Początki z grami, 2-4/6 osób głównie dla 2. Proszę o pomoc

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
airbebe
Posty: 21
Rejestracja: 10 lut 2010, 08:26

Początki z grami, 2-4/6 osób głównie dla 2. Proszę o pomoc

Post autor: airbebe »

Witam,
Szukam czegoś nowego do zabawy w domu.
Głównie dla 2 osób, ale miło będzie jeżeli grę przyjemnie rozłoży się ze znajomymi. Czas ok 60-90 min.
Chodzą mi po głowie tytuły typu Thurn und Taxis i Filary Ziemi i szukamy czegoś właśnie w tym rodzaju.
Jednak w związku z różnymi zarzutami o małą interakcję i regrywalność, skieruję pytanie tutaj o prawdziwość tych zarzutów, oraz inne propozycje :)
Gra musi być klimatyczna - ładna plansza o ciekawej tematyce (najlepiej w klimatach historycznych, nie koniecznie realnych - chyba każdy zrozumie to niepoprawne zdanie ;) ), ale niekoniecznie bardzo wpływająca na samą rozgrywkę. Bardziej ze względu na estetykę.
Odpadają wszelkie klimaty fantasy i wojenne itd.

Bardzo spodobała mi się też Railroad Tycoon, ale nie mam takiego wielkiego stołu..

Dzięki za wszelkie propozycje i uwagi.
Ostatnio zmieniony 12 lut 2010, 12:46 przez airbebe, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4487
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1448 times
Been thanked: 1104 times

Re: Strategia/Ekonomia, 2-4/6 osób głównie dla 2. Proszę o pomoc

Post autor: garg »

Thurn und Taxis to raczej taktyka niż strategia i brak ekonomii, ale gra jest dobra i w towarzystwie mało "planszującym" przetrwa naprawdę długo. W Filary nie grałem na tyle dużo razy, żeby się wypowiadać na temat powtarzalności.

Przedział osób, który określiłeś (2-4/6 osób) zawęża dość istotnie pole manewru, bo niewiele jest tytułów, które chodzą równie dobrze na 2, jak i na 4 do ewentualnie 6 osób. Przychodzą mi do głowy dwa tytuły: Samuraj (świetnie się skaluje do 4 osób) i Factory Manager (do 5 osób). Ta druga ma niestety planszę mało "historyczną" :wink: natomiast ta pierwsza nie trwa więcej niż 45 minut. Ale obie polecam :D

Ewentualnie też Mykerinos, ale on się niestety gorzej skaluje na mniej osób.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
airbebe
Posty: 21
Rejestracja: 10 lut 2010, 08:26

Re: Strategia/Ekonomia, 2-4/6 osób głównie dla 2. Proszę o pomoc

Post autor: airbebe »

Głównie zależy mi na zabawie dla 2. Skalowalność wymieniłem, ponieważ nieraz się ktoś trafi ze znajomych do wspólnej zabawy, ale jest to mniej istotne.
Wiadomo, jak każdy chciałbym, żeby gra miała wszystkie dobre cechy, a najlepiej w ogóle była ideałem :)
o Smauraju myślałem, ale nie wiem czy podejdzie mojej drugiej połówce..chyba jest to cięższy tytuł, od rozpatrywanych przeze mnie.

Sprecyzuję, że bardzo mi zależy na powtarzalności. Gramy co kilka dni, a za wielu plansz na razie nie mamy. (kilka pudełek w domu, ale sprowadza się w tej chwili do Ryzyka i Carcassonne).

Jeszcze TtR:Europa wygląda ciekawie (chyba). Nie wiem skąd ta ciekawość kolejami...ale coś w tym jest. O tym jest tutaj wiele tematów porównujących kolejówki, ale nie bardzo jestem pewien jak to się ma do gier, które wymieniłem. Czy to rzeczywiście miła zabawa z tym układaniem składów.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4487
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1448 times
Been thanked: 1104 times

Re: Strategia/Ekonomia, 2-4/6 osób głównie dla 2. Proszę o pomoc

Post autor: garg »

Co do ciężkości Samuraja - nie musisz się obawiać. Niektórzy nawet nazywają go fillerem, bo jest tak szybki. Oczywiście wymaga kombinowania, ale jeśli nie odstrasza Cię klimat dalekowschodni, koniecznie spróbuj - warto.

Z Ticketem jest ten problem, że na dwie osoby chodzi gorzej. Jest jedna wersja dla dwóch osób (Nordic Countries), ale dość trudno dostępna. Natomiast gra jest świetna, więc jeśli koniecznie chcesz mieć Ticketa dla większej liczby osób, kup wersję Europa, (da się nieźle grać w dwie) lub Maerklin (ta jest najbardziej wymagająca, ale też najbardziej urozmaicona).

Zapomniałem jeszcze o jednej bardzo dobrej grze ekonomicznej, która świetnie działa na dwie osoby, a i w cztery da się fajnie zagrać - Saint Petersburg.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: Strategia/Ekonomia, 2-4/6 osób głównie dla 2. Proszę o pomoc

Post autor: FormatC »

ukladanie skladow (a raczej torow - w TTR nigdy nie gralam...) jest b. sympatyczne. :) Zwlaszcza jesli uda Ci sie zablokowac jakies polaczenie albo podkrasc przeciwnikom kluczowa kosteczke albo zmusic ich do zaplacenia gory pieniedzy za costam w licytacji... :twisted: Nie sadze jednak, zeby to byl dobry wybor na 2 osoby.

Aha - i nie wierz plotkom, ze kobiety nie sa w stanie zagrac w cokolwiek "ciezszego" niz Carcassonne. :twisted: Daj polowce szanse! ;)
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Strategia/Ekonomia, 2-4/6 osób głównie dla 2. Proszę o pomoc

Post autor: mst »

garg pisze:Z Ticketem jest ten problem, że na dwie osoby chodzi gorzej. Jest jedna wersja dla dwóch osób (Nordic Countries), ale dość trudno dostępna.
Specjalnie dla 2-3 osób jest też przeznaczony dodatek Szwajcaria. :-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Strategia/Ekonomia, 2-4/6 osób głównie dla 2. Proszę o pomoc

Post autor: Sandman »

Przy tej rozpiętości osób AoS/Steam, z tymże mogą być trochę ciężkawe dla kogoś, kto do tej pory grywał głównie w Ryzyko, może więc Age of Empires III?
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Strategia/Ekonomia, 2-4/6 osób głównie dla 2. Proszę o pomoc

Post autor: cezaras »

do 6ciu nie będzie sięgało rozpiętością,
ale dobrze na 2 osoby i fajnie na 5 chodzą:
Hacjenda,
Notre Dame

dobrze na 2 i do 4ech:
Stone Age,
Diamonds Club,
Wikingowie

no i nie ekonomiczna, ale jednak warto spróbować:
Ingenious
airbebe
Posty: 21
Rejestracja: 10 lut 2010, 08:26

Re: Strategia/Ekonomia, 2-4/6 osób głównie dla 2. Proszę o pomoc

Post autor: airbebe »

Dzięki za wiele propozycji :)
Przeglądam po kolei.
Gry jak Hazienda, Catan - wiem, że to dobre gry, ale z jakichś powodów omijamy je. Chyba ze względu na oprawę.
Podobnie sprawa się ma z Stone Age, chociaż nad tym się zastanawiamy. Podobno to jedna z najmilszych Workers P, ale nie taka ładna jak Filary.
Kurcze ten TtR bardzo mi się podoba, ale nie będę specjalnie kupował Szwajcarii, a Nordyckich torów, rzeczywiście nie sposób dostać.
Railways of the World fajnie się prezentuje, ale chyba lepiej kupić za to dwie inne gry.

Powiedzcie jeszcze więcej o tej grywalności przy 2 osobach w Europie...proszę :)
I coś więcej może jeszcze o tytułach pierwotnie przeze mnie wybranych, czyli Filary i TuT.
Zwłaszcza z punktu widzenia osób, które doświadczyły co nieco w świecie gier planszowych.
Awatar użytkownika
tokage
Posty: 964
Rejestracja: 26 cze 2008, 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Strategia/Ekonomia, 2-4/6 osób głównie dla 2. Proszę o pomoc

Post autor: tokage »

Mogę się wypowiedzieć w temacie TTR:europa na dwóch graczy. Moim zdaniem to nie bardzo działa. Jest dużo miejsca, praktycznie nie ma szans, żeby kogoś zablokować. Gra się dosyć krótko, ale moim zdaniem na 2 osoby ma niską regrywalność.

Z tytułów wymienionych wcześniej, TuT wydaje mi się ciekawszy na dwie osoby.

Jeśli chodzi o Filary Ziemi, Stone Age i Castle for all seasons, to mi najbardziej podoba się wizualnie Castle For All seasons, a najlepiej gra mi się w Stone Age. Natomiast wszystkie trzy są do siebie podobne imho.

Ja od siebie natomiast dorzuciłbym coś co u nas na stole bardzo długo na dwie osoby gościło: Dominion. Niby jakieś królestwo się buduje, ale tak na prawdę zero klimatu. Na 2-4 osoby, szybka ciekawa i spokojnie wystarczy na kilkadziesiąt partii.

Z klimatów kolejowych Days of Steam. Takie Carcassonne tylko kolejowe- przynajmniej takie odniosłem wrażenie po jednej rozgrywce.



W TuT i Dominiona możesz zagrać na bsw w wolnej chwili, a w ticketa na daysofwonder.com .
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Strategia/Ekonomia, 2-4/6 osób głównie dla 2. Proszę o pomoc

Post autor: surmik »

TtR:Eurpa na dwie osoby to nuda, nuda i jeszcze raz nuda. Zagraliśmy tak dwa razy z żoną i jakoś nie mamy ochoty wracać. Przy 4-5 osobach jest o wiele ciekawiej (choć i tak nie jest to jakaś porywająca rozgrywka... ) :) .
airbebe
Posty: 21
Rejestracja: 10 lut 2010, 08:26

Re: Strategia/Ekonomia, 2-4/6 osób głównie dla 2. Proszę o pomoc

Post autor: airbebe »

A Ticket...Nordic?
Udało mi się znaleźć w 2 sklepach. Podobno bardzo ładne wydanie.
Od rana zdążyłem zarazić się grami kolejowymi...może dlatego, że jako dziecko byłem miłośnikiem kolejek Pico.
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Strategia/Ekonomia, 2-4/6 osób głównie dla 2. Proszę o pomoc

Post autor: surmik »

Ja tylko chciałbym dodać, iż moim zdaniem TtR to gra bardzo prosta, która idealnie pasuje się by przy jednym stole zasiedli wnuczkowie z dziadkami i do tego nadaje się wyśmienicie, gra integrująca pokolenia. W moim przypadku nie sprawdziła się jako gra, w którą gra się regularnie (za nudna). Gram z żoną i znajomymi, którzy planszówek nie znają i choć na początku byli TtR zafacynowani to po pokazaniu im Osadników o TtR nie ma mowy ;) Następnym krokiem będzie Puerto Rico i myślę, że wkrótce Osadnicy pójdą w odstawkę ;)
airbebe
Posty: 21
Rejestracja: 10 lut 2010, 08:26

Re: Strategia/Ekonomia, 2-4/6 osób głównie dla 2. Proszę o pomoc

Post autor: airbebe »

Chyba TtR'a, czy też AoS lub TR pozostawię na czasy, gdy będę miał pewniejszą pulę graczy.
A coś więcej o TuT i Filarach?
Recenzje obie gry mają pozytywne. Natomiast opinie graczy są mocno skrajne, na tyle, że żadna śrendia z tych ocen nie wychodzi. Zachwyt lub totalna porażka.
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Strategia/Ekonomia, 2-4/6 osób głównie dla 2. Proszę o pomoc

Post autor: surmik »

Z tego jeden wniosek: każdy ma inne gusta ;) Bez spróbowania się nie obejdzie.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6484
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 609 times
Been thanked: 963 times

Re: Strategia/Ekonomia, 2-4/6 osób głównie dla 2. Proszę o pomoc

Post autor: Odi »

Gra ekonomiczna (w sensie gry oddającej mniej więcej realia rynku, popytu, podaży etc) raczej wyklucza się z grą dwuosobową. Za mało graczy, żeby stworzyć coś takiego jak 'rynek', zaimplementować udaną licytację itp.

Nie sądzę, żeby kupowanie TtA do gry w 2 osoby (przede wszystkim) było dobrym rozwiązaniem...

Ja bym polecił Dominiona raczej - buduje się tutaj swoisty silnik, którym trzeba kosić punkty zwycięstwa. Fajnie działa.

Zwróć tez uwagę na Havanę

Ewentualnie Stone Age, ale tutaj 'ekonomii' jest bardzo mało, za to gra jest po prostu śliczna

Z bardziej złożonych chyba warto polecić Agricolę. Większość osób jest zachwycona klimatem tej gry, co nawet początkującym planszówkowiczom pozwala przebić się przez instrukcję.
airbebe
Posty: 21
Rejestracja: 10 lut 2010, 08:26

Re: Strategia/Ekonomia, 2-4/6 osób głównie dla 2. Proszę o pomoc

Post autor: airbebe »

W rezultacie zamawiam TuT. Wydaje mi się, że na zabawę wieczorami po pracy będzie w sam raz. Do spotkań ze znajomymi też się powinna sprawdzić.
A później pomyślę jeszcze o Stone Age. Bardzo fajnie prezentuje się ta gra.
O kolejówce też nie zapomnę. Coś jest w tych grach, że muszę jedną mieć :)

Dziękuję wszystkim za pomoc.
Awatar użytkownika
piechotak
Posty: 400
Rejestracja: 17 gru 2007, 21:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 19 times
Been thanked: 24 times

Re: Strategia/Ekonomia, 2-4/6 osób głównie dla 2. Proszę o pomoc

Post autor: piechotak »

Na dwie osoby TuT to dobry wybór, na 3 i 4 osoby gra się również sprawdza. Co do Filarów Ziemi - zagrałem kilka partii z żoną i od długiego czasu gra jest półkownikiem, natomiast TuT regularnie wraca na stół. A tak w ogóle, jeżeli chcesz coś ekonomicznego, dobrze działającego w przedziale 2-5 graczy, to polecam Caylusa :)
airbebe
Posty: 21
Rejestracja: 10 lut 2010, 08:26

Re: Strategia/Ekonomia, 2-4/6 osób głównie dla 2. Proszę o pomoc

Post autor: airbebe »

Gra wydaję się najbardziej optymalna do moich oczekiwań. Opinię są dobre, nawet u wyjadaczy gier, więc coś w tym musi być. A poza tym właśnie często czytam, że chętnie sięga się po nią na półkę. Zobaczymy jak się sprawdzi.

A tak przy okazji jak usiadłem na spokojnie w domu, to doszedłem do wniosku, że większość gier będzie rewelacyjną zabawą, Jednak ogromne możliwości wyboru w tytułach, skłaniają do marudzenia. Coś jest hitem, zdobywa nagrody, jest w okolicach pierwszej setki na świecie, a ja się zastanawiam czy to, aby na pewno dobra gra.
Za duży wybór psuje człowieka ;)
No ale mimo tej świadomości i tak niedługo wrócę do marudznia, upewniania się itd. przy wyborze gry kolejowej :)

Piechotak - jak możesz to opisz jeszcze wrażenia z Eurfat i Tygrys, oraz Torres. Widziałem, że posiadasz w kolekcji, podobają mi się obie :)
Awatar użytkownika
wicked
Posty: 205
Rejestracja: 23 lip 2009, 01:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: Strategia/Ekonomia, 2-4/6 osób głównie dla 2. Proszę o pomoc

Post autor: wicked »

W moim przypadku dobieranie gier pod gust mojej dziewczyny trwało dosyć długo. Też odpadały wszelkie fantasy, fantastyki itp. Na pierwszy ogień poszedł Carcassonne. Pograliśmy kilka razy, ale bez entuzjazmu (z moje strony również). Potem zagraliśmy u kumpla w Osadników z Catanu. Ja całkiem dobrze się przy tym bawiłem, jednak dziewczyna głównie wierciła się na krześle i zupełnie nie była zainteresowana rozgrywką. Potem przyszedł czas na Ticket to Ride: Nordic Countries (bo najlepszy TtR na dwie osoby). Początkowy zachwyt planszą i wagonikami zamienił się w ziewanie mojej marudnej niewiasty. Powiedziała, że nudne, losowe i przypomina jej chińczyka (doszło wtedy do lekkiej kłótni, bo ja akurat polubiłem tę grę, a poza tym, jaki chińczyk?! :) ) Potem pożyczyłem od kumpla Pandemica i wreszcie coś drgnęło. Dziewczyna autentycznie się zaangażowała w rozgrywkę! Do tego stopnia, że zaczęła kląć jak szewc, gdy nie udało się opanować pandemii. Ale potem znowu chciała grać i znowu, i znowu...Aż w końcu na dźwięk słowa Pandemic zaczynałem odczuwać mdłości (dobra gra, ale ile można). W związku z tym kupiłem Puerto Rico. Choć moja stwierdziła, że gra wygląda jak jakaś samoróbka, to tytuł ten jednak ją wkręcił. Natomiast kolejny zakup, czyli Caylus okazał się pomyłką (nie dla mnie, żeby nie było wątpliwości). Już na etapie tłumaczenia zasad zauważyłem dziwne reakcje mojej kobiety. Drapanie się po głowie, nerwowe, ale rytmiczne kiwanie się na krześle (nie, nie jest sierotą :)), a na końcu zmęczenie i przygnębienie. Na początku rozgrywki dziewczyna była już tak zniechęcona, a ja tak wkurzony, że po jakichś 20 minutach włożyłem wszystko z powrotem do pudła i otworzyłem sobie piwo. Ale spoko, na szczęście dwóch moich kolegów polubiło Caylusa (reszta znajomych reagowała podobnie jak pani D.). Przewinęło się jeszcze kilka gierek, m.in. pana Knizii, którego tytuły ani dziewczyninie, ani mnie nie przypadły do gustu, więc przynajmniej obeszło się bez nerwów. Jako tako spodobał się D. Kingsburg i Thebes, ale raczej średnio na jeża, choć dla mnie obydwie gry-bomba! Natomiast przy The Adventurers usłyszałem zarzut, że chyba kompletnie zdziecinniałem na starość. Ale niedawno kupiłem Dominiona, który okazał się jeszcze lepszym strzałem w dychę, niż Pandemic i Puerto Rico. Ba, wg mnie, ta gra to chyba najlepszy do tej pory zakup. Normalnie szczęście w rodzinie :)
P.S. Nigdy nie pijcie na noc litra coli, bo potem nie można zasnąć.
airbebe
Posty: 21
Rejestracja: 10 lut 2010, 08:26

Re: Strategia/Ekonomia, 2-4/6 osób głównie dla 2. Proszę o pomoc

Post autor: airbebe »

Hehe ubawiłem się. Tekst który w wielu częściach mogę podpiąć także pod nas.
Co do Carcassonne to właściwie od tego zaczęliśmy przygodę ze współczesnymi grami. To chyba taka luźna pozycja, która zawsze jest dobra do zabawy. Nie bez powodu od lat jest "hiciorem". Moja piękna potrafi wpaść z pracy do domu, szybko leci po coś na ząb do kuchni i jeszcze z pełną buzią ochoczo pyta czy gramy :) Sam też lubię tą grę. Jednak jako, że udało się ją zarazić szaleństwem pionków z XXI wieku, muszę sięgnąć po inne gry, aby urozmaicić zabawę no i za szybko nie zanudzić się Carcassonne (nawet z dodatkami).
Ryzyko też bardzo polubiła, ale osobiście wolę sobie pograć w telefonie, gdzie nie muszę co chwilę liczyć i uzupełniać tych miniaturowych batalionów.

Co więcej jak to z kobietami bywa, zbytnia interakcja w grach różnie jest odbierana. Często gdy podpinam się pod jej miasto w Carca, widzę zarzut w jej oczach :) Coś na zasadzie: A mówiłeś, że mnie kochasz :) Oczywiście jej przejęcia są jak najbardziej słuszne i są wyrazem wspólnoty jaką tworzymy.
Stąd po przejrzeniu różnych propozycji wybrałem TuT. W grze jest trochę więcej "każdy sobie rzepkę skrobie", a ta plansza mmmm..... oprawa gier bardzo na nas wpływa. Ostatnio cieszyliśmy się rybką na jednym z żetonów rzeki w Carcassonne :)

Tak więc reasumując. Do gier planszowych powinna być jeszcze jedna skala - grywalności z partnerem :) Pozwalająca uwzględnić cechy charakteru partnerów. Najlepiej podzielona jeszcze na podkategorie i uzależniona od biorytmów danego dnia.
I jeszcze mały poradnik dyplomatyczny "Jak przekonać drugą połówkę, że grę którą chcemy kupić, ona chce bardziej" :)
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Strategia/Ekonomia, 2-4/6 osób głównie dla 2. Proszę o pomoc

Post autor: Don Simon »

wicked pisze: Na początku rozgrywki dziewczyna była już tak zniechęcona, a ja tak wkurzony, że po jakichś 20 minutach włożyłem wszystko z powrotem do pudła i otworzyłem sobie piwo.
To masz w domu piwo i w jakies gry planszowe probujesz grac? 8)
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
wicked
Posty: 205
Rejestracja: 23 lip 2009, 01:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: Strategia/Ekonomia, 2-4/6 osób głównie dla 2. Proszę o pomoc

Post autor: wicked »

Don Simon pisze:
wicked pisze: Na początku rozgrywki dziewczyna była już tak zniechęcona, a ja tak wkurzony, że po jakichś 20 minutach włożyłem wszystko z powrotem do pudła i otworzyłem sobie piwo.
To masz w domu piwo i w jakies gry planszowe probujesz grac? 8)
Mam, ale w życiu bym sobie piwa nie kupił z własnej nieprzymuszonej woli. Gorzkie, tuczące, a ja przecież dbam o linię. Lekarz zalecił mi pić piwo na ukojenie zszarganych nerwów. Planszówki zaś przepisał na fobię społeczną i zahamowanie spadku ilorazu inteligencji :)
Awatar użytkownika
wicked
Posty: 205
Rejestracja: 23 lip 2009, 01:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: Strategia/Ekonomia, 2-4/6 osób głównie dla 2. Proszę o pomoc

Post autor: wicked »

Airbebe, moja ostatnio lubi w grze ostro dowalić. W Dominionie kupuje głównie karty ataku, żeby mnie zniszczyć :) Ale, tak jak mówisz, gdy ja ją atakuję, od razu robi się nieszczęśliwa, wrażliwa i romantyczna. Zaczyna przebąkiwać coś o miłości, przywiązaniu, żebym ją przytulił itp. W instrukcji do Dominiona nie znalazłem jednak wskazówek, jak uchronić się przed takimi perfidnymi zagrywkami. Chyba, że jakiś FAQ wyjaśnia te kwestie :)
Awatar użytkownika
piechotak
Posty: 400
Rejestracja: 17 gru 2007, 21:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 19 times
Been thanked: 24 times

Re: Strategia/Ekonomia, 2-4/6 osób głównie dla 2. Proszę o pomoc

Post autor: piechotak »

airbebe pisze:Piechotak - jak możesz to opisz jeszcze wrażenia z Eurfat i Tygrys, oraz Torres. Widziałem, że posiadasz w kolekcji, podobają mi się obie :)
Akurat obie gry kupiłem niedawno i jak na razie w Eufrat i Tygrys zagrałem jedną partię trzyosobową (rozgrywek na http://www.gametableonline.com nie liczę, bo grałem tylko z komputerem, a ten jest głupi jak but), a Torres jedna partia w 3 osoby i trzy w 2. Wrażenia po tych kilku grach? Obie gry są mocno abstrakcyjne, chociaż EiT jest jakby ciut bardziej klimatyczny. Torres świetnie się sprawdził w dwójkę jak i w trójkę, w czwórkę myślę że też będzie dobrze działał. Gra się szybko (około 30 min w dwie osoby, 45 w trójkę), zasady są łatwe do opanowania, no i podoba się kobietom (a przynajmniej mojej żonie i siostrze). EiT to już gra cięższego kalibru - więcej móżdżenia, dosyć długa (w trójkę około 90 min + tłumaczenie zasad), i na razie jest dla mnie zagadką, jak się będzie grało w 2 osoby. W trójkę działa bardzo dobrze, dla czterech graczy pewnie jeszcze lepiej.
ODPOWIEDZ