Ekonomiczna na prezent

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
7koliberek9
Posty: 283
Rejestracja: 03 lip 2011, 14:23
Lokalizacja: Mazowieckie
Has thanked: 33 times
Been thanked: 12 times

Ekonomiczna na prezent

Post autor: 7koliberek9 »

Potrzebuję pomocy w wyborze gry dla mojego prawie 15-stoletniego brata. Bardzo lubi gry ekonomiczne, jego ulubione to Agricola, Puerto Rico, Stone Age. Oprócz tego grywamy w Glen Mora, Caylusa i Egizję. Najczęściej gramy we troje, czasami we czworo.

Myślałam o Wysokim Napięciu, Automobile, Steam, Navegador.

Zaciekawiły mnie również City Tycoon i Trajan :)

Rok temu, kiedy jeszcze nie miałam pojęcia o planszówkach kupiłam Osadę - to był prawdziwy niewypał :!: W tym roku prezent musi być genialny :D
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Ekonomiczna na prezent

Post autor: folko »

Wysokie Napięcie bardzo polecam, ale to dziwny tytuł. Jednym się bardzo podoba inni uważają że jest nie klimatyczny i powtarzalny (z czym się nie zgadzam ;-) ).
Steam jest świetny, ma grono swoich miłośników, ale jest inny od tytułów w jakie gracie.
W City Tycoon grałem raz, to ciekawa gra, mile mnie zaskoczyła. Grałem w maksymalnym składzie - który wydaje się być najgorszym. Z chęcią zagram jeszcze, ale po jednej partii boję się polecać ;-)
Trajan okazał się strasznie suchy. Grałem 2 razy, zagram jeszcze ale... jakoś nie porwał mnie...
... za to bardzo polecam Troyes, gra tego gatunku która najbardziej zachwyciła mnie w tym roku.
Awatar użytkownika
7koliberek9
Posty: 283
Rejestracja: 03 lip 2011, 14:23
Lokalizacja: Mazowieckie
Has thanked: 33 times
Been thanked: 12 times

Re: Ekonomiczna na prezent

Post autor: 7koliberek9 »

Nie wiedziałam że Troyes to gra ekonomiczna :) Na pewno bliżej się jej przyjrzę bo graficznie wygląda bardzo ciekawie.

Rozważam jeszcze Wysokie Napięcie: Zostań Menadżerem.

Czy jest jakaś gra ekonomiczna osadzona w kosmicznym klimacie?

Dzięki za propozycje :)
Ostatnio zmieniony 20 lis 2011, 10:12 przez 7koliberek9, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Ekonomiczna na prezent

Post autor: gafik »

Może nie mam 15 lat :oops: Ale gdybym miał, to z ekonomicznych podobałyby mi się (co nie znaczy, ze teraz mi się nie podobają):

nr 1 - Poprzez Wieki lub Civilisation (tu musisz wybrać: ja wolę PW, ale Civ jest bardziej widowiskowa)
nr 2 - Brass (mózgożerna waga ciężka)
nr 3 - Na chwałę Rzymu (lżejsza z małym downtime)
nr 4 - Magnum Sal (rodzima produkcja - bardzo miodna i ciekawa)
nr 5 - Age of Empires III (wyśmienita gierka, najlżejsza z tej piątki, co nie znaczy że jest słaba)

W każdą z tych gier bardzo chętnie gram i każda ekonomię podejmuje w troszkę innym stylu. Polecam.

A na prezent to chyba najlepiej się nadaje Age of Empires III.
Awatar użytkownika
7koliberek9
Posty: 283
Rejestracja: 03 lip 2011, 14:23
Lokalizacja: Mazowieckie
Has thanked: 33 times
Been thanked: 12 times

Re: Ekonomiczna na prezent

Post autor: 7koliberek9 »

Na Chwałę Rzymu mamy. Ja bardzo lubię jednak mój brat nie przepada :|

Cywilizacja Poprzez Wieki jest na mojej liście do kupienia, jednak jest niezbyt ładna graficznie na prezent.

Brass - myślałam że kupię dla siebie :wink:

Magnum Sal - myślałam o tym tytule, jednak wydał mi się zbyt mało efektowny jako podarek.

Age of Empires - przyjrzę się temu tytułowi. Czy w grze występuje negatywna interakcja?

Dzięki za propozycje :D
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Ekonomiczna na prezent

Post autor: gafik »

Wg mnie spora. Mój syn ostatnio prowadził wojny i wybił wszystkich moich kolonistów. A gdy zgarnąłem budynek, który upatrzyła sobie moja żona zagroziła mi, że... no nieważne...

Ciągłe przepychanki praktycznie w każdej akcji. Podbieranie projektów budynków. Walki o pierwszeństwo, o statki, o kolonie, o towary...

Można grać w 2 osoby. Wtedy jest spokojnie - rozkręca się silniczek produkcji PZ.
Od 3 osób zaczyna się delikatna interakcja.
Od 4 osób w zwyż robi się gorąco i mózgożernie :twisted:

Aha, no i zapomniałem dodać, że w pudełku jest ponad 300 figurek!!! To robi wrażenie. Kolejny argument na prezent :)

Jak sobie skombinują jeszcze jeden zestaw figurek to można grać w 6 osób. Od jakiegoś czasu zapowiadają dodatek do tej gry. Kolejny argument :D

Eee... żeby nie było, że agituję... ;) Zaznaczam, że nie mam kożyści ze sprzedaży AoE :evil:
Awatar użytkownika
7koliberek9
Posty: 283
Rejestracja: 03 lip 2011, 14:23
Lokalizacja: Mazowieckie
Has thanked: 33 times
Been thanked: 12 times

Re: Ekonomiczna na prezent

Post autor: 7koliberek9 »

gafik pisze:Wg mnie spora. Mój syn ostatnio prowadził wojny i wybił wszystkich moich kolonistów. A gdy zgarnąłem budynek, który upatrzyła sobie moja żona zagroziła mi, że... no nieważne...

Ciągłe przepychanki praktycznie w każdej akcji. Podbieranie projektów budynków. Walki o pierwszeństwo, o statki, o kolonie, o towary...
Niestety słabo znosimy gry w których można się atakować i wszystko niszczyć :oops: Nie chciałabym doprowadzić do rozłamu w rodzinie :D

Czy przepychanki w akcjach przypominają te z Agricoli lub Caylusa?
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Ekonomiczna na prezent

Post autor: gafik »

Tak - mamy chłopków, których umieszczamy kolejno na odpowiednich polach, a potem te pola są rozgrywane.
Awatar użytkownika
7koliberek9
Posty: 283
Rejestracja: 03 lip 2011, 14:23
Lokalizacja: Mazowieckie
Has thanked: 33 times
Been thanked: 12 times

Re: Ekonomiczna na prezent

Post autor: 7koliberek9 »

gafik pisze:Tak - mamy chłopków, których umieszczamy kolejno na odpowiednich polach, a potem te pola są rozgrywane.
Taki typ interakcji jest fajny :)

Poczytam instrukcję bo pewny obraz gry można uzyskać po zapoznaniu się z zasadami.
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1001
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 54 times

Re: Ekonomiczna na prezent

Post autor: charlie »

W Wysokim Napięciu jest element licytacyjny, dość ważny, więc jeśli brat lubi taki, to jak najbardziej. Ludzie narzekają na wykonanie i klimat, ale mi się podoba. Co fajne, w zestawie są dwie plansze: Stany i USA plus mnóstwo dodatków, które w sumie mało wnoszą, ale jeśli się spodoba to można kupić Zostań Menadżerem, która jest jakby po linii Wysokiego Napięcia, ale na tyle się różni, że można ja traktować jako następny potencjalny zakup. Obie gry w przystępnych cenach, co też ważne, ale radziłbym po kolei: Wysokie Napięcie na Mikołajki, a Zostań Menadżerem na Gwiazdkę.
A jeżeli lubi Agricolę i Puerto Rico to jak najbardziej Brass i Le Havre, ale to już droższe tytuły, więc zależy ile chcesz przeznaczyć.
Z karcianek, jeżeli Na Chwałę Rzymu nie przypasiło to może 7 cudów świata
No i jeszcze Świat Bez Końca albo Filary Ziemi (chociażby dla wykonania. ale i tak gra się świetnie)
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1802
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 78 times
Been thanked: 167 times

Re: Ekonomiczna na prezent

Post autor: Legun »

7koliberek9 pisze:Niestety słabo znosimy gry w których można się atakować i wszystko niszczyć :oops: Nie chciałabym doprowadzić do rozłamu w rodzinie :D

Czy przepychanki w akcjach przypominają te z Agricoli lub Caylusa?
Navegador u nas bardzo się przyjął. Nie ma konfrontacji, jest konkurencja i kombinacja - prawie każde działanie gracza otwiera nowe możliwości reszcie. Nie czeka się długo na ruch i nie ma takich sztuczności, jak w Agricoli. No i na prezent się nadaje, bo jest efektowny. We troje-czworo nie grałem, lecz wydaje mi się, że jest jeszcze lepszy. Jeśli macie stałe grono, to lepiej, bo grę trzeba jednak trochę poznać, by wykorzystywać wszystkie opcje. Tym niemniej jest bardzo intuicyjna.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Ekonomiczna na prezent

Post autor: cezaras »

Potrzebuję pomocy w wyborze gry dla mojego prawie 15-stoletniego brata. Bardzo lubi gry ekonomiczne, jego ulubione to Agricola, Puerto Rico, Stone Age. Oprócz tego grywamy w Glen Mora, Caylusa i Egizję. Najczęściej gramy we troje, czasami we czworo.

Myślałam o Wysokim Napięciu, Automobile, Steam, Navegador.

Zaciekawiły mnie również City Tycoon i Trajan :)
w Trajana grałem raz (mi się bardzo spodobał - już zamówiony), ale to nie jest typowo ekonomiczna gra

WN - myślę, ze się spodoba

popatrz jeszcze na:
Amun-Re (licytacyjno ekonomiczna, i troszkę inna od pozostałych)
Hazienda - lekka ekonomiczna, bardzo przyjemna
Le Havre - biorąc pod uwagę co lubi, wręcz musi się spodobać :)
Cuba - piszą o tym "Puerto Rico na sterydach" - czy można lepiej zareklamować ??
Awatar użytkownika
srokaplotkara
Posty: 223
Rejestracja: 01 paź 2009, 13:25
Lokalizacja: Mazury

Re: Ekonomiczna na prezent

Post autor: srokaplotkara »

Le Havre obowiązkowo!!
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Ekonomiczna na prezent

Post autor: Tolis »

Zdecydowanie bym polecal: Pret-a-Porte, Brass, Le Havre.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Ekonomiczna na prezent

Post autor: gafik »

Pret-a-Porter :?: :!:
Ja wiem, że mechanicznie jest super... ale klimat w żaden sposób nie podejdzie 15-letniemu chłopakowi... IMO

Brass, jak najbardziej... ale Pret-a-Porter odradzam... chyba, że... jednak odradzam ;)
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Ekonomiczna na prezent

Post autor: Tolis »

Co do klimatu Pret-a-Porte, to tak samo mozna mowic o Agricoli - co to za klimat praca na wsi itd.
Dla mnie PaP to nie pokazy mody, a walka firmy o przetrwanie w swiecie biznesu, a mechanika biznesu dziala tutaj dobrze.

Najlepiej gdzies sie wybrac na spotkanie i zagrac, a pozniej zdecydowac.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Ekonomiczna na prezent

Post autor: gafik »

No w sumie też racja...

Więc Pret-a-Porter i Agricola odpadają :wink:
Awatar użytkownika
Beti
Posty: 238
Rejestracja: 14 cze 2010, 09:48
Lokalizacja: Chorzów miasto jedno na sto

Re: Ekonomiczna na prezent

Post autor: Beti »

Brass i tyle w temacie;)

Jak chłopak ogarnia nieco temat, to nie myślałbym o żadnym innym tytule - po prostu klasyk, który każdy musi mieć, poza tym (albo przede wszystkim) doskonała gra.
Nie chodzi o to, żeby zmieniać świnie przy korycie.
Trzeba zabrać świniom koryto.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3370
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 126 times
Been thanked: 131 times

Re: Ekonomiczna na prezent

Post autor: maciejo »

7koliberek9 pisze:Nie wiedziałam że Troyes to gra ekonomiczna :) Na pewno bliżej się jej przyjrzę bo graficznie wygląda bardzo ciekawie.

Rozważam jeszcze Wysokie Napięcie: Zostań Menadżerem.

Czy jest jakaś gra ekonomiczna osadzona w kosmicznym klimacie?


Dzięki za propozycje :)
Tak jest.Gwiezdny Kupiec :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Wothan
Posty: 525
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:11
Lokalizacja: Mazury
Has thanked: 5 times
Been thanked: 16 times

Re: Ekonomiczna na prezent

Post autor: Wothan »

Ponieważ stoję pod podobnym wyborem co założycielka tematu, a nie chcę powielać tematu na forum, więc dołączam się do pytania. Przy czym proszę o ustosunkowanie się do następujących tytułów:

- Księstwo (w oryginale "Principato") - prosta i tania (jak na ilość elementów w pudełku) gra, ale czy miodna?
- Ora et Labora - jeszcze nie wydana, ale może ktoś coś wie...
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3370
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 126 times
Been thanked: 131 times

Re: Ekonomiczna na prezent

Post autor: maciejo »

Wothan pisze:Ponieważ stoję pod podobnym wyborem co założycielka tematu, a nie chcę powielać tematu na forum, więc dołączam się do pytania. Przy czym proszę o ustosunkowanie się do następujących tytułów:

- Księstwo (w oryginale "Principato") - prosta i tania (jak na ilość elementów w pudełku) gra, ale czy miodna?
- Ora et Labora - jeszcze nie wydana, ale może ktoś coś wie...
Księstwa nie znam.
Gre Ora et Labora miałem okazje widzieć i dotknąć na targach.Wygląda cudownie.Grać nie grałem bo po godzinie stania i czekania na miejsce do gry miałem już dość.Ale troche posłuchałem i podpatrywałem jak inni z zapałem grali.Moim zdaniem nic nowego.Jak już ktoś ma inne gry tego typu np:Le Havre czy Loyang może sobie chyba darować.
Ale to tylko moje subiektywne odczucie :wink:
Ostatnio zmieniony 25 lis 2011, 10:27 przez maciejo, łącznie zmieniany 1 raz.
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
7koliberek9
Posty: 283
Rejestracja: 03 lip 2011, 14:23
Lokalizacja: Mazowieckie
Has thanked: 33 times
Been thanked: 12 times

Re: Ekonomiczna na prezent

Post autor: 7koliberek9 »

Dziękuję wszystkim za podpowiedzi :) Brasa chce mój chłopak pod choinkę a Pret-a-Porter dostanę ja :D Le havre ma wyjść po polsku więc może do jego urodzin (koniec stycznia) będzie w sprzedaży i wtedy dostanie.

Karcianki odpadają bo moim zdaniem nie są zbyt efektowne. Uwielbiam chwile kiedy otwieram pudełko a tam duża plansza i mnóstwo elementów :D

Wysokie Napięcie jest na razie faworytem.
ODPOWIEDZ