Inventions: Evolution of Ideas (Vital Lacerda)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Sixshot
Posty: 220
Rejestracja: 16 lis 2022, 20:37
Has thanked: 29 times
Been thanked: 17 times

Re: Inventions: Evolution of Ideas (Vital Lacerda)

Post autor: Sixshot »

ckbucu pisze: 13 kwie 2024, 17:43
Sixshot pisze: 13 kwie 2024, 17:36 Zainteresowałem się tą grą ,ale potem jak zobaczyłem cenę to spadłem z krzesła. Komponentowo to jakoś nie wydaje mi się żeby było tego więcej niż w takich np Hegemonach ..no może troszkę ,ale kurczę 650-700zł to mega dużo za taką ilość komponentów. jak by kosztowała te 350zł to bym pewnie kupił bez zastanawiania się ..a tak to sorki za drogo i czekam może stanieje.
Nie stanieje.
Ciężko mi tu dyskutować i spekulować ,ale np zapowiadane nie tak dawno Hegemony ( było też dużo zachwytów ) ..staniały po premierze całkiem sporo. Wyhaczyłem ostatnio podstawkę za jakieś 280zł ..a było chyba za 350zł ? ..jak tutaj cena zejdzie poniżej tych 500zł przynajmniej to się zastanowię. Obecnie uważam ,że jakie by to nie było arcydzieło to cena w stosunku do ilości komponentów jest bardzo duża. Oczywiście to moje zdanie, wiadomo ,że to popyt zadecyduje i jak ludzie są chętni to aż kusi podbić marżę ..no bo co innego ? wątpię żeby to komponenty były takie drogie ..i tutaj też po cichu liczę ,że jednak ludzie nie kupią za tą cenę i sklepy zostaną ze sporą liczbą kopii .. które potem wyprzedadzą po rozsądniejszej cenie.
ckbucu
Posty: 357
Rejestracja: 20 mar 2017, 20:56
Has thanked: 395 times
Been thanked: 551 times

Re: Inventions: Evolution of Ideas (Vital Lacerda)

Post autor: ckbucu »

Sixshot pisze: 13 kwie 2024, 17:51 ..jak tutaj cena zejdzie poniżej tych 500zł przynajmniej to się zastanowię. Obecnie uważam ,że jakie by to nie było arcydzieło to cena w stosunku do ilości komponentów jest bardzo duża. Oczywiście to moje zdanie, wiadomo ,że to rynek zadecyduję ..i tutaj też po cichu liczę ,że jednak ludzie nie kupią za tą cenę i sklepy zostaną ze sporą liczbą kopii .. które potem wyprzedadzą po rozsądniejszej cenie.
Popatrz na ceny Weather Machine, chyba ani razu nie było dostępne poniżej tych 500 zł o których teraz piszesz, nie mówiąc o 350, jakie napisałeś w poprzednim poście. Oczywiście mówię o grach ze sklepu. Druga sprawa, że WM zalega w sklepach odkąd się pojawiło, z Inventions będzie zapewne podobnie (chyba, że Portal zrobił mniejszy nakład niż WM).
Przeliczanie ilości komponentów na złotówki nie wiem jaki ma sens. Star Wars Deckbuilder ma ok 150 kart i kilkadziesiąt tekturowych znaczników a jego ceny to 140 PLN. Porównująć z czymś takim, Inventions wypada w takim razie jako mega zajebista okazja :)
Czy gry Lacerdy warte są 600-700 zł? Patrząc na wykonanie - nie, nie rekompensuje tego nawet ta gruba 3mm tektura. Nie mówiąc o tym, że chyba dopiero Weather Machine ma jako taki sensowny insert. Czy kupiłbym grę Lacerdy jakbym musiał za 1000 zł? Tak.
Atk
Posty: 1395
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 494 times
Been thanked: 284 times

Re: Inventions: Evolution of Ideas (Vital Lacerda)

Post autor: Atk »

Sixshot pisze: 13 kwie 2024, 17:36 Zainteresowałem się tą grą ,ale potem jak zobaczyłem cenę to spadłem z krzesła. Komponentowo to jakoś nie wydaje mi się żeby było tego więcej niż w takich np Hegemonach ..no może troszkę ,ale kurczę 650-700zł to mega dużo za taką ilość komponentów. jak by kosztowała te 350zł to bym pewnie kupił bez zastanawiania się ..a tak to sorki za drogo i czekam może stanieje.
Jak znajdziesz mi grę Lacerdy za mniej niż 500, a nie mówiąc 350zl! Nawet te starsze tytuły (poza On Mars i WM bo mam), to pisz jak najszybciej do mnie plz!

Pozdrawiam!

Kiedyś widziałem vinhos z dodatkami za 450zl, do tej pory prześladuje mnie po nocach odpowiedź sprzedawcy "poszło" 😪


Pozdrawiam Cię Aniu! Pamiętaj o mnie 😉
Awatar użytkownika
scraber
Posty: 317
Rejestracja: 06 mar 2022, 18:27
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 226 times
Been thanked: 97 times

Re: Inventions: Evolution of Ideas (Vital Lacerda)

Post autor: scraber »

ckbucu pisze: 13 kwie 2024, 17:58 Popatrz na ceny Weather Machine, chyba ani razu nie było dostępne poniżej tych 500 zł o których teraz piszesz, nie mówiąc o 350, jakie napisałeś w poprzednim poście. Oczywiście mówię o grach ze sklepu.
Akurat Weather Machine dość długo było za 489 w taniej książce, a z kodem rabatowym wychodziło za 450.

Jednak wydaje mi się, że to kwestia tego konkretnego tytułu, który średnio się przyjął i stąd takie wyprzedaże.
kamil9998
Posty: 11
Rejestracja: 05 sty 2016, 10:52
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Re: Inventions: Evolution of Ideas (Vital Lacerda)

Post autor: kamil9998 »

No dokładnie takiego kanbana to poniżej 600 nie widziałem chyba ani razu, swoją drogą ma lepszy insert od WM, ale Inventions ma najlepszy ze wszystkich gier lacerdy. Moim zdaniem Inventions sprzeda się o niebo lepiej niż WM i żadnych promek poniżej 600zl nie będzie
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10928
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3357 times
Been thanked: 3217 times

Re: Inventions: Evolution of Ideas (Vital Lacerda)

Post autor: japanczyk »

Nie szalalbym z wyprzedazami xD
Weather Machine ma swoich fanow, ale niestety do top gier Lacerdy nie trafilo i raczej juz nie trafi

Inventions zapowiada sie zdecydowanie lepiej
Sixshot
Posty: 220
Rejestracja: 16 lis 2022, 20:37
Has thanked: 29 times
Been thanked: 17 times

Re: Inventions: Evolution of Ideas (Vital Lacerda)

Post autor: Sixshot »

Czy możecie mnie w takim razie olśnić czym zasłużył sobie szanowny Lacerda ,że jest tak chwalony pod niebiosa ?
Czy zjawisko na podobnej zasadzie jak wyrobione marki ciuchów ?
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4518
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1670 times
Been thanked: 2096 times

Re: Inventions: Evolution of Ideas (Vital Lacerda)

Post autor: PytonZCatanu »

Lacerda zrobił kilka dobrych gier i jako autora ja go cenię, natomiast ceny jego gier to czysty marketing. Ciężkie eurasy na tym poziomie mechanicznym i na tym poziomie jakości wydania kosztują ok 300 zł. Tutaj mamy przebitkę 100% czystego marketingu.
ckbucu
Posty: 357
Rejestracja: 20 mar 2017, 20:56
Has thanked: 395 times
Been thanked: 551 times

Re: Inventions: Evolution of Ideas (Vital Lacerda)

Post autor: ckbucu »

japanczyk pisze: 13 kwie 2024, 18:51 Nie szalalbym z wyprzedazami xD
Weather Machine ma swoich fanow, ale niestety do top gier Lacerdy nie trafilo i raczej juz nie trafi

Inventions zapowiada sie zdecydowanie lepiej
Ludzie w WM narzekali ze za długie kombosy, ze downtime, to tu będzie podobnie. Plus zaraz będą płacze że gra nie nadaje się na 2 osoby bo trzeba bota kontrolować. Ja akurat bardzo lubię WM i póki co raczej Inventions go nie wyprzedzi. Ale zapewne ocenie po kilku partiach na finalnym, fizycznym egzemplarzu.
kamil9998
Posty: 11
Rejestracja: 05 sty 2016, 10:52
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Re: Inventions: Evolution of Ideas (Vital Lacerda)

Post autor: kamil9998 »

PytonZCatanu pisze: 13 kwie 2024, 19:28 Lacerda zrobił kilka dobrych gier i jako autora ja go cenię, natomiast ceny jego gier to czysty marketing. Ciężkie eurasy na tym poziomie mechanicznym i na tym poziomie jakości wydania kosztują ok 300 zł. Tutaj mamy przebitkę 100% czystego marketingu.
Podaj chociaż 3 przykłady tych ciężkich euro na tym poziomie mechanicznym i na tym poziomie wydania za 300zł
Awatar użytkownika
Zerthin
Posty: 34
Rejestracja: 06 sty 2019, 12:19
Has thanked: 69 times
Been thanked: 51 times

Re: Inventions: Evolution of Ideas (Vital Lacerda)

Post autor: Zerthin »

kamil9998 pisze: 13 kwie 2024, 21:23
PytonZCatanu pisze: 13 kwie 2024, 19:28
Spoiler:
Podaj chociaż 3 przykłady tych ciężkich euro na tym poziomie mechanicznym i na tym poziomie wydania za 300zł
Porównując do kilku ostatnich gier - On Mars, Weather Machinę i Inventions już się nie da, bo się wycwanili nadrukowanymi meepelkami. ;)

Ale idąc wcześniej i porównując do Lisboa czy Vinhos, które wcale tak dużo tańsze nie są i jeśli mnie pamięć nie myli nie posiadają ani ładnych drewienek ani dwuwarstwowych planszetek...

Idąc po ciężkości z bgg:
-Tegoroczne Age of Innovation (acz nie podoba mi się to jako wybór, bo wyszło teraz)

-Dowolne z nowych GWT (uważam, że dobry przykład, bo zasady są dość mocno lacerdopodobne - przesuwasz ludzika i robisz kontekstową akcję)

-Nieco powyżej 300 mamy Barrage czy Hegemony - ale zależnie czy patrzymy na scd, które u Lacerd osiąga niemal 1000 czy ceny w sklepach.

-Ze znacznie tańszych Alchemicy z Królewskim Golem (wybajerowany kociołek, plastikowe fiolki)

-W sumie gra Golem też ;)

I znów zależy czy teraz porównujemy te gry do nowszych czy starszych Lacerd - ale ogólnie da się znaleźć gry znacznie tańsze.

To powiedziawszy bardzo Lacerdy lubię, ale patrząc na gry takie jak Root czy Oath (brak w zestawieniu bo i typ gry inny - ale specyficzny styl graficzny i nadrukowane drewienka tam są) trudno nie westchnąć i nie pomyśleć "Ah. Mogło by być tę stówkę czy dwie taniej"


A jeśli zechcesz odbić moje propozycje mówiąc, że to nie jest wystarczający poziom mechaniczny - podaj proszę swoje propozycje gier nie Lacerdy ale o odpowiedniej wg Ciebie złożoności
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1594
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 723 times
Been thanked: 1078 times

Re: Inventions: Evolution of Ideas (Vital Lacerda)

Post autor: ave.crux »

Z całym szacunkiem ale ta rozmowa o cenie nie ma większego sensu. Porównywanie dlaczego skoda kombi tańsza niż audi kombi jak oba to wolkswagen i oba jeżdżą.


Ja mam pytanie dla tych co grali bo chyba nie do końca rozumiem akcje łańcuchowe. Je można odpalać tylko wtedy kiedy dana akcja nam na to pozwala i wówczas z konkretnego, wyznaczonego przez akcję miejsca?
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4518
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1670 times
Been thanked: 2096 times

Re: Inventions: Evolution of Ideas (Vital Lacerda)

Post autor: PytonZCatanu »

Yooreck pisze: 14 kwie 2024, 08:16 Lacerda to nadal gry z dużo mniejszym gronem fanów niż większość gier, które wymieniłeś.
Ciekawe, czy cena ma tutaj znacznie 🤔
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4082
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 268 times
Been thanked: 934 times

Re: Inventions: Evolution of Ideas (Vital Lacerda)

Post autor: brazylianwisnia »

Zerthin pisze: 14 kwie 2024, 08:08
Lisboa ma trójwarstwowe planszetki, drewienka z nadrukami i powstała w czasach gdy produkowane dopasionych elementów to wciąż była nisza przez co z pewnością było to drozsze. No i kosztowała 400zl.
Mam chyba wszystkie dobre, średnio ciężkie i ciężkie euro, przeleciałem wzrokiem po regale i nie ma tanich eurasow z tym poziomem wykonania. Co nie zmienia faktu, że 700zl to moim zdaniem za dużo. Mam wszystkie duże gry Lacerdy i raczej myśle, żeby kilka ściąć z kolekcji niż wydawać 700zl na dodanie kolejnej.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Yooreck
Posty: 133
Rejestracja: 28 kwie 2014, 06:35
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 58 times
Been thanked: 23 times

Re: Inventions: Evolution of Ideas (Vital Lacerda)

Post autor: Yooreck »

PytonZCatanu pisze: 14 kwie 2024, 08:22
Yooreck pisze: 14 kwie 2024, 08:16 Lacerda to nadal gry z dużo mniejszym gronem fanów niż większość gier, które wymieniłeś.
Ciekawe, czy cena ma tutaj znacznie 🤔
Jak jak pisałem zdanie wcześniej w tej samej wypowiedzi: przede wszystkim to rozmiar print runu ma wpływ na cenę. Czy to w drugą stronę: na pewno też, ale nie spodziewam się, żeby nagle Lacerda sprzedawał się dużo bardziej tylko dlatego, że jest tańszy. Te gry są ze złożonością znacznie powyżej 4, więc nigdy nie będą tak popularne.
kamil9998
Posty: 11
Rejestracja: 05 sty 2016, 10:52
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Re: Inventions: Evolution of Ideas (Vital Lacerda)

Post autor: kamil9998 »

ave.crux pisze: 14 kwie 2024, 08:14 Z całym szacunkiem ale ta rozmowa o cenie nie ma większego sensu. Porównywanie dlaczego skoda kombi tańsza niż audi kombi jak oba to wolkswagen i oba jeżdżą.


Ja mam pytanie dla tych co grali bo chyba nie do końca rozumiem akcje łańcuchowe. Je można odpalać tylko wtedy kiedy dana akcja nam na to pozwala i wówczas z konkretnego, wyznaczonego przez akcję miejsca?
Jest dokładnie tak jak piszesz, czyli chcesz mieć jak najwięcej tych akcji łancuchowych bo można ich mieć od 0 (albo 1 nie pamiętam) do 3 i szukać takich akcji żeby akcje, na której Ci najbardziej zależy zrobić jako ostatnią, a po drodze jeszcze kilka które coś tam Ci dadzą. Czyli takie trochę szukanie jak najlepszego combo z akcji. Nie każdemu może się to spodobać, mi np. podoba się bardzo, trochę jak w Revive. Oczywiście rzadko się zdarza że zrobisz combo z 4 akcji ale jest to jak najbardziej możliwe.
Awatar użytkownika
crazygandalf
Posty: 424
Rejestracja: 14 lut 2016, 16:25
Has thanked: 78 times
Been thanked: 485 times
Kontakt:

Re: Inventions: Evolution of Ideas (Vital Lacerda)

Post autor: crazygandalf »

kamil9998 pisze: 14 kwie 2024, 13:02
ave.crux pisze: 14 kwie 2024, 08:14 Z całym szacunkiem ale ta rozmowa o cenie nie ma większego sensu. Porównywanie dlaczego skoda kombi tańsza niż audi kombi jak oba to wolkswagen i oba jeżdżą.


Ja mam pytanie dla tych co grali bo chyba nie do końca rozumiem akcje łańcuchowe. Je można odpalać tylko wtedy kiedy dana akcja nam na to pozwala i wówczas z konkretnego, wyznaczonego przez akcję miejsca?
Jest dokładnie tak jak piszesz, czyli chcesz mieć jak najwięcej tych akcji łancuchowych bo można ich mieć od 0 (albo 1 nie pamiętam) do 3 i szukać takich akcji żeby akcje, na której Ci najbardziej zależy zrobić jako ostatnią, a po drodze jeszcze kilka które coś tam Ci dadzą. Czyli takie trochę szukanie jak najlepszego combo z akcji. Nie każdemu może się to spodobać, mi np. podoba się bardzo, trochę jak w Revive. Oczywiście rzadko się zdarza że zrobisz combo z 4 akcji ale jest to jak najbardziej możliwe.
Dodajmy jednak, że nie jest to takie proste, bo trzeba mieć specjalne żetony do wykonywania akcji łańcuchowych. A te zależą od poziomu wpływu, który jest redukowany na koniec ery, im więcej go masz. W praktyce jedna akcja to standard, dwie to w drugiej połowie gry, a o trzy to trzeba mocno się natrudzić.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1594
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 723 times
Been thanked: 1078 times

Re: Inventions: Evolution of Ideas (Vital Lacerda)

Post autor: ave.crux »

Zagrałem pełną partię w inventions. porażka 103-87, czas 2:34h. Jestem pod mega wrażeniem jak temat się kombuje z mechaniką, gdzie rzeczywiście ty jako społeczeństwo przechodzisz przez kolejne ery od kamienia łupanego do komputerów w swoim tempie i na swoich zasadach.

Niesamowita swoboda wykonywania akcji, a jednocześnie bardzo satysfakcjonujące poszukiwanie ścieżek, które popchną twoje społeczeństwo na przód. Praktycznie każda jedna rzecz jest zależna od innej, ale nie musisz wykonywać wszystkiego w jakiejś tam określonej kolejności. Możesz pominąć parę kroków wynajdowania wynalazków i się wbić na sam koniec na hura jak gracze wykonają gorszą robotę za ciebie, podrzucać idee, do których nie masz kamieni milowych żeby ktoś inny wynalazł, a ty sobie zgarniesz słodkie punkty i nagrody.

Z jednej strony chcesz mieć wpływ żeby mieć więcej akcji łańcuchowej, z drugiej strony chcesz go wydawać żeby mieć bardziej rozwiniętą planszetkę postępów i bonusy na niej, z jednej strony chcesz mieć specjalistów do publikowania ideii i wynajdowania wynalazków, z drugiej strony chcesz ich na planszy czy na planszetce żeby ulepszać akcje i mieć więcej punktów wpływu. Jak się zablokujesz i nie możesz wykonać akcji, którą chcesz to jest duże prawdopodobieństwo, że gdzieś na planszy znajdziesz drogę na przełaj i ostatecznie dojdziesz akcjami dodatkowymi do akcji, która cię interesuje. Oczywiście jeżeli masz akcje łańcuchowe, bo kilka razy znalazłem obejście żeby zrobić akcje, ale żeby ją zrobić to musiałem zrobić podróż, z podróży łańcuch na akcję wpływów, z akcji wpływów łańcuch na dodanie idei i z idei łańcuch na wynalezienie wynalazku, a tu brak 3ciego łańcucha i od nowa rozkmina co zrobić. No łał, prawie wszystko mi się podoba.

To co uważam za słabe to dość mozolna obsługa fazy porządkowania po erze i miałem wrażenie, że 5ta era była jakoby formalnością i próbą dobicia jak największej ilości punktów.

Bot na 2 osoby bardzo łatwo się obsługuje i praktycznie nie zajmuje czasu, ot przesunięcie mepelka na kolejne pole na mapie i dodanie mepelka z pudełeczka. Ikonografia jest idealna, nie da się pomylić.

@crazygandalf w pierwszej akcji bota, kiedy wynalazł u was idee to nie usunęliscie kafelka z pudełka.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1594
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 723 times
Been thanked: 1078 times

Re: Inventions: Evolution of Ideas (Vital Lacerda)

Post autor: ave.crux »

4 partie za mną. 2x 2os, 2x 4os.
Czas gry 2os. w h: 2:34/2:01 Moje wyniki: 86L/131W Różnice punktowe to 7 oraz 35
Czas gry 4os. w h: 3:04/3:18 Moje wyniki: 116W/113L Różnica punktowa do gracza na 2 miejscu to 6 oraz 6
Rozkładanie/składanie zapewnione przez tabletopie.

Pierwsze gry to było jak to w związku z lacerdą chodzenie we mgle, ale już po 2giej partii pojawiło się wiele nieoczywistych ścieżek do zwycięstwa i sposobów rozgrywania swoich akcji. Żadna z wybranych ścieżek nie wydaje się lepsza od innej. Wszystkie, jeżeli są odpowiednio przemyślane mogą zapewnić podobne punkty na koniec gry. Są płytki postępu, które mogą mocno uratować tyłek na koniec gry i warto mieć je już na początku. Wydaje mi sie, że brązowe płytki są warte przetrzymania na późniejsze etapy rozgrywki, białe warto mieć trochę szybciej, chociaż np.: ściąganie specjalistów z wielu regionów jest nieocenione w przypadku ostatniego wykładania się na swojej planszy społeczeństwa zapewniając wielu specjalistów, gdzie koszt wykładania jest już wysoki. Zielone płytki są mocno sytuacyjne, ale również mogą dać parę punktów. Tak jak na początku uważałem, że płytka pozwalająca zmienić miejscami 2 płytki postępu jest najsłabsza, tak dzisiaj dała mi dodatkowe 3pkt, bo rozstawiłem białe płytki daleko od siebie w początkowych etapach gry.
Posiadanie 2 akcji łańcuchowych jak najszybciej wydaje mi się kluczową sprawą, bo brak żetonu akcji łańcuchowej to największy ból jaki spotyka cię podczas całej rozgrywki.
Podoba mi się to, że po wykonaniu celów nikt ci ich nie popsuje, dobrze, że nie są one na tyle zależne od innych graczy, że już wykonane mogą spaść z rowerka. Nie mniej jednak w toku rozgrywki jak odpowiednio się do nich nie przygotujemy to poza celem połączonych regionów możemy po prostu nie zdążyć wykonać posiadanych wynalazków (zwłaszcza jak karta prosi o konkretne typy) czy przez brak miejsc nie postawimy znacznika wpływów na obszarze regionu.

Można się zablokować i warto spoglądać na to:
-gdzie są nasi uczeni na kaflach kamieni milowych i jakie są tam akcje
-czy można dołożyć się jako innowator i wykonać akcję łańcuchową
-co dadzą nam karty wynalazków, które wynaleźliśmy przy akcji powrotu specjalistów do domów
-jak układamy nasze kafle w związku z opłatami i czy starczy specjalistów na kolejne tury w tej erze
-w przypadku kafli bogactwa E-G sprawdzać jakie są na planszy, bo każdy z nich trochę się od siebie różni.

Same cele końcowe dają max 10punktów, ale z kafli bogactwa można zdobyć aż do 21 punktów/kafel, więc czasem warto zaniechać wykonywania celu w związku ze zdobyciem większej ilości punktów z kafli bogactwa. Podczas rozgrywki zdobędziemy ok. 30-50 punktów, max 10 za wpływ, max 20 za cele, więc połowa, a czasem i więcej niż połowa punktów, które zdobędziesz zostanie właśnie przez te kafle zapewniona.
Portal wysyłajcie to ASAP, bo już chcę pomacać komponenty i dodać rzeczy z upgrade packa. Ciekawe jak kafle punktowania po erze zmienią podejście do rozgrywania tur.

Dziwna sprawa i nie wiem czy ma to jakikolwiek związek, ale każdą partię wygrał gracz, który przy wykładaniu w czasie przygotowania dołożył się na idee zapewniającą akcję wynalezienia idei.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4041
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Inventions: Evolution of Ideas (Vital Lacerda)

Post autor: AkitaInu »

To u nas gra troche inaczej przebiega, a mianowicie wsadzanie hexów na plansze. Nikt raczej na to wpływu nie wydaje bo to troche bez sensu, skoro jak masz 4 to jest to za free. Lepiej pozbierac i wrzucic 2/3 na plansze niz pykac pojedynczo (pamietam o ograniczeniach). Tak grajac wczoraj mialem cala plansze zastawiona i 75 pkt z bogactw, finalnie konczac na 128 (2 osobowa gra).

Co do swobody wykonywania akcji to i tak i nie, blokujesz sie sam a potem musisz "jechac naokoło" = to jest satysfakcjonujące ale tez dosc ciezkie zeby to poukładać. Ja nie czuje tutaj raczej swobody akcji no ale to nie jest zarzut oczywiście. Tak się w tą grę gra :)

Mechanicznie jest mega, chyle czoła ale tematycznie hmmm no jakos inne jego gry są duzo bardziej tematyczne. Tutaj jakoś tego rozwoju nie czuje, raczej po prostu zastanawiam sie jaki kafelek wsadzic na plansze, jak skombic akcje itp. Troche szkoda.

Co do celów to upgrade pack dodaje jeden który jest zależny od innych i na koniec ktos moz Ci go udupić nawet przypadkie, ale daje 15 pkt jesli jest na maxa :)
kamil9998
Posty: 11
Rejestracja: 05 sty 2016, 10:52
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Re: Inventions: Evolution of Ideas (Vital Lacerda)

Post autor: kamil9998 »

Portal dzisiaj rozpoczął wysyłkę, 3 tygodnie przed oficjalną premierą :D
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10928
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3357 times
Been thanked: 3217 times

Re: Inventions: Evolution of Ideas (Vital Lacerda)

Post autor: japanczyk »

kamil9998 pisze: 24 kwie 2024, 10:10 Portal dzisiaj rozpoczął wysyłkę, 3 tygodnie przed oficjalną premierą :D
Juz wczoraj wysylal pierwze paczki
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1594
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 723 times
Been thanked: 1078 times

Re: Inventions: Evolution of Ideas (Vital Lacerda)

Post autor: ave.crux »

AkitaInu pisze: 24 kwie 2024, 08:41 To u nas gra troche inaczej przebiega, a mianowicie wsadzanie hexów na plansze. Nikt raczej na to wpływu nie wydaje bo to troche bez sensu, skoro jak masz 4 to jest to za free. Lepiej pozbierac i wrzucic 2/3 na plansze niz pykac pojedynczo (pamietam o ograniczeniach). Tak grajac wczoraj mialem cala plansze zastawiona i 75 pkt z bogactw, finalnie konczac na 128 (2 osobowa gra).
Jasna sprawa, też maksymalnie ten 1 wpływ wydaje, ale to po podliczeniu czy nie spadnę niżej w następnej erze. Tyle, że w swojej pierwszej akcji możesz mieć w teorii już 3 kafle postępu.
Scenariusz: wykładasz się w erze kamienia na idei z wynalezieniem wynalazku, z tego masz już 1 brązowy. W 1 twojej akcji ściągasz gości z regionu i pobierasz zielony, robisz chaina na wynalezienie/podróż i już masz kolejny biały lub brązowy. Te kafle zbiera się bardzo szybko jak dobrze pokminisz.
AkitaInu pisze: 24 kwie 2024, 08:41 Co do swobody wykonywania akcji to i tak i nie, blokujesz sie sam a potem musisz "jechac naokoło" = to jest satysfakcjonujące ale tez dosc ciezkie zeby to poukładać. Ja nie czuje tutaj raczej swobody akcji no ale to nie jest zarzut oczywiście. Tak się w tą grę gra :)
No to zależy od tego jak się rzeczy na planszy układają, wiadomo, że granie na pałę nie spowoduje, że będziesz się liczył w punktacji końcowej. Raczej chodziło mi o to, że nie trzeba iść na akcję wynalezienia idei, a można pobrać kamień milowy i przesunąć sie do kolejnej ery i z tamtąd wynaleźć. No tak jak mówisz, kombinować żeby było dobrze, ale nie oznacza to, że filar trzeba tu postawić i kropka.
AkitaInu pisze: 24 kwie 2024, 08:41 Mechanicznie jest mega, chyle czoła ale tematycznie hmmm no jakos inne jego gry są duzo bardziej tematyczne. Tutaj jakoś tego rozwoju nie czuje, raczej po prostu zastanawiam sie jaki kafelek wsadzic na plansze, jak skombic akcje itp. Troche szkoda.
A my się przy stole śmiejemy, że jeden wynajduje komputery i lata rakietami, a drugi ostrzy dzidy na mamuta ;D
AkitaInu pisze: 24 kwie 2024, 08:41 Co do celów to upgrade pack dodaje jeden który jest zależny od innych i na koniec ktos moz Ci go udupić nawet przypadkie, ale daje 15 pkt jesli jest na maxa :)
Ciekawe jak często ktoś to będzie wybierał, bo ostatnie 2 rozgrywki u mnei to było ściąganie wszystkich mepli z mapy żeby móc wyłożyć kafle bogactwa.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
sferoida
Posty: 79
Rejestracja: 11 sty 2021, 13:13
Lokalizacja: Słupsk
Has thanked: 30 times
Been thanked: 50 times

Re: Inventions: Evolution of Ideas (Vital Lacerda)

Post autor: sferoida »

Kurczaki pieczone, ale mi się smak narobił na ten tytuł. Trochę jedna kosztuje i nie wiem czy znajdę czas na granie w taką kobyłę.

Zwyczajowo gram z żoną. Nie wiem jak Ona to robi, a zastanawia się tak długo, że zapominam w co gramy. A najgorsze, że z reguły wygrywa :) I weź tu zainwestuj w Inventions: Ewolucja Idei
pozdrawiam Radek
Atk
Posty: 1395
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 494 times
Been thanked: 284 times

Re: Inventions: Evolution of Ideas (Vital Lacerda)

Post autor: Atk »

kamil9998 pisze: 24 kwie 2024, 10:10 Portal dzisiaj rozpoczął wysyłkę, 3 tygodnie przed oficjalną premierą :D
A ja już mam na półce od wczoraj 😉
ODPOWIEDZ