Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
_Berenice_
Posty: 764
Rejestracja: 17 lis 2012, 14:36
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 62 times
Been thanked: 479 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Post autor: _Berenice_ »

Moja kolekcja

Planszówkowy PKS - gdzie planszówki kupujemy sami, a wy decydujecie, czy również chcecie wydać na nie swoje pieniądze!

ZnadPlanszy.pl - zapraszamy też do naszego bloga, gdzie także dzieją się różniste rzeczy :>
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4563
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1701 times
Been thanked: 2142 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Post autor: PytonZCatanu »

_Berenice_ pisze: 27 sie 2020, 12:21 I pare słów od redakcji GF: https://www.gamesfanatic.pl/2020/08/27/ ... yc-piekna/
Jak pisałem wcześniej, również dobrze przyjąłem ten tytuł. :) Ale mam obawy przed spróbowaniem wariantu rozszerzonego.... Niepotrzebnie?
Awatar użytkownika
_Berenice_
Posty: 764
Rejestracja: 17 lis 2012, 14:36
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 62 times
Been thanked: 479 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Post autor: _Berenice_ »

PytonZCatanu pisze: 27 sie 2020, 12:32
_Berenice_ pisze: 27 sie 2020, 12:21 I pare słów od redakcji GF: https://www.gamesfanatic.pl/2020/08/27/ ... yc-piekna/
Jak pisałem wcześniej, również dobrze przyjąłem ten tytuł. :) Ale mam obawy przed spróbowaniem wariantu rozszerzonego.... Niepotrzebnie?
Zależy jakie natury są to obawy :wink: Jeżeli chodzi o długość rozgrywki, to nie wydłuża jej drastycznie, ponieważ w ostatnich rundach wybory odbywają się w dwóch landach na raz. I dla mnie jest to jeden z najlepszych aspektów gry, gdzie naprawdę trzeba wybierać i zastanawiać się nad różnymi opcjami. U nas właśnie wtedy dochodziło do największych zmian i zawirowań w opinii publicznej i było najwięcej zgrzytania zębów, bo a to komuś udało się przejąć media, a to ktoś zachował sobie niezłą kartę gabinetu cieni. Po zagraniu w wariant rozszerzony, wersja skrócona wydaje się jakaś taka niepełna ;) A nowe karty gabinetu cieniu nie wprowadzają żadnych nowych mechanik - ot mają wystarczyć na więcej wyborów ;) Podsumowując - nie ma co się bać. :twisted:
Moja kolekcja

Planszówkowy PKS - gdzie planszówki kupujemy sami, a wy decydujecie, czy również chcecie wydać na nie swoje pieniądze!

ZnadPlanszy.pl - zapraszamy też do naszego bloga, gdzie także dzieją się różniste rzeczy :>
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Post autor: lotheg »

To i ja jestem po pierwszej partii zaawansowanej. Trudność rośnie z 3 na 4. Zwoje się palą, gdy planuje się w 4 i 5 rundzie wybory w dwóch landach na raz, a graliśmy i tak w 3 osoby, więc trzeba było ogarniać tylko 2 przeciwników, ich programy i polityczne zagrywki 😉 Na pewno też na plus jest to, że podczas ostatnich rund nie można na maksa wydawać kasy na ostatni land tylko trzeba dzielić i zachować pewne rezerwy 🙂
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
adeks9
Posty: 83
Rejestracja: 28 sie 2020, 13:31
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 47 times
Been thanked: 11 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Post autor: adeks9 »

Przy drugiej lub trzeciej rozgrywce w Die Macher zauważyliśmy brak jednej karty poglądów. Jest to nie bez wpływu na grę, gdyż talia liczy w założeniu 4 sztuki każdej karty, a wiedząc o tym i widząc wyłożone 3 karty u innych graczy możemy liczyć, że i nam uda się zmienić program naszej partii na ten właśnie konkretny. Jesteśmy trochę podłamani i przejrzeliśmy nawe inne pudełka po grach i całe mieszkanie, ale karty nie znaleźliśmy. Karty nie możemy dodrukować na własną rękę, bo rewers będzie się odróżniał w talii. Nie graliśmy też dużo i jeśli już to tylko w naszym mieszkaniu, więc karta wyniesiona nie została. Jednak nie upieramy się, że to nie nasza wina, bo wiadomo iż różnie bywa ;)

Gra bardzo nam podeszła. Zwłaszcza, że siada najbardziej na 5 osób, a w tyle często gramy. Jednak ta brakująca karta trochę nas zniechęca. Mam prośbę do osób, które mają nowe wydanie żeby sprawdziły - czy u Was talia liczy pełne 56 kart?

Być może pozostaje nam napisanie prośby do Portalu o możliwość dokupienia i dosłania brakującej karty.

Plus zdjęcie z zaznaczeniem której konkretnie karty u nas brakuje:
Spoiler:
Relo
Posty: 222
Rejestracja: 09 gru 2014, 09:32
Has thanked: 15 times
Been thanked: 33 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Post autor: Relo »

adeks9 pisze: 01 lis 2020, 15:16 Przy drugiej lub trzeciej rozgrywce w Die Macher zauważyliśmy brak jednej karty poglądów. Jest to nie bez wpływu na grę, gdyż talia liczy w założeniu 4 sztuki każdej karty, a wiedząc o tym i widząc wyłożone 3 karty u innych graczy możemy liczyć, że i nam uda się zmienić program naszej partii na ten właśnie konkretny. Jesteśmy trochę podłamani i przejrzeliśmy nawe inne pudełka po grach i całe mieszkanie, ale karty nie znaleźliśmy. Karty nie możemy dodrukować na własną rękę, bo rewers będzie się odróżniał w talii. Nie graliśmy też dużo i jeśli już to tylko w naszym mieszkaniu, więc karta wyniesiona nie została. Jednak nie upieramy się, że to nie nasza wina, bo wiadomo iż różnie bywa ;)

Gra bardzo nam podeszła. Zwłaszcza, że siada najbardziej na 5 osób, a w tyle często gramy. Jednak ta brakująca karta trochę nas zniechęca. Mam prośbę do osób, które mają nowe wydanie żeby sprawdziły - czy u Was talia liczy pełne 56 kart?

Być może pozostaje nam napisanie prośby do Portalu o możliwość dokupienia i dosłania brakującej karty.

Plus zdjęcie z zaznaczeniem której konkretnie karty u nas brakuje:
Spoiler:
W moim egzemplarzu mam 56 kart, tak więc tyle powinieneś mieć u siebie.
Pisz śmiało do Portalu, myślę, że bez problemu doślą.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Post autor: Andy »

adeks9 pisze: 01 lis 2020, 15:16Jesteśmy trochę podłamani i przejrzeliśmy nawe inne pudełka po grach i całe mieszkanie, ale karty nie znaleźliśmy.
(...)
Plus zdjęcie z zaznaczeniem której konkretnie karty u nas brakuje:
Spoiler:
Uważam że w tej sprawie powinniście przede wszystkim przesłuchać królika.
Spoiler:
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
adeks9
Posty: 83
Rejestracja: 28 sie 2020, 13:31
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 47 times
Been thanked: 11 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Post autor: adeks9 »

Andy pisze: 01 lis 2020, 20:47 Uważam że w tej sprawie powinniście przede wszystkim przesłuchać królika.
Niestety nie jest zbyt wygadany :D
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4563
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1701 times
Been thanked: 2142 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Post autor: PytonZCatanu »

Jestem wściekły.

Szykuję wietrzenie szafy. Die Macher był jednym z kandydatów do sprzedaży. Gra wróciła na stół po pół roku przerwy i...kurde, świetnie sie grało :) No i masz babo placek, zostaje :) Chciałbym zagrać teraz w miarę szybko, aby wykorzystać doświadczenie z ostatniej partii. Ciągle mam do spróbowania wariant zaawansowany.
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Post autor: lotheg »

PytonZCatanu pisze: 22 sty 2021, 12:34 Jestem wściekły.

Szykuję wietrzenie szafy. Die Macher był jednym z kandydatów do sprzedaży. Gra wróciła na stół po pół roku przerwy i...kurde, świetnie sie grało :) No i masz babo placek, zostaje :) Chciałbym zagrać teraz w miarę szybko, aby wykorzystać doświadczenie z ostatniej partii. Ciągle mam do spróbowania wariant zaawansowany.
Polecam wariant zaawansowany. Znaczy polecam o ile lubisz jak czacha paruje. Ta gra jest świetna w wariancie podstawowym, ale przy zaawansowanym mi się już trochę styki przegrzewały ;) Jakie to było świetne uczucie!
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
Atk
Posty: 1405
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 498 times
Been thanked: 288 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Post autor: Atk »

kupilem die macher z drugiej reki, niestety dopiero sie zczailem, ze ta wersja nie ma pomocy dla graczy. Czy jest ktos, kto to posiada i bylby tak mily podrzucic skany na maila? Na bgg przegladalem na szybko ale nie widzialem nigdzie :(

Z gory thx
Relo
Posty: 222
Rejestracja: 09 gru 2014, 09:32
Has thanked: 15 times
Been thanked: 33 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Post autor: Relo »

Na pierwszej stronie tego wątku WRS podał linka do własnej karty pomocy.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1685
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 281 times
Been thanked: 882 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Post autor: XLR8 »

Zagrane i nikomu się nie podobało. Prostackie, przestarzałe i nudne. Na szczęście odhaczone i do zapomnienia.
Awatar użytkownika
bridge_fan
Posty: 75
Rejestracja: 22 kwie 2020, 00:18
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 199 times
Been thanked: 57 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Post autor: bridge_fan »

XLR8 pisze: 20 paź 2021, 21:36 Zagrane i nikomu się nie podobało. Prostackie, przestarzałe i nudne. Na szczęście odhaczone i do zapomnienia.
...co tam Macher...weź takie szachy, te dopiero są przestarzałe, a dla większości jakie nudne :D
...a prostackie, to są takie uogólniające uwagi, poparte zniewalającym argumentem, że nikomu (sic!) się nie podobało...
pcyzm
Posty: 700
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 210 times
Been thanked: 215 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Post autor: pcyzm »

bridge_fan pisze: 21 paź 2021, 10:15 ...co tam Macher...weź takie szachy, te dopiero są przestarzałe, a dla większości jakie nudne :D
...a prostackie, to są takie uogólniające uwagi, poparte zniewalającym argumentem, że nikomu (sic!) się nie podobało...
Też mi się te jakże 'prostackie' szachy skojarzyły z tym postem :) Z klasykami jak to z klasykami, jedne się mniej lub bardziej zestarzały chociaż w przypadku gier planszowych jest to i tak łagodniejsze porównując do gier komputerowych. Natomiast nie wydaje mi się by w przypadku Die Macher pasowało określenie, że jest "prostacki".
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4563
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1701 times
Been thanked: 2142 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Post autor: PytonZCatanu »

Kolejna opinia XLR8 według tego samego schematu:

1. Uznany tytuł
2. Skrajnie negatywna
3. Bez uzasadnienia

Czekam na opinie o FCM, Gloomhaven i Dominant Species. Mogę nawet zgadywać, jakie będą.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1685
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 281 times
Been thanked: 882 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Post autor: XLR8 »

PytonZCatanu pisze: 21 paź 2021, 13:43 Kolejna opinia XLR8 według tego samego schematu:

1. Uznany tytuł
2. Skrajnie negatywna
3. Bez uzasadnienia

Czekam na opinie o FCM, Gloomhaven i Dominant Species. Mogę nawet zgadywać, jakie będą.
O FCM nawet już jest kilka. ;)
Nie chce mi się argumentować skrajnie subiektywnych opinii jak np to że gra jest nudna.
Die Macher znowu jest tak bardzo mizerny, że szkoda na to czasu jeśli nikt nie chce na ten temat dyskutować.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4563
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1701 times
Been thanked: 2142 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Post autor: PytonZCatanu »

XLR8 pisze: 21 paź 2021, 16:09
PytonZCatanu pisze: 21 paź 2021, 13:43 Kolejna opinia XLR8 według tego samego schematu:

1. Uznany tytuł
2. Skrajnie negatywna
3. Bez uzasadnienia

Czekam na opinie o FCM, Gloomhaven i Dominant Species. Mogę nawet zgadywać, jakie będą.
O FCM nawet już jest kilka. ;)
Nie chce mi się argumentować skrajnie subiektywnych opinii jak np to że gra jest nudna.
Die Macher znowu jest tak bardzo mizerny, że szkoda na to czasu jeśli nikt nie chce na ten temat dyskutować.
Czasu szkoda na jakąkolwiek polemikę ze spamem. :roll:
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 796
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 409 times
Been thanked: 505 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Post autor: rav126 »

Karmicie trolla i dziwicie się, że znowu wyskakuje z "kontrowersyjną" opinią.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1685
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 281 times
Been thanked: 882 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Post autor: XLR8 »

rav126 pisze: 21 paź 2021, 17:22 Karmicie trolla i dziwicie się, że znowu wyskakuje z "kontrowersyjną" opinią.
Aj tam od razu trolla.
Jestem po prostu totalnie edgy i do tego mam kompletnie w czterech literach co myślą o mnie inni. Zawsze chętnie wejdę w polemikę z kimś kto się nie zgadza z moją opinią.
Moje opinie zawsze przedstawiają też odczucia mojej grupy. Dla przykładu die Macher został zrównany z ziemią i ja, jako jedyny próbowałem go bronić.
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Post autor: dwaduzepe »

Dla mnie Die Macher troche nie przetrwal proby czasu. Potrafie sobie wyobrazic, ze kiedys gra byla wow, ale teraz to dla mnie takie 5/10. Zagram, ale sam w zyciu nie zaproponuje.
Atk
Posty: 1405
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 498 times
Been thanked: 288 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Post autor: Atk »

Proszę mnie nie dołować! Gra czeka od pół roku na wejście na stol (mechanicznie ma wszystko co lubimy w ekipie) bo ciągle jakieś nowości i śmiejemy się, że chyba przed wyborami dopiero zagramy ale liczę na dobra grę a nie ma slabiaka
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4672
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1044 times
Been thanked: 1986 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Post autor: warlock »

Nie grałem w żadną wersję Die Macher, ale gdzieś czytałem/słyszałem, że ta nowa edycja to jednak trochę jest wykastrowana względem pierwowzoru. Nie wiem, na ile przez to to inna (czyt. gorsza) gra ;).
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Post autor: dwaduzepe »

warlock pisze: 22 paź 2021, 08:20 Nie grałem w żadną wersję Die Macher, ale gdzieś czytałem/słyszałem, że ta nowa edycja to jednak trochę jest wykastrowana względem pierwowzoru. Nie wiem, na ile przez to to inna (czyt. gorsza) gra ;).
Gralem w nowa wersje z graczem, ktory gral tez w stara i mowil, ze troche szkoda, ze wykastrowali, bo usuneli wazne elementy gry. Ogolnie z calej 5 osobowej grupy nikt sie gra nie zachwycil. Kazdy stwierdzil, ze bylo ok. Gralismy w to ze 4 miesiace temu i nie trafila od tamtej pory znowu na stol, wiec to o czyms swiadczy.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4563
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1701 times
Been thanked: 2142 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel)

Post autor: PytonZCatanu »

Atk pisze: 22 paź 2021, 07:37 Proszę mnie nie dołować! Gra czeka od pół roku na wejście na stol (mechanicznie ma wszystko co lubimy w ekipie) bo ciągle jakieś nowości i śmiejemy się, że chyba przed wyborami dopiero zagramy ale liczę na dobra grę a nie ma slabiaka
Przejrzyj wcześniejsze posty. Dominują pozytywne oceny 🙂
ODPOWIEDZ