Która gra ?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Malypin
Posty: 27
Rejestracja: 26 sie 2011, 12:25
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Re: Która gra ?

Post autor: Malypin »

Wydaje mi się, że Marrakech jest trochę za drogi, za to z czego się składa. Ciekawa gra, ale ciut za droga jak na nią.
Awatar użytkownika
piechotak
Posty: 400
Rejestracja: 17 gru 2007, 21:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 19 times
Been thanked: 24 times

Re: Która gra ?

Post autor: piechotak »

@cboot:
Jak widać z powyższych postów, odczucie negatywnej interakcji jest mocno subiektywne, i dla jednego będzie to kradzież jak w Osadnikach, a dla drugiego złupienie na czynszu jak w Monopolu ;) Może trochę się zapędziłem pisząc, że każda interakcja będzie negatywna, ale praktycznie w każdą grę taka negatywna interakcja jest wpisana. Można grać spokojnie i pokojowo, a można grać złośliwie i co rusz podkładać świnie, to już w dużej mierze zależy od samych graczy.
cboot pisze:Żeby rozumieć znaczenie danego słowa, nie wystarczy znać znaczenie bazowe ze słownika, czy encyklopedii - znaczenie słów jest względne i zależy w dużej mierze od kontekstu. Potrzeba też chęci zrozumienia pytającego.
Dla mnie znaczenie słowa "interakcja" jest wystarczająco jasne i nie wymaga dodatkowego komentarza i kontekstu. Malypin zapytał o gry z dużą interakcją i w moim zdaniem, spośród tytułów przeze mnie poleconych tylko Stone Age i Puerto Rico cechują się interakcją "dyskusyjną".
Awatar użytkownika
cboot
Posty: 324
Rejestracja: 17 lut 2007, 14:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 4 times
Been thanked: 18 times

Re: Która gra ?

Post autor: cboot »

MisterC pisze: @cboot
Jesteś już długoletnim bywalcem, wiesz dobrze, że na tym forum nie narażamy współużytkowników na czytanie postów w takim tonie.
Wypowiedzi w formie pisanej wyglądają z reguły bardzo poważnie i owszem groźnie, choć nie brzmiałyby tak wypowiedziane odpowiednim tonem w realu. Zakończyłem to uśmieszkiem jak zresztą widać. Myślę, że forumowicz Piechotak, który też nie jest nowicjuszem nie chciał mnie obrazić, nazywając "zupełną ignorancją" moje (między innymi) zarzuty, co do interakcji w Puerto Rico, a ja także wytykając absurdalność jego krytyki, nie myślę o nim źle. Ot, polemika :wink:
Awatar użytkownika
piechotak
Posty: 400
Rejestracja: 17 gru 2007, 21:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 19 times
Been thanked: 24 times

Re: Która gra ?

Post autor: piechotak »

"Zupełną ignorancją" nazwałem twierdzenie, że w Puerto Rico nie ma interakcji, natomiast
cboot pisze:W Puerto Rico nie ma mechanizmów negatywnej interakcji
Tu się zgodzę, ale moim zdaniem nie oznacza to, że nie ma negatywnej interakcji w ogóle. Przykład z wyborem Kapitana, który opisałem wcześniej, na pewno nie wzbudzi entuzjazmu pozostałych graczy, a raczej komentarze w stylu "no wiesz, jak mogłeś to zrobić" (moja ładniejsza połowa na pewno by tak powiedziała ;)). Brak mechanizmów nie oznacza, że nie można grać złośliwie, bo jak ktoś się uprze, to i w Zaginionych Miastach podłoży świnię ;)
Awatar użytkownika
cboot
Posty: 324
Rejestracja: 17 lut 2007, 14:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 4 times
Been thanked: 18 times

Re: Która gra ?

Post autor: cboot »

piechotak pisze:Tu się zgodzę, ale moim zdaniem nie oznacza to, że nie ma negatywnej interakcji w ogóle. Przykład z wyborem Kapitana, który opisałem wcześniej, na pewno nie wzbudzi entuzjazmu pozostałych graczy, a raczej komentarze w stylu "no wiesz, jak mogłeś to zrobić" (moja ładniejsza połowa na pewno by tak powiedziała ;)). Brak mechanizmów nie oznacza, że nie można grać złośliwie, bo jak ktoś się uprze, to i w Zaginionych Miastach podłoży świnię ;)
Się jak najbardziej zgodzę i nie kontynuuję już tego offtopa :) Szersza dyskusja nad naturą i rodzajami interakcji była jakiś czas temu w wątku http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... =1&t=15291 (nawet wykresy interakcji były tam porobione :wink: )
Awatar użytkownika
Malypin
Posty: 27
Rejestracja: 26 sie 2011, 12:25
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Re: Która gra ?

Post autor: Malypin »

Bardzo spodobała mi się Cytadela. Polecicie coś o podobnych parametrach? :)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6484
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 609 times
Been thanked: 963 times

Re: Która gra ?

Post autor: Odi »

Dość podobna jest Hawana, dobra na 2 i 3 os, przy 4 znacznie gorsza
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Która gra ?

Post autor: RunMan »

Może 7 cudów? Podobieństwa kończą się właściwie na tym, że budujemy miasto za pomocą kart, ale gra jest warta uwagi - zdecydowanej większości osób które w nią grają się podoba. Do tego szybka i pozostawia chęć na rozegranie kolejnych partii. Sam kupię, ale dopiero w okolicach gwiazdki, bo na razie fundusz planszówkowy się wyczerpał ;)
Awatar użytkownika
Malypin
Posty: 27
Rejestracja: 26 sie 2011, 12:25
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Re: Która gra ?

Post autor: Malypin »

7 cudów jest mało dostępne jeżeli chodzi o używane egzemplarze, nowej raczej nie kupię. Kupiłbym ją gdyby była jakaś ciekawa oferta za nieduże stosunkowo pieniądze. A tymczasem ktoś mógłby polecić jakąś inną? :)
ODPOWIEDZ