Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Ale mogą okazać się niewystarczające. Dopiero zestaw koszulki + rękawiczki + pęseta zapewni wiele lat nienagannego stanu kart (którego zresztą nie będziemy mogli docenić, bo w tym celu należałoby wyjąć kartę z koszulki, co - jak wiadomo - może ją uszkodzić). ;)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2271
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 397 times
Been thanked: 1053 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: Leviathan »

Zalatuje kolekcjonerskim aspektem posiadania karcianki
:)

Przecież to nie są Moxy, Black Lotusy czy LoA! I nigdy nie będą tyle warte.
Tasując i używając kart do RftG jakoś nie mam takich obaw jak przy starych wysłużonych Mana Drainach
:)
danyboy
Posty: 10
Rejestracja: 22 wrz 2009, 11:51
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Race for the galaxy

Post autor: danyboy »

Proszę o pomoc, bo mam drobne problemy ze zrozumieniem fazy Consume/Trade.

1. Mając bonus Trade -> raz i tylko raz trzeba zrobić trade wg tabelki, ale sumując moce $ wszystkich moich wyłożonych kart? Moce się sumują więc rozumiem, że tak.

W Consume jestem zobowiązany sprzedać wszystkie pozostałe towary.
Przykład:
Mam 4 światy/towary. Oznaczenia tylko na 2 kartach sugerują: wymień jeden dowolny towar na kartę; a na drugim wymień jeden dowolny towar na VP.
Pytania:
2. Sprzedaję każdy towar za 1 kartę i za 1 VP (= 4 karty i 4VP)?
3. Sprzedaję jeden towar tu i jeden tu (= 1 karta i 1 VP) i więcej nie mogę konsumować bo 'wyczerpałem' moce (i 2 towary zostają nie sprzedane)?
4. Sprzedaje 4 towary wg dowolnego cennika (= 4 karty lub = 4VP lub ich kombinacja)?

Chodzi mi o to, że gdzieś mi się wbiło, że z danej mocy Consume można skorzystać tylko raz stąd moje wątpliwości.
Z jednej strony moce się sumują. Z drugiej strony są karty w stylu wymień 1-3 towarów za do 1-3 VP, co oznacza limity.
Całość nieco mnie myli. Proszę o podpowiedź.
Pozdrawiam
Dany
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Race for the galaxy

Post autor: Sandman »

danyboy pisze:Proszę o pomoc, bo mam drobne problemy ze zrozumieniem fazy Consume/Trade.

1. Mając bonus Trade -> raz i tylko raz trzeba zrobić trade wg tabelki, ale sumując moce $ wszystkich moich wyłożonych kart? Moce się sumują więc rozumiem, że tak.

W Consume jestem zobowiązany sprzedać wszystkie pozostałe towary.
Przykład:
Mam 4 światy/towary. Oznaczenia tylko na 2 kartach sugerują: wymień jeden dowolny towar na kartę; a na drugim wymień jeden dowolny towar na VP.
Pytania:
2. Sprzedaję każdy towar za 1 kartę i za 1 VP (= 4 karty i 4VP)?
3. Sprzedaję jeden towar tu i jeden tu (= 1 karta i 1 VP) i więcej nie mogę konsumować bo 'wyczerpałem' moce (i 2 towary zostają nie sprzedane)?
4. Sprzedaje 4 towary wg dowolnego cennika (= 4 karty lub = 4VP lub ich kombinacja)?

Chodzi mi o to, że gdzieś mi się wbiło, że z danej mocy Consume można skorzystać tylko raz stąd moje wątpliwości.
Z jednej strony moce się sumują. Z drugiej strony są karty w stylu wymień 1-3 towarów za do 1-3 VP, co oznacza limity.
Całość nieco mnie myli. Proszę o podpowiedź.
1. tak
2. nie
3. tak
4. nie
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
Van
Posty: 1062
Rejestracja: 24 sie 2006, 19:10
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Van »

danyboy pisze:Chodzi mi o to, że gdzieś mi się wbiło, że z danej mocy Consume można skorzystać tylko raz stąd moje wątpliwości.
Z jednej strony moce się sumują. Z drugiej strony są karty w stylu wymień 1-3 towarów za do 1-3 VP, co oznacza limity.
Całość nieco mnie myli. Proszę o podpowiedź.
Dobrze Ci się wbiło :wink: można tylko raz na turę skorzystać z danej mocy konsumpcyjnej więc przykład trzeci jest dobrze rozegrany. Dodałbym jeszcze, że jeżeli jest możliwość skonsumowania jakiegoś towaru to trzeba to zrobić.
Van_Hoover
#Lista gier
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Race for the galaxy

Post autor: Sandman »

To ja jeszcze przypomnę, że to samo dotyczy siły militarnej: też tylko raz na turę można z danego bonusu skorzystać. Ma to znaczenie gdy mamy kartę, że można wystawiać 2 świata na raz. Czyli np. jak mamy powiedzmy 8 siły i wystawiliśmy świat o obronie 6 to drugi militarny możemy wystawić już tylko o wartości obrony 2. Tak mi się przypomniało, bo początkowo źle graliśmy i przyjęliśmy siłę jako wartość stałą.
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: Nataniel »

Ooooooooo, nie wiedzialem tego? Jestes pewien?
To bardzo oslabia karte Improved Logistics, ktora przy dwukrotnym wykorzystaniu tej samej sily uwazalem za broken.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Race for the galaxy

Post autor: Sandman »

Nataniel pisze:Ooooooooo, nie wiedzialem tego? Jestes pewien?
To bardzo oslabia karte Improved Logistics, ktora przy dwukrotnym wykorzystaniu tej samej sily uwazalem za broken.
Tak, specjalnie to sprawdzaliśmy, bo wydawała nam się przepakowana (zwróciliśmy na to uwagę po wystawieniu Twierdzy Rebelianckiej dającej 9 pkt z czymś tam jeszcze o obronie 7 i 7VP).
Ostatnio zmieniony 27 paź 2009, 14:25 przez Sandman, łącznie zmieniany 1 raz.
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
wojo
Posty: 751
Rejestracja: 20 sie 2008, 13:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: wojo »

Trochę się rozpisałem na temat trade vs consume gdyby ktoś miał ochotę na więcej info.

Przede wszystkim proponuje używać różnego słownictwa dla fazy trade i fazy consume ... to rozjaśni wiele zawiłości. Będę wiec pisał o sprzedawaniu dobra gdy mówimy o fazie Trade (bonusowa faza z akcji consume/trade) i o konsumowaniu dobra podczas fazy consume.

W SKROCIE:
Podstawowa różnica miedzy fazami polega na tym ze w fazie Trade sprzedaje jedno wybrane dobro korzystając ze wszystkich bonusów do handlu (ponieważ jest to jedno dobro wszystkie bonusy muszą się sumować bo inaczej zbędnym byłoby posiadanie więcej niż jednego takiego bonusa). Natomiast w fazie consume w wybranej przeze mnie kolejności aktywuje karty ze zdolnościami konsumpcyjnymi, które zamieniają dobra na (najczęściej) punkty zwycięstwa. Jeżeli spojrzysz na to w ten sposób nie będziesz miał problemu z tym dlaczego w fazie consume nic się nie sumuje. Aktywujemy jedna konkretna zdolność konsumpcyjna i z niej korzystamy a dopiero potem przechodzimy do następnej.

TROCHE SZERZEJ:
Faza Trade działa tak że osoba która wybrała akcje consume/trade zanim przejdzie do konsumowania dóbr musi sprzedać jedno i tylko jedno ze swoich dóbr. Odrzucamy kartę dobra na stos odrzuconych i otrzymujemy w zamian liczbę kart równa cenie dobra (wydrukowanej na karcie akcji consume/trade) powiększoną o wszystkie możliwe bonusy np. posiadając na stole Old Earth oraz Export Duties, sprzedamy novely good za 4 karty (dwie to cena standardowa do której dodajemy po jednej karcie za OE oraz ED). Po sprzedaniu dobra gracz który wybrał akcje consume/trade, podobnie jak wszyscy pozostali przechodzi do fazy Consume.

Faza Consume zmusza graczy do skonsumowania posiadanych zasobow (czyli użycia mocy przerobowych swojego imperium do przetworzenia posiadanych dóbr, przy czym najczęściej zamieniamy dobra na punkty zwycięstwa). Tutaj sposób postępowania jest inny niz podczas handlu. Najpierw wybieramy moc przerobowa jednej z naszych kart na stole (czyli zdolność powiązaną z faza IV) i wykorzystujemy ja do maksimum. Następnie wybieram i aktywuje kolejna kartę na stole i tak dalej. Przykład jeżeli aktywuje Old Earth to oddaje dwa dobra (o ile tylko je posiadam) ze swoich planet a w zamian otrzymuje dwa punkty zwycięstwa (chyba ze miałem tylko jedno dobro wtedy 1VP). Nastąpienie mogę aktywować Consumer Markets i oddaje dobra niebieskie (nie więcej niż trzy) dostając punkt za każde itd. Należy zauważyć ze manipulowanie kolejnością aktywowania zdolności konsumpcyjnych jest bardzo kluczowe (pozwala czasem oszczędzić dobra których nie chcielibyśmy skonsumować).

Wydaje mi się ze Twoje pytania wynikają z tego ze miałeś do czynienia tylko z polska instrukcja która najwyraźniej nie jest zbyt precyzyjna. Jeżeli możesz proponuje korzystać z angielskiej.
Kolekcja na BGG, sprzedam
Jestem (współ)autorem: Bitwa pod Grunwaldem, Ora et Labora, Proch i Stal, Metallum
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

wojo pisze:Przede wszystkim proponuje używać różnego słownictwa dla fazy trade i fazy consume ... to rozjaśni wiele zawiłości.
Absolutnie się nie zgadzam z tą propozycją! Nie ma żadnej fazy trade - jest tylko faza consume i dwa bonusy do niej. Trade jest tylko bonusem dla gracza, który wybrał consume z tym właśnie bonusem.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
blazej
Posty: 483
Rejestracja: 06 lut 2005, 20:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Race for the galaxy

Post autor: blazej »

Sandman pisze:...jak mamy powiedzmy 8 siły i wystawiliśmy świat o obronie 6 to drugi militarny możemy wystawić już tylko o wartości obrony 2.
:shock: Gdzie to wyczytałeś?
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Race for the galaxy

Post autor: Sandman »

blazej pisze:
Sandman pisze:...jak mamy powiedzmy 8 siły i wystawiliśmy świat o obronie 6 to drugi militarny możemy wystawić już tylko o wartości obrony 2.
:shock: Gdzie to wyczytałeś?
W instrukcji, po dokładnym przekartkowaniu, gdy pojawiła się wspomniana wątpliwość (nie pamiętam już tylko czy w oryginalnej, czy w spolszczonej, w tej drugiej są nieścisłości i błędy, ani czy była to instrukcja z podstawki, czy z dodatku).

PS dotyczy to oczywiście jednej i tej samej tury (z zacytowanego przez Ciebie fragmentu, wyrwanego delikatnie z kontekstu, to nie wynika).
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Nataniel pisze:Ooooooooo, nie wiedzialem tego? Jestes pewien?
To bardzo oslabia karte Improved Logistics, ktora przy dwukrotnym wykorzystaniu tej samej sily uwazalem za broken.
...i zgadza się z opiem tej karty w instrukcji:
The second world is placed as part of
executing Settle powers (after fully
resolving settling the first world).
No powers from the first world placed
may be used to settle the second one.
Co więcej, wydaje mi się, że nie można dowolnie dzielić sumarycznej siły militarnej. Np. mam w tableau trzy karty, każda dająca siłę militarną 2. Mogę wyłożyć dwa światy militarne np. 2 i 4 ale nie np. 3 i 3 (bo musiałbym jeden dwójkowy militarny power "dzielić" na dwa światy).

EDIT
Nabzdurzyłem tu okropnie! Nataniel wyjaśnia sprawę w poście na następnej stronie.
Przepraszam!
:oops:
Ostatnio zmieniony 29 kwie 2010, 20:05 przez Andy, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
blazej
Posty: 483
Rejestracja: 06 lut 2005, 20:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Race for the galaxy

Post autor: blazej »

To chyba już wiem gdzie to jest. W instrukcji do GS przy na samym końcu. Jest tak jak piszesz. Mój problem polega na tym, że tego w ogóle nie czytałem :roll:
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Race for the galaxy

Post autor: Sandman »

Andy pisze: Co więcej, wydaje mi się, że nie można dowolnie dzielić sumarycznej siły militarnej. Np. mam w tableau trzy karty, każda dająca siłę militarną 2. Mogę wyłożyć dwa światy militarne np. 2 i 4 ale nie np. 3 i 3 (bo musiałbym jeden dwójkowy militarny power "dzielić" na dwa światy).
Tu się nie ma co wydawać, jest jak piszesz.
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: Nataniel »

A moze ktos zacytowac fragment z instrukcji? Bo akurat ten fragment Andy'ego dotyczy zupelnie czegos innego...
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

A czegóż to on dotyczy według Ciebie? :shock:
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
blazej
Posty: 483
Rejestracja: 06 lut 2005, 20:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Race for the galaxy

Post autor: blazej »

Fragment Andy'ego to właśnie to.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: Nataniel »

Fragment Andy'ego dotyczy uzywania mocy pierwszego wystawionego swiata do wystawienia drugiego - np. wystawiam swiat, ktory da -4 do Settle, to drugi wystawiam tak jakbym jeszcze tego -4 nie mial. Nie ma tu ani slowa o tym, ze z sila 8 nie mozna wystawic dwoch swiatow po 8.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Van
Posty: 1062
Rejestracja: 24 sie 2006, 19:10
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Van »

No patrz, czytałem przynajmniej dwa razy instrukcję ale na taką interpretację zasad bym się nie pokusił. Dobrze wiedzieć, teraz faktycznie improved logistics jest bardziej zbalansowana. Dzięki Sandman za przypomnienie :)
Van_Hoover
#Lista gier
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: Nataniel »

I jeszcze tutaj: http://www.boardgamegeek.com/thread/420758 - potwierdza to, ze dobrze gralem. Uff :-)
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Van
Posty: 1062
Rejestracja: 24 sie 2006, 19:10
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Van »

No to jednak dalej można na IL jechać militarnie aż miło :P
Van_Hoover
#Lista gier
Awatar użytkownika
Pjaj
Posty: 689
Rejestracja: 01 sie 2006, 23:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Race for the galaxy

Post autor: Pjaj »

W takim razie to pomyłka w interpretacji. Mowa bowiem wyłącznie o tym, że do drugiego świata nie stosuje się mocy świata wyłożonego tuż wcześniej, a nie innych światów.
Awatar użytkownika
Pjaj
Posty: 689
Rejestracja: 01 sie 2006, 23:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Race for the galaxy

Post autor: Pjaj »

Widzę, że reakcja była szybka i się spóźniłem :)
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Race for the galaxy

Post autor: Sandman »

Uuuu, to jednak nie miałem racji (albo inaczej: miałem częściowo). Siła nie jest wartością stałą, ale wynika z jednorazowo używanych zdolności (z tym miałem rację), tylko, że przegapiłem fragment, o jej działaniu "until the end of the Settle phase".
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
ODPOWIEDZ