Orzeł i gwiazda

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
robert-wg
Posty: 135
Rejestracja: 13 wrz 2006, 12:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: robert-wg »

Faktycznie IE (nie wiem czy tylko IE) ma problem z wyświetleniem obrazka z rewersem karty. Próbowałem też wkleić z ImageShack jako URL ale też się nie wyświetla :(
Awatar użytkownika
Piotro
Posty: 365
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:46
Lokalizacja: Wrocław, Cz-wa

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: Piotro »

Rewers wygląda rewelacyjnie, jeżeli cała gra będzie utrzymana na tak wysokim poziomie to będzie bardzo dobrze. (nie będę pisał co mi się w kartach nie podoba, bo wiem jakie to irytujące dla autora, więc pozostawię po sobie dobre wrażenie).
Chociaż przykład GMT pokazuje że grafika w grach wojennych jest mała ważna, to ambicja i podejście do tematu Gry Leonardo cieszy (dla mnie tam jest ważna, ale ja żadnym łargejmerem nie jestem).

Powodzenia
-------------------------------------
boardoftheloom.blogspot.com
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: ragozd »

Ogladalem wczoraj grafiki do Orla - fascynuje mnie to jaki niektorzy ludzie maja talent by z prosrych i funkcjonalnych elementow stworzyc przepiekne i funkcjonalne elementy :)
Aktualnie trwaja prace, by po rzeczytaniu instrukcji czy karty kazdy zagral tak, jak wyobraza to sobie autor :) To ciezka sprawa - np. po 30 partiach w TtA okazalo sie ze kolonie w ostatniej turze jednak mozna zdobywac :) a co miasto to kazdy zaczynal grac inaczej ;)

Jak dobrze pojdzie, wezme prototyp na Kaszubkon :)
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: ragozd »

Jutro bedzie intrukcja do gry w poprawionej wersji beta. Czy ktos jest chetny przeczytac i ew. zwrocic uwage na bledy, literowki, przecinki i polskawy jezyk? Geko - Don Simon - mozecie sie wyzyc z pozytkiem ;) jak i kazdy z polonistycznym zacieciem :)

Uwagi merytoryczne - np. nie rozumiem tego opisu albo zasada X jest sprzeczna z Y tez mile widziane, choc juz nie powinny wystepowac ;)
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: melee »

Prześlij, jeśli tylko znajdę chwilę to chętnie przejrzę instrukcję.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: Geko »

melee pisze:Prześlij, jeśli tylko znajdę chwilę to chętnie przejrzę instrukcję.
Mi też możesz przesłać, też się postaram rzucić okiem.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Witold Janik
Posty: 445
Rejestracja: 25 sty 2008, 13:00
Lokalizacja: spod Warszawy
Kontakt:

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: Witold Janik »

Są błędy typu: gdzieś spacja za dużo, myślnik w środku wyrazu itp. Korektor by się przydał 8)
To tak po pierwszym, pobieznym rzucie okiem.
- Albo my graliśmy źle, albo wy (...), w naszej partii wyniki były w granicach 20-30. Co prawda gra skończyła się szybko (wcześnie papież umarł), ale chyba nie może to mieć aż takiego wpływu.
- U nas papież umarł w ostatniej turze - może stąd różnica.
Grzech
Posty: 594
Rejestracja: 20 maja 2005, 13:55
Lokalizacja: Wrocław/Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: Grzech »

Proszę prześlij także do mnie.
Awatar użytkownika
Cirrus
Posty: 385
Rejestracja: 06 paź 2006, 08:54
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: Cirrus »

Matka mojej pięknej pracuje jako korektor(ka?) w Gazecie Wyborczej- nie będzie dla niej problemem przeczytać instrukcję pod względem gramatyczno-interpunkcyjno-ortograficznym więc jeśli wyślesz na maila to jej podeślę :) A i sam chętnie przeczytam ;)
"Uwielbiam kiedy jazdy zwał
Po chamskich karkach leci w cwał
Spod kopyt pryska taki syn
Dalej ich prać i lać i w dym!"

http://tubylem.blog.onet.pl/ - moje podróże małe i duże :)
Awatar użytkownika
robert-wg
Posty: 135
Rejestracja: 13 wrz 2006, 12:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: robert-wg »

Dzięki za odzew. Namiary wyślę Wam przez PM.
krystek
Posty: 104
Rejestracja: 15 kwie 2008, 19:22
Lokalizacja: bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: krystek »

jak by dało jeszcze radę to ja równierż bym prosił o lekturę :D
Awatar użytkownika
robert-wg
Posty: 135
Rejestracja: 13 wrz 2006, 12:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: robert-wg »

Wysłałem. Nie chodzi mi tylko o weryfikację interpunkcyjno-ortograficzną ale również o weryfikację logiczną. Czy tekst jest czytelny i zrozumiały, zwłąszcza dla osób nie zaznajomionych ze specyfiką i nomenklaturą gier wojennych. Dzięki jeszcze raz.
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: costi »

To ja tez poprosze :)
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Grzech
Posty: 594
Rejestracja: 20 maja 2005, 13:55
Lokalizacja: Wrocław/Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: Grzech »

Chyba najwygodniej będzie tu podawać uwagi zeby nie wysyłać 10 wiadomościo tym samym. Najlepiej byłoby to wydzielić do odzielnego podforum z ograniczonym dostępem(Nathaniel pomożesz?)

Uwagi ogólne:

Dwukropek jest zastąpiony dwoma kreseczkami - dość denerwujące
brak numeracji stron - proponuje przyjąć numeracje podawaną przez Adobe (okładka jest stroną 1)

Masakryczna liczba stron 17 dokładnie jedną ponad 4 arkusze ;) i nie będzie pokazanej planszy w instrukcji?

Pastwienie się szczegółowe:
Tło histryczne pomijam.
str. 2 opis karty: oznaczenie frontu podnieść strzałke z chmurki wyżej lub oznaczenie frontu niżej
tło liczby rozkazów i modyfikatora walki nijakie - może po prostu zostawić ramkę - kwadrat okrąg?
brak numeru karty - ale to już pewnie szczegół
str. 3 Rodzaje kart: "Każda karta symbolizuje jakieś wydarzenie, ale rozstrzyga się je w różnych momentach gry." zupełnie nieczytelne - czy każdą kartę zagrywa się jako wydarzenie? czy też każdą kartę można zagrać w różnych momentach gry niekoniecznie jako wydarzenie? - zwlaszcza ze kawałeczek dalej jest wprowadzane pojęcie wydarzenie historyczne?
Zupełnie pominięta w opisie karty liczba rozkazów.

Za chwile dalej jednak musze to wydrukować... czy nie można do korekty dać nam wersji czarno białej?
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: melee »

A nie można wydrukować na czarno-biało? ;)
Grzech
Posty: 594
Rejestracja: 20 maja 2005, 13:55
Lokalizacja: Wrocław/Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: Grzech »

melee pisze:A nie można wydrukować na czarno-biało? ;)
ale mimo to wydrukujesz takze tło...
Awatar użytkownika
Wilk
Posty: 683
Rejestracja: 19 cze 2007, 15:21
Lokalizacja: Wawa

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: Wilk »

A czy można jeszcze poprosić o instrukcję? wilkmat[tuwstawmałpę]gmail.com. ;)
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: ragozd »

Grzech pisze: brak numeru karty - ale to już pewnie szczegół
na kartach bedzie :)
Grzech pisze: str. 3 Rodzaje kart: "Każda karta symbolizuje jakieś wydarzenie, ale rozstrzyga się je w różnych momentach gry." zupełnie nieczytelne - czy każdą kartę zagrywa się jako wydarzenie? czy też każdą kartę można zagrać w różnych momentach gry niekoniecznie jako wydarzenie? - zwlaszcza ze kawałeczek dalej jest wprowadzane pojęcie wydarzenie historyczne?
Zupełnie pominięta w opisie karty liczba rozkazów.
wszystko jest w rozdziale 5 - kazda z kart zagrywasz na 1 z 4 sposobow. Dlaczego sa 2 rozdzialy o kartach? Podzial na opis elementow i zasad nie jest tu szczesliwy :(
Warto byloby tresc rozdzialu V przeniesc do sekcji o kartach od razu, a tresc rozdzialu VI do sekcji rozkazow jako wstep - popracuje nad Robertem w tym temacie :)
Pdf nie jest najszczesliwszym rozwiazaniem na tym etapie korekty niestety :( - jutro/pojutrze bedzie kolejna wersja, to wyeksportuje sie to rowniez bez zbednego tla.
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
robert-wg
Posty: 135
Rejestracja: 13 wrz 2006, 12:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: robert-wg »

Uwagi przyjąłem do wiadomości.
Grzech pisze:Chyba najwygodniej będzie tu podawać uwagi zeby nie wysyłać 10 wiadomościo tym samym. Najlepiej byłoby to wydzielić do odzielnego podforum z ograniczonym dostępem(Nathaniel pomożesz?)
Uwagi możecie mi też wysyłać mejlem: info[małpa]gryleonardo.pl albo przez PW aby ne zaśmiecać wątku.
Grzech pisze:Dwukropek jest zastąpiony dwoma kreseczkami - dość denerwujące


Taki font. Poprawimy go.
Grzech pisze:Masakryczna liczba stron 17 dokładnie jedną ponad 4 arkusze ;) i nie będzie pokazanej planszy w instrukcji?
Przytniemy. Musi by optymalnie.
Grzech pisze:Za chwile dalej jednak musze to wydrukować... czy nie można do korekty dać nam wersji czarno białej?
Możesz przecież podczas wydruku ustawić tryb czarno-biały. Jak usunąć tło nie wiem ale spróbuję dowiedzieć.

Edit. Costi, Wilk, wyślę Wam namiary jak naniosę poprawki.
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: ragozd »

robert-wg pisze:
Grzech pisze:Masakryczna liczba stron 17 dokładnie jedną ponad 4 arkusze ;) i nie będzie pokazanej planszy w instrukcji?
Przytniemy. Musi by optymalnie.
Tylko czy mozna cos obciac, czy tez optymalnie bedzie skorzystac z 3 dodatkowych stron ;)
Polaczenie opisu kart i rozkazow w jedne rozdzialy da te strone mniej.
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: melee »

W sumie nie dostałem instrukcji, ale nie ma sensu aby robiło to 10 osób na raz. Potrzebny jest jeden dobry, sumienny korektor. Gdy jest ich więcej, tylko dublują swoją pracę. Często z pracy sprawdzam różne materiały, choć to zupełnie nie moja działka, po prostu akurat nieźle wyłapuję różne błędy. Chętnie sprawdzę instrukcję, ale na etapie gdy nie robi tego nikt inny :) Albo gdy będzie już na etapie mocno zaawansowanym i ilość błędów jest znikoma.
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: ragozd »

Dokument bedzie przeredagowany, wiec Przemku badz na razie w strategicznych odwodach ;)
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
robert-wg
Posty: 135
Rejestracja: 13 wrz 2006, 12:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: robert-wg »

melee pisze:W sumie nie dostałem instrukcji, ale nie ma sensu aby robiło to 10 osób na raz. Potrzebny jest jeden dobry, sumienny korektor. Gdy jest ich więcej, tylko dublują swoją pracę. Często z pracy sprawdzam różne materiały, choć to zupełnie nie moja działka, po prostu akurat nieźle wyłapuję różne błędy. Chętnie sprawdzę instrukcję, ale na etapie gdy nie robi tego nikt inny :) Albo gdy będzie już na etapie mocno zaawansowanym i ilość błędów jest znikoma.
Nie chodzi mi o typową korektę ortoograficzno-stylistyczną, bo ta jest już gotowa [oczywiście może jeszcze jakiś drobiazg się trafić] lecz weryfikację czy instrukcja jest zrozumiała, a jeśli gdzieś nie jest, wskazania gdzie. Można sobie ją po prostu przeczytać i dać jakiś feedback, albo i nie [z mojego doświadczenia wiem, że jakiś feedback daje i tak tylko co 5-8 osoba wśród chętnych].

Ragozd. Przytniemy stronę tytułową - de facto nie jest potrzebna.

Edit. Jest na serwerze nowa wersja.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: jax »

robert-wg pisze:Nie chodzi mi o typową korektę ortoograficzno-stylistyczną, bo ta jest już gotowa [oczywiście może jeszcze jakiś drobiazg się trafić] lecz weryfikację czy instrukcja jest zrozumiała, a jeśli gdzieś nie jest, wskazania gdzie.
Hmm.. zrozumiałość jest oczywiście bardzo ważna.
Ale dla mnie jest jeszcze jedna cecha równie ważna (jeśli nie ważniejsza) - KOMPLETNOŚĆ. Jak dotąd WSZYSTKIE instrukcje polskich gier miały dziury, nie opisywały co się dzieje w specyficznych sytuacjach. Nie ma dla mnie czegoś bardziej irytującego. Gry wojenne są szczególnie na to podatne, tak więc mam nadzieję że horda korektorów również spojrzy pod tym kątem i zapobiegnie temu wysoce niepożądanemu zjawisku.

Moim marzeniem jest żeby Orzeł i Gwiazda nigdy nie miała FAQ...
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Hudson
Posty: 481
Rejestracja: 20 gru 2004, 00:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: Hudson »

jax pisze: Hmm.. zrozumiałość jest oczywiście bardzo ważna.
Ale dla mnie jest jeszcze jedna cecha równie ważna (jeśli nie ważniejsza) - KOMPLETNOŚĆ. Jak dotąd WSZYSTKIE instrukcje polskich gier miały dziury, nie opisywały co się dzieje w specyficznych sytuacjach. Nie ma dla mnie czegoś bardziej irytującego. Gry wojenne są szczególnie na to podatne, tak więc mam nadzieję że horda korektorów również spojrzy pod tym kątem i zapobiegnie temu wysoce niepożądanemu zjawisku.

Moim marzeniem jest żeby Orzeł i Gwiazda nigdy nie miała FAQ...
+1
Problem w tym, że problemy ze specyficznymi sytuacjami wychodzą "w graniu". Czytając "na sucho" (bez kilku rozgrywek) trudno stwierdzić, że instrukcja do dosyć złożonej gry zawiera niedopowiedzenia.
ODPOWIEDZ