Battlestar Galactica: The Board Game (Corey Konieczka)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
EstEst
Posty: 282
Rejestracja: 02 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Kraków

Re: Battlestar Galactica

Post autor: EstEst »

Moim zdaniem wszystko jest jasne.
Tura gracza polega (zgodnie z instrukcją) na:

1. Dociągu kart.
2. Ruchu.
3. Akcji.
4. Kryzysie.

Skoro w pomieszczeniu Kontrola FTL jest napisane mniej więcej "Akcja: wykonanie skoku", to znaczy, że skok jest częścią 3 kroku tury gracza, czyli po jego zakończeniu wykonuje się kryzys (ew. drugą akcję gracza jeśli działał na mocy RP).
Sługa Koła. Młot na humanistów. Miecz w ręku dyrekcji.

Gry EstEsta
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: sirafin »

Najpierw faza Akcji, potem faza Kryzysu, prawda bez cienia wątpliwości. Problem w tym, że "Procedura wykonywania skoku jest OSTATNIĄ rzeczą jaką wykonuje się w fazie Kryzysu" to też prawda. No i tu się pojawia problem by przekonać niezbicie, że "normalna procedura skoku" o której mówi instrukcja, nie oznacza tej "normalnie rozgrywanej w fazie Kryzysu". A wystarczyłoby na koniec akapitu o FTL dodać "Po wykonaniu rzutu, gracze przeprowadzają normalną procedurę wykonywania skoków, po czym przechodzą do fazy Kryzysów"

Wierz mi, że jeśli zostawi się gdzieś cień niedomówienia, cień szansy na różne interpretacje, to zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie chciał uparcie wykorzystać takie kruczki na własną korzyść :P
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Aba
Posty: 1296
Rejestracja: 19 lis 2008, 22:02
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Aba »

Z forum Galakty, D.W. napisał o polskiej edycji BSG:
"Dodatek do Battlestara. Nie będzie go na pewno w tym roku już. Sam jestem fanem tego serialu i bardzo chętnie widziałbym od razu ten dodatek ale musimy to spokojnie planować."
:( Coraz bardziej zastanawiam się nad sprzedażą polskiej wersji i kupnem ang wraz z dodatkiem :P.
Awatar użytkownika
Dzej
Posty: 1399
Rejestracja: 09 sty 2008, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Dzej »

Grał ktoś w nowy dodatek? Jeszcze się chyba nikt nie wypowiedział :P
Nigdy więcej karcianek kolekcjonerskich i pseudo kolekcjonerskich. [W trakcie infiltracji mafii Twilightowej ]
Awatar użytkownika
Aba
Posty: 1296
Rejestracja: 19 lis 2008, 22:02
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Aba »

Bardzo prawdopodobne że jutro na Klubie będę grał, na razie przeczytałem zasady i zaraz zabieram się za czytanie drugi raz aby być dobrze przygotowanym :P.
Awatar użytkownika
Inermis
Posty: 735
Rejestracja: 04 maja 2008, 12:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Inermis »

sirafin pisze:Najpierw faza Akcji, potem faza Kryzysu, prawda bez cienia wątpliwości. Problem w tym, że "Procedura wykonywania skoku jest OSTATNIĄ rzeczą jaką wykonuje się w fazie Kryzysu" to też prawda. No i tu się pojawia problem by przekonać niezbicie, że "normalna procedura skoku" o której mówi instrukcja, nie oznacza tej "normalnie rozgrywanej w fazie Kryzysu". A wystarczyłoby na koniec akapitu o FTL dodać "Po wykonaniu rzutu, gracze przeprowadzają normalną procedurę wykonywania skoków, po czym przechodzą do fazy Kryzysów"

Wierz mi, że jeśli zostawi się gdzieś cień niedomówienia, cień szansy na różne interpretacje, to zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie chciał uparcie wykorzystać takie kruczki na własną korzyść :P
Według ostatniej strony instrukcji PL nie jest to w fazie kryzysu, ale sa to odzielne fazy:

Kod: Zaznacz cały

Tura
Faza otrzymywania 1. umiejętności: Aktywny gracz losuje karty
umiejętności zgodnie ze swoim zestawem umiejętności. Ujawniony
Cylon losuje dwie dowolne karty umiejętności.
2. Faza ruchu: Aktywny gracz może przesunąć się na inny obszar.
Jeśli przemieści się na inny statek, musi odrzucić jedną kartę
umiejętności z ręki.
3. Faza akcja: Aktywny gracz aktywuje zajmowany obszar lub
zagrywa kartę jako akcję.
4. Faza kryzysów: Wierzchnia karta z talii Kryzysu zostaje odkryta i
rozpatrzona.
5. Faza aktywowania statków Cylonów: Znajdujące się w grze statki
Cylonów są aktywowane zgodnie z wylosowaną kartą Kryzysu.
6. Faza przygotowania do skoku (jeśli jest wymagana): Jeśli
wylosowana karta Kryzysu posiada symbol „przygotowania do
skoku”, znacznik floty należy przesunąć o jedno pole na torze
przygotowania do skoku. Jeśli znacznik dotrze w ten sposób
do końca toru, flota dokonuje skoku. Po zakończeniu fazy
przygotowania do skoku, tura obecnego gracza dobiega końca.
Jest oddzielna informacja o samym skoku:

Kod: Zaznacz cały

Skok floty
1. Usunięcie statków
2. Wybór punktu docelowego
3. Wykonanie poleceń z karty punktu docelowego
4. Polecenia karty Kobolu
5. Przesunięcie znacznika na torze przygotowania do skoku
Inermis - Blog netrunner.znadplanszy.pl
Chętnie zagram: Android: Netrunner LCG, Mage Wars, Battlestar Galactica
Chętnie poznam: Rex
Kolekcja | Want to Trade
Awatar użytkownika
rotsap
Posty: 40
Rejestracja: 30 sie 2009, 22:14
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Battlestar Galactica

Post autor: rotsap »

Dzej pisze:Grał ktoś w nowy dodatek? Jeszcze się chyba nikt nie wypowiedział :P
Witam. Tym postem zaczynam swoją przygodę z forum, więc pozdrowienia dla wszystkich.

W piątek czeka mnie I rozgrywka w BSG z dodatkiem Pegasus, więc nie odmówię sobie przyjemności opisania wrażen. Co do pierwszych spostrzeżeń to zmiany wydają się sensowne i ciekawie rozbudowujące grę. A reszta wyjdzie w praniu ... i te piękne plastikowe Basestary zastępujące te kartonowe.
Kiedyś Plantacje.
Dziś planszówki tylko towarzysko
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Perpetka »

Moja wrażenia z wczorajszego rozegrania dodatku:

Dodatek wnosi różnice do gry głównie dla Cylonów, bo fajniej jest teraz być ujawnionym Cylonem. Niestety nie skorzystaliśmy, bo duet Starbuck + Apollo (ragozd i ja) dostał "you are a Cylon" dopiero w sleeperze i po jednej rundzie skoczyliśmy sobie zgodnie z decyzją admirała Lee w miejsce, gdzie nie było juz więcej paliwa. To oszczędziło wafflowi konieczności doczytywania w instrukcji "co to jest ta New Caprica".

Plansza Pegasusa wnosi niewiele, użyliśmy jej raz. 4 lokacje, najklimatyczniejsze jest wyrzucanie przez śluzę, ale nie było chętnych na spacer w przestrzeni. Nowe zasady dotyczące kart Treachery przeszły też tak jakoś bez echa - ani razu nas nie kopnęło. Także Cylon Leader w sumie nie różnił się wiele od wcześnie ujawnionego cylona, chociaż fajnie musi się nim grać - taki ziom ma tajny cel, niełatwy do realizacji (np. costi miał "Cyloni muszą wygrać, a ty musisz być na koniec gry w brygu lub przeżyć chociaż jedno wysłanie przez śluzę". Prawie mu się udało.).

Najfajniejsze są nowe karty skilli (ale nawet nie zdążyłam wszystkich obejrzeć) i nowe postacie (graliśmy z admirałką Cain i Ellen Tigh). Możliwość gry w 7 osób to też bonus nie do pogardzenia.

Podsumowując - dodatek fajny, ale nie powala.
adam.lakomy
Posty: 239
Rejestracja: 31 paź 2007, 18:30
Lokalizacja: Gliwice

Re: Battlestar Galactica

Post autor: adam.lakomy »

Martwisz mnie tym nie powalaniem :( Ale pograj jeszcze i opisuj dalej :) !
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: sirafin »

Zostało jedno wolne miejsce do rozgrywki BSG online, na forum galakty, do wieczora chętna osoba może się jeszcze dopisać. Jutro rano, zostaną rozdane karty lojalności i umiejętności.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Soulless
Posty: 569
Rejestracja: 22 cze 2008, 21:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Soulless »

Dodatek miazdzy. :)
Calkowicie usuwa nieprzyjemnosc bycia sympatykiem starego typu.
Dodaje nowe postaci - kazda doskonala zarowno jako czlowiek i cylon.
Cylon leader = tylko dla hardkorowcow, bo niezmiernie trudno nim wygrac.
Pegasus = glowny obszar walki, w zasadzie piloci juz niewiele robia, dopoki strzela Pegasus...
New Caprica - nowe mozliwosci, nowe zagrozenia, bezposrednie starcia z cylonami, wykradanie kluczy startowych i te pelne napiecia decyzje czy juz skakac, czy jeszcze nie, czy zostawiac swoich na planecie, czy poswiecic ich zycie... :)
Na 7 gier z dodatkiem, 2 razy zdazylo sie ze cylon leader aktywnie wspieral ludzi i walczyl z ujawnionymi cylonami. Walka miedzy cylonami = nowy smaczek calej gry.
adam.lakomy
Posty: 239
Rejestracja: 31 paź 2007, 18:30
Lokalizacja: Gliwice

Re: Battlestar Galactica

Post autor: adam.lakomy »

no nic, mam nadzieje ze Galakta mimo wszystko sybko spolszczy Pegasusa :) D.W i tak wiemy ze kochasz galactice! :P
Awatar użytkownika
Wehr
Posty: 333
Rejestracja: 27 maja 2008, 19:10
Lokalizacja: C.K.S.M.K.Kraków/Zakopane
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Wehr »

Ja tam się cieszę, że muszę na Pegazusa trochę poczekać, bo przez BSG i tak mam zaległości w innych grach. ;-)
Obecnie: Agricola, Bitwy Westeros, 7 Cudów
Moja kolekcja
A to bym chciał :-P
Awatar użytkownika
pingus
Posty: 755
Rejestracja: 25 lut 2008, 18:50
Has thanked: 74 times
Been thanked: 112 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: pingus »

Narazie 3 gry, jeszcze nie mam pełnej opini o dodatku, ale już się wypowiem. ;)
Nowe postacie wspaniałe. Ellen Tigh to chyba najlepiej wymyślona postać w tej grze, a za nią Dualla. Admirał Cain jeszcze nie jestem pewien, ale chyba też jest świetna, Kat jak to pilot ma od razu pod górkę, ale też wydaje się fajna. Z Cylonów Cavil wygląda na przegiętego, Leoben i Caprica na podobnym poziomie.
Pegaz jakoś mało używany, śluza używana sporadycznie - całkiem fajne zagrożenie, Engine room trochę przegrywa konkurencje ze scoutem, ale fajnie, że jest. Za to pomieszczenia "strzelające" wyraźnie przegrywają z FTL Controlą, po co strzelać jak można skoczyć ;)
Nowe karty. Ogólne wrażenie - najważniejszy teraz skill to taktyka i dowodzenia. W podstawce komisje śledcze były przegięte, teraz są słabsze i fajniejsze (nie pokazują kart z Destiny decku). Działają jak powinny, a polityka robi się słabsza (i dobrze - osłabia to także Press room). Umiejętności pilotów dalej nic nie robią, tylko sporadycznie się przydają. Politycy jak wspomniałem gorsi. Zieleń z racji Executive orderów dalej dobra. Taktyka dostała duże numerki i jest b. ważna, a niebieska talia stała się całkiem niezła. Treachery jakieś narazie bez szału - wszyscy się boją zagrywać recklesy.
New Caprica - jak narazie najsłabszy element - dużo zasad, a niewiele mięska - chociaż to najmniej graliśmy i trzeba będzie jeszcze popróbować.
Cylońscy przywódcy - tutaj jest bardzo fajnie jak jest fajna karta celu, niestety wrażenie jest takie, że nie wszystkie są zbalansowane. Wydaje mi się, że gra teraz najlepiej działa na 6 osób, przed dodatkiem najlepsza była na 5. Za to zaczeła się robić grywalna na 4 osoby, bo wcześniej po prostu wygrywała strona sympatyka.
Awatar użytkownika
Larry
Posty: 167
Rejestracja: 28 kwie 2006, 13:42
Lokalizacja: Poznań Wilda

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Larry »

Mam pytanie odnoście sympatyków. W instrukcji jest napisane, że to człowiek lub cylon który sprzymierzył się z przeciwnym obozem. I chodzi mi dokładnie o cylona-sympatyka jeśli musi on się ujawnić (opcja druga, kiedy zasoby nie są wyczerpane). Nie do końca wiem, jak wygląda sytuacja, jeśli na początku dostanie się kartę cylona, a w fazie uśpionych agentów sympatyka- jest się cylonem, ale walczy o zwycięstwo ludzi? Tak by wynikało z tego tekstu, ale byłoby to cholernie dziwne... I czy można wtedy odsłonić kartę cylona i jednak dostaje się superkryzys, czy też jest on stracony? Co za tym idzie- czy można aktywować "Flotę cylonów", czy też jest już ona dla tego gracza stracona?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Larry
Posty: 167
Rejestracja: 28 kwie 2006, 13:42
Lokalizacja: Poznań Wilda

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Larry »

Czyli dostaje się jednocześnie superkryzys i Flotę Cylonów też można aktywować?
Awatar użytkownika
Wuja
Posty: 170
Rejestracja: 14 gru 2006, 15:33
Lokalizacja: Nakło nad Notecią \ Wrocław

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Wuja »

Owszem.
Awatar użytkownika
Larry
Posty: 167
Rejestracja: 28 kwie 2006, 13:42
Lokalizacja: Poznań Wilda

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Larry »

Jeszcze chciałbym się upewnić co do cechy "Autorytet dowództwa" Williama Adamy- on bierze wtedy wszystkie karty które były zagrane w tym teście, tak?
EDIT: I jeszcze jedno: zasada z przekazywaniem komuś karty lojalności jest z Pegasusa? Coś takiego kojarzę i nie widzę tego w zasadach podstawki. W związku z tym, jeśli ktoś dostał kartę cylona zarówno na początku jak i w połowie, to po prostu ma pecha i gra sam (przy grze na 5 osób)?
EDIT2: I już na sam koniec- ujawnia się tylko jedną kartę Cylona, czyli taka osoba z przykładu powyżej ujawnia jedną kartę, a reszta nadal siebie podejrzewa, tak?
Awatar użytkownika
Aba
Posty: 1296
Rejestracja: 19 lis 2008, 22:02
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Aba »

1 - tak Adama bierze wszystkie karty - najlepiej tę umiejętność wykorzystać jak kolejka jest daleko od nas - tak aby zrzucanie kart było jak najpóźniej,
2 - w podstawce Cylon, który dostanie drugą kartę "Jesteś Cylonem", moim skromnym zdaniem powinien się ujawnić i na statku cylonów jest miejsce gdzie potajemnie może przekazać druga (nie ujawnioną) kartę lojalności i tym samym "uaktywnić" sobie drugie Cylona. No chyba że stwierdza że ludzie sami siebie wykończą i nie jest to potrzebne :P.
Oczywiście dla zmyłki przekazanie drugiej karty lojalności jest także dobre w momencie gdy mamy "Nie jesteś Cylonem". Nic ta karta nikomu nie zmieni ale wprowadzi zamęt wśród ludzi bo nie będą pewni czy nie zrobiłeś sobie sprzymierzeńca :D.
Awatar użytkownika
Soulless
Posty: 569
Rejestracja: 22 cze 2008, 21:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Soulless »

A ja tam bez związku z grą, ale dla fanów serialu i dla tych co czują klimaty :)
Mały rebusik mojego pomysłu :D

Obrazek
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: Battlestar Galactica

Post autor: FormatC »

666 the number of the Beast? :mrgreen:
Grzegorz973
Posty: 122
Rejestracja: 30 maja 2007, 20:47
Lokalizacja: Kwidzyn

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Grzegorz973 »

Znaleźliście jakieś dobre karty pomocy do gry? Nie wiem, czy podołam z tłumaczeniem zasad, a pierwsza partia najpewniej już w niedzielę. :)
jerrvix
Posty: 29
Rejestracja: 03 sty 2010, 13:02
Lokalizacja: Warszawa

Re: Battlestar Galactica

Post autor: jerrvix »

Ja już mam przetłumaczoną całą instrukcję do Pegasusa. Jeszcze ją tylko obrobię graficznie i wrzucam na BGG. Myślę, że gdzieś za tydzień podam link.
Jak chcesz, mogę Ci podesłać tłumaczenie na maila. Będzie Ci łatwiej :)
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: sirafin »

Odnoszę wrażenie, że Grzegorz973 zaopatrzył się w podstawkę a nie w dodatek i chodzi mu o wytłumaczenie zasad innym osobom z którymi będzie grał, a nie przetłumaczenie instrukcji z angielskiego ;)

Poniżej link do popularnego streszczenia zasad.
http://files.boardgamegeek.com/file/dow ... actiki.pdf
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Grzegorz973
Posty: 122
Rejestracja: 30 maja 2007, 20:47
Lokalizacja: Kwidzyn

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Grzegorz973 »

Sirafin - dokładnie. :) Po prostu mam wątpliwości, czy podołam przy tłumaczeniu zasad, a tak, to wydrukuję karty pomocy, rozdam i jest większa szansa, że gracze będą ogarniać, to co się dzieje na planszy. :wink: Po przeczytaniu instrukcji gra bardzo mi się podoba i nie chciałbym, by przeze mnie została skreślona w towarzystwie po pierwszej "grze".
ODPOWIEDZ