Age of Empires III: The Age of Discovery / Empires: Age of Discovery (Glenn Drover)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
dominGeS
Posty: 167
Rejestracja: 26 gru 2015, 16:43
Lokalizacja: Sadlinki woj.Pomorskie
Has thanked: 102 times
Been thanked: 19 times

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery / Empires: Age of Discovery (Glenn Drover)

Post autor: dominGeS »

Ładniejsza wg mego gustu jest ta stara, szczególnie jeśli się grało w wersję komputerową, to wiadomo co mam na myśli :D
Natomiast czytelniejsza i lepiej zorganizowana jest Empires Age of Discovery. W gronie 4, 5 i 6 graczy śmiga jak marzenie. Z mojego stołu wyparła wszystkie gry z area control. Wszyscy zawsze chętnie chcą w to grać. Od pewnego czasu łupiemy juz tylko z dodatkiem: Budowniczowie.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4675
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1988 times

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery / Empires: Age of Discovery (Glenn Drover)

Post autor: warlock »

Pola akcji były klimatyczniejsze w starej, ale design żetonów, kart i ogólna czytelność i ergonomia są lepsze w nowej ;). Warto brać tę, którą akurat się uda dorwać.

My również ostatnio cały czas korzystamy z budowniczych, genialnie podsycają konflikt w regionach :). Muszę w końcu zagrać z asymetrycznymi zdolnościami frakcji (te zdolności są zupełnie inne niż w dodatku budowniczowie z pierwszej edycji, to największa różnica między wersjami).

PS: graliśmy ostatnio z wariantem jawnych żetonów odkryć i było mega strategicznie, bardzo polecam ;) (eksploracja z kart nadal pozostaje losowa). Testowałem też kiedyś oficjalny wariant z podglądaniem kafli za pieniądze, też był ciekawy, choć wydłużał trochę rozgrywkę ;).

Podsumowując, wydaje mi się, że od teraz będę starał się grać w następującej konfiguracji (wszystko na bazie oficjalnych zasad):
- z dodatkiem budowniczowie
- z jawnymi żetonami odkryć
- z pulą 10 żetonów III ery jawnych od początku
- z opcją wymiany pieniędzy na PZ na koniec każdej ery (to wymusza jeszcze mocniejsze skupienie się na ekonomii ;))

... a dodatkowo spróbuję wdrożyć asymetryczne zdolności ;).
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery / Empires: Age of Discovery (Glenn Drover)

Post autor: lotheg »

garg pisze: 27 maja 2021, 13:21 Stara edycja nie ma w pudełku dodatku, który trzeba dokupić oddzielnie. Po dołożeniu dodatku obie wersje różnią się jakimiś drobiazgami w regułach (już nawet nie pamiętam), ale to praktycznie ta sama gra.

Wydanie drugie to już typowa jakość gier Eagle Gryphon Games, czyli to, co widzimy w pudełkach dowolnej gry Lacerdy. Wszystko jest na wypasie, z wygodną wypraską i grubą tekturą. I duuużo droższe. Tak minimum ze dwa razy.

Pierwsze wydanie to z kolei wyraźnie mniejsze pudełko (jest prawie o połowę niższe) i brak wypraski, ale elementy jakościowo nie odstają. No i ma jeszcze licencję Age of Empires od Microsoftu :) . Ja swój egzemplarz kupiłem bardzo dawno temu za jakieś 100 złotych, ale wszystko w okolicach do 180 złotych jest moim zdaniem akceptowalne. Plus dodatek.

Graficznie obie są dopracowane i wyłącznie kwestią gustu jest preferencja jednej lub drugiej.

Gdybym miał kupować teraz, to wziąłbym dowolną dostępną. Oczywiście pod warunkiem, że pierwsze wydanie byłoby z dodatkiem. Jeśli gołe, to lepiej wziąć drugą edycję, bo dodatek trochę zmienia i urozmaica. Oczywiście sama podstawka to nadal doskonała gra, więc bez niego nadal dostajesz pełnoprawny produkt. Po prostu z dodatkiem masz więcej możliwości.

Mam nadzieję, że pomogłem :)
A dodatek jest dostępny do kupienia osobno?
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4487
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1446 times
Been thanked: 1104 times

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery / Empires: Age of Discovery (Glenn Drover)

Post autor: garg »

Kiedyś był - nie wiem, jak teraz.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
dominGeS
Posty: 167
Rejestracja: 26 gru 2015, 16:43
Lokalizacja: Sadlinki woj.Pomorskie
Has thanked: 102 times
Been thanked: 19 times

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery / Empires: Age of Discovery (Glenn Drover)

Post autor: dominGeS »

Po ok 20partiach gramy w nast konfiguracji
- przewagi narodowe
- budowniczowie
- możliwość kupna pz za $ po każdej erze
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4675
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1988 times

Re: Age of Empires III: The Age of Discovery / Empires: Age of Discovery (Glenn Drover)

Post autor: warlock »

Obrazek

/musiałem, od teraz grając w E:AoD zawsze będę miał przed oczami tego mema :D
ODPOWIEDZ