Pret-a-Porter (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: Pierzasty »

eyrmin pisze:Drugie wydanie to wlasnie jest wydanie miedzynarodowe
Mówiłem o drugim wydaniu polskim. Chyba że nie będzie już polskiego, a wszystkie będą wielojęzyczne?
eyrmin
Posty: 128
Rejestracja: 22 lis 2010, 23:39
Lokalizacja: Kraków/Portsmouth

Re: Pret-a-Porter

Post autor: eyrmin »

Pierzasty pisze:
eyrmin pisze:Drugie wydanie to wlasnie jest wydanie miedzynarodowe
Mówiłem o drugim wydaniu polskim. Chyba że nie będzie już polskiego, a wszystkie będą wielojęzyczne?
Z tego co sie orientuje to ma byc tylko miedzynarodowe, ale moze niech sie wypowie ktos kto jest pewny w 100%
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: vaski »

Od czasu targów Spiel w Essen Pret a Porter na BGG skoczył o około 500 miejsc w górę, życzę sukcesów i uważam że ten tytuł powinien znaleźć się w pierwszej 100 gier.
Trzymam kciuki.
Wiadomo już może kiedy pojawią się nowe talie kart dla użytkowników 1 wersji gry?
trzewik

Re: Pret-a-Porter

Post autor: trzewik »

Dziękuję za trzymanie kciuków.
W najbliższym tygodniu rozpoczyna się wysyłka talii z 10 dodatkowymi kartami dla wszystkich fanów PaP PL.
Awatar użytkownika
7koliberek9
Posty: 283
Rejestracja: 03 lip 2011, 14:23
Lokalizacja: Mazowieckie
Has thanked: 33 times
Been thanked: 12 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: 7koliberek9 »

Czy w najbliższym tygodniu pojawi się essenowa wersja gry w sklepach?
trzewik

Re: Pret-a-Porter

Post autor: trzewik »

Tak, edycja angielska pojawi się w ograniczonym nakładzie w polskich sklepach w najbliższych dniach.
guru
Posty: 13
Rejestracja: 24 lut 2010, 01:01

Re: Pret-a-Porter

Post autor: guru »

Jest gdzieś może porównanie obydwu wersji?
Ciekawi mnie czy wersja angielska jest w jakiś sposób lepsza od polskiej. Czy też po prostu nie kombinować i brać polską ze sklepu?
Awatar użytkownika
sheva
Posty: 890
Rejestracja: 22 lis 2008, 09:10
Lokalizacja: Zabrze

Re: Pret-a-Porter

Post autor: sheva »

Porównania nie znalazłem ale wydanie międzynarodowe ma ikony zamiast tekstu, inna grafikę część innych budynków (Wydawnictwo wydaje fixpack z tymi budynkami do polskiej wersji) czyli w samej rozgrywce właściwie różnicy nie ma, kwestia jest tylko wydania. Choć nie ukrywam, że ikonki są mega wygodniejsze niż ten maleńki tekst na kartach.
Posiadam kuku na muniu, poszukuje wspólnika z fiksum dyrdum ;)
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: Pierzasty »

sheva pisze:Porównania nie znalazłem ale wydanie międzynarodowe ma ikony zamiast tekstu, inna grafikę część innych budynków (Wydawnictwo wydaje fixpack z tymi budynkami do polskiej wersji) czyli w samej rozgrywce właściwie różnicy nie ma, kwestia jest tylko wydania. Choć nie ukrywam, że ikonki są mega wygodniejsze niż ten maleńki tekst na kartach.
Nie są wygodniejsze. Tekst czytam natychmiast, a ikonki muszę sprawdzać w jakiejś ściądze. Chciałem bardzo pochwalić wydawnictwo za rezygnację z nich (pierwsze wydanie miło mnie zaskoczyło), ale chyba się za bardzo pośpieszyłem.

Te inne budynki to tylko zmienione grafiki, czy zasady też?

VVV: Ma znaczenie, bo nie lubię. Jestem tekstowcem i symbole do mnie nie przemawiają.
Ostatnio zmieniony 31 paź 2011, 23:25 przez Pierzasty, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zachi
Posty: 173
Rejestracja: 06 gru 2010, 09:57
Lokalizacja: Katowice

Re: Pret-a-Porter

Post autor: zachi »

Zawsze znajdą się zwolennicy jednego i drugiego rozwiązania.

Po 4 partiach i tak znasz działanie kart na pamięć, więc nie ma różnicy czy to ikony czy tekst :)
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Pret-a-Porter

Post autor: FortArt »

guru pisze:Jest gdzieś może porównanie obydwu wersji?
Jest porównanie plansz, z którego widać zmianę kolejności pracownicy/budynki
Tutaj: http://www.boardgamegeek.com/image/1108 ... size=large
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
sheva
Posty: 890
Rejestracja: 22 lis 2008, 09:10
Lokalizacja: Zabrze

Re: Pret-a-Porter

Post autor: sheva »

Pierzasty pisze: Nie są wygodniejsze. Tekst czytam natychmiast, a ikonki muszę sprawdzać w jakiejś ściądze.
zachi pisze:Zawsze znajdą się zwolennicy jednego i drugiego rozwiązania.

Po 4 partiach i tak znasz działanie kart na pamięć, więc nie ma różnicy czy to ikony czy tekst :)
Dlatego wole ikony bo nie gram setki partii i dużo szybciej ikony przypominają mi co dana karta robi, bo już na pierwszy rzut oka nie muszę nachylać się i czytać kart, zwłaszcza u przeciwników.
FortArt pisze: Jest porównanie plansz, z którego widać zmianę kolejności pracownicy/budynki
Tutaj: http://www.boardgamegeek.com/image/1108 ... size=large
fakt zapomniałem o tej zmianie, choć w praktyce ma znaczenie w jednej partii na dwadzieścia.
Pierzasty pisze:Te inne budynki to tylko zmienione grafiki, czy zasady też?
Jest kilka budynków nowych, wydawnictwo zamierzam (przynajmniej tak napisało) rozsyłać zmienione budynki do nabywców polskiej edycji.
Posiadam kuku na muniu, poszukuje wspólnika z fiksum dyrdum ;)
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Pret-a-Porter

Post autor: mst »

Są nowe budynki, pracownicy i kontrakty - ogólnie mniej interesujące karty zostaly zastąpione b.ciekawymi. :-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
stopek
Posty: 2
Rejestracja: 28 gru 2010, 00:22
Lokalizacja: Poznań

Re: Pret-a-Porter

Post autor: stopek »

Mam pytanie odnośnie modyfikacji zasad dla 5 osób.
Czy ktoś się tym zajmuje, czy temat odszedł w zapomnienie? Kiedy możemy się takowych spodziewać? Dlaczego policzenie i przetestowanie tego zajmuje tak dużo czasu?
Nie możemy się doczekać jak zasiądziemy z współlokatorami do gry w pełnym składzie. Próbowaliśmy po prostu zwiększyć liczbę wykorzystanych pól na planszy i odsłoniętych kart do 4, ale to nie takie proste, gra traci swoje wyważenie i miejsce gracza przy stole w zbyt dużym stopniu wpływa na jego szanse na wygraną, także ciężko wyważyć liczbę gwiazdek za pokazy itp.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Pret-a-Porter

Post autor: mst »

stopek pisze:Dlaczego policzenie i przetestowanie tego zajmuje tak dużo czasu?
PaP jest b.zlożoną grą. Dodanie/zmiana dzialania każdej pojedynczej karty wymaga solidnego testowania - aby dobrze zadziala wersja 5-osobowa potrzeba ogromnej ilości testów, a IMHO efekt nie będzie wart tych wysilków ponieważ konieczność uważnej obserwacji poczynań 4 przeciwników zamiast 3 będzie męcząca przy jednoczesnym zmniejszeniu poziomu kontroli. :-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
paweln
Posty: 639
Rejestracja: 21 gru 2009, 10:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Pret-a-Porter

Post autor: paweln »

Tycjan pisze:To powinno zainteresować posiadaczy polskiej wersji PaP: http://sgp.wydawnictwoportal.pl/2011/10 ... ch-graczy/
Otrzymałem bonusowe 10 kart do polskiej wersji PaP. Ukłony i podziękowania dla Wydawnictwa.

Tak sobie je czytam i od razu znalazłem błąd:
Kontrakt z agencją pracy (analogiczny do agencji nieruchomości):
Bez akcji po dokonaniu wyboru przez innych można dostać dowolnego niewybranego pracownika lub zabrać jakiegoś z kart odrzuconych. W zapisie poniżej po negocjacjach kontrakt robi to samo z tym że już nie bez akcji - trzeba się dostawić do pola Pracownicy. Jak obrócimy kontrakt na drugą stronę jest napisane "Będąc na polu Budynków ..." - a powinno być "Będąc na polu Pracowników ..."

Będzie fix do prezentu? :?
Awatar użytkownika
miras23
Posty: 576
Rejestracja: 25 sty 2005, 15:23
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 19 times
Been thanked: 12 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: miras23 »

Ja dziś także dostałem karty.
mst pisze:Są nowe budynki, pracownicy i kontrakty - ogólnie mniej interesujące karty zostaly zastąpione b.ciekawymi. :-)

Czy można się dowiedzieć, które to karty należy wymienić na nowe? Rozumiem, ze wersja angielska z ikonami ma dokładnie taki zestaw kart, który mogę też sobie stworzyć dzięki tym nowym kartom?
Awatar użytkownika
SebasTTan
Posty: 151
Rejestracja: 17 paź 2009, 10:19
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 2 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: SebasTTan »

Także dziś znalazłem miły prezent w skrzynce pocztowej.
I też ciśnie się pytanie: które karty robią out ustępując miejsca nowym.

Także dziękuję wydawcy za bardzo miły gest i kłaniam się w w pas :D
Moje kolekcjonerskie imperium.
---
Pozdrawiam
SebasTTan
Awatar użytkownika
siemian
Posty: 114
Rejestracja: 07 wrz 2010, 22:00
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: siemian »

Ja również chciałem podziękować Portalowi za prezent. Duży plus za takie akcje.
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: vaski »

Wy dostaliście karty, a ja otrzymałem taki oto mail z sklepu na litere R.
Załączam fragment:
"właśnie otrzymałem Pańskiego maila od wydawnictwa Portal, w którym pyta Pan o karty do Pretaporter.
Jeśli chodzi o angielskie to są one dostępne w naszym sklepie: http://www.rebel.pl/product.php/1,1295/ ... talie.html

Aby dostać 10 kart dodatkowych wystarczy składając zamówienie dopisać w polu komentarz prośbę o ich dołączenie."

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SebasTTan
Posty: 151
Rejestracja: 17 paź 2009, 10:19
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 2 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: SebasTTan »

A masz już PaP kupione czy dopiero zamierzasz kupić ?
Ja swoje kupowałem w sklepie na R i od nich dostałem karty.
Może mieć to też powiązanie z tym że pisałem do wydawcy mail
w momencie ukazania się informacji o planowanym prezencie
i to on przekazał do sklepu a sklep mi.
Moje kolekcjonerskie imperium.
---
Pozdrawiam
SebasTTan
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: vaski »

Mam PaP ponad pół roku, notabene to dla mnie jedna z lepszych gier w mojej kolekcji.
Karty i tak sobie załatwię dodatkowe żaden problem, ale kurde zdziwił mnie ten mail, bo po tym jak zaczęliście pisać, że karty zaczynają już do Was docierać to sprawdzałem skrzynkę codziennie po powrocie z pracy, a tu proszę niespodzianka.
Jak chcesz darmowe karty to sobie kup coś, a my dodamy Ci wówczas w promocji te 10 dodatkowych.
Tak czy inaczej wszystko jest OK i to moja wina bo w mailu do Partalu zainteresowany byłem też kartami z wersji angielskiej.
trzewik

Re: Pret-a-Porter

Post autor: trzewik »

Jeśli są jakiekolwiek problemy, proszę o informację na portal@wydawnictwoportal.pl

Każdy posiadacz PaP otrzyma 10 kart do PaP GRATIS, nie musi nic kupować itp. Najwyraźniej jest jakieś nieporozumienie, które natychmiast będzie wyjaśnione. Proszę się nie martwić, a jeśli są problemy, wątpliwości proszę śmiało do mnie pisać.
Awatar użytkownika
miras23
Posty: 576
Rejestracja: 25 sty 2005, 15:23
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 19 times
Been thanked: 12 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: miras23 »

Ponawiam pytanie.
miras23 pisze:Ja dziś także dostałem karty.
mst pisze:Są nowe budynki, pracownicy i kontrakty - ogólnie mniej interesujące karty zostaly zastąpione b.ciekawymi. :-)

Czy można się dowiedzieć, które to karty należy wymienić na nowe? Rozumiem, ze wersja angielska z ikonami ma dokładnie taki zestaw kart, który mogę też sobie stworzyć dzięki tym nowym kartom?
Awatar użytkownika
Sasannka
Posty: 59
Rejestracja: 03 cze 2004, 23:04
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontakt:

Re: Pret-a-Porter

Post autor: Sasannka »

Ponieważ pojawiły się niejasności wynikłe z nieporozumienia, prostuję, że w sklepie REBEL.pl :

1) Aby otrzymać 10 bezpłatnych kart do Pret-a-Porter wystarczy wysłać do nas maila z informacją oraz adresem wysyłki, karty dosyłamy bezpłatnie.

2) Aby kupić talię kart z edycji angielskiej należy złożyć zamówienie (nie jest to produkt gratisowy).

3) Przy okazji składania zamówienia można w komentarzu dopisać prośbę o dołożenie gratisowych 10 kart, dokładamy je do zamówienia zamiast wysyłać osobno listem.

4) Nie ma koniecznosci złożenia zamówienia w celu otrzymania gratisowych kart.
Pozdrawiam!

Sasannka :]
ODPOWIEDZ