Cyclades: Legendary Edition / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
samuraj1369
Posty: 451
Rejestracja: 23 cze 2023, 22:11
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 166 times
Been thanked: 165 times

Re: Cyclades: Legendary Edition / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: samuraj1369 »

Atamán pisze: 14 lip 2023, 21:45 Mnie zastanawia dlaczego tyle ludzi poszło w wariant Ultimate z platikowymi budynkami i metropoliami. Figurki rozumiem, ale po co komu te budynki? Wyglądają przeciętnie, są mniej wygodne do składowania itp.

Ale najbardziej mnie ciekawi mnie jak to ma działać z metropoliami - przecież w wersji z żetonami one mają oznaczenia z symbolem różnych bonusów, które zdobywa się po zbudowaniu oraz po utracie metropolii. Te plastikowe nie będą miały takiego symbolu - to co, gracz obok plastikowej położy też żeton? Jak inaczej to ma działać?
Bo Wersja Miniature jest 4 euro droższa niż wersja Ultimate przy skorzystaniu ze zbiórki na forum :D
Savior86
Posty: 4
Rejestracja: 01 lut 2023, 09:59

Re: Cyclades: Legendary Edition / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: Savior86 »

Ja się zastanawiam czy któryś Polski wydawca wyda wersję detail później ? Rebel?
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4508
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1364 times
Been thanked: 863 times
Kontakt:

Re: Cyclades: Legendary Edition / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: Hardkor »

Savior86 pisze: 02 sie 2023, 14:05 Ja się zastanawiam czy któryś Polski wydawca wyda wersję detail później ? Rebel?
Pewnie tak
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
gregoff
Posty: 798
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 539 times
Been thanked: 163 times

Re: Cyclades: Legendary Edition / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: gregoff »

Na 100% to Rebel łyknie
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
Bucek30
Posty: 3
Rejestracja: 11 kwie 2020, 14:20
Has thanked: 1 time

Re: Cyclades: Legendary Edition / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: Bucek30 »

Witam, po co w ofercie jest dodatek meepli za 15 euro? Czy po to, że w trakcie gry może nam zabraknąć figurek, dobrze rozumiem?
Awatar użytkownika
OlazRed
Posty: 150
Rejestracja: 10 paź 2022, 13:38
Has thanked: 15 times
Been thanked: 27 times

Re: Cyclades: Legendary Edition / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: OlazRed »

Bucek30 pisze: 02 sie 2023, 18:01 Witam, po co w ofercie jest dodatek meepli za 15 euro? Czy po to, że w trakcie gry może nam zabraknąć figurek, dobrze rozumiem?
Raczej po to, żeby mieć elementy zamienne. Głównie dla osób, kupujących wersję figurkową - chcieli mieć alternatywę i dokupić meple. W sumie nie ma logicznego powodu, który by tutaj powodował większą atrakcyjność takiego dodatku.
Kajak
Posty: 181
Rejestracja: 11 lut 2006, 00:11
Lokalizacja: Niedaleko Nowej Huty
Has thanked: 110 times
Been thanked: 37 times

Re: Cyclades: Legendary Edition / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: Kajak »

Bardzo przepraszam , nie znam sie na kikstarterach i tym podobnych rzeczach , ale czy będzie można tą grę kupić normalnie w sklepach?
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4508
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1364 times
Been thanked: 863 times
Kontakt:

Re: Cyclades: Legendary Edition / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: Hardkor »

Kajak pisze: 17 mar 2024, 20:29 Bardzo przepraszam , nie znam sie na kikstarterach i tym podobnych rzeczach , ale czy będzie można tą grę kupić normalnie w sklepach?
W tej chwili chyba nie ma pewności, ale duża szansa, że Rebel wyda
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Lailonn
Posty: 168
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:09
Has thanked: 7 times
Been thanked: 63 times

Re: Cyclades: Legendary Edition / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: Lailonn »

Kajak pisze: 17 mar 2024, 20:29 Bardzo przepraszam , nie znam sie na kikstarterach i tym podobnych rzeczach , ale czy będzie można tą grę kupić normalnie w sklepach?
Skoro jest polska wersja, to na bank ktoś ją przygotował i to nie tylko do KS. Dodatki wyłącznościowe KS dla wspierających ale ogólnie gra trafi do klasycznej sprzedaży.
1. Zamki Burgundii 2. Clash of Cultures 3. Barrage 4. Food Chain Magnate 5. Terraformacja Marsa 6. Keyflower 7. Boonlake 8. Wyspa Skye 9. Podwodne Miasta 10. Great Western Trail: Argentyna - kolejność losowa
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4508
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1364 times
Been thanked: 863 times
Kontakt:

Re: Cyclades: Legendary Edition / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: Hardkor »

Lailonn pisze: 17 mar 2024, 22:19
Kajak pisze: 17 mar 2024, 20:29 Bardzo przepraszam , nie znam sie na kikstarterach i tym podobnych rzeczach , ale czy będzie można tą grę kupić normalnie w sklepach?
Skoro jest polska wersja, to na bank ktoś ją przygotował i to nie tylko do KS. Dodatki wyłącznościowe KS dla wspierających ale ogólnie gra trafi do klasycznej sprzedaży.
No niekoniecznie. Twórcy mogli przygotować i to wcale nie znaczy, że jest wydawca.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Kajak
Posty: 181
Rejestracja: 11 lut 2006, 00:11
Lokalizacja: Niedaleko Nowej Huty
Has thanked: 110 times
Been thanked: 37 times

Re: Cyclades: Legendary Edition / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: Kajak »

To może inaczej ujmę sprawę.
Czy ja prosty chłop spod Nowej Hutu mogę gdzieś teraz tą nową wersję gry nabyć , najlepiej ją po prostu kupując ?
Awatar użytkownika
OlazRed
Posty: 150
Rejestracja: 10 paź 2022, 13:38
Has thanked: 15 times
Been thanked: 27 times

Re: Cyclades: Legendary Edition / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: OlazRed »

Kajak pisze: 18 mar 2024, 11:36 To może inaczej ujmę sprawę.
Czy ja prosty chłop spod Nowej Hutu mogę gdzieś teraz tą nową wersję gry nabyć , najlepiej ją po prostu kupując ?
Teraz - nie.
Za jakiś rok, może dwa lata - być może.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4554
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1695 times
Been thanked: 2130 times

Re: Cyclades: Legendary Edition / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: PytonZCatanu »

Zagrałem parę dni temu pierwszy raz od 4 lat w Cyklady. Przed pandemią to była jedna z najbardziej lubianych gier w naszej grupie, a po pandemii jakoś tak zniknęła z radarów, trochę nie wiadomo czego.

No i wróciliśmy. Zagraliśmy na bogato - z modułami z Hadesa, z Hadesem, z crossem z Kametem.

Troche się bałem tego powrotu. Wiecie, efekt gry z "dzieciństwa" - wspominamy jako coś super, ale jak co do czego to jest to jest słabo....

Okazało się, że pomimo upływu lat (i setek innych gier) nadal bawiłem się bardzo dobrze! Ten mechanizm licytacji bogów jest naprawdę bardzo sprytny, mam poczucie, że jest taki "sprawiedliwy". Łatwo do nich usiąść, bo zasady gry są proste (6 stron!), emocje gwarantowane.

Nawet pomyślałem, że może te Legendary.... Ale zbiórka się skończyła chyba już, więc odpuszczam 🙂
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1615
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 733 times
Been thanked: 1101 times

Re: Cyclades: Legendary Edition / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: ave.crux »

PytonZCatanu pisze: 17 maja 2024, 07:39 Troche się bałem tego powrotu. Wiecie, efekt gry z "dzieciństwa" - wspominamy jako coś super, ale jak co do czego to jest to jest słabo....

Okazało się, że pomimo upływu lat (i setek innych gier) nadal bawiłem się bardzo dobrze! Ten mechanizm licytacji bogów jest naprawdę bardzo sprytny, mam poczucie, że jest taki "sprawiedliwy". Łatwo do nich usiąść, bo zasady gry są proste (6 stron!), emocje gwarantowane.
Przede mną rozgrywka w C3K, ale ja również regularnie wracam do cyklad, są jedyne w swoim rodzaju i w prawdzie mówiąc próżno szukać czegoś podobnego. Cyklady bardzo dobrze się starzeją.
PytonZCatanu pisze: 17 maja 2024, 07:39 Nawet pomyślałem, że może te Legendary.... Ale zbiórka się skończyła chyba już, więc odpuszczam 🙂
Ja czytałem o tej nowej wersji i świadomie odpuściłem, trochę boję się, że przez wypłaszczenie zasad gra się trochę popsuje, tak jak arkham 2ed->3ed/ betrayal 2ed->3ed
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1359
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 161 times
Been thanked: 160 times

Re: Cyclades: Legendary Edition / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: Zet »

W stosunku do podstawki zasady nie są wypłaszczone. W stosunku do podstawki z dodatkami to oczywiste, że będzie tego mniej. Ale przecież do Legendarny też być może wyjdą dodatki i jak komuś mało, to się wyrówna
Ja tam poszedłem na całość i wziąłem.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1615
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 733 times
Been thanked: 1101 times

Re: Cyclades: Legendary Edition / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: ave.crux »

Zet pisze: 17 maja 2024, 09:24 W stosunku do podstawki zasady nie są wypłaszczone.
Budynki za darmo i trzeba je zbudować
Potwory z figurką nie mogą się niszczyć wzajemnie.
Poruszanie się wojskiem możliwe dla każdego bożka jak się ma herosa.
Możliwość ucieczki wojska w walce na niezajęte wyspy.
Zmiana Apollona aby przynosił większy pasywny przychód i więcej złota doraźnie.
Łatwiejsze blokowanie pola bożka w fazie akcji przez to, że pola mają nierówny wzrost kosztu.

Dla mnie to dość wiele zmian w porównaniu do podstawki, które imho ułatwiają rozgrywkę.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4666
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1040 times
Been thanked: 1975 times

Re: Cyclades: Legendary Edition / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: warlock »

...no i zmienione kwoty licytacji (koszty na torach przypominają teraz te z Amun Re Knizii i nie rosną ciągle o 1). ;) To akurat może być ciekawa zmiana, ale trzeba byłoby zagrać.

Ja ostatecznie nie wspierałem, ale chętnie bym zagrał dla porównania ;).

Natomiast sugerowałbym stworzenie odrębnego tematu dla Legendary Edition, bo to jednak nie jest 1:1 ta sama gra.
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1359
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 161 times
Been thanked: 160 times

Re: Cyclades: Legendary Edition / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: Zet »

ave.crux pisze: 17 maja 2024, 10:09
Zet pisze: 17 maja 2024, 09:24 W stosunku do podstawki zasady nie są wypłaszczone.
Budynki za darmo i trzeba je zbudować
Potwory z figurką nie mogą się niszczyć wzajemnie.
Poruszanie się wojskiem możliwe dla każdego bożka jak się ma herosa.
Możliwość ucieczki wojska w walce na niezajęte wyspy.
Zmiana Apollona aby przynosił większy pasywny przychód i więcej złota doraźnie.
Łatwiejsze blokowanie pola bożka w fazie akcji przez to, że pola mają nierówny wzrost kosztu.

Dla mnie to dość wiele zmian w porównaniu do podstawki, które imho ułatwiają rozgrywkę.
Ułatwiają? Oczywiście, to nie podlega dyskusji. Spłaszczają? W wieloosobowym pasjansie to byłoby spłaszczenie, ale w dudes on the map sprawiają, że rozgrywka będzie agresywniejsza, szybsza. Nawet odważę się użyć stwierdzenia, że nowa wersja tej hybrydy może mieć w sobie więcej ameri od pierwowzoru, a mniej euro. It's not a bug, it's a feature :wink:
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1347
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 562 times
Been thanked: 284 times

Re: Cyclades: Legendary Edition / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: Atamán »

ave.crux pisze: 17 maja 2024, 10:09
Zet pisze: 17 maja 2024, 09:24 W stosunku do podstawki zasady nie są wypłaszczone.
Budynki za darmo i trzeba je zbudować
Potwory z figurką nie mogą się niszczyć wzajemnie.
Poruszanie się wojskiem możliwe dla każdego bożka jak się ma herosa.
Możliwość ucieczki wojska w walce na niezajęte wyspy.
Zmiana Apollona aby przynosił większy pasywny przychód i więcej złota doraźnie.
Łatwiejsze blokowanie pola bożka w fazie akcji przez to, że pola mają nierówny wzrost kosztu.

Dla mnie to dość wiele zmian w porównaniu do podstawki, które imho ułatwiają rozgrywkę.
Listujesz zmiany w zasadach, niektóre z nich ograniczają możliwości w grze, a inne poszerzają możliwości. I wszystko to wrzucasz do worka "wypłaszczenie zasad"? Tia...

Zmiana z budynkami, że są za darmo, ale obowiązkowe, ale gramy do 3 metropolii to wg mnie najlepsza zmiana w tej nowej edycji i sprawia, że bardzo mam ochotę w nią zagrać. Więcej budynków na planszy, to dla mnie ciekawsze decyzje związane z atakowaniem, obroną. Większe szanse na zrobienie metropolii poprzez atak na brakujący budynek.

Zmiana Apolla pewnie jest z tym powiązana, że skoro w licytację pozostałych bogów został dodany darmowy budynek, to trzeba było wzmocnić "pas" w licytacji. Ale jest to też zmiana, która osłabia taktykę siedzenia na jednej wyspie.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1615
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 733 times
Been thanked: 1101 times

Re: Cyclades: Legendary Edition / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: ave.crux »

Zet pisze: 17 maja 2024, 10:55 Ułatwiają? Oczywiście, to nie podlega dyskusji. Spłaszczają? W wieloosobowym pasjansie to byłoby spłaszczenie, ale w dudes on the map sprawiają, że rozgrywka będzie agresywniejsza, szybsza. Nawet odważę się użyć stwierdzenia, że nowa wersja tej hybrydy może mieć w sobie więcej ameri od pierwowzoru, a mniej euro. It's not a bug, it's a feature :wink:
To czy jest to zmiana na plus to już zależy od każdego z osobna. Mnie na papierze te zmiany odrzuciły.
Atamán pisze: 17 maja 2024, 12:39
Listujesz zmiany w zasadach, niektóre z nich ograniczają możliwości w grze, a inne poszerzają możliwości. I wszystko to wrzucasz do worka "wypłaszczenie zasad"? Tia...
Tak, bo jak chcę sięgnąć po area controlkę, w której starcia wojsk mają grać pierwsze skrzypce to są gry, które robią to lepiej niż cyklady w jakiejkolwiek wersji.
Atamán pisze: 17 maja 2024, 12:39 Zmiana z budynkami, że są za darmo, ale obowiązkowe, ale gramy do 3 metropolii to wg mnie najlepsza zmiana w tej nowej edycji i sprawia, że bardzo mam ochotę w nią zagrać. Więcej budynków na planszy, to dla mnie ciekawsze decyzje związane z atakowaniem, obroną. Większe szanse na zrobienie metropolii poprzez atak na brakujący budynek.
W podstawowych cykladach nikt nie chciał budować budynków, więc tak to załatwili, bo nie każdy posiada metropolie i ruiny metropolii. Tutaj będą pojawiały się ciągle, bo muszą. Wówczas wynikną inne problemy, gdzie pójdziesz na boga bo chcesz jego budynek, a w kolejnej turze będziesz musiał go usunąć na rzecz innego z powodu braku miejsca.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Yooreck
Posty: 141
Rejestracja: 28 kwie 2014, 06:35
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 58 times
Been thanked: 29 times

Re: Cyclades: Legendary Edition / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: Yooreck »

Te nowe „problemy” myślę, że urozmaicą rozgrywkę. Pierwsze Cyklady są jedną z moich most played gier, ale miałem ten problem, że gra nie prowokowała do budowania, czyli mogła się ciągnąć w nieskończoność (czyli nieco za długo), aż ktoś osiągnął dominację na tyle mocną, żeby zaryzykować.

Zmiana z herosami jakoś średnio mnie zachwyca, ale chyba to wzięte z Hadesa.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1347
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 562 times
Been thanked: 284 times

Re: Cyclades: Legendary Edition / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: Atamán »

ave.crux pisze: 17 maja 2024, 13:40 W podstawowych cykladach nikt nie chciał budować budynków, więc tak to załatwili, bo nie każdy posiada metropolie i ruiny metropolii. Tutaj będą pojawiały się ciągle, bo muszą. Wówczas wynikną inne problemy, gdzie pójdziesz na boga bo chcesz jego budynek, a w kolejnej turze będziesz musiał go usunąć na rzecz innego z powodu braku miejsca.
Nieprawda, jak nie masz miejsca to masz wybór: albo podmieniasz na ten z nowego boga albo zostawiasz jak jest. Więc nie będzie takiego problemu, że stracisz budynek z powodu licytacji.
ODPOWIEDZ