Zrób to sam cz. 2

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
cramer
Posty: 19
Rejestracja: 15 sty 2012, 15:12

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: cramer »

bodziopiwoni pisze:
cramer pisze:To też się pochwale swoją samoróbką Osadników z Catanu.
Zrobienie całości zajęło mi "trochę" czasu...

https://picasaweb.google.com/1026096155 ... directlink

pozdro
cramer
Świetny pomysł i wykonanie !!
Czy to jest zrobione z masy solnej ?
Z czego i jak zrobiłeś podstawki w kształcie sześcianów?
Dzięki ;-D
Wszystko z modeliny wypalanej w piekarniku, a podstawki w plexie kolega wyciął mi laserem.
Postaram się wrzucić również obrazki kart, które również zrobiłem od podstaw - zresztą wraz z instrukcją oraz skrzynią na całość.
W końcu coś muszę robić na zbliżającej się emeryturze ;-P
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: vaski »

Jaki nóż krążkowy marki OLFA polecacie do grubej tektury (3-5mm), chodzi mi konkretnie o wielkość noża fi60, fi45, czy może mniejszy wystarczy? Tym samym proszę o wyjaśnienie, co daje wielkość ostrza w tym nożu?
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: costi »

Większym ostrzem łatwiej się tnie grube rzeczy, łatwiej się je prowadzi i wolniej się zużywa. Mniejsze ostrze ma za to mniejszy "promień skrętu" i łatwiej się nim wycina wymyślne kształty.
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: janekbossko »

jak szybko wam sie tepi takie ostrze? ja kupilem swoja Olfe i po 2 dniach moim zdaniem juz slabo tnie. Fakt zdarzyło mi sie kilka razy wjechac na metalowa linijke ale żeby az tak?
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: janekbossko »

tektury nie cialem
tylko papier gramatura 220

chcialem pozniej foamboard ale tempi i rwie mi ten materiał więc uzywam zwyczajnego nożyka do tapet, moze to jakis wybrakowany egzemplarz.
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: vaski »

Korzystales z maty do cięcia?
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: yosz »

Tak - do foamboardu też używam zwykłegno nożyka. Nie wiem czemu tak się strzępi przy użyciu krążkowego (mój może być już trochę tępy). I tak - używam maty do cięcia.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: janekbossko »

ja tez
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: donmakaron »

Pochwalę się moim tuningiem Cyklad w postaci makiet wysepek:
Obrazek
reszta zdjęć
Namawiają mnie na dodanie piasku na plaże, ale mi podoba się tak jak jest.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: yosz »

świetne! :) I nieźle pomalowane figurki :)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: janekbossko »

poszukuje sklepu gdzie mozna kupic drewniane dyski oraz zwykle male kosteczki zwane sześcianikami jak w zwyklych euro - najlepiej jakby byly rożne kolory a jesli nie to sie przemaluje :)
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: costi »

Sześcianiki są w luzodajnia.pl, o dyski musiałbyś ich zapytać, może są w stanie ściągnąć.
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
olocop
Posty: 333
Rejestracja: 22 wrz 2011, 13:43
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 44 times
Been thanked: 160 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: olocop »

Proponuję koraliki na allegro. Wychodzi ok. 6 razy taniej, tylko że mają przewierconą dziurkę i nie są idealnie docięte. Jak dla mnie są wystarczające, tym bardziej, że mniejsze rozmiary są jeszcze tańsze :)
"Wojna? Kataklizm? Po co? Diabły te przysłały Europie coś, co się nazywa: Mah-jong. Mah-jong jest to taka chińska gra, w którą umiał grać dobrze jeden stuletni mandaryn, ale się wreszcie powiesił" Kornel Makuszyński, "Wycinanki",1925
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Pierzasty »

costi pisze:Sześcianiki są w luzodajnia.pl, o dyski musiałbyś ich zapytać, może są w stanie ściągnąć.
Dysków nie mają, proponowałem swego czasu jak pytali co ludzie chcą nowego, skoro do tej pory nie mają w ofercie to pewnie szybko nie będzie.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: janekbossko »

ma kto jakies rady jak podkleić w zasadzie zrobic mounted board? zrobilem Dune ale chcialbym podkleić plansze.
Znalazlem na bgg co nie co ale wolalbym rady in polisz.
Moze ktos ma jakis tutorial?
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: yosz »

4 kawałki grubej tektury i porządna taśma (duct tape) najlepiej czarna. Dwie części łączymy z wierzchu, pozostałe dwie dołączamy taśmą do dołu, czwarte łączenie pozostaje rozcięte/niesklejone (zdjęcie które nieźle to obrazuje http://boardgamegeek.com/image/213720/dune, chociaz tutaj dwie części są złączone własnie na wierzchu, a 3 od spodu). Brzegi najlepiej zakleić taśmą, chyba że wydruk planszy masz większy wówczas możesz owinąć brzegi planszą i podkleić od spodu.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Pierzasty »

Osobiście zrobiłem na piance 5 mm (foamcore), łączenia trzymają się na drukowanym materiale i szerokiej przezroczystej taśmie. Mapa zamawiana jako plakat z Artscow, klej 3M Display Mount (w sprayu do plakatów) - plakaty z Artscow są na czymś plastikowym i np. klej introligatorski ich w ogóle nie bierze. Nie przesadzać z klejem 3M, bo w za dużych ilościach rozpuszcza piankę. Mapa trzyma się jak się patrzy i nic się nie odkleja, chciałem okleić brzegi/rogi taśmą jak proponuje przedmówca, ale nie było takiej potrzeby.
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Czochrun »

Jestem po pierwszej samoróbce. Na razie "lajtowo" bo wykonałem sobie armię Sund Runners do Neuroshimy. Już wiem jakie błędy popełniłem i przy tworzeniu kolejnej armii (Salt Lake) na pewno ich nie popełnię. Obie armie będą miały premierę już niedługo, ale zastanawiam się czy ktoś wie jak ochronić te kafelki przed zużyciem? Oryginalne mają już ślady zużycia a co dopiero te, które są wydrukowane na zwykłym papierze samoprzylepnym. Zastanawiałem się nad jakimś lakierem modelarskim albo lakierem w sprayu. W domyśle miałyby utworzyć na powierzchni cienką warstwę ochronną. Niestety w sklepie modelarskim znalazłem jedynie farbki a o lakierze do papieru nikt nie słyszał. Spraye to tylko do figurek. Ktoś w ogóle bawił się w impregnacje tekturki czy też papieru samoprzylepnego?
Jak w tym momencie spisuje się taki papier lakierowany? Jeśli na nim bym wydrukował to efekt będzie lepszy?
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: donmakaron »

Najtaniej, najszybciej i w miarę skutecznie jest kupić szeroką taśmę klejącą, oczywiście przezroczystą. Ostrożnie ponaklejać na żetony z obu stron, porządnie przycisnąć i oberżnąć nadmiar bez litości.
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: vaski »

Dziwne, że w modelarskim sklepie nie mieli pojęcia, skoro prawie wszyscy modelarze chcąc zabezpieczyć kartonowe wycinanki przed przystąpieniem do prac malują je Caponem, jedna warstwa od strony wydruku.
Zresztą proszę zajrzyj na jakieś forum dotyczące modelarstwa kartonowego.
Dobre efekty daje też zwykły bezbarwny lakier do paznokci, jedna warstwa z świeżo napoczętej buteleczki (w ten sposób mam zabezpieczone żetony rozkazów do Starcrafta, prezentują się o wiele lepiej niż bez tego lakieru)
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Pierzasty »

Czochrun pisze:Spraye to tylko do figurek. Ktoś w ogóle bawił się w impregnacje tekturki czy też papieru samoprzylepnego?
Jak w tym momencie spisuje się taki papier lakierowany? Jeśli na nim bym wydrukował to efekt będzie lepszy?
Potraktowałem kafle dowódców do Diuny (papier samoprzylepny, druk na zamówienie, bodajże prof. drukarka laserowa) lakierem w sprayu Citadel (bo do figurek się nie nadaje) i się trzymają, a żetony armii zaczynają się wycierać (nie wiem, czy je sprayowałem więc nie powiem, czy to lakier chroni czy mniejsze zużycie). Z kolei markery do Infinity potraktowałem przezroczystym lakierem w pędzlu, 2 warstwy (pierwsza rozcieńczona żeby zaimpregnować) i są nie do zajeżdżenia. Te były na normalnej, niesamoprzylepnej tekturce. Teraz jak brakuje mi czasu to nie bawię się w lakier, tylko drukuję na normalnym cienkim papierze, laminuję jednostronnie po stronie druku, a potem przyklejam butaprenem na coś twardego. Działa doskonale, tylko 1. trzeba uważać na wyginanie się papieru przed naklejeniem - jednostronny laminat ściąga go na swoją stronę i 2. trzeba przekonać obsługę drukarni, że normalną laminarką można laminować również jednostronnie :)
Awatar użytkownika
pebro
Posty: 97
Rejestracja: 05 sty 2011, 19:37
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 2 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: pebro »

donmakaron pisze:Najtaniej, najszybciej i w miarę skutecznie jest kupić szeroką taśmę klejącą, oczywiście przezroczystą. Ostrożnie ponaklejać na żetony z obu stron, porządnie przycisnąć i oberżnąć nadmiar bez litości.
Można też kupić samoprzylepne okładki na książki. W ten sposób można zabezpieczać dużo większe powierzchnie, karty czy nawet plansze, dodatkowo usztywnia powierzchnię. Sposób trwały i tani - za rolkę płaciłem parę złotych. Oprócz bezbarwnych były też kolorowe (ale przezroczyste) - może to być alternatywa dla potrzebujących kolor a nie mających kolorowej drukarki.
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Pierzasty »

pebro pisze:Można też kupić samoprzylepne okładki na książki. W ten sposób można zabezpieczać dużo większe powierzchnie, karty czy nawet plansze, dodatkowo usztywnia powierzchnię. Sposób trwały i tani - za rolkę płaciłem parę złotych. Oprócz bezbarwnych były też kolorowe (ale przezroczyste) - może to być alternatywa dla potrzebujących kolor a nie mających kolorowej drukarki.
Koniecznie wypróbować wcześniej na czymś mało ważnym. Próbowałem podobnych i okazało się, że chronią i leżą świetnie, ale strasznie kładą nasycenie koloru.
poo-ding
Posty: 19
Rejestracja: 10 lut 2012, 14:01

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: poo-ding »

Cześć ! Mam nadzieję, że wybrałem odpowiedni temat do przedstawienia mojego problemu. Zaprojektowałem sobie własną grę, i chciałbym ją wydrukować. Plansze i Karty wrzuciłem do worda i poszedłem do drukarnii. Niestety, pomimo że ustawiłem marginesy na 0,0 to ucieło mi plansze (niecały centymetr) na krawędziach strony. Poszedłem do innego punktu druku i niestety znowu wydrukowało się nie tak jak trzeba. Wróciłem do domu, sprawdziłem sobie na spokojnie i marginesy mam na 0,0 więc już sam nie wiem co jest grane... Może to wina tego, że karty i plansze były w pliku wordowskim ? Spróbuje po weekendzie wydrukować z painta i mam nadzieje, że tym razem uda się wydrukować to poprawnie. Czy ktoś z was miał podobny problem?
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: veljarek »

Bo to kwestia drukarki. Nie każda potrafi drukować z marginesem zero. Jeżeli ustawisz na sztywno margines 1cm to palnsza wydrukuje sie dobrze. Weź pod uwagę możliwości technologiczne drukarek.
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
ODPOWIEDZ