Koszulki i protektory

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Nabuchodonozor
Posty: 261
Rejestracja: 06 wrz 2008, 19:57
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 11 times
Been thanked: 8 times

Koszulki i protektory

Post autor: Nabuchodonozor »

Często pojawiają się pytania (nie tylko tu ale w innych miejscach w sieci) czy dane protektory/koszulki pasują do gry xxx, lub odwrotnie do jakich gier pasują koszulki/protektory xxx. Pomyślałem więc, by zrobić osobny temat o tym. Zasada jest prosta: Wy doświadczeni gracze i kolekcjonerzy piszecie jakie akcesoria pasują do jakiej gry, a ja układam to w kolejności alfabetycznej w pierwszym poście. Gdy ktoś zada jedno z wyżej wymienionych pytań odsyłacie go do tego tematu. Temat oczywiście powinien być podpięty, by był zawsze widoczny. Jeśli będzie potrzeba to tu będziecie prowadzić dyskusje (ja nie bo się nei znam) czy dany protektor/koszulka pasuje lub jest lepszy dla danej gry i będzie osobny zamknięty temat z indeksem (podobnie jak to było przy tworzeniu FAQ).
Proszę też przy okazji by ktos mi wyjaśnił różnicę między protektorem i koszulką ;)
Awatar użytkownika
Fruczak Gołąbek
Posty: 918
Rejestracja: 29 wrz 2009, 00:56
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Has thanked: 72 times
Been thanked: 39 times

Re: Koszulki i protektory

Post autor: Fruczak Gołąbek »

Nie wiedziałem gdzie napisać więc wybrałem najświeższy temat o koszulkach.

Mam parę pytań odnośnie wykonania konkretnych koszulek firmy UltraPro i FFG.

Interesują mnie koszulki UltraPro - Deck Protector oraz Art Sleeves od FFG.

1. Czy koszulki FFG są grube/twarde?
2. Czy strona z obrazkiem jest śliska czy matowa?
3. Jak się w nich tasuje karty?

Pojedyncze opakowanie koszulek nie jest może strasznie drogie ale kiedy chce się kupić trochę więcej koszulek ( a mało która gra potrzebuje tylko 1 opakowanie ) to robi się z tego spory wydatek.
Dlatego proszę osoby które mają ww koszulki o króciutką odpowiedź na moje pytania. Jeśli ktoś miał może kontakt z tymi dwoma rodzajami koszulek to jeszcze lepiej :) byłbym wdzięczny za króciutkie porównanie ( np. Bierz UltraPro lub Bierz FFG ;) ).

Z góry dziękuję za odpowiedź!
Awatar użytkownika
hallas
Posty: 187
Rejestracja: 09 wrz 2009, 14:06
Lokalizacja: Brodnica, Toruń

Re: Koszulki i protektory

Post autor: hallas »

http://www.fantasyflightgames.com/ffg_c ... -guide.pdf

Rodzaje koszulek do gier FFG. Ilości paczek są podane na wyrost, tzn. kupując podaną tu ilość opakowań koszulek trochę zawsze zostanie na następną grę. Czasem "trochę" oznacza 40 sztuk.
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 100
Rejestracja: 07 sty 2010, 22:28
Lokalizacja: Chorzów

Re: Koszulki i protektory

Post autor: Grzechu »

Fruczak Gołąbek pisze: 1. Czy koszulki FFG są grube/twarde?
Są bardzo grube i bardzo twarde, praktycznie niezniszczalne (no chyba, że chcesz je przypalać palnikiem acetylenowym)
Fruczak Gołąbek pisze: 2. Czy strona z obrazkiem jest śliska czy matowa?
Strona z obrazkiem jest dosyć śliska, w ogóle koszulki FFG są śliskie. Jeśli położysz stosik powiedzmy 60 kart w tych koszulkach, to na 99% ten stosik rozpadnie się przy pierwszym dotknięciu.
Fruczak Gołąbek pisze: 3. Jak się w nich tasuje karty?

Całkiem nieźle, choć jak już wspomniałem są dosyć śliskie, więc tasowanie 100 kart naraz może być kłopotliwe.

Jeśli miałbym wybierać pomiędzy koszulkami Ultra Pro i FFG, to zdecydowanie wybrałbym FFG. Mają wszystkie rozmiary (no może poza takimi do Blue Moon) i są niesamowicie trwałe. Ale są też odpowiednio drogie. Jeśli nie masz kasy a potrzebujesz dużo koszulek (powiedzmy 200), to bierz UP. Są gorszej jakości, ale jak się zużyją, to można kupić nowe :wink: .
Awatar użytkownika
Fruczak Gołąbek
Posty: 918
Rejestracja: 29 wrz 2009, 00:56
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Has thanked: 72 times
Been thanked: 39 times

Re: Koszulki i protektory

Post autor: Fruczak Gołąbek »

Dzięki. Muszę się jeszcze upewnić. Porównanie dotyczyło Ultra Pro Deck Protector (ceny od 15 do 20zł za 100szt.) czy może innych miękkich koszulek od Ultra Pro? Akurat przypadkiem mam parę tych koszulek i wydają się naprawdę porządne i grube w porównaniu do takich np. za 3zł - 100szt.
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1365
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 164 times
Been thanked: 169 times

Re: Koszulki i protektory

Post autor: Zet »

Dodam tylko (po 10 letnim stażu w MtG), że śliskość koszulek dotyczy 99% producentów. Każdy stos nowych koszulek z ok 50-60 kartami rozsypie się po dotknięciu :). Problem znika wraz z tasowaniem, użytkowaniem itd.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Koszulki i protektory

Post autor: pan_satyros »

Zastanawiam się nad zakupem koszulek do typowych karcianek w mojej kolekcji (nie widzę sensu foliować wszystkich możliwych kart w innych grach), mianowicie:
1. Dominion
2. RfTG
3. Warhammer: Inwazja ( w najb czasie premiera PL)

I tu pytanie czy/i jakich koszulek używacie w ww. grach ?
Mile widziane opinie i rady co do zakupu.
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Koszulki i protektory

Post autor: vaski »

thinspoon
Posty: 228
Rejestracja: 08 wrz 2009, 09:18
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Koszulki i protektory

Post autor: thinspoon »

pan_satyros pisze:Zastanawiam się nad zakupem koszulek do typowych karcianek w mojej kolekcji (nie widzę sensu foliować wszystkich możliwych kart w innych grach), mianowicie:
1. Dominion
2. RfTG
3. Warhammer: Inwazja ( w najb czasie premiera PL)
Do RftG i Warhammera używam tych:
http://maydaygames.com/index.php/gaming ... 88-mm.html i jestem z nich zadowolony.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Koszulki i protektory

Post autor: pan_satyros »

thinspoon pisze: Do RftG i Warhammera używam tych:
http://maydaygames.com/index.php/gaming ... 88-mm.html i jestem z nich zadowolony.
Poważnie się nad nimi zastanawiam, nie gram jakoś ekstremalnie (wręcz pedantycznie), kart też raczej nie wynoszę z domu; co myślicie o tych koszulach biorąc pod uwagę moje wymagania.
Awatar użytkownika
locworks
Posty: 677
Rejestracja: 03 sty 2009, 12:49
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Koszulki i protektory

Post autor: locworks »

pan_satyros pisze:Poważnie się nad nimi zastanawiam, nie gram jakoś ekstremalnie (wręcz pedantycznie), kart też raczej nie wynoszę z domu; co myślicie o tych koszulach biorąc pod uwagę moje wymagania.
Przemyślenia praktyczne o koszulkach (i trochę o butach): http://www.luzodajnia.pl/sklep/koszulki ... oszulkach/
Perspektywa skrzywiona latami używania koszulek i faktem bycia (od niedawna) dystrybutorem na Polskę koszulek Mayday Games.
Piotr Burzykowski
wydawnictwo locworks.pl | serwis grybezpradu.pl
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Koszulki i protektory

Post autor: pan_satyros »

Prawdopodobnie brałbym :

Chimera na Cytadelę
Standard Euro na Dominiony
Standard Card (Green) na RFTG i Warhammer: Invasion

Bardzo proszę o opinie co do dopasowania powyższych typów koszulek do wymienionych gier,oraz ich jakości/szybkości zużywania, śliskości itp.
Muttah
Posty: 1197
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Re: Koszulki i protektory

Post autor: Muttah »

Ja natomiast zastanawiam się nad koszulkami do Dixita i Blue Moon - tych niestety nie ma na wspomnianej liście. Czy ktoś wie gdzie można takowe zdobyć?
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Koszulki i protektory

Post autor: vaski »

Kupiłem dwie paczuszki koszulek rozmiar USA od Mayday Games.
Moje refleksie są następujące:
- koszulki o klasę gorsze od od koszulek Fantasy Flight Supply
- koszulki są wykonane z cienkiej folii (o wiele cieńszej niż w przypadku FFS, jakościowo to Ultra pro Silver), dla mnie jest to atutem gdyż talia kart nie "puchnie" tak jak ma to miejsce przy użyciu protektorów FFS
- przejrzystość bardzo dobra
- rozmiar; albo koszulki Mayday albo karty w Ticket to Ride Marklina Edition różnią się trochę rozmiarem gdyż jedne karty wchodzą dość lekko, a inne stawiają opór różnica w wymiarze moim zdaniem to 0,25-0,5mm czyli nie ma się co nad tym rozwodzić.
- koszulki z racji swojego "ciasnego" dopasowania do karty dość dobrze się tasują
- stos kart jest w miarę stabilny (jest lepiej niż w przypadku FFS, może z uwagi na fakt iż tamte są grubsze, a co za tym idzie stos kart jest wyższy)

Podsumowanie:
Koszulki Mayday Games to to samo co Ultra pro Silver tyle tylko, że w szerokim asortymencie rozmiarów (Tylko dlaczego tak drogo?)

Przepraszam koryguję posta kupiłem koszulki USA nie europejskie dziękuję za czujność :)
Ostatnio zmieniony 28 cze 2010, 15:52 przez vaski, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
locworks
Posty: 677
Rejestracja: 03 sty 2009, 12:49
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Koszulki i protektory

Post autor: locworks »

Muttah pisze:Ja natomiast zastanawiam się nad koszulkami do Dixita i Blue Moon - tych niestety nie ma na wspomnianej liście. Czy ktoś wie gdzie można takowe zdobyć?
Blue Moon jest na liście http://www.luzodajnia.pl/grypl pod ID 32 i numerem gry 25
Do gry pasują koszulki MDG Euro.
Piotr Burzykowski
wydawnictwo locworks.pl | serwis grybezpradu.pl
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Koszulki i protektory

Post autor: pan_satyros »

vaski pisze: Koszulki Mayday Games to to samo co Ultra pro Silver tyle tylko, że w szerokim asortymencie rozmiarów (Tylko dlaczego tak drogo?)
Przy dobrym dopasowaniu (jeśli faktycznie tak jest) i jak piszesz całkiem dobrej jakości 10 zł za 100 sztuk to nie aż tak drogo, nie twierdze jednak, że to cena 100% adekwatna.
W moim przypadku to wydatek w sumie minimum 180 zł ;/ stąd też muszę mieć pewność, że nie będzie to wtopiona kasa.
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Koszulki i protektory

Post autor: vaski »

Według mnie warto, będziesz zadowolony, swoje zadanie spełniają w 100%. Ja np kupię je jeszcze raz głównie z powodu ich niskiej grubości.
Awatar użytkownika
pawel1454
Posty: 231
Rejestracja: 31 paź 2008, 22:11
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Koszulki i protektory

Post autor: pawel1454 »

Ja również jestem zadowolony z tych koszulek. Opakowałem w nie Dominiona, a teraz zamierzam dokupić drugi zestaw do Intrygi. W mniejszy rozmiar (wybaczcie, ale nie chce mi się sprawdzać dokładnie wymiarów) opakowałem Filary Ziemi i rycerzy z League of Six. Małe koszulki również służą bez zastrzeżeń.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Koszulki i protektory

Post autor: pan_satyros »

Zamówiłem Maydaye :) Czekam na paczkę, później już tylko pakowanie kart ;p
(Zapomniałem niestety kupić na karty z Cywilizacji, cóż pójdzie następnym razem)
Awatar użytkownika
REPLIKATOR.pl
Posty: 22
Rejestracja: 16 cze 2010, 15:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Koszulki i protektory

Post autor: REPLIKATOR.pl »

Jakby co - najpopularniejsze modele MayDayów są dostępne w naszym sklepie: http://replikator.pl/Produkty-szukaj.html?q=MDG.

Zapraszamy! :)
REPLIKATOR.pl - Twoje źródło gier
Sklep i wypożyczalnia gier planszowych
mnw
Posty: 319
Rejestracja: 15 sty 2010, 17:29
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 150 times
Been thanked: 84 times

Re: Koszulki i protektory

Post autor: mnw »

Ja zapakowałem Dominiona w Maydaye Euro.
One są faktycznie bardzo cienkie - wszystko mi się wciąż mieści w przegródkach :D (poza paroma miedziakami).

Btw, mam wrażenie, że niektóre koszulki są minimalnie węższe, bo w pojedynczych przypadkach karty trudniej mi się wkładało.
O, i jeszcze jedna ciekawa sprawa - na 5 zestawów po "100" protektorów, faktycznie było w nich: 100,100,100,99,101. :)
Awatar użytkownika
Salgi
Posty: 184
Rejestracja: 17 lut 2009, 21:04
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Koszulki i protektory

Post autor: Salgi »

mnw pisze:Ja zapakowałem Dominiona w Maydaye Euro.
One są faktycznie bardzo cienkie - wszystko mi się wciąż mieści w przegródkach :D (poza paroma miedziakami).
Też tak uczyniłem, i jestem w siódmym niebie :D
Najpiękniejszy widok dzisiejszego dnia to właśnie zakoszulkowany dominion, który ślicznie mieści się w orginalnym pudełku.


Choć trzy koszulki były tak małe, że nie dało się w nie włożyć karty... :wink:
Awatar użytkownika
locworks
Posty: 677
Rejestracja: 03 sty 2009, 12:49
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Koszulki i protektory

Post autor: locworks »

Salgi pisze:Choć trzy koszulki były tak małe, że nie dało się w nie włożyć karty... :wink:
Daj proszę znać na priva lub na pomoc@luzodajnia.pl. Wyślę 20 dodatkowych koszulek na koszt dystrybutora.
Piotr Burzykowski
wydawnictwo locworks.pl | serwis grybezpradu.pl
Awatar użytkownika
Salgi
Posty: 184
Rejestracja: 17 lut 2009, 21:04
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Koszulki i protektory

Post autor: Salgi »

Wielkie dzięki, na pewno się przydadzą, bo zakoszulkowałem dopiero 500 kart, a drugie tyle czeka w kolejce i wszystko się może zdarzyć. Choć 3 za małe koszulki na 500 to i tak dobry wynik :wink:
mnw
Posty: 319
Rejestracja: 15 sty 2010, 17:29
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 150 times
Been thanked: 84 times

Re: Koszulki i protektory

Post autor: mnw »

Salgi pisze:Choć trzy koszulki były tak małe, że nie dało się w nie włożyć karty... :wink:
Aż tak źle u mnie nie było, ale faktyczine niektóre koszulki są ewidentnie ciaśniejsze :)
ODPOWIEDZ