Zrób to sam cz. 2

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3650
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: gafik »

jawohl pisze:Gafik, gdzie i jaką tekturkę kupowałeś? Drukowałeś na domowej drukarce na samoprzylepnym papierze?
W papierniczym na osiedlu ;) Poprosiłem o tekturę 1,5 mm ale była tylko tzw. "introligatorska" :? 2,0 mm i to w ogromnym A0 arkuszu więc wziąłem co było :mrgreen:
Tak druk na plujce HP 8000, samoprzylepny papier.

Nawet po wyschnięciu atramentu zauważyłem, że żetony "gubią" farbę. Tzn farbują palce. Jeszcze nie wiem jak zabezpieczyć?
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: vaski »

gafik pisze:...Jeszcze nie wiem jak zabezpieczyć?
CAPON
Awatar użytkownika
wilczelyko
Posty: 174
Rejestracja: 04 cze 2004, 09:28
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 13 times
Been thanked: 39 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: wilczelyko »

vaski pisze:
gafik pisze:...Jeszcze nie wiem jak zabezpieczyć?
CAPON
Capon? - wiem, że lakier, ale który? Możesz dać jakiegoś linka albo pełną nazwę?
grucha
Posty: 362
Rejestracja: 08 paź 2006, 08:18
Lokalizacja: Szamotuły, k/Poznania
Has thanked: 14 times
Been thanked: 5 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: grucha »

Wydrukowałem mapę do Dune na papierze samoprzylepnym (w punkcie gdzie byłem niestety nie było opcji wyboru papieru, chyba jakiś najzwyklejszy dostałem :( ).
Mam starą nie używaną plansze z gry Letters from Whitechappel (jest troszkę uszkodzona przez co w ramach reklamacji dosłali mi nową) , zamierzam ją wykorzystać i nakleić na nią.
Pytanie tylko jak to później zabezpieczyć , jakąś folią samoprzylepną jeszcze okleić ?
Pochodzenie człowieka od małpy jest prywatną sprawą każdego z nas.
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Pierzasty »

grucha pisze:Wydrukowałem mapę do Dune na papierze samoprzylepnym (w punkcie gdzie byłem niestety nie było opcji wyboru papieru, chyba jakiś najzwyklejszy dostałem :( ).
Mam starą nie używaną plansze z gry Letters from Whitechappel (jest troszkę uszkodzona przez co w ramach reklamacji dosłali mi nową) , zamierzam ją wykorzystać i nakleić na nią.
Pytanie tylko jak to później zabezpieczyć , jakąś folią samoprzylepną jeszcze okleić ?
Można nakleić folię przezroczystą. Ja dostałem dość grubą, świetnie chroni ale spłyca kolory. Ktoś z przedmówców proponował podobną ale w rolce, zakładam że cieńszą.
Możesz też przejechać po tym lakierem bezbarwnym w sprayu lub podobnym utrwalaczem.
grucha
Posty: 362
Rejestracja: 08 paź 2006, 08:18
Lokalizacja: Szamotuły, k/Poznania
Has thanked: 14 times
Been thanked: 5 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: grucha »

Pochodzenie człowieka od małpy jest prywatną sprawą każdego z nas.
Awatar użytkownika
100rk
Posty: 448
Rejestracja: 27 sty 2011, 23:19
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Been thanked: 1 time

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: 100rk »

Powinno być dobre, folia dobra na plansze i w dobrej cenie za m2, ale szczególnie zainteresował mnie ten laminat w płynie, idealny do żetonów.
btw. naprawdę chcesz zniszczyć planszę do LfW? nie lepiej kupić tekturę modelarską lub introligatorską ? (Jeśli się rozmyślisz to poproszę o pm, bo byłbym nią zainteresowany)
6% zniżki Rebel, 7% Planszomania, 7% 3 Trolle - chętnie się podzielę.
sprzedam/kupię/wymienię
kolekcja - w miarę aktualna
lista życzeń
poo-ding
Posty: 19
Rejestracja: 10 lut 2012, 14:01

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: poo-ding »

Hej, mam mały problem. Chciałbym zrobić kości na których zamiast normalnych wartośći( 1 ; 2 ;3 itd) będą obrazki. Stwierdziłem, że najlepszym sposobem będzie wydrukowanie na papierze obrazków i przyklejenie do kostek. Niestety zwykły klej nie daje rady , obrazki w ogole nie trzymają się kości... Ma ktoś pomysł jakim klejem możnaby to ładnie zrobić? Może ktoś z Was robił kiedyś kości z własnymi obrazkami? Jaki jest najlepszy sposób aby było to solidnie zrobione? :)
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: folko »

Wykorzystaj papier naklejkowy.
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: costi »

janekbossko pisze:najtansze jakie znalazlem są w Makro. W innych hipermarketach tez sa ale cena nie jest zadowalająca.
Bez jaj, 3zł sztuka.
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: janekbossko »

Bez jaj bo to nie sa organizery spozywcze.

Wszystko zalezy od wielkosci i ilosci przegrodek. Roznica miedzy takim samym pudle w tesco a w makro w moim przypadku wynosila 40% ceny
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Pierzasty »

Jakie to pudełka? o.O Można zdjęcie?
Ostatnio zmieniony 03 mar 2012, 11:28 przez Pierzasty, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
jawohl
Posty: 303
Rejestracja: 06 sty 2012, 13:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: jawohl »

wilczelyko pisze:
vaski pisze:
gafik pisze:...Jeszcze nie wiem jak zabezpieczyć?
CAPON
Capon? - wiem, że lakier, ale który? Możesz dać jakiegoś linka albo pełną nazwę?
Z tego co wygooglowalem nie ma capona w sprayu, tylko puszki 5l za 100pln, chyba nie o to chodzilon:)?
Awatar użytkownika
100rk
Posty: 448
Rejestracja: 27 sty 2011, 23:19
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Been thanked: 1 time

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: 100rk »

Na Alledrogo jest Capon 0,5l i 1l w cenach 15-19 zł (jeśli chodzi o ten Capon ).
6% zniżki Rebel, 7% Planszomania, 7% 3 Trolle - chętnie się podzielę.
sprzedam/kupię/wymienię
kolekcja - w miarę aktualna
lista życzeń
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: janekbossko »

Pudelka na nakretki itd. Akurat te ktore ogladalem byly wieloprzegrodkowe. Nie kupilem bo wole woreczki strunowe
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: costi »

Pierzasty pisze:Jakie to pudełka? o.O Można zdjęcie?
http://organizery.eu/pl/patrol-200-stuf ... -p1md.html i podobne. Oczywiście da się też i większe, kwestia ceny.
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Pierzasty »

costi pisze:
Pierzasty pisze:Jakie to pudełka? o.O Można zdjęcie?
http://organizery.eu/pl/patrol-200-stuf ... -p1md.html i podobne. Oczywiście da się też i większe, kwestia ceny.
Dzięki wielkie. Akurat poluję na małe, 3-4 przegródki, ale poszukam na tej stronce. Ceny naprawdę okazyjne.

ed: Niestety małych nie mają :(
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: donmakaron »

poo-ding pisze:Ma ktoś pomysł jakim klejem możnaby to ładnie zrobić? Może ktoś z Was robił kiedyś kości z własnymi obrazkami? Jaki jest najlepszy sposób aby było to solidnie zrobione? :)
Robiłem kostki do dooma - przetrzeć na sucho i użyć polecanego już na forum kleju magic.
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1543
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 208 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Furan »

MisterC pisze:
poo-ding pisze:Niestety zwykły klej nie daje rady , obrazki w ogole nie trzymają się kości...
A zmatowiłeś ścianki papierem ściernym i odtłuściłeś jakimś tam acetonem?
Acetonem lepiej nieprzystosowanych do tego polimerów nie macać. Lepszy będzie jakiś alkohol - izopropanol (kodan w aptekach), w ostateczności etanol.
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Pueblo, Burgundy, Trismegistus, Felix, Hit!
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3650
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: gafik »

Rochwald pisze:
MisterC pisze:
poo-ding pisze:Niestety zwykły klej nie daje rady , obrazki w ogole nie trzymają się kości...
A zmatowiłeś ścianki papierem ściernym i odtłuściłeś jakimś tam acetonem?
Acetonem lepiej nieprzystosowanych do tego polimerów nie macać. Lepszy będzie jakiś alkohol - izopropanol (kodan w aptekach), w ostateczności etanol.
A jaki to jest "zwykły klej"?
Aceton żre plastik.
Ja tak "goliłem" kostki - pędzelkiem macznym w acetonie "głaskałem" ścianki dopóki nie uzyskałem jednolitej równej powierzchni (bez oczek) - potem malowałem symbole cienkopiszącymi markerami, albo naklejki, albo klej do plastiku Dragon lub UHU...
Awatar użytkownika
jawohl
Posty: 303
Rejestracja: 06 sty 2012, 13:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: jawohl »

Chce zrobic sobie calkiem spora ilosc zetonow do gry, zeby uzupelnic swoja kolekcje. Bedzie tego pewnie kilkaset, a kazdy zeton musi miec rewers.

Zastanawiam sie czy drukowac to na swojej atramentowej drukarce, na kupionym papierze samoprzylepnym i potem kupowac jakas tekturke(?) 1,5-2mm, wycinac obklejac z obu stron, czy moze jakies miejsce Tak jak w tym temacie, niestety juz nieaktualne http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... =5&t=15561 ktore ze wszystkim pomoze.

Z tego co widzialem zetony do NSHex maja czarne boki i radziliscie sobie malujac je czarnym markerem, w tym wypadku sa biale krawedzie, ale nie wiem czy bialy marker bedzie dobra alternatywa.

No i trzeba jakos zabezpieczyc, rozumiem, ze tym lakierem, ktory polecacie, zeby sie blyszczalo i nie odpadal atrament. Dodam, ze bedzie to moja pierwsza samorobka
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3414
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Lothrain »

Najlepiej dobrze przygotować pliki graficzne, okleić tekturę arkuszami z obu stron i dopiero ciąć przy użyciu dobrego ostrza i metalowej linijki. O zabezpieczaniu lakierami, folią i innymi cudami było już sporo.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3650
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: gafik »

Ja oklejam jedną stronę tektury wydrukowaną naklejką (awers) i wtedy wycinam nożykiem elementy. Potem wycinam rewersy osobno z naklejki i dopiero naklejam na tył wyciętych elementów tekturowych. Praktycznie niemożliwością jest takie oklejenie tektury z obu stron naklejką, by po wycięciu awersy i rewersy były choć w zadowalającym stopniu spasowane... Przynajmniej ja nie umiem tego tak idealnie "wycyrklować" - niezależnie od wielkości elementu.
Nie wiem, czy dobrze to opisałem :? Jeśli niejasne, to można na mnie nakrzyczeć...
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 955
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 42 times
Been thanked: 129 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Koshiash »

Gdy chodzi o dopasowanie awersu i rewersu, polecam dwie możliwości:
1. jeżeli rewers pełni funkcję ozdobną, stworzenie własnej grafiki z jednolitym rozłożeniem elementów na całej powierzchni - wtedy każde cięcie będzie spasowane,
2. jeżeli rewers ma być dopasowany, kluczowe jest przygotowanie plików graficznych - jeżeli te są dobre, to pomocą służy naznaczenie punktów styku igłami oraz zabezpieczenie tak spreparowanego pasowania taśmą klejącą przytrzymującą marginesy.
Awatar użytkownika
pebro
Posty: 97
Rejestracja: 05 sty 2011, 19:37
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 2 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: pebro »

Pierzasty pisze: Dzięki wielkie. Akurat poluję na małe, 3-4 przegródki, ale poszukam na tej stronce. Ceny naprawdę okazyjne.
Małe poszukaj w aptece :shock:
Pytaj o pojemniki na lekarstwa. Są różne 3-4 przegródkowe (dniowe), i większe 7 (tygodniowe), nawet komplety 7 pudełek w organizerze. Niestety są droższe w porównaniu z marketowymi.
(linki przypadkowe, pytaj w aptece)
ODPOWIEDZ