Age of Innovation czy Gaja Project

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Lailonn
Posty: 168
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:09
Has thanked: 7 times
Been thanked: 63 times

Age of Innovation czy Gaja Project

Post autor: Lailonn »

Premiera za 4 dni? Strasznie cicho jak na potencjalnie najgłośniejszy tytuł 2023 roku.

Szykuję się do zakupu ALE również interesuje mnie GP. Aktualnie jej ceny spekulanci wywindowali w kosmos ale OK. Wszędzie widzę info, że AoI zabija TM ale nie GP. Ktoś zaznajomiony - najlepiej z 3 - i wyjaśni?
1. Zamki Burgundii 2. Clash of Cultures 3. Barrage 4. Food Chain Magnate 5. Terraformacja Marsa 6. Keyflower 7. Boonlake 8. Wyspa Skye 9. Podwodne Miasta 10. Great Western Trail: Argentyna - kolejność losowa
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2089 times

Re: Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: PytonZCatanu »

Lailonn pisze: 27 sie 2023, 21:33 Premiera za 4 dni? Strasznie cicho jak na potencjalnie najgłośniejszy tytuł 2023 roku.

Szykuję się do zakupu ALE również interesuje mnie GP. Aktualnie jej ceny spekulanci wywindowali w kosmos ale OK. Wszędzie widzę info, że AoI zabija TM ale nie GP. Ktoś zaznajomiony - najlepiej z 3 - i wyjaśni?
Skąd niby się wezma ludzie ograni w AoI? 😜
Awatar użytkownika
cichywiatr
Posty: 87
Rejestracja: 26 wrz 2019, 10:52
Has thanked: 32 times
Been thanked: 41 times

Re: Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: cichywiatr »

Lailonn pisze: 27 sie 2023, 21:33 Premiera za 4 dni? Strasznie cicho jak na potencjalnie najgłośniejszy tytuł 2023 roku.

Szykuję się do zakupu ALE również interesuje mnie GP. Aktualnie jej ceny spekulanci wywindowali w kosmos ale OK. Wszędzie widzę info, że AoI zabija TM ale nie GP. Ktoś zaznajomiony - najlepiej z 3 - i wyjaśni?
Dla mnie to dwie różne gry wykorzystujące podobne mechaniki. Jedna z osób z bgg określiła poziom złożoności ich na:
- Terra Nova - 0.5
- TM - 1.0
- AoI - 1.5
- GP - 2.0

Przy wyborze gry wziąłbym pod uwagę złożoność oraz tematykę. Dodatkowo AoI posiada wariant na 5 gracza oraz planszetki gracza z wgłębieniami.

Co do gry w 3 osoby to między TM, a GP to lepiej wypadała GP dla mnie (w obie gry mam około 30 gier). AoI może być podobnie jak w TM, bo według bgg najlepiej się gra w 4 osoby.
Lailonn
Posty: 168
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:09
Has thanked: 7 times
Been thanked: 63 times

Re: Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: Lailonn »

PytonZCatanu pisze: 27 sie 2023, 21:34 Skąd niby się wezma ludzie ograni w AoI? 😜
Na BGG ludzie chwalą się setkami rozgrywek na koncie, dzielą statystykami. Zakładam, ze są jakieś beta testy.

Zamierzam grać w składzie 2 lub 4 osobowym i ponoć GP sprawdza się dużo lepiej niż TM ale AoI ma niby lepiej się skalować, to czekam czy to aby nie jego kupić ;)

W dalszym ciągu jak ktoś uznaje AoI -1.5 a GP - 2.0 to na jakiej podstawie?
1. Zamki Burgundii 2. Clash of Cultures 3. Barrage 4. Food Chain Magnate 5. Terraformacja Marsa 6. Keyflower 7. Boonlake 8. Wyspa Skye 9. Podwodne Miasta 10. Great Western Trail: Argentyna - kolejność losowa
Filut
Posty: 124
Rejestracja: 27 sty 2020, 12:18
Has thanked: 61 times
Been thanked: 115 times

Re: Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: Filut »

Lailonn pisze: 27 sie 2023, 21:33 GP. Aktualnie jej ceny spekulanci wywindowali w kosmos ale OK.
tak GP wywindowali że na amazon i w planszostrefie jest 120-60 zł tańsza od AoI.
Lailonn
Posty: 168
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:09
Has thanked: 7 times
Been thanked: 63 times

Re: Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: Lailonn »

Filut pisze: 28 sie 2023, 10:58tak GP wywindowali że na amazon i w planszostrefie jest 120-60 zł tańsza od AoI.
Planszostrefa: AoI 359,99zł GP 329,99zł co daje 40zł różnicy pomiędzy nowością a czymś
Amazon: GP 296zł

A spekulanci są na Allegro i OLX no i tutaj w dziale sprzedaży. Zamki króla za 500zł ;D

Dawaj link do GP w PL/ENG wersji za 239zł i od razu kupuję

A wracając do tematu, to dalej nikt nie wyjaśnił dlaczego AoI miałoby nie zabić GP (bo, że zabija TM to widzę po BGG już ustalone). Sam efekt kosmosu? Jakość wykonania, randomizacja ponoć w AoI lepsza.
1. Zamki Burgundii 2. Clash of Cultures 3. Barrage 4. Food Chain Magnate 5. Terraformacja Marsa 6. Keyflower 7. Boonlake 8. Wyspa Skye 9. Podwodne Miasta 10. Great Western Trail: Argentyna - kolejność losowa
Awatar użytkownika
cichywiatr
Posty: 87
Rejestracja: 26 wrz 2019, 10:52
Has thanked: 32 times
Been thanked: 41 times

Re: Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: cichywiatr »

Lailonn pisze: 28 sie 2023, 12:04
A wracając do tematu, to dalej nikt nie wyjaśnił dlaczego AoI miałoby nie zabić GP (bo, że zabija TM to widzę po BGG już ustalone). Sam efekt kosmosu? Jakość wykonania, randomizacja ponoć w AoI lepsza.
Nie musi jakiejkolwiek gry zabijać, bo TM czy GP nadal są dobre. Ja tych gier nigdy nie traktowałem jako, że nowsza zastępuje starszą. Jako właściciel GP nadal chętnie lubię zagrać w TM z dodatkami u znajomych.
Lailonn
Posty: 168
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:09
Has thanked: 7 times
Been thanked: 63 times

Re: Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: Lailonn »

Porównań do TM jest masa a właśnie brakuje do GP gdzie dla wielu GP wyparła TM.

Logika sugeruje, że kolejna gra z serii uczy się na błędach i jest lepsza.

Każda opinia osoby, która widziała AoI a zna TM brzmiała "Następca TM" tak jak dla wielu Argentyna wyparła GWT i jest to logiczne.

Nie znając serii ponad recenzje, nie rozumiem dlaczego "przeskoczono" GP w tych porónaniach. Wydaje się, że tylko z powodu innej tematyki czyli ten efekt kosmosu ;) TM/AoI ziemia a kto lubi setup kosmiczny weźmie GP.

Co do jakość wykonania to plansza/planszetki są najlepiej dopracowane w AoI z tego co widzę. Dopowiadam sobie ale fakt, że jest drewno zamiast plastiku to też dla mnie zaleta - chyba większość woli drewno (wiadomo rzecz gustu)

AoI plusuje u mnie za losowość frakcji. Fakt, że mieszamy teren z frakcją wyklucza skryptowanie gry. Bardzo lubię tą mechanikę w grach. Tylko, że GP też już to miała w pewnym zakresie

Podsumowując szykuję się do zakupu GP albo AoI a grać będę w 2 lub 4 osoby (najczęściej właśnie mam okazję grać w 2). TM jets odradzana pod taki setup a AoI ma dedykowaną mapę pod mniej graczy. GP z kolei ma modułową mapę, to pewnie efekt podobny
1. Zamki Burgundii 2. Clash of Cultures 3. Barrage 4. Food Chain Magnate 5. Terraformacja Marsa 6. Keyflower 7. Boonlake 8. Wyspa Skye 9. Podwodne Miasta 10. Great Western Trail: Argentyna - kolejność losowa
Filut
Posty: 124
Rejestracja: 27 sty 2020, 12:18
Has thanked: 61 times
Been thanked: 115 times

Re: Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: Filut »

Lailonn pisze: 28 sie 2023, 12:04
Filut pisze: 28 sie 2023, 10:58tak GP wywindowali że na amazon i w planszostrefie jest 120-60 zł tańsza od AoI.
Planszostrefa: AoI 359,99zł GP 329,99zł co daje 40zł różnicy pomiędzy nowością a czymś
no niezupełnie:

Obrazek

Jeśli 300 zł za tę grę jest dla kogoś zbyt wygórowaną ceną to stanowczo odradzam zakup. Rozrzutność nie jest cnotą, bynajmniej, a GP akurat można przed zakupem testować online za darmo na różnych platformach.
Awatar użytkownika
Namurenai
Posty: 566
Rejestracja: 03 sty 2017, 12:17
Lokalizacja: Warszawa (Mokotów)
Has thanked: 378 times
Been thanked: 214 times

Re: Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: Namurenai »

Lailonn pisze: 28 sie 2023, 13:02 Porównań do TM jest masa a właśnie brakuje do GP gdzie dla wielu GP wyparła TM.
Lailonn pisze: 28 sie 2023, 13:02Nie znając serii ponad recenzje, nie rozumiem dlaczego "przeskoczono" GP w tych porónaniach.
Upewnię się - czy wiesz, że podtytuł dla Age of Innovation brzmi "A Terra Mystica game", a nie "A Gaia Project game"?
Lailonn pisze: 28 sie 2023, 13:02Podsumowując szykuję się do zakupu GP albo AoI a grać będę w 2 lub 4 osoby (najczęściej właśnie mam okazję grać w 2).
Fakt, że AoI może być megaturbosuperświetne nie sprawia, że GP nagle staje się gorsze niż było - to wciąż bardzo solidna gra.
Jeśli kwestia fantasy/sci-fi nie ma dla Ciebie żadnego znaczenia, to po prostu odpowiedz na pytanie "Czy chcesz mieć więcej czy mniej wyczuwalnej interakcji pomiędzy graczami?" - jak mniej, to GP. Jak więcej, to AoI.
MowMiStefan
Posty: 636
Rejestracja: 17 sie 2020, 15:09
Lokalizacja: Warszawa/Tychy
Has thanked: 68 times
Been thanked: 162 times

Re: Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: MowMiStefan »

Namurenai pisze: 28 sie 2023, 14:01 Upewnię się - czy wiesz, że podtytuł dla Age of Innovation brzmi "A Terra Mystica game", a nie "A Gaia Project game"?
No już go nie patronizuj. GP ma identyczny podtytuł więc pytanie jest jak najbardziej uzasadnione.
Moja półka - chetnie umówię się na partyjkę (Tychy i okolice).

Sprzedam / Kupię
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: Trolliszcze »

Namurenai pisze: 28 sie 2023, 14:01Upewnię się - czy wiesz, że podtytuł dla Age of Innovation brzmi "A Terra Mystica game", a nie "A Gaia Project game"?
A podtytuł Gaia Project brzmi, uwaga uwaga... A Terra Mystica Game.
Lailonn
Posty: 168
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:09
Has thanked: 7 times
Been thanked: 63 times

Re: Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: Lailonn »

Jeśli 300 zł za tę grę jest dla kogoś zbyt wygórowaną ceną to stanowczo odradzam zakup. Rozrzutność nie jest cnotą, bynajmniej, a GP akurat można przed zakupem testować online za darmo na różnych platformach.
Wskaż w jakim miejscu pojawia się problem ceny? Coś się człowieku uczepił jak 12 letnie dziecko. Pytanie było jasne, poprosiłem o porównanie AoI do GP a nie do TM, które zostały porównane milion razy w sieci. Nie wiesz, to milcz i tyle. Dalej nie pokazałeś mi 120zł tańszej oferty.

I na zamknięcie tematu ceny podkreślę. Mając 5000zł na wydanie na gry i kox ale chcąc kupić tylko jedną z gier wybierać powinno się...?
Upewnię się - czy wiesz, że podtytuł dla Age of Innovation brzmi "A Terra Mystica game", a nie "A Gaia Project game"?
Upewnię się czy wiesz, że taki podtytuł ma też GP a skoro tak, to logika Twoja sugeruje, że to identyczne gry i zwykły skok na kasę. Powinna istnieć 1, bo nie mają różnic.
Jeśli kwestia fantasy/sci-fi nie ma dla Ciebie żadnego znaczenia, to po prostu odpowiedz na pytanie "Czy chcesz mieć więcej czy mniej wyczuwalnej interakcji pomiędzy graczami?" - jak mniej, to GP. Jak więcej, to AoI
No to jednak mają jakieś różnice?

Jak to jest, że w tematach GWT widać porównania szczegółowe z innymi grami z serii a tu fani czyli potencjalni eksperci z serii "Terra Mystica games" nie potrafią argumentować?

Jedna z ponoć najbardziej zaawanasowanych gier a jej fani widzę działają tak:

"Czym się różni piłka ręczna od rugby?"
"Widzisz, że to gry drużynowe z piłkami? Piłka kosztuje 300zł jak to problem, to idź na grzyby. Biega się z piłką i czasem można kopnąć, co ty głupi nie rozumiesz?"
1. Zamki Burgundii 2. Clash of Cultures 3. Barrage 4. Food Chain Magnate 5. Terraformacja Marsa 6. Keyflower 7. Boonlake 8. Wyspa Skye 9. Podwodne Miasta 10. Great Western Trail: Argentyna - kolejność losowa
ODPOWIEDZ