gra cytadelopodobna

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
grucha
Posty: 362
Rejestracja: 08 paź 2006, 08:18
Lokalizacja: Szamotuły, k/Poznania
Has thanked: 14 times
Been thanked: 5 times

gra cytadelopodobna

Post autor: grucha »

Zastanawiam sie nad zakupem cytadeli, nie jest to gra nowa i tak sobie mysle czy moze pojawila sie od tego czasu jakas nowsza/lepsza gra o podobnych parametrach (duza liczba graczy, lekka , przyjemna ze spora interakcja) ?
Pochodzenie człowieka od małpy jest prywatną sprawą każdego z nas.
Awatar użytkownika
Megamaniac
Posty: 123
Rejestracja: 10 lis 2009, 22:39
Lokalizacja: Białystok
Been thanked: 2 times

Re: gra cytadelopodobna

Post autor: Megamaniac »

Havana, wkrótce będzie też wersja PL.
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: gra cytadelopodobna

Post autor: Sandman »

Megamaniac pisze:Havana, wkrótce będzie też wersja PL.
Tylko jeśli traktować możliwość gry w czwórkę (a nawet 3, bo w 4 ponoć chodzi fatalnie) jako dużą liczbę graczy...
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
grucha
Posty: 362
Rejestracja: 08 paź 2006, 08:18
Lokalizacja: Szamotuły, k/Poznania
Has thanked: 14 times
Been thanked: 5 times

Re: gra cytadelopodobna

Post autor: grucha »

no wlasnie havane juz sledze od jakiegos czasu ale czesto bedzie to 5 a nawet 6 osob wiec raczej odpada.
Pochodzenie człowieka od małpy jest prywatną sprawą każdego z nas.
mortos
Posty: 30
Rejestracja: 08 maja 2009, 14:52
Has thanked: 1 time

Re: gra cytadelopodobna

Post autor: mortos »

A z moich doświadczeń wynika, że Cytadela na więcej osób (patrz 6-8) zupełnie się nie sprawdza. Kompletny chaos, nie ma co bawić się w jakieś strategie, gra potrafi się ciągnąć niemiłosiernie. Wygrywa się przypadkowo.
Według mnie Cytadela jest dobrą grą, ale nie więcej niż na 4, 5 osób.
Tadeusz_1976
Posty: 1
Rejestracja: 24 lut 2010, 17:11

Re: gra cytadelopodobna

Post autor: Tadeusz_1976 »

Witam!

Mam prośbę. Posiadam cytadelę bez 14 kart specjalnych. Chciałby je sobie dorobić we własnym zakresie. Czy jesteście mi wstanie pomóc? Co przedstawiają te karty. Dziękuje.

tadek
tadek
Awatar użytkownika
skoti
Posty: 437
Rejestracja: 14 wrz 2009, 11:21
Lokalizacja: oleśnica

Re: gra cytadelopodobna

Post autor: skoti »

mortos pisze:A z moich doświadczeń wynika, że Cytadela na więcej osób (patrz 6-8) zupełnie się nie sprawdza. Kompletny chaos, nie ma co bawić się w jakieś strategie, gra potrafi się ciągnąć niemiłosiernie.
Grałem raz bodajże w 6 osób (może 7, dokładnie nie pamiętam) i z tego co mi po głowie chodzi to było dość przyjemnie i raczej wszyscy byli zadowoleni z rozgrywki, bo od razu chcieli grać drugi raz. Znawcą cytadeli nie jestem, ale wtedy wydało mi się że ta gra właśnie idealnie sprawdza się przy większej liczbie graczy (około 6 osób), bo na dwóch była jakaś jałowa, przy większej liczbie osób nabierała smaczku i rozpędu :)
"Jesteśmy okrążeni! -Świetnie! Możemy atakować we wszystkich kierunkach!"


moje, moje, moje !! :P
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6470
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 599 times
Been thanked: 950 times

Re: gra cytadelopodobna

Post autor: Odi »

Die Kutschfahrt zur Teufelsburg

Nie wiem, czy można to jeszcze dostać w Polsce, ale dobrze chodzi na 6 czy 8 osób.

Havana jest cytadelopodobna, ale polecam tylko na 2, ew 3 osoby. Wersja 4-osobowa jest zbyt chaotyczna
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 331 times
Been thanked: 76 times

Re: gra cytadelopodobna

Post autor: asiok »

Wg mnie - Havana to super gra na dwie osoby. Co więcej - im lepiej zna się przeciwnika prywatnie - tym bardziej można go stłuc (przepraszam moją Kobietę ale okazało się, że znam ją lepiej niż Ona mnie i ograłem Ją w Havanę w każdej partii - a było ich chyba z 10 :D ).
W więcej osób - to jedna z wielu sympatycznych i dobrych gier (nie jest zła, ale zdecydowanie najlepsza jest w dwie osoby).

Jeżeli grywasz także w 3 - 4 osoby to bardzo polecę odkrycie ostatniego "grającego weekendu" jaki odbyliśmy - Meteuera. Gra okazała się niemalże doskonałą - proste acz absolutnie nie prostackie reguły, bardzo dobra "klimatyczność". Dodając do tego rewelacyjną cenę (ok. 30 zł) - czuję się źle, że tak późno ją poznałem :)
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: gra cytadelopodobna

Post autor: zephyr »

Mi w tego typu roli pasowałby Witches Brew - działa przy większej liczbie graczy (3-5), lekkie, mechanika wyboru ról

[ale grałem z raz może dwa, cytadeli nie lubię]
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
grucha
Posty: 362
Rejestracja: 08 paź 2006, 08:18
Lokalizacja: Szamotuły, k/Poznania
Has thanked: 14 times
Been thanked: 5 times

Re: gra cytadelopodobna

Post autor: grucha »

Przez niektore wypowiedzi mam teraz watpliwosci co do cytadeli :/.
A moze Bang albo Cash and Guns bedzie lepsze ?
Pochodzenie człowieka od małpy jest prywatną sprawą każdego z nas.
Awatar użytkownika
Fiszu
Posty: 197
Rejestracja: 01 mar 2010, 18:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: gra cytadelopodobna

Post autor: Fiszu »

W ostatni piątek testowaliśmy Cytadelę w 8 osób,
może to był nie do końca najlepszy dobór osób grających czy co,
ale rozgrywka wyszła średnio, zrobiły się długie przestoje przy postaciach.
Ludziska zaczęli zajmować się czymś innym, jak zgadywanki słowne itp...
Jak graliśmy wcześniej w mniejszym gronie 5 czasem 6 osób to było to dużo bardziej emocjonujące.
Awatar użytkownika
SeeM
Posty: 936
Rejestracja: 19 maja 2009, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: gra cytadelopodobna

Post autor: SeeM »

Cytadela jest dobra, swego czasu grałem kilka partii dziennie w około 6 osób, ośmioosobowe gry też się zdarzały. Nie było źle, bo downtime jest zupełnie niewyczuwalny. To ważne ile kto ma złota i kart, kto ma koronę, kto jest na prawo od niego, kto się uśmiechnął, kto dłużej myśli, kto komu zabrał ostatnio karty, kto ma jakie kolory dzielnic, itd... Niby szanse, że przebrnie się łatwo przez grę są iluzoryczne, ale mimo to wszyscy kombinują i gra jest długa. Wciągająca, ale długa. Jak gram z trzema innymi wymiataczami, to często każdy pod koniec ma 6-7 dzielnic i do ostatniej rundy jest walka. Gra się prawie godzinę, ale satysfakcja wynagradza. :) Cztery do sześciu osób wymiatają, jednym słowem. Na trzy osoby są inne zasady i gra też zyskuje, ale jest więcej losowości (zabity i okradziony w pierwszej turze - zdarzało się).

Można sprawdzić swoją grupę przy pokerze - jeśli będą grać szybko i nie zastanawiać się, to bierz Cytadelę. Jeśli zaczną przeliczać szanse i długo myśleć przed wymianą kart, to Cytadela też nie przejdzie. Muszą też mieć talent do wkręcania i kłamania bez mrugnięcia okiem.
+ (BGG)
Awatar użytkownika
Zimoch
Posty: 251
Rejestracja: 28 lut 2005, 15:37
Lokalizacja: Kwidzyn\Łódź

Re: gra cytadelopodobna

Post autor: Zimoch »

grucha pisze:Przez niektore wypowiedzi mam teraz watpliwosci co do cytadeli :/.
A moze Bang albo Cash and Guns bedzie lepsze ?
Mam Cytadele i Cash'n'guns i powiem, że są to dwie różne gry. C'n'G jest bardziej imprezowe - gdzie odrobina alkoholu może nawet pomóc ;) W cytkę grałem na 7 osób i trochę długo jak na karciankę, ale wszyscy chcieli zagrać ponownie. Grałem też w 4rke i tutaj myślę to optimum graczy a w C'n'G jakoś nie widzę aby mogło być mniej niż 5-ciu
Awatar użytkownika
Targowo.Istore
Posty: 176
Rejestracja: 19 mar 2010, 08:43

Re: gra cytadelopodobna

Post autor: Targowo.Istore »

Jeżeli chcesz grac w cytadele to wg mnie najbardziej optymalna liczba osób to 4,przy większej ilości było to po prostu bardzo męczące i gra bardzo długo się ciągnęła. Takie były moje odczucia.
Awatar użytkownika
kobra
Posty: 95
Rejestracja: 25 lut 2010, 13:19
Lokalizacja: Wrocław

Re: gra cytadelopodobna

Post autor: kobra »

Ja nie polecam Cytadeli, ta gra szybko się nudzi (nie tylko mi). Kilka pierwszych rozgrywek jest ok potem już się do niej rzadko wraca.
ODPOWIEDZ