola
Cywilizacja: Poprzez Wieki
Pax Renaissance
Terra Mystica
Wojna o Pierścień

A Tier
Barrage
Brass: Birmingham
Dominion
GWT: Argentyna
Patchwork

Forumowiczom życzę szczęśliwego nowego roku!

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1017
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 427 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: karmazynowy »

Abizaas pisze: 29 gru 2023, 13:58 S Tier
Agricola
Cywilizacja: Poprzez Wieki
Pax Renaissance
Terra Mystica
Wojna o Pierścien
Apropo wracania po dłuższym czasie do gier, to dla mnie tez coraz istotniejsza kwestia. Na przykładzie wymienionych: Agricola, Civka czy TM mimo ciężkości to stosunkowo łatwo się do nich wraca. Ajak wypada tutaj Pax Ren?
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Abizaas »

karmazynowy pisze: 29 gru 2023, 20:40
Spoiler:
Apropo wracania po dłuższym czasie do gier, to dla mnie tez coraz istotniejsza kwestia. Na przykładzie wymienionych: Agricola, Civka czy TM mimo ciężkości to stosunkowo łatwo się do nich wraca. Ajak wypada tutaj Pax Ren?
Do Pax Ren wraca się trudno, bo ma wiele szczegółowych zasad. Niby szybko się rozkłada a podstawowa struktura jest prosta, ale szczegóły potrafią być trudne. Jest to wyjątek na liście bo to bardzo ciężka gra do której dość trudno się wraca, ale jest po prostu genialna i zasługuje na miejsce wśród moich ulubionych planszówek.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1673
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: XLR8 »

karmazynowy pisze: 29 gru 2023, 20:40
Abizaas pisze: 29 gru 2023, 13:58 S Tier
Agricola
Cywilizacja: Poprzez Wieki
Pax Renaissance
Terra Mystica
Wojna o Pierścien
Apropo wracania po dłuższym czasie do gier, to dla mnie tez coraz istotniejsza kwestia. Na przykładzie wymienionych: Agricola, Civka czy TM mimo ciężkości to stosunkowo łatwo się do nich wraca. Ajak wypada tutaj Pax Ren?
Ja swój egzemplarz sprzedałem, bo mimo, że Pax Ren to dla mnie 10, to bez ciągłego ogrywania powroty były na tyle trudne, że rozum wygrał z sercem i gra poszła w świat :(
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3352
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 2009 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Ardel12 »

Jak zwykle biorę pod uwagę wyłącznie ogrywane tytuły z danego roku i tak wygląda moja lista tym razem:
1. Too Many Bones - najlepszy coop w kolekcji. Masa decyzji do podjęcia. Content niemożliwy do ogrania(sama podstawka zapewni wiele partii). Każda walka to osobna zagadka. Los ma minimalny wpływ na nasze poczynania pomimo sporej liczby rzutów kośćmi.
2. Arkham Horror: The Card Game - gra z każdą kampanią tylko zyskuje w moich oczach. Kolejne mechaniki, większa liczba opcji rozwiązania scenariusza jak i zakończeń kampanii. Do tego ogrom kart umożliwiający stworzenie dowolnych postaci.
3. Pax Renaissance: 2nd Edition - cięższy kaliber w zestawieniu. Zasad od groma, do tego sporo niuansów, ale jak już się wejdzie to poprowadzenie naszego stronnictwa do wygrania powoduje euforię. Masa możliwości nie tylko rozwoju i wygranej, ale i kontroli przeciwników.
4. 18XX - seria znalazła miejsce w moim serduszku. Są w niej tytuły genialne jak i średniaki czy gnioty. Tutaj z chęcią wymieniłbym 1830/49/71/17 jako najlepsze jakie dotychczas zagrałem(30 za bycie w sumie startem serii, ale dalej się trzyma). Świetna walka na giełdzie o kolejność naszych spółek i ich wartość. Rozwój linii w fazie operacyjnej z blokowaniem przeciwników i wyciskaniem ile plansza dała. Cud i miód.
5. The Great Zimbabwe - obecnie najlepszy Splotter. Potrafi przepalić zwoje. Zasady są w miarę proste, ale rozgrywka oferuje bardzo dużo zagrań i kontr. Czasem wbicie jednego elementu w sprawnie działający mechanizm przeciwnika potrafi wywalić go całkowicie.
6. Seasons - jedna z najsztarszych gier w kolekcji. Ciągle cieszy. Każda partia potrafi być inna dzięki sporej liczbie kart w talii, z której dociągamy może do 15 kart na gracza. Banalne zasady, ale gra oferuje bardzo ciekawe comba do stworzenia jak i opcje blokady przeciwnika.
7. Vagrantsong - w tym roku najlepsza gra z dłuższą kampanią. Bawiłem się wybornie dzięki unikalnym bossom. Walka z nimi jest zawsze unikalna i wymaga różnorodnego podejścia do misji. System walki daje ciekawe możliwości rozwoju naszych bohaterów jak i stworzenia odpowiedniej drużyny, która będzie się uzupełniać w różnych elementach.
8. Mind MGMT: The Psychic Espionage “Game.” - grę na razie liznąłem, ale jest to pierwszy asymetryk, który tak dobrze przyjął się w każdej ekipie. Wykonanie(deluxe) jest świetne. Oddanie zmagań pomiędzy Eraserem(nieśmiertelnymi) a Meru z kart komiksu wyszło idealnie(gra zachęciła mnie do sięgnięcia po serię).
9. Sleeping Gods - druga większa gra kampanijna, która zawładnęła moim stołem na kwartał. Cudownie baśniowy świat, który pokazuje mroczną stronę. Sandboxowość świata jest ogromnym plusem. Robimy co chcemy i kiedy chcemy. Walka jest powiewem świerzości(mini
10. A Touch of Evil: 10 Year Anniversary Edition - gra przebojem wdarłą się na mój stół. Cudowny klimat, banalne zasady i ogrom losowości. Ależ było moje zdziwienie, że taki twór może mi podejść, ale z nastrojową muzyką solo lub w dwie osoby przygoda broni się sama. Gra potrafi być sporym wyzwaniem, co w coop jest bardzo ważne.

To chyba pierwszy rok, kiedy miałem ogromny problem by wybrać 10 tytułów do topki. Używałem porównarki, potem sam przestawiałem i wciąż nie jestem efektem zadowolony. Wciąż mi brakuje kilku tytułów, które spokojnie mógłbym wrzucić do topki za inne. Z takowych dodałbym:
- High Frontier 4 All - zagrałem tylko raz, ale gra wybitnie mi się spodobała. Świetnie oddany temat podboju kosmosu
- Bus - ulubiony lżejszy Splotter do pogrania na koniec dnia
- Great Western Trail - ulubione "zwykłe" euro. Za każdym razem pędzenie krówek przynosi mi masę frajdy
- Food Chain Magnate - trzeci Splotter w zestawieniu, który równie dobrze mógłby zastąpić TGZ w top10. Masa opcji i ciężkich decyzji. Ogromna interakcja między graczami.
- The Castles of Burgundy: Special Edition - gra zyskała drugą młodość u mnie w domu dzięki temu wydaniu. Na poprzednim zaliczyłem dziesiątki partii, teraz trzeba zmęczyć to.
- Pax Pamir: Second Edition - kolejny Pax w zestawieniu. Lżejszy, zwykle też szybszy od Rena. Dobrze wchodzi jako druga gra wieczoru.
- Glen More II: Chronicles - ulubiona gra kafelkowa. Świetne połączenie dobierania kafli jak z Patchworka z rozbudową osady jak z Carcassonne(tylko każdy gracz ma swoją).
- Voidfall - tytuł bez wad, kobyła, która potrafi przygnieść liczbą decyzji i ich wykonaniem. Cudowna punktacja, którą każdy z graczy sam sobie wybiera.
- The LOOP/Roll Camera - bardzo przyjemne lżejsze coop, które zawsze wyciągam po cięższym dniu. Oba oferują zróżnicowane mechaniki i świetnie się uzupełniają na półce
- Vinhos: Deluxe Edition - jedyny Lacerda w tym roku, który trafił na listę. Bardzo dobry tytuł z bardzo krótką kołderką i liczbą akcji.

Tutaj zakończę. Mógłbym jeszcze kilka tytułów wrzucić, bo oczarowany byłem wieloma pozycjami w tym roku.
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 637
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 243 times
Been thanked: 355 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Nilis »

Stuknęło 6 lat grania w planszówki i moje pierwsza TOPka.

W Planszówkach lubię najbardziej kiedy jest plansza i karty...w szczególności karty:). Duży poziom interakcji, wyścig po bonusy i bardzo ładne wykonanie. Gram raz w tygodniu i wciąż bardzo ciesze się każdym spotkaniem przy planszy. Ostatnio zacząłem grać trochę solo w domu.

Na mojej liście nie ma miejsc, wszystkie tytuły z TOPki są zwyczajnie moimi ulubionymi perełkami.

LISBOA (2017) - Wspaniałe wykonanie, fajny temat(zachęcił do przeczytania książki i podróży do Lizbony) no i świetna mechanika zagrywania kart na różne sposoby. Gra oferuje różne strategie i bardzo dużą regrwalność. Interakcja jest niska, subtelna ale u Lacerdy nie znajdziemy bardzo wysokiej interakcji. 8 rozgrywek za mną, w 2024 planuję zagrać przynajmniej raz na kwartał:) GambitSIĘnieZNA#

GUGONG(2018) - Wspaniałe wykonanie(mam Deluxe), fajny temat no i świetna mechanika zagrywania kart gdzie już mamy duży poziom interkacji odnośnie do tego co zagrał przeciwnik. Bardzo klimatyczne euro gdzie każdy punkt ma znaczenie bo zdobywamy ich ogólnie bardzo mało. Bardzo podoba mi ciągła zmiana na planszy odnośnie podarowanych prezentów w konkretnych sekcjach zakazanego pałacu i wsi. Trzeba być czujnym jak ważka w locie i dostosowywać się do zmian. rozłożyłem tę grę graczom "niedzielnym", zawansowanym i grających w gry bitewne, area controli itp. Wszystkie grupy bawiły się świetnie.

PAX PAMIR 2ED (2019) - Wspaniałe wykonanie, fajny temat(zachęcił do przeczytania książki) no i świetne, fantastyczne karty. Gra z klimatem, ogromnym poziomem interakcji, grą nad stołem. Nie dla typowych euro graczy, którzy planują 3 ruchy do przodu. Jedyna gra w jaką grałem gdzie mam ogromny podziw dla autora że stworzył takiego potwora i to naprawdę działa. Duży szacunek dla Cola Wehrle za taką wyjątkową grę wśród gier. 12 rozgrywek i większość z nich kończyła się długimi dyskusjami "dlaczego do tego dopuściliśmy, dlaczego gracz X wygrał"

Seria gier GREAT WESTERN TRAIL - Doskonałe gry deckbuildingowe z fajnym tematem. Ostatnio zagrałem w Nową Zelandię i jestem nią oczarowany. Około 30 rozgrywek

TRICKERION (2015) - Ciężkie Euro z niebanalnym tematem. Trudne do wejścia ale jak już się załapie jak grać to gra jest mistrzowska mimo książeczki trików, która zniechęca połowę ludzi do gry.
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
Uncle_Grga
Posty: 560
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 86 times
Been thanked: 284 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Uncle_Grga »

Nilis pisze: 31 gru 2023, 09:31
(...)
PAX PAMIR 2ED (2019) - Wspaniałe wykonanie, fajny temat(zachęcił do przeczytania książki) no i świetne, fantastyczne karty...
Z ciekawości zapytam jakiej? Chętnie sięgnę..

W rewanżu, skoro mówimy o Wehrle i Pamirze, to polecam po sąsiedzku: John Company i "Anarchię" Williama Dalrymple'a..

Ps.Żeby nie było płaczu o off-top, u mnie delikatna rotacja na miejscach 1-2.. zatem aktualnie: 1.Pamir, 2. Brass, 3. Gallerist.. Hall of Fame: Robinson
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2019
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1494 times
Been thanked: 1142 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Bruno »

Uncle_Grga pisze: 31 gru 2023, 11:05
Nilis pisze: 31 gru 2023, 09:31
(...)
PAX PAMIR 2ED (2019) - Wspaniałe wykonanie, fajny temat(zachęcił do przeczytania książki) no i świetne, fantastyczne karty...
Z ciekawości zapytam jakiej? Chętnie sięgnę..
Nie mnie pytasz, więc chętnie odpowiem :D
Jednym z wciągających czytadeł na temat walki o wpływy w XIX-wiecznym Afganistanie jest "Turniej cieni" Cherezińskiej.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
612
Posty: 435
Rejestracja: 16 mar 2015, 15:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 69 times
Been thanked: 563 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: 612 »

Bruno pisze: 31 gru 2023, 11:33
Uncle_Grga pisze: 31 gru 2023, 11:05
Nilis pisze: 31 gru 2023, 09:31
(...)
PAX PAMIR 2ED (2019) - Wspaniałe wykonanie, fajny temat(zachęcił do przeczytania książki) no i świetne, fantastyczne karty...
Z ciekawości zapytam jakiej? Chętnie sięgnę..
Nie mnie pytasz, więc chętnie odpowiem :D
Jednym z wciągających czytadeł na temat walki o wpływy w XIX-wiecznym Afganistanie jest "Turniej cieni" Cherezińskiej.
I "Wielka Gra" Hopkirka.
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 637
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 243 times
Been thanked: 355 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Nilis »

Uncle_Grga pisze: 31 gru 2023, 11:05 Z ciekawości zapytam jakiej? Chętnie sięgnę..

W rewanżu, skoro mówimy o Wehrle i Pamirze, to polecam po sąsiedzku: John Company i "Anarchię" Williama Dalrymple'a..

Ps.Żeby nie było płaczu o off-top, u mnie delikatna rotacja na miejscach 1-2.. zatem aktualnie: 1.Pamir, 2. Brass, 3. Gallerist.. Hall of Fame: Robinson
Jak user 612 napisał. Hopkirk "Wielka Gra". To nie jest książka historyczna gdzie są podane suche daty, wydarzenia. To jest książka historyczna - przygodowa, jest tam sporo podkoloryzowania całej "szpiegowskiej" historii w konflikcie ale czyta się to znakomicie. Jest też sporo humorystycznych opisów. "Anarchie" dostałem na gwiazdkę. Przeczytałem 10 stron i już wiem że to też będzie znakomita książka podobnie jak wyżej. Dla kontrastu zacząłem czytać Normana Davisa "Europę" i styl w jakim pisze autor jest dla mnie nudny, suchy.
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
Uncle_Grga
Posty: 560
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 86 times
Been thanked: 284 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Uncle_Grga »

Dzięki Panowie, Hopkirka mam odhaczonego.. pełna zgoda, fajne.

Z Cherezinskiej zrezygnowałem po "Królowej" ? Ten klimat kiedyś mi się podobał, ale to było chyba ponad 30 lat temu.. i książki Bunscha mi wystarczą do dzisiaj.. :wink:

Ale jakbyście mieli coś nowego, to polecam się uwadze.

Ps. Na twiterach widziałem, że William D. składa jakaś nowość do druku. O Afganie.. ciekawe kiedy polskie tłumaczenie..
ODPOWIEDZ