Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4675
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1987 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: warlock »

Ostatni raz grałem w Talismana we wrześniu 2020 roku. Dwuosobową partię z paroma dodatkami zamknęliśmy w 150 minutach z setupem i refreshem zasad, więc w małym gronie czas gry jest znośny. Tu naprawdę można próbować atakować zwycięstwo o wiele szybciej niż się wydaje. Myślę, że dużo osób lata zbyt długo po planszy i zwleka z pędzeniem do mety ;).
Obrazek
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11090
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3385 times
Been thanked: 3284 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: japanczyk »

warlock pisze: 21 maja 2024, 14:29 Myślę, że dużo osób lata zbyt długo po planszy i zwleka z pędzeniem do mety ;).
Zdecydowanie - taki jest urok tej gry ;)
No ale tez mozesz spasc z rowerka na drodze do korony jak sie nie przygotujesz odpowiednio - ilosc losu losu w tej grze to ekstremum :D
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4675
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1987 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: warlock »

To prawda ;). My graliśmy z tymi opcjonalnymi oficjalnymi zasadami "miękkiej śmierci" - że chyba ekwipunek przechodzi na nową postać? Już nie pamiętam szczegółów. Może to nas zachęciło do większego ryzyka ;).
Awatar użytkownika
Muleq
Posty: 615
Rejestracja: 13 cze 2018, 21:44
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 166 times
Been thanked: 157 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: Muleq »

Jeszcze w latach 90-tych graliśmy z kolegą pojedynki w Magię i Miecz. Co prawda przegrałem 10:7 ale za to miałem najszybszą wygraną 38 minut :).
bdm
Posty: 597
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 402 times
Been thanked: 69 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: bdm »

Spoiler:
Na tamten czas nie było dostępnego nic lepszego po prostu.
Ostatnio zmieniony 21 maja 2024, 16:58 przez Curiosity, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: cytowanie
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1533
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 303 times
Been thanked: 646 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: EsperanzaDMV »

Mój background jest taki, że za dzieciaka zagrywałem się w Magiczny Miecz. Jak nie miałem z kim grać, to potrafiłem grać solo na 6 postaci, nawet zaklęcia sprawiedliwie rozdysponowywałem :D
Sprzedałem swój Magiczny Miecz z dodatkami ze dwa-trzy lata temu za przyzwoite pieniądze, bo raz że gra nie była w dobrym stanie (jednak za dzieciaka nie szanowałem tak rzeczy jak dziś), a dwa jednak ta czarno-biała i niespójna szata graficzna mi przeszkadzała. Nie wspominając też o samych zasadach, gdzie nawet taka dwuosobowa partia mogła trwać godzinami. Ale cały czas chodziło mi po głowie uzupełnić swoją kolekcję o taki klasyk jak Talizman (tak samo czekam na dodruk Catan: Zestaw Osadnika by też kupić). Poprzednia edycja Talismana się wyprzedała, plus drogie dodatki - można powiedzieć, że czekałem na nową edycję. Pojawi się - zobaczę jak wygląda i może kupię. Nie pojawi się już nigdy - trudno.
No i pojawiła się. Zerknąłem i... no muszę powiedzieć, że chyba kupię. Przede wszystkim piękna szata graficzna - serio nie rozumiem jaki ludzie mają z nią problem, dla mnie wygląda świetnie. Ok, rozmieszczenie elementów na kartach mogłoby być lepsze, ale mnie to nie przeszkadza, jest duża szansa że po kilku partiach po dobraniu jakiejś karty już po samym obrazku będę pamiętał co ta karta robi - mam tak w Terraformacji, zerknę na nazwę karty/obrazek i wiem wszystko. Do tego fajne zmiany w zasadach, mocno przyspieszające rozgrywkę, sprawiające że nie będzie się już gra (aż tak) dłużyć - więcej mi chyba nie potrzeba. Cena też w porządku, myślałem nawet że będzie ciut drożej. Także zobaczę jeszcze jakiś unboxing I jeśli nie zobaczę jakiegoś wielkiego fakapu, to chyba naprawdę się skuszę.
manicminer
Posty: 856
Rejestracja: 07 wrz 2019, 15:00
Has thanked: 79 times
Been thanked: 114 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: manicminer »

Spoiler:
Zgadzam się, sprawdziłem jak wygląda 4 edycja i szczerze jeśli ktoś myśli że jest ładniejsza niż 5 to tylko dlatego, że albo przepłacił kilka razy kupując z drugiej ręki albo stara się uzasadnić sobie dlaczego nie wymienić na 5.
Talismana pewnie kupię z sentymentu, jak zaczną wychodzić dodatki. Magia i Miecz to moja pierwsza planszówka, w która zagrywaliśmy się jako dzieci, już wtedy stworzyłem home rulsy by się trudniej grało. Zresztą nadal ją mam, fajnie będzie porównać co się zmieniło i dodać do kolekcji ładnie wyglądającą i odświeżoną wersję.
M_T
Posty: 82
Rejestracja: 24 sie 2019, 21:35
Has thanked: 353 times
Been thanked: 22 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: M_T »

japanczyk pisze: 21 maja 2024, 13:14 U mmnie nie trafia bo sprzedalem po 8- albo 9-godzinnej rozgrywce w 6 osob, gdzie zginalem raz, drugi kolega zginal dwa razy i gra dalej sie toczyla, uznalismy, ze pora skladac :P
Jak gra się podoba, to ma ochotę grać się do oporu. A najciekawszym elementem w MiM jest eksploracja decków. U mnie za dzieciaka nigdy nie graliśmy w MiM / MM na zasadzie kto pierwszy wygra, tylko grało się do oporu, do "rozpykania" wszystkich kart. Dopiero wtedy szło się do wewnętrznej krainy. Tak, wielogodzinne gry były normą. Czy taka gra może nużyć? Jeśli cały czas coś się dzieje, odkrywa się coś nowego, to nie. Natomiast jeśli gra trwa długo bo ktoś "myśli" nad pojednynczym ruchem 5 minut, to rzezywiście psuje zabawę. Odechciewa się z takimi grać, nawet w krótkie gry.
Więc nie zgadzam się, że czas rozgrywki jest tu wadą. To jest ficzer, a nie wada. Dla mnie wadą gry mógłby być krótki czas rozgrywki - do dziś gdy czytam opis gier i widzę hasła "Wspaniała gra o szybkiej rozgrywce..." "Rozgrywka poniżej godziny..." to przestaję czytać, szkoda marnować czas na coś, co się skończy zanim się rozwinie.
manicminer
Posty: 856
Rejestracja: 07 wrz 2019, 15:00
Has thanked: 79 times
Been thanked: 114 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: manicminer »

Spoiler:
Magia i Miecz robiła się nudna, gdy miało się wykoksowaną postać i zabijało się potwory niezależnie od rzutu. Jednym z home rulsów, które wprowadziłem to było K10 używane w walce, zwiększało to losowość ale i trudność.
Talisman chyba jest bardziej zbalansowany i trudniejszy jeśli ma się niektóre dodatki.
Ostatnio zmieniony 21 maja 2024, 23:25 przez Curiosity, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: cytowanie
Wildcard
Posty: 91
Rejestracja: 18 lut 2024, 12:42
Has thanked: 18 times
Been thanked: 17 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: Wildcard »

Widzisz każdy inaczej widzi marnowanie czasu. Na przykład dla mnie czekanie 15 minut po to żeby rzucić kostką i nic nie zrobić bo nie wypadło 6 jest dużo większym marnotrawstwem niż zagranie 2 razy pod rząd w jakieś leśne rozdanie czy azula.

Ale każdy ma inne podejście i rozumiem że niektórzy mają tak że jak nie boli to nawet niema sensu siadać do gry ;)
Faello
Posty: 218
Rejestracja: 13 sie 2008, 09:53
Has thanked: 30 times
Been thanked: 53 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: Faello »

Nowa edycja zapowiada się interesująco.

Od strony graficznej to takie "modern heroic fantasy" ... czyli mniej więcej to samo czym był Talisman kiedy wyszedł, wygląda więc na to, że gra po prostu załapała się w końcu na godne odświeżenie. 4 edycję ominąłem swego czasu bez żalu, Relic był mechanicznie lepszym reskinem.

Pytanie tylko, czy gra znajdzie obecnie tyle samo nabywców co kiedyś. Ten system już za czasów trzeciej edycji trącił myszką :D
Ostatnio zmieniony 21 maja 2024, 22:47 przez Faello, łącznie zmieniany 1 raz.
M_T
Posty: 82
Rejestracja: 24 sie 2019, 21:35
Has thanked: 353 times
Been thanked: 22 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: M_T »

Wildcard pisze: 21 maja 2024, 22:34 zagranie 2 razy pod rząd w jakieś leśne rozdanie czy azula
O, i właśnie to by mnie bolało. Ale masochistą nie jestem i w życiu bym tego nie zrobił ;)
Niech każdy gra w te gry, które mu się podobają!
lbyczy
Posty: 38
Rejestracja: 07 gru 2021, 09:20
Has thanked: 134 times
Been thanked: 15 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: lbyczy »

Ja bardziej liczyłem na coś w stylu SW Zewnętrznych Rubieży, tylko w klimacie fantasy, a znowu dostałem to samo w oprawie, która mi się nie podoba. Nic to, będę szukał gdzie indziej... Ktoś coś poleci?
bdm
Posty: 597
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 402 times
Been thanked: 69 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: bdm »

Mnie osobiście podobają się stare grafiki i na przykładzie kart postaci patrząc na obrazek wolę wiedzieć, że wróżka to wróżka. :)
Awatar użytkownika
Morkai
Posty: 58
Rejestracja: 05 sie 2022, 10:40
Has thanked: 28 times
Been thanked: 15 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: Morkai »

Proszę jak TALISMAN potrafi nadal rozgrzewać rozmowy :) A status ma taki, że napisała o tym nawet Interia ;)

https://gry.interia.pl/newsy/news-talis ... Id,7524652
=][= WH40k =][= X-wing, Magic, Cthulhu...
bdm
Posty: 597
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 402 times
Been thanked: 69 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: bdm »

Przecież Talisman Digital jest za darmo już od dłuższego czasu na Google Play.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5290
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1088 times
Been thanked: 1707 times
Kontakt:

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: BOLLO »

Ale co by nie mówić o tej grze to chyba każdy się zgodzi że od kilku dni informacja o Talizmanie V to hot news w sumie wszędzie gdzie zaglądam. A to pomaga takiej grze istnieć. I niech istnieje!
Awatar użytkownika
Morkai
Posty: 58
Rejestracja: 05 sie 2022, 10:40
Has thanked: 28 times
Been thanked: 15 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: Morkai »

BOLLO pisze: 22 maja 2024, 10:46 Ale co by nie mówić o tej grze to chyba każdy się zgodzi że od kilku dni informacja o Talizmanie V to hot news w sumie wszędzie gdzie zaglądam. A to pomaga takiej grze istnieć. I niech istnieje!
Oczywiście :mrgreen: Ileż to osób gra teraz w gry Lacerdy dzięki niemu ;)
=][= WH40k =][= X-wing, Magic, Cthulhu...
Awatar użytkownika
dispe
Posty: 358
Rejestracja: 03 gru 2019, 12:42
Lokalizacja: WWA
Has thanked: 275 times
Been thanked: 114 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: dispe »

warlock pisze: 21 maja 2024, 14:29 Ostatni raz grałem w Talismana we wrześniu 2020 roku. Dwuosobową partię z paroma dodatkami zamknęliśmy w 150 minutach z setupem i refreshem zasad, więc w małym gronie czas gry jest znośny. Tu naprawdę można próbować atakować zwycięstwo o wiele szybciej niż się wydaje. Myślę, że dużo osób lata zbyt długo po planszy i zwleka z pędzeniem do mety ;)
Zgadza się, zawsze czytam z politowaniem te teksty o wielogodzinnych sesjach w Talismana. Wiele godzin to trwały rozgrywki jak byliśmy dziećmi i nie wiedzieliśmy do końca jak w to prawidłowo grać i fun był głównie z eksplorowania krain. Obecnie rzadko gram ale rozgrywka 3 osobowa zamyka się w półtorej - dwie godziny. Czyli czas porównywalny z wieloma innymi grami.
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1533
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 303 times
Been thanked: 646 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: EsperanzaDMV »

Grałem że znajomymi online (zatem odpada cały setup i ogarnianie fizycznych komponentów) w czasie pandemii i w 4 osoby nie zamknęliśmy się w ciągu sześciu godzin :D ginąc kilkukrotnie, zamieniając się w ropuchę etc. Finalnie wyłączyliśmy, uznając osobę najbliżej końca za zwycięzcę (a wszyscy ogarnięci planszówkowicze). Także to nie są historię z dzieciństwa ;) generalnie zmiany na rzecz przyspieszenia rozgrywki bardzo na plus w nowej edycji.
Awatar użytkownika
waadimch
Posty: 202
Rejestracja: 23 sty 2017, 20:37
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: waadimch »

bdm pisze: 22 maja 2024, 10:09 Przecież Talisman Digital jest za darmo już od dłuższego czasu na Google Play.
13.99zł kosztuje
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4675
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1987 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: warlock »

Jeden z członków grupy facebookowej świetnie wypunktował zmiany:
Obrazek

Wydają mi się dość rozsądne ;). Te nowe zasady awansowania czy śmierci można spokojnie przenieść do starej edycji.
Awatar użytkownika
Moonday
Posty: 990
Rejestracja: 25 gru 2015, 12:10
Has thanked: 241 times
Been thanked: 241 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: Moonday »

Spoiler:
Jak dla mnie zmiany wyglądają sensownie. Domyślam się, że będzie sporo zmian na kartach, nie tylko czarów i w kolejnych dodatkach. Grę na pewno będzie dało się szybciej skończyć. Dla mnie spoko i chętnie wypróbuję.
Awatar użytkownika
Homer
Posty: 89
Rejestracja: 06 wrz 2017, 13:36
Been thanked: 31 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: Homer »

Ciekawi mnie jak to wszystko wybalansują. Ja jestem z tych co jednak lubią negatywną interakcję, więc trochę martwi mnie te osłabianie negatywnych efektów w grze i jej ugrzecznienie. No ale jeszcze się zobaczy jak to wyjdzie w praniu :P
Awatar użytkownika
dispe
Posty: 358
Rejestracja: 03 gru 2019, 12:42
Lokalizacja: WWA
Has thanked: 275 times
Been thanked: 114 times

Re: Talisman: Magia i Miecz (John Goodenough, Robert Harris)

Post autor: dispe »

EsperanzaDMV pisze: 22 maja 2024, 17:27 Grałem że znajomymi online (zatem odpada cały setup i ogarnianie fizycznych komponentów) w czasie pandemii i w 4 osoby nie zamknęliśmy się w ciągu sześciu godzin :D ginąc kilkukrotnie, zamieniając się w ropuchę etc. Finalnie wyłączyliśmy, uznając osobę najbliżej końca za zwycięzcę (a wszyscy ogarnięci planszówkowicze). Także to nie są historię z dzieciństwa ;) generalnie zmiany na rzecz przyspieszenia rozgrywki bardzo na plus w nowej edycji.
Oczywiście gram z dodatkami i dodatkowo mam przygotowaną wcześniej talię przygód z wyrzuconymi z niej słabymi i nic nie wnoszącymi do rozgrywki kartami typu jakieś nieznaczące wydarzenia, miejsca, przedmioty itp. (są wszystkie karty z podstawki + wybrane najciekawsze z dodatków w odpowiednich proporcjach). Mimo tego, nie wyobrażam sobie dzisiaj grania dłużej niż 4h w ten tytuł. Na 4 graczy maks bo więcej nie ma sensu (za duży czas oczekiwania na swoją kolej). No chyba że w gołą podstawkę i wszyscy się kręcą w kółko.
ODPOWIEDZ