Proste gry z negatywną inteakcją

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
lith
Posty: 56
Rejestracja: 05 mar 2008, 09:31

Proste gry z negatywną inteakcją

Post autor: lith »

Chciałbym kupić grę o prostych zasadach, gdzie głównym wątkiem jest niszczenie drugiej strony. Po za tym fajnie by było gdyby gra ładnie wyglądała, dobrze się skalowała i trwała max 1,5h. Moje typy:
Last Night on Earth
Fury of Dracula
Mall of Horror
Warcraft the Boardgame
Możecie mi powiedzieć czy wszystkie te gry mają zasady, które można wytłumaczyć w ciągu 5 minut i nie wymagają kilku rozgrywek, żeby się przy nich dobrze bawić? Mam w domu El Grande i GoT'a, które są za ciężkie jak na moje aktualne potrzeby. Możecie potraficie mi podsunąć więcej podobnych tytułów?
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Proste gry z negatywną inteakcją

Post autor: Don Simon »

lith pisze: Możecie mi powiedzieć czy wszystkie te gry mają zasady, które można wytłumaczyć w ciągu 5 minut i nie wymagają kilku rozgrywek, żeby się przy nich dobrze bawić?
Zadnej z w/w gier nie wytlumaczysz w 5 minut. Chyba najprostsza jest Warcraft. Ale z jakoscia zabawy tez moi mzdaniem nie jest najlepiej.
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Proste gry z negatywną inteakcją

Post autor: yosz »

Mi do głowy przychodzi tylko Nexus Ops - ale jest praktycznie nie do dostania.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Proste gry z negatywną inteakcją

Post autor: mst »

Crokinole - wytłumaczenie zasad na pewno zajmie mniej niż 5 minut, a główny element mechaniki polega na wypstrykiwaniu (niszczeniu) pionów przeciwnika z punktujących pozycji. :lol:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: Proste gry z negatywną inteakcją

Post autor: FormatC »

Zombies! sa prostackie, zawieraja duzo negatywnej interakcji i doskonale oddaja klimat "klasycznych" filmow o zombich. ;) Czytalam, ze niektorzy narzekaja na losowosc i na to, ze helipad wychodzi za pozno, ale te dwa mankamenty mozna ominac stosujac opcjonalne zasady z BGG. Nawet bez nich jednak zombisy sie nam podobaja, a ludzie, z ktorymi gramy tez jakos za duzych zastrzezen nie maja. Co tu duzo mowic, gra jest dokladnie tym, za co sie podaje - prosta gra o zombich. :)

Dungeoneer tez ma sporo negatywnej interakcji i tylko troche bardziej skomplikowane zasady. :)

Obie gry skaluja sie b. dobrze w przedziale 2-4, ale w wiecej osob zaczynaja sie nieco dluzyc...
lith
Posty: 56
Rejestracja: 05 mar 2008, 09:31

Re: Proste gry z negatywną inteakcją

Post autor: lith »

A czy wszystkie podane przeze mnie tytuły są na poziomie skomplikowania Mall of Horror, czy jednak FoD lub LNoE, są od niego trudniejsze? I jak z downtimem w LNoE i FoD? To może znacie tytuły podobnie skomplikowane co MoH i dostępne? Przepraszam, że zawracam głowę, ale o ile klasycznych Eurogier znam sporo, to o tyle Ameritrashu i gier pseudowojennych mało.
@MST Crokinole bardzo chętnie kupie swoją drogą, tylko nie bardzo jest gdzie ;)
@FormatC Ale w Zombies!!! jest negatywna interakcja, czy tylko wycinanie zombiaków? Bo jeżeli to drugie to to nie jest gra, której szukam.
Ostatnio zmieniony 06 mar 2009, 12:10 przez lith, łącznie zmieniany 1 raz.
Omar
Posty: 113
Rejestracja: 19 gru 2006, 14:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Proste gry z negatywną inteakcją

Post autor: Omar »

Witam,

Pomimo że nie wytłumaczysz zasad w ciągu 5 minut, to jak szukasz czegoś z negatywną interakcją to gorąco polecam Mall of Horror. Esencja zła :twisted:
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Proste gry z negatywną inteakcją

Post autor: veljarek »

Cytadela - duża skalowość
Cash and Guns - dużo zabawy i negatywnej interakcji (mała skalowość)
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Proste gry z negatywną inteakcją

Post autor: Blue »

Mam FoD, Mall of horror i Touch of evil[LoNe nie mam]. Z tych 3ch zdecydowanie Mall of horror jeśli idzie o niszczenie współgraczy.
FoD odpada bo za długo trwa, mi sie zdarzyła nawet rozgrywka 5 godzinna. Mall zdecydowanie miodny, jednak jak dla mnie żeby się dobrze bawić potrzeba przynajmniej 5 graczy i to jak dla mnie jedyny jej minus. A rulesy się tłumaczy nie dużo dłużej niż te 5 minut, rozgrywka trwa 45min.-1:30 wg moich doświadczeń ;).

EDIT: Dołożyłbym jeszcze machine II przeładowanie :D ale tutaj ludzie muszą umieć załapać klimat, a większość z tego co widać po ocenach na forum tego nie potrafi ;), ja za to się przy niej świetnie bawiłem.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Proste gry z negatywną inteakcją

Post autor: kwiatosz »

Zdecydowanie Finstere Flure (Fearsome Floors) - w tej grze nie ma w zasadzie nic oprócz negatywnej interakcji. Gra się poniżej godzinki, zasady tłumaczy kilka minut - moim zdaniem idealnie się wpasowuje w Twoje wymagania :)
No i całkiem ładnie pod te wymagania podchodzi też Evo - tutaj ciągle zabijasz przeciwnikom dinozaury, a one się odradzają. I możesz je znowu zabić, i znowu, i znowu, i.. no, sam wiesz :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Proste gry z negatywną inteakcją

Post autor: Filippos »

Z tego zestawu nabardzoej poleciłbym LNoE. W zasadzie wszystko oprócz długości tłumaczenia zasad się zgadza. FoD odpada - bardzo dobra gra ale straaaasznie długa i prawdziwego hate'u tam nie uświadczysz :twisted: Fearsome Flors też może podejść choć ja tam nie zaznałem jakiegoś takiego mega świnienia.
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
lith
Posty: 56
Rejestracja: 05 mar 2008, 09:31

Re: Proste gry z negatywną inteakcją

Post autor: lith »

W Mall of Horror grałem kilka razy i gra spełnia moje wymagania. Jest tylko ten problem, że ma ją mój kumpel, a wolałbym nie dublować gier w kolekcjach.
Pytanie czy LNoE jest równie emocjonujące i proste? Po przeczytaniu reguł, mam wrażenie, że to jednak bardziej strategiczna gra, gdzie szczególnie u gracza kontrolującego zombie może wystąpić syndrom szachisty.
FF też wygląda za bardzo na grę logiczną. Mam wrażenie, że trzeba się jej nauczyć i nikt przegranej nie będzie mógł zrzucić na kości/pecha w kartach czy inny czynnik stricte losowy. A to uważam za niezbędne przy grze z rzadko grywającymi znajomymi.
FoD - a jak w tej grze jest z downtimem? Bo to że jest długa to pół biedy. Pytanie czy się nie nudzi w trakcie rozgrywki, czy ciągle coś się dzieje. No i czy zasady da się wytłumaczyć osobom, które jak dotąd nie grały w nic turdniejszego niż fasolki?
Evo - wygląda dość ciekawie, ale nie ma gdzie tego dostać.
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1544
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 208 times

Re: Proste gry z negatywną inteakcją

Post autor: Furan »

Neuroshima Hex? (gorzej z ładnością)
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Pueblo, Burgundy, Trismegistus, Felix, Hit!
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2821
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 107 times
Been thanked: 161 times
Kontakt:

Re: Proste gry z negatywną inteakcją

Post autor: Ink »

lith pisze:FoD - a jak w tej grze jest z downtimem? Bo to że jest długa to pół biedy. Pytanie czy się nie nudzi w trakcie rozgrywki, czy ciągle coś się dzieje. No i czy zasady da się wytłumaczyć osobom, które jak dotąd nie grały w nic turdniejszego niż fasolki?
To zalezy od graczy i ich podejscia.
W FoD faza lowcow trwa znaczaco dluzej, niz Draculi. Dracula w jej czasie praktycznie nic nie robi. Jednak jezeli zamiast sluchac uwaznie narad lowcow (jest zasada, ktora zabrania im sie namawiac potajemnie) wyjdzie sobie na herbate, to ma przegrana praktycznie w kieszeni. Wiec niby nic nie robi, a jednak w grze uczestniczy - dla mnie downtime'u tam nie ma, ale wiem, ze sa gracze ktorzy kazdy moment w ktorym nie przestawiaja elementow na planszy uwazaja za downtime.

Co do zasad - jest ich dosc sporo, nieporownywalnie wiecej, niz w Fasolkach. Dracula musi je znac na blache, wsrod lowcow wiedza moze byc bardziej rozproszona (bo i tak caly czas ze soba konwersuja).

PS. Duzo angielskiego tekstu na kartach. Jesli gracze nie rozumieja angielskiego, to downtime zwiekszy sie wielokrotnie.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Marvin
Posty: 113
Rejestracja: 11 gru 2008, 08:37
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time

Re: Proste gry z negatywną inteakcją

Post autor: Marvin »

Wiem, skazuje sie na wieczne potepienie i ogien piekielny, ale co mi tam :twisted: .

Z moich doswiadczen jedna z gier najlepiej spelniajacych te kryteria (duzo negatywnej interakcji) jest "Szalony chinczyk". Sprzet jak do regularnego chinczyka. Roznice w stosunku do normalnej gry:
- gracze maja na dzien dobry po jednym pionku w kazdym kolorze
- w momencie kiedy dany gracz wprowadzi do gry swoj pionek np. czerwony, to wolno mu ruszac dowolnym czerwonym pionkiem znajdujacym sie na planszy
- jesli zbijamy pionek w kolorze np. czerwonym (hmm, co ja tak z tym czerwonym ...), to mozemy go "wsadzic" do schowka dowolnemu graczowi, ktory nie ma w schowku czerwonego pionka (chyba ze jego czerwony zostal juz wprowadzony do domu, wtedy nie mozna)

Moze wyglada niepozornie, ale daje sporo mozliwosci robienia sobie zaziu. Najlepiej jak sa 4 osoby. No i da sie wyjasnic w 5 minut :)
Ostatnio zmieniony 06 mar 2009, 16:09 przez Marvin, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Proste gry z negatywną inteakcją

Post autor: Filippos »

lith pisze: Pytanie czy LNoE jest równie emocjonujące i proste? Po przeczytaniu reguł, mam wrażenie, że to jednak bardziej strategiczna gra, gdzie szczególnie u gracza kontrolującego zombie może wystąpić syndrom szachisty.
W LNoE gra się szybko i jest baaaardzo losowo więc syndrom szachisty (jeśli rozumiesz przez niego paraliż decyzyjny) nie występuje nawet przy graniu z wybitnie upierdliwymi downtimerami, którzy lubia się zastanawiać nad każdym ruchem (takimi jak np. ja :twisted: ).
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Proste gry z negatywną inteakcją

Post autor: jax »

Marvin pisze:Z moich doswiadczen jedna z gier najlepiej spelniajacych te kryteria (duzo negatywnej interakcji) jest "Szalony chinczyk".
Na pewno bedzie to najtansza z wszystkich wyzej rozpatrywanych opcji :wink:
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Proste gry z negatywną inteakcją

Post autor: Perpetka »

Ano może faktycznie Neuroshima Hex! ? Eleganckie zasady, niedługa rozgrywka, da się grać 2-4 osoby (przy 4 wolę tryb drużynowy, znaczy parami), no i nie robi się nic innego jak tylko strzela w przeciwników...
lith
Posty: 56
Rejestracja: 05 mar 2008, 09:31

Re: Proste gry z negatywną inteakcją

Post autor: lith »

Lubie Neuro, może sobie kiedyś kupię, ale to jest de facto gra logiczna, równie dobrze mogła by być osadzona w ogrodzie, gdzie roślinki odbierają wodę sobie nawzajem, przez korzonki :)
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1544
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 208 times

Re: Proste gry z negatywną inteakcją

Post autor: Furan »

... zarzucają sieci i ciskają granaty... :wink:
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Pueblo, Burgundy, Trismegistus, Felix, Hit!
Awatar użytkownika
Dzej
Posty: 1399
Rejestracja: 09 sty 2008, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Proste gry z negatywną inteakcją

Post autor: Dzej »

Condottiere .Świetna gra.Niby jest losowośc bo rózne karty podchodzą ale gra się świetnie.Duzpo mozliwosci uwalenia przeciwnika.Grałem w 2 i 3 .Grało sie świetnie.Polecam
Nigdy więcej karcianek kolekcjonerskich i pseudo kolekcjonerskich. [W trakcie infiltracji mafii Twilightowej ]
ODPOWIEDZ