Coś dla 2-3 osób i żeby działało do 6

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
shagy
Posty: 238
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:42
Lokalizacja: Krotoszyn, Wrocław
Has thanked: 2 times

Coś dla 2-3 osób i żeby działało do 6

Post autor: shagy »

Szukam jakieś gry dla 2-3 osób mam do dyspozycji 200zl
moga to być nawet 2 gry.
Mam kilka warunków:
-Gra musi chodzić dobrze w 2-3 osoby w tyle najczęściej gramy
-Najlepiej żeby można było grać w więcej
-żeby szybko się nie znudziła i nie była jakoś super bardzo losowa patrz Osadnicy z Catanu
-żeby nie zniechęcić początkujących graczy ale żeby gra była trochę bardziej rozbudowana
-Najlepiej żeby gra była po Polsku bądź po angielsku ale z polską instrukcją i tłumaczeniem elementów bądź niezależna językowo

Najbardziej z moich gier spodobał mi się Ghost Stories, Stronghold, El grande, Tikal ( to są moje gry ;p a el grande na 3 osoby jest fajny)
Ostatnio zmieniony 13 mar 2010, 21:48 przez shagy, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Re: Coś dla 2-3 osób i żeby działało do 6

Post autor: draco »

El Grande to raczej gra dla 4 lub 5, więc możesz od razu wykreślić sobie z listy.

Jeśli chcesz, aby działało do 6, to zainteresuj się Elfenland i Alhambrą.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4480
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1439 times
Been thanked: 1102 times

Re: Coś dla 2-3 osób i żeby działało do 6

Post autor: garg »

Gry, które chodzą na dwie-trzy osoby i dają radę przy sześciu, to prawie wyłącznie karcianki. Być może jest coś nietypowego, ale nie przychodzi w tej chwili do głowy.

Natomiast patrząc na Twoje preferencje, poleciłbym Ci Torresa - system punktów akcji jest podobny do Tikala, bo to w końcu ci sami autorzy :) Gra jest jednak wystarczająco odmienna, żebyś grając nie miał uczucia deja vu. No i wykonanie jest rewelacyjne :D
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
shagy
Posty: 238
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:42
Lokalizacja: Krotoszyn, Wrocław
Has thanked: 2 times

Re: Coś dla 2-3 osób i żeby działało w więcej ale niekoniecz

Post autor: shagy »

Z tym do 6 graczy to przesadziłem raczej do 4-5 ale najważniejszy jest tryb dla 2-3 graczy
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Coś dla 2-3 osób i żeby działało do 6

Post autor: Dabi »

Gry, które chodzą na dwie-trzy osoby i dają radę przy sześciu, to prawie wyłącznie karcianki. Być może jest coś nietypowego, ale nie przychodzi w tej chwili do głowy.
Ten warunek to spełnia dla mnie Starcraft ale reszty warunków raczej nie spełni

Age of Empires III wydaje mi się też dobrze skalującym się tytułem - nie wiem jednak jak z grą na 2 osoby. Ale ponoć nie jest źle.
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Coś dla 2-3 osób i żeby działało do 6

Post autor: Sandman »

Mi się Age of Empires III na 2 osoby kompletnie nie spodobało, ale są ludzie, którzy twierdzą, że chodzi bardzo dobrze. Tak czy inaczej to kawał porządnej gry i w konfiguracji 3-6 sprawdza się znakomicie.
Może weź pod uwagę też coś z Wallace'a? Brass (2-4), Age of Steam (2-6)?
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
shagy
Posty: 238
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:42
Lokalizacja: Krotoszyn, Wrocław
Has thanked: 2 times

Re: Coś dla 2-3 osób i żeby działało do 6

Post autor: shagy »

a co powiecie o Egizie
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 331 times
Been thanked: 76 times

Re: Coś dla 2-3 osób i żeby działało do 6

Post autor: asiok »

draco pisze: Jeśli chcesz, aby działało do 6, to zainteresuj się Elfenland i Alhambrą.

Tu chyba przesadziłeś - Elfenland na 6 osób to koszmarny chaos i nic więcej.... Żadnej możliwości zaplanowania - po prostu Chińczyk i tyle....
Łatwa i leciutka w mniejszą ilość osób ale w 6 - nie do przyjęcia.
Awatar użytkownika
kobra
Posty: 95
Rejestracja: 25 lut 2010, 13:19
Lokalizacja: Wrocław

Re: Coś dla 2-3 osób i żeby działało do 6

Post autor: kobra »

Ja proponuję Cywilizację: Poprzez Wieki, gra się tak samo dobrze na 2 jak i na 3 osoby.
Jeśli chodzi o stopień trudności to jest pośrodku. Nie jest to gra gdzie można się wyłączyć ale też po grze nie boli nas głowa z nadmiernego jej przeciążenia ;)
Awatar użytkownika
Aba
Posty: 1296
Rejestracja: 19 lis 2008, 22:02
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Coś dla 2-3 osób i żeby działało do 6

Post autor: Aba »

Alhambra? Odradzam w przedbiegach - szczególnie że ta gra kipi losowością.

Polecam Age of Empires III - do 5 graczy i b fajnie chodzi nawet na 2.
Stone Age - jest trochę kostek ale jakoś da się tam tymi narzędziami kontrolować losowość - b dobry następny krok po Osadnikach,
Filary Ziemii plus dodatek na 6 osób - mnie osobiście podeszło to lepiej niż Stone Age - /reklama/ sprzedam komplet w idealnym stanie :D/.
Colosseum - bardzo fajne ale też tylko do 5 graczy.
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Coś dla 2-3 osób i żeby działało do 6

Post autor: Banan2 »

Witam !
SmallWorld z dodatkami.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
Soulless
Posty: 569
Rejestracja: 22 cze 2008, 21:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Coś dla 2-3 osób i żeby działało do 6

Post autor: Soulless »

Imperial 2030.

Daje radę zarówno na 2 jak i na 6 osób.
No i jest to w miarę ciężka gra, więc nie ma mowy o lekkim podejściu :)
Tibi
Posty: 123
Rejestracja: 23 lis 2009, 19:16
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 1 time

Re: Coś dla 2-3 osób i żeby działało do 6

Post autor: Tibi »

imperial wg mnie absolutnie nie sprawdza sie w 2 osoby. Tzn jak ktos lubi sie katować to można pograc- instrukcja bynajmniej przewiduje taką możliwość. Mozna tez grac w 2 osoby w osadnikow z catanu, shoguna albo puerto rico, tylko po co?)
Awatar użytkownika
kobra
Posty: 95
Rejestracja: 25 lut 2010, 13:19
Lokalizacja: Wrocław

Re: Coś dla 2-3 osób i żeby działało do 6

Post autor: kobra »

Wiecie tak naprawdę do podanych kryteriów pasuje większość gier, możemy po prostu wszystkie po kolei wymieniać. Shagy musisz bardziej sprecyzować.
shagy
Posty: 238
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:42
Lokalizacja: Krotoszyn, Wrocław
Has thanked: 2 times

Re: Coś dla 2-3 osób i żeby działało do 6

Post autor: shagy »

No to tak
-aby Gra zawierała trochę lub sporo negatywnej interakcji
-żeby gra była i zarazem prosta czyli łatwo ją wytłumaczyć ale żeby był też odpowiednio skomplikowana żeby się nie znudziła
-Jak pisałem gra ma być bardzo dobra dla 2 graczy i 3 moze być więcej ale niekoniecznie z tymi 6 przesadzilem tak do 5
-gra musi być wmiare ladna żeby pudełko zachęcało do zagrania i żeby reszta elementów też była trwała i ładnie wyglądała
nic więcej raczej nie podam to są najważniejsze elementy
z gier nad którymi myślałem:
-Small World
-Ticket to ride (Nordic countries mi się najbardziej podoba ale myślałem żeby kupić marklin i dokupić szwajcarie)
-AoE 3
-Giants
-Dominion
-Arkham w Horror
-Steam, Age of Steam, Railroad tycoon
-power grid (lub menażer :D fabryki)
-jakiś worker placament (chyba tak to się pisze)
-Egizia
-Snow tails
-Cywilizacja poprzez wieki
-Puerto Rico (chociaż nie wiem jak z grą na 2 osoby ale to jest klasyka i tak ją kiedyś kupie ;p)
i to chyba wszystko chociaż bez końca mogłbym wybierać
mnw
Posty: 319
Rejestracja: 15 sty 2010, 17:29
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 150 times
Been thanked: 84 times

Re: Coś dla 2-3 osób i żeby działało do 6

Post autor: mnw »

Niezły rozrzut. Może kup wszystkie :D
Albo np. jedną na miesiąc/dwa w zależności od potrzeb czy coś takiego poprzez wylosowanie z tej listy?
-Arkham w Horror
hehe :)
Właściwie możnaby tak dywagować całe wieki, ale myślę że jak coś zakupisz spośród tych, które Cię interesują to będziesz zadowolony.
Zapytaj współgraczy (jeśli masz stałych) jeszcze i święto ;)
Notabene, nie wszystkie wymienione spełniają Twoje własne wymagania.
shagy
Posty: 238
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:42
Lokalizacja: Krotoszyn, Wrocław
Has thanked: 2 times

Re: Coś dla 2-3 osób i żeby działało do 6

Post autor: shagy »

Wiem że nie wszystkie, po prostu te mi się podobają ale tutaj raczej chcialbym jakąś grę z moich kryteriów
Jak pisałem mam tylko 200 zł i wszystkich odrazu nie kupię
Więc czekam na jakieś propozycje.
Tibi
Posty: 123
Rejestracja: 23 lis 2009, 19:16
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 1 time

Re: Coś dla 2-3 osób i żeby działało do 6

Post autor: Tibi »

mam wrazenie ze gry ktore podales, to nie te ktore pasuja do kryteriow, tylko te ktore Ci sie podobają tak poprostu.. kazda jest z innej parafii, ja osobiscie nic Ci nie polece bo moglbym tutaj zrobic zwyczajnie liste swoich ulubionych gier, pasuja do kryteriow rownie dobrze jak podane przez Ciebie tytuly :)
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Coś dla 2-3 osób i żeby działało do 6

Post autor: macike »

Robo Rally
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
kobra
Posty: 95
Rejestracja: 25 lut 2010, 13:19
Lokalizacja: Wrocław

Re: Coś dla 2-3 osób i żeby działało do 6

Post autor: kobra »

shagy pisze:No to tak
-aby Gra zawierała trochę lub sporo negatywnej interakcji
-żeby gra była i zarazem prosta czyli łatwo ją wytłumaczyć ale żeby był też odpowiednio skomplikowana żeby się nie znudziła
-Jak pisałem gra ma być bardzo dobra dla 2 graczy i 3 moze być więcej ale niekoniecznie z tymi 6 przesadzilem tak do 5
-gra musi być wmiare ladna żeby pudełko zachęcało do zagrania i żeby reszta elementów też była trwała i ładnie wyglądała
nic więcej raczej nie podam to są najważniejsze elementy
z gier nad którymi myślałem:
-Small World
-Ticket to ride (Nordic countries mi się najbardziej podoba ale myślałem żeby kupić marklin i dokupić szwajcarie)
-AoE 3
-Giants
-Dominion
-Arkham w Horror
-Steam, Age of Steam, Railroad tycoon
-power grid (lub menażer :D fabryki)
-jakiś worker placament (chyba tak to się pisze)
-Egizia
-Snow tails
-Cywilizacja poprzez wieki
-Puerto Rico (chociaż nie wiem jak z grą na 2 osoby ale to jest klasyka i tak ją kiedyś kupie ;p)
i to chyba wszystko chociaż bez końca mogłbym wybierać

Jeśli chodzi o Dominiona to odradzam ze względu na znudzenie który przychodzi po paru partiach pomimo różnorodności kart. Chodzi o to że i tak zawsze robi się to samo. W Small World grałam raptem dwa razy, ale widzę że i tu początkowa fascynacja może szybko ustąpić miejsca znużeniu jak w Dominionie.

Z wymienionych przez Ciebie gier gorąco polecam Horror i Cywilizację!!!!!!!!!!!!
shagy
Posty: 238
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:42
Lokalizacja: Krotoszyn, Wrocław
Has thanked: 2 times

Re: Coś dla 2-3 osób i żeby działało do 6

Post autor: shagy »

może ktoś wypowie się o innych grach lub oceni własne;p
bo na razie nadal n wiem co wybrać
Mhrok
Posty: 50
Rejestracja: 16 lut 2010, 17:12
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Coś dla 2-3 osób i żeby działało do 6

Post autor: Mhrok »

kobra pisze:Jeśli chodzi o Dominiona to odradzam ze względu na znudzenie który przychodzi po paru partiach pomimo różnorodności kart. Chodzi o to że i tak zawsze robi się to samo. W Small World grałam raptem dwa razy, ale widzę że i tu początkowa fascynacja może szybko ustąpić miejsca znużeniu jak w Dominionie.
Tutaj się zgadzam w 100%. W Dominiona zagrałem z 50 partii (co nie jest dużo na tę grę) i mogę powiedzieć, iż już nie czuję żadnej frajdy z gry. Co do innych gier, to zależy jakie lubisz kategorie. Mnie np. nie podchodzi większość ekonomicznych tytułów. Nie wiem czy War of the Ring się mieści w cenie, ale pozycja warta rozważenia.
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Coś dla 2-3 osób i żeby działało do 6

Post autor: Banan2 »

Witam !
To ja jeszcze raz powtórzę SmallWorld
-aby Gra zawierała trochę lub sporo negatywnej interakcji
Jest bardzo dużo negatywnej interakcji. Gra polega przecież na nieustannych podbojach.
-żeby gra była i zarazem prosta czyli łatwo ją wytłumaczyć ale żeby był też odpowiednio skomplikowana żeby się nie znudziła
Zasady są bardzo proste. Jest tak wiele kombinacji ras i zdolności, zwłaszcza po zakupie dodatków, że raczej się szybko nie znudzi.
-Jak pisałem gra ma być bardzo dobra dla 2 graczy i 3 moze być więcej ale niekoniecznie z tymi 6 przesadzilem tak do 5
Gra się bardzo dobrze skaluje, bo są różne plansze dla różnej ilości graczy. SmallWorld jest dla 2-5 graczy więc w sam raz.
-gra musi być wmiare ladna żeby pudełko zachęcało do zagrania i żeby reszta elementów też była trwała i ładnie wyglądała
SmallWorld jest wydany przepięknie. Ktokolwiek ją zobaczy będzie chciał zagrać. Trwałość też OK. Zresztą nazwa wydawcy Days of Wonders mówi sama za siebie.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
Salgi
Posty: 184
Rejestracja: 17 lut 2009, 21:04
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Coś dla 2-3 osób i żeby działało do 6

Post autor: Salgi »

To i ja wrzuce swoje 3 grosze :)

Najczęściej gram w dwie lub trzy osoby, a na stole króluje "cywilizacja" i "le havre".

"Cywilizacja" wg mnie nie spełnia kryterium łatwego wytłumaczenia zasad, ale jeśli masz wytrwałych współgraczy i dadzą kredyt zaufania tej pozycji, to gwarantuje że się nie rozczarujecie, bo po każdej rozgrywce chce się zasiąść do kolejnej i spróbować innej startegii rozwoju :D
Co do "le havre" to gra bardzo zachęca grafikami i wykonaniem, a zasady wydają się łatwiejsze i pod tym względem zdecydowanie góruje nad "Cywilizacją"
Pod względem interakcji obie gry są w dużej mierze zależne od postępowania graczy, choć w "cywilizacji" mamy większą świadomość możliwej aresji i co za tym idzie zagrożenia.
"Le havre" daje nam możliwość zarabiania na przeciwnikach i podbieranie akcji co też jest satysfakcjonujące :twisted:

Naturalnie każda z tych gier daje osiemnaście miliardów strategii, więc godziny emocjonujących rozgrywek gwarantowane :)
shagy
Posty: 238
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:42
Lokalizacja: Krotoszyn, Wrocław
Has thanked: 2 times

Re: Coś dla 2-3 osób i żeby działało do 6

Post autor: shagy »

A czy Le Havre jest niezależne językowo bo jak tak to pewnie się zdecyduję
A co powiecie o Mystery Express bo jest polska instrukcja tylko nie wiem czy jest niezalezna językowo
Pozdrawiam i napiszcie coś o grach kolejowych
ODPOWIEDZ