Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4742
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1248 times
Been thanked: 1466 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Mr_Fisq »

Food Chain Magnate niedawno sprzedałem. Spirit Island na długo zagościł w mojej kolekcji.
Żadna z tych gier od strony wysmakowania wykonania nawet nie stała koło Paxa... Wiadomo pewne rzeczy mogły by być lepsze:
- papierowe monety w wersji sklepowej
- plastikowy pojemnik na bloczki
- walce szpiegów/plemion
ale to i tak jedna z przyjemniejszych w odbiorze gier jakie przeszły ostatnio przez moje ręce.

Niektórzy płacą sterty monet za szare plastikowe figurki. Ja wolę zapłacić za elegancję wykonania Pax Pamir.
Sprzedam: Root z dodatkami, Lands of Galzyr, Sands of Shurax, Etherfields KS PL, Inferno i inne
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero, Space Station Zero, This is not a Test), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
pwoloszun
Posty: 453
Rejestracja: 22 mar 2016, 12:57
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1740 times
Been thanked: 543 times
Kontakt:

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: pwoloszun »

Za nami 4x partie w Pax Pamir 2nd edition z Łukaszem (Qlaqs) i ponizej kilka pierwszych wrazen.

Wazne: WSZYSTKIE partie rozegralismy na 2p (bez botow), wiec wszystkie ponizsze uwagi dotycza tylko takich partii.

Dziaderski watek wspomnieniowy:
Circa 3 lata temu zagralem dwukrotnie w Pax Pamir 1st ed. (razem z Khyber Knives) w wariancie 2p i doswiadcznie bylo bardzo zle.
Po pierwsze oczekiwania byly duze - po kilkunastu partiach w Pax Renaissance 1st ed. oraz przeczytaniu instrukcji bylem podjarany (szpiedzy!!).
Po drugie zawiodly zarowno moj brak ogrania, ale rowniez mechanika punktacji z Pamir 1st ed., ktora wydaje sie, ze nie dziala w partiach 2p.

Dlatego pamietajac duze rozczarowanie sprzed lat, podchodzilem do Pamir 2nd z duuuza rezerwa, a do partii 2p z bardzo niskimi oczekiwaniami.
Bylem przekonany, ze gra po prostu nie dziala na 2p.

Boy, was I wrong.

Ta gra na 2p chodzi wrecz WYSMIENICIE!!
Choc na pewno premiuje odrobine "Pax-owego" doswiadczenia.

Wiec w telegraficznym skrocie co mi sie podoba:
  1. Pax "Express" - Pamir moze sie skonczyc po pierwszej Dominacji i mi sie to podoba!
    Coraz bardziej lubie sprytne, skondensowane gry, ktore w krotkim czasie upychaja maksimum akcji, emocji, wrazen - slowem swietnej gry!
    A w Pamirze to wszystko jest bo...
  2. ...nawet przed pierwsza (i potencjalnie jedyna) Dominacja gra az kipi od ciekawych i trudnych decyzji, silnych i brutalnych zdarzen, nieoczekiwanych zwrotow akcji. Slowem "na tym stadionie nie ma stojacej wody, tu wszystko wrze!!!" :D
  3. Pax "Express", ale wciaz potezny mozgozer. Ilosc decyzji, kombinacji, mozliwosci (i zagrozen...) jest kosmiczna!
    Pod wzgledem mozliwosci jakie daje graczom to jest diabelnie gleboka gra!
  4. I zeby ktos mnie zle nie zrozumial, to z jednej strony jest stosunkowo powolna gra - tylko 2 (dosyc atomowe) akcje w turze, z rzadka pojedyncza (a jeszcze rzadziej podwojna) akcja darmowa.
    Nie ma zadnych silniczkow, zadnych bonusikow, zadnego odblokowywania dodatkowego wymieniania jakiejs many na bonusowa akcje. Dwie akcje i pa.
  5. Z jednej strony powolny, z drugiej Pamir jest bardzo dynamiczny i zmienny w trakcie rozgrywki. Plansza i nasze tableau sa jak zywe organizmy, ktore ewoluuja, nieustanie mutuja i to wszystko dzieje sie jak w przyspieszonym tempie. Dosc powiedziec, ze przed pierwsza Dominacja w grze (~15-30min) dzieje sie duuuzo wiecej niz w niejednej grze 4x przez pierwsze 6h partii ;)
  6. Zmiennosc pomiedzy partiami, roznorodnosc - kazda nasza partia byla KOMPLETNIE rozna od pozostalych. Dwie zakonczyly sie po pierwszej Dominacji, ale wciaz byly na styku i doslownie w ostatniej chwili sytuacja odwracala sie o 180 stopni, a pewny zwyciezca zszokowany tylko patrzyl jak jego misternie uknuta intryga, budowane wplywy i imperium wali sie w gruzach. Ale juz nastepna partia byla maksymalnie dluga i trwala 4 Dominacje, a jeszcze inna 3.
    Dalej mamy niejako standard i znak rozpoznawczy Paxow czyli zmienny market, gdzie za kazdym razem wyjdzie inny zestaw kart, w ZUPELNIE innej kolejnosci i otworzy przed graczami inne opportunieties. Decyzje graczy, ktorzy w trakcie partii wykorzystaja tylko ulamek wszystkich dostepnych kart i mozliwych strategii, ktore beda mialy swoje window(s) of opportunity i wiele, wiele, wiele innych.

    Kiedys napisalem w tym watku, ze ta gra spokojnie wystarczy na 70 partii.
    Pomylilem sie OKRUTNIE. To jest gra spokojnie na 7000 partii.
    Do tego KAZDA partia gwarantuje graczom duuuzo wieksza roznorodnosc niz 7 roznych, typowych euro (offtop, ale musialem ;) )
  7. Feeling zapasow w oleju. W Pamirze czuje sie jak w pojedynku zapasniczym wegorzy ew. jak ten lisek chytrusek, ktory wciaz w ostatniej chwili wyrywa sie z niedzwiedziego uscisku, zeby go ukasic w slabizne ;)
    To jest gra, ktora daje olbrzymie pole do popisu, do kreatywnosci, daje narzedzia do strategicznego planowania jak rowniez do taktycznego reagowania, kontrowania i niszczenia/spowalniania nawet najlepszych, najbardizej niszczycielskich planow przeciwnika.
  8. Pamir na 2p to dla mnie piekny pojedynek umyslow, czasem przy uzyciu brutalnej sily wojsk na planszy, innym razem knujac szpiegowskie intrygi, zdobywajac wplywy polityczne w kluczowych regionach, nasylajac asasynow na kluczowe figury polityczne, dominujac ekonomie i/lub podduszajac ekonomicznie przeciwnika i wiele, wiele innych.

    I teraz NAJLEPSZE: to nie jest albo wojo, albo szpiedzy, albo to, albo tamto, albo… tylko WSZYSTKO sie plynnie przenika, wszystko sie ze soba bardzo naturalnie łączy i idealnie zazebia.

    I tutaj otwiera sie PRAWDZIWA GRA: na bok odchodza grafiki, mechaniki, dywaniki, a na scene wchodzi olbrzymie pole do popisu dla sprytu, madrosci i chytrosci obu graczy <3
Mamy jeszcze MNOSTWO nieomowionych aspektow i przemyslen o tej pieknej grze, ale o nich pogadamy sobie w innym czasie i w innym miejscu… ;)
Podcast dżentelmeni przy stole:
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1302 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: vinnichi »

700 partii podzielić na 300zl to 2,3zl za partię. Przepłaciłeś!!!
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
Ciuniek
Posty: 402
Rejestracja: 12 kwie 2012, 18:33
Lokalizacja: Babin k/ Lublina
Has thanked: 2 times
Been thanked: 377 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Ciuniek »

Masz jeszcze szansę, żeby poprawić swoją matematykę zanim ktoś więcej zauważy. :D
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1302 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: vinnichi »

No to ok nieprzepłacił :D 300:700 to 42 gr i niepotrzebnie dodaję pracy adminom
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
Ciuniek
Posty: 402
Rejestracja: 12 kwie 2012, 18:33
Lokalizacja: Babin k/ Lublina
Has thanked: 2 times
Been thanked: 377 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Ciuniek »

pwoloszun pisze: 14 gru 2021, 01:58 I teraz NAJLEPSZE: to nie jest albo wojo, albo szpiedzy, albo to, albo tamto, albo… tylko WSZYSTKO sie plynnie przenika, wszystko sie ze soba bardzo naturalnie łączy i idealnie zazebia.
Jak u Felda w Bonfire. ;)
pwoloszun
Posty: 453
Rejestracja: 22 mar 2016, 12:57
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1740 times
Been thanked: 543 times
Kontakt:

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: pwoloszun »

Ciuniek pisze: 14 gru 2021, 15:49
pwoloszun pisze: 14 gru 2021, 01:58 I teraz NAJLEPSZE: to nie jest albo wojo, albo szpiedzy, albo to, albo tamto, albo… tylko WSZYSTKO sie plynnie przenika, wszystko sie ze soba bardzo naturalnie łączy i idealnie zazebia.
Jak u Felda w Bonfire. ;)
Yay, czyli jest juz 1/8 Pamira! :D
(wlasciwie to bardziej 1/28, ale zostawiamy troche naboi na pozniej)
Podcast dżentelmeni przy stole:
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 663
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 243 times
Been thanked: 359 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Otorek »

Ja właściwie mam pytanie pierdołe, czy u was na pudełkach też widać rysy jakby coś było po nich przesuwane? Nie jest to super widoczne, bardziej pod światło, ale dość wyraźne. Te rysy były już pod nienaruszoną folią, więc to nie kwestia przesyłki ze sklepu.
oli_37
Posty: 108
Rejestracja: 02 gru 2019, 17:35
Been thanked: 23 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: oli_37 »

U mnie na pudełku też zauważyłem takie rysy.
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 660
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 248 times
Been thanked: 380 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Nilis »

oli_37 pisze: 14 gru 2021, 21:52 U mnie na pudełku też zauważyłem takie rysy.
To Afgańskie runy, nie przejmujcie się nimi
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
Golin
Posty: 329
Rejestracja: 13 paź 2016, 20:04
Has thanked: 17 times
Been thanked: 32 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Golin »

pwoloszun
i ile przeciętnie trwały te wasze rozgrywki dwuosobowe?
pwoloszun
Posty: 453
Rejestracja: 22 mar 2016, 12:57
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1740 times
Been thanked: 543 times
Kontakt:

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: pwoloszun »

Golin pisze: 15 gru 2021, 10:49 pwoloszun
i ile przeciętnie trwały te wasze rozgrywki dwuosobowe?
U nas to bylo okolo 20-30min per Dominacja (wiec z reguly 30-90min, raz 2h). Ale my bardzo duzo sie zastanawiamy i nikt nikogo nie popedza. Jestem w stanie wyobrazic sobie 2x szybsze tempo.
Podcast dżentelmeni przy stole:
Awatar użytkownika
Ciuniek
Posty: 402
Rejestracja: 12 kwie 2012, 18:33
Lokalizacja: Babin k/ Lublina
Has thanked: 2 times
Been thanked: 377 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Ciuniek »

Potwierdzam "dobrość" tej gry na 2 graczy. W zeszłym tygodniu była nauka zasad, w tym od razu usiedliśmy do grania. Partia trwała około godziny, zakończyła się po dwóch dominacjach przewagą 4 punktów. (pierwsza dominacja wymuszona przez dwie karty na rynku, druga zakupiona za grube pieniądze).
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4742
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1248 times
Been thanked: 1466 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Mr_Fisq »

Ciuniek pisze: 15 gru 2021, 23:39 Potwierdzam "dobrość" tej gry na 2 graczy.
Rozumiem, że w wariancie bez bota?
Sprzedam: Root z dodatkami, Lands of Galzyr, Sands of Shurax, Etherfields KS PL, Inferno i inne
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero, Space Station Zero, This is not a Test), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 876
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 205 times
Been thanked: 306 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: konradstpn »

Mr_Fisq pisze: 16 gru 2021, 10:13
Ciuniek pisze: 15 gru 2021, 23:39 Potwierdzam "dobrość" tej gry na 2 graczy.
Rozumiem, że w wariancie bez bota?
Może chodzi o wariant dwuosobowy Ciuniek + bot :D
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: detrytusek »

konradstpn pisze: 16 gru 2021, 10:57
Mr_Fisq pisze: 16 gru 2021, 10:13
Ciuniek pisze: 15 gru 2021, 23:39 Potwierdzam "dobrość" tej gry na 2 graczy.
Rozumiem, że w wariancie bez bota?
Może chodzi o wariant dwuosobowy Ciuniek + bot :D
Albo same 2 boty. Wyszedł, po godzinie wrócił i jeden bot był bardziej zadowolony :).
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Ciuniek
Posty: 402
Rejestracja: 12 kwie 2012, 18:33
Lokalizacja: Babin k/ Lublina
Has thanked: 2 times
Been thanked: 377 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Ciuniek »

Mr_Fisq pisze: 16 gru 2021, 10:13
Ciuniek pisze: 15 gru 2021, 23:39 Potwierdzam "dobrość" tej gry na 2 graczy.
Rozumiem, że w wariancie bez bota?
Potwierdzam doprecyzowanie. ;)
Awatar użytkownika
oduck
Posty: 149
Rejestracja: 07 paź 2013, 19:37
Has thanked: 443 times
Been thanked: 73 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: oduck »

vinnichi pisze: 14 gru 2021, 13:00 No to ok nieprzepłacił :D 300:700 to 42 gr i niepotrzebnie dodaję pracy adminom
pisał o 7000 partii, więc wychodzi 4,2 gr :):)
Pompa85
Posty: 164
Rejestracja: 07 sie 2018, 23:14
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Pompa85 »

Od wczoraj jestem szczęśliwym posiadaczem swojego egzemplarza. Gra jest pięknie wydana. Aż chce się grać. Wszystko do siebie pasuje. Nie rozumiem narzekań na cenę. Za te jakość moim zdaniem jest odpowiednia.
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 660
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 248 times
Been thanked: 380 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Nilis »

Pompa85 pisze: 16 gru 2021, 21:11 Od wczoraj jestem szczęśliwym posiadaczem swojego egzemplarza. Gra jest pięknie wydana. Aż chce się grać. Wszystko do siebie pasuje. Nie rozumiem narzekań na cenę. Za te jakość moim zdaniem jest odpowiednia.
Ja powiem tak, jeżeli ktoś przeczyta o tej grze, zobaczy filmik, spodoba mu się bardzo i będzie chciał w nią zagrać to ją kupi. Jeżeli ktoś chce ją jako pułkownika nr. 76 na Kallaxie nr. 4 bo ma fioletowe ładne opakowanie i oryginalną czcionkę to za 300zł jej nie kupi ale za 200zł pewnie już prędzej
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
Dewon23
Posty: 38
Rejestracja: 27 cze 2016, 16:59
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Dewon23 »

Pompa85 pisze: 16 gru 2021, 21:11 Od wczoraj jestem szczęśliwym posiadaczem swojego egzemplarza. Gra jest pięknie wydana. Aż chce się grać. Wszystko do siebie pasuje. Nie rozumiem narzekań na cenę. Za te jakość moim zdaniem jest odpowiednia.
Jeżeli cena Paxa jest odpowiednia to Clash of Cultures powinna kosztować 800 zł. :lol:
pp198
Posty: 26
Rejestracja: 13 gru 2021, 08:56
Has thanked: 3 times
Been thanked: 14 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: pp198 »

Dewon23 pisze: 16 gru 2021, 23:05
Pompa85 pisze: 16 gru 2021, 21:11 Od wczoraj jestem szczęśliwym posiadaczem swojego egzemplarza. Gra jest pięknie wydana. Aż chce się grać. Wszystko do siebie pasuje. Nie rozumiem narzekań na cenę. Za te jakość moim zdaniem jest odpowiednia.
Jeżeli cena Paxa jest odpowiednia to Clash of Cultures powinna kosztować 800 zł. :lol:
a ja powiem, ze pax powinien 1200 i jaki sens w takim przerzucaniu sie kwotami?
Dewon23
Posty: 38
Rejestracja: 27 cze 2016, 16:59
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Dewon23 »

pp198 pisze: 16 gru 2021, 23:19
Dewon23 pisze: 16 gru 2021, 23:05
Pompa85 pisze: 16 gru 2021, 21:11 Od wczoraj jestem szczęśliwym posiadaczem swojego egzemplarza. Gra jest pięknie wydana. Aż chce się grać. Wszystko do siebie pasuje. Nie rozumiem narzekań na cenę. Za te jakość moim zdaniem jest odpowiednia.
Jeżeli cena Paxa jest odpowiednia to Clash of Cultures powinna kosztować 800 zł. :lol:
a ja powiem, ze pax powinien 1200 i jaki sens w takim przerzucaniu sie kwotami?
Taki, że otwierając pudełko i wykładając całą zawartość obu gier obok siebie na stół będzie wszystko jasne, która gra powinna ile kosztować 🙂
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4675
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1988 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: warlock »

1) Planszówki to nie kartofle na wagę
2) Naprawdę nikt, ale to nikt Wam nie każe tej gry kupować ;). Jeśli uważacie, że jest za droga w stosunku do tego co oferuje, na pewno znajdziecie na rynku inną planszówkę, która spełni Wasze oczekiwania co do stosunku jakości do zawartości ;).
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4675
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1988 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: warlock »

Ale masz tę grę? Kupiłeś? Zagrałeś? Czy tak tylko wpadłeś ponarzekać, że za droga?
ODPOWIEDZ