Chaos in the Old World

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 381 times
Been thanked: 94 times

Re: Chaos in the Old World

Post autor: farmer »

Nigdy dwóch bogów nie ma jednakowego poziomu zagrożenia - liczby na kółkach są tak dobrane, aby takie sytuacje nie zachodziły :).

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
RasTafari
Posty: 1410
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:26
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 71 times
Been thanked: 69 times

Re: Chaos in the Old World

Post autor: RasTafari »

@farmer
chyba że grasz z Rogatym wtedy są sytuacje, że threat Szczura jest taki jak innego boga ale wtedy zgodnie z zasadami traktujesz Rogatego jakby miał niższą wartość :wink:
Przyszedł Rasta i zepsuł grę.
Badariel
Posty: 11
Rejestracja: 20 mar 2012, 09:19

Re: Chaos in the Old World

Post autor: Badariel »

mam pytanie czy Chaos in the old world różni się od Chaos w starym świecie? czy są to te same gry tylko że chaos w starym świecie to spolszczenie old worlda?
Awatar użytkownika
BEBZ
Posty: 75
Rejestracja: 26 wrz 2009, 01:10
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times

Re: Chaos in the Old World

Post autor: BEBZ »

Są to dokładnie te same gry. Chaos w Starym Świecie, to polska wersja wydana przez Galaktę. Ze znacznie ciekawszym artem na pudełku :)
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Chaos in the Old World

Post autor: palladinus »

BEBZ pisze:Są to dokładnie te same gry. Chaos w Starym Świecie, to polska wersja wydana przez Galaktę. Ze znacznie ciekawszym artem na pudełku :)
Właśnie to samo chciałem napisać, z tym że oryginalne wydanie ma jedną z najlepszych okładek jaką widziałem w grach planszowych.
Banan2
Posty: 2617
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Chaos in the Old World

Post autor: Banan2 »

Badariel pisze:mam pytanie czy Chaos in the old world różni się od Chaos w starym świecie? czy są to te same gry tylko że chaos w starym świecie to spolszczenie old worlda?
Witam !
Za forum Galakty (użytkownik Oldster):

Jestem po pierwszej rozgrywce, którą przeprowadziłem w szkole w której pracuję i chciałbym podzielić się swoimi spostrzeżeniami. Z grą pierwszy raz zetknąłem się jakiś rok temu i szczerze mówiąc jest to jeden z moich ulubionych tytułów. Wiem że niektórzy produkcjom zza oceanu potrafią wiele zarzucić no ale ten klimat, grafika planszy, demony, kultyści, och i ach i w ogóle :) .
Jako że obecnie posiadam obie wersje gry razem z dodatkami, a uczniów przyszło akurat ośmiu miałem idealną okazję do porównania obu wersji "na żywo".
Poza okładką zmianie uległy głównie grafiki na koszulkach kart Chaosu i żetonach Zepsucia każdej z potęg. Karty Chaosu zamieszczone w dodatku (wer. ang) miały zmienione symbole na koszulkach. Teraz zarówno karty jak i żetony mają dokładnie taki wygląd jaki miały w dodatku do wersji anglojęzycznej. Co ciekawe, karty w polskiej wersji podstawki nie mają z tyłu białych obwódek.
Drobnym ale cieszącym szczegółem, jest taki sam rozmiar arkusza Rogatego Szczura co innych potęg Chaosu.
Drobny zgrzyt to plansza. Wersja anglojęzyczna miała planszę złożoną w ten sposób że wskaźniki poziomu zagrożenia po złożeniu planszy (powiedzmy, przed włożeniem jej do pudełka po skończonej grze) skierowane były na zewnątrz, przez co plansza złożona była bardzo równo. Polska wersja gry ma planszę, której fragment ze wskaźnikami skierowany jest do środka. Nie wiem czy opisałem to wystarczająco obrazowo, jednak skutek tego układu jest taki że po rozłożeniu, plansza w kilku miejscach wyraźnie odstaje od podłoża. Chcę jednak zaznaczyć że w żaden sposób nie umniejszyło to zabawy z grania i nie psuje to ogólnego wrażenia. Jeśli tylko mój egzemplarz jest tak wyróżniony (w co wątpię) to proszę, dajcie znać.
Co do jakości lokalizacji to raczej nie ma się do czego przyczepić. Zarówno instrukcja jak i karty oraz plansza zlokalizowane zostały porządnie i nie spotkałem się z czymś co by mnie odrzuciło (jak "Komin spór" ze Space Hulk'a ;) ). Instrukcja zawiera erratę do zasad punktacji z ostatniego FAQ, więc jest fajnie.


Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
RasTafari
Posty: 1410
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:26
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 71 times
Been thanked: 69 times

Re: Chaos in the Old World

Post autor: RasTafari »

BEBZ pisze:Ze znacznie ciekawszym artem na pudełku :)
chciałeś oczywiście napisać że z dużo gorszym! :twisted:
Przyszedł Rasta i zepsuł grę.
Badariel
Posty: 11
Rejestracja: 20 mar 2012, 09:19

Re: Chaos in the Old World

Post autor: Badariel »

dzięki za info a ta plansza jest taka sama w każdym egzemplarzu jak opisywał kolega wyżej?
Tyrogus
Posty: 54
Rejestracja: 03 lut 2012, 21:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Chaos in the Old World

Post autor: Tyrogus »

U mnie też plansza składa się wskaźnikami do wewnątrz i z tego co czytałem jest tak niestety w każdym egzemplarzu.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Chaos in the Old World

Post autor: sirafin »

Nie mam pojęcia czemu tak dziwnie wydrukowali planszę, ani dlaczego zrezygnowali z mega klimatycznego pudła ze spalonej skóry, ale poza tymi dwoma rzeczami jestem z zakupu bardzo zadowolony. Muszę jeszcze ogarnąć problem figurek kultystów i pakowania ich tak żeby im się "anteny" nie gięły ;) Żetony zgrabnie wylądowały w woreczkach strunowych, a na karty zrobiłem pudełka. Gdyby ktoś chciał wykorzystać ten sposób na utrzymanie porządku w pudle, to poniżej udostępniam link z plikami do druku.

http://speedy.sh/A7aXw/ChaosBOX.rar
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
aryann
Posty: 270
Rejestracja: 11 kwie 2011, 11:16

Re: Chaos in the Old World

Post autor: aryann »

Na board game geek jest kilka dyskusji o tym ze Nurgle zostal powaznie oslabiony w rozszerzeniu i praktycznie nigdy nie wygrywa, ani za pomoca VP ani kółkiem. Czy ktoś może przetestował jakies skuteczne house rules pozwalajace Nurglowi zwyciezac? Myslalem o pomijaniu w kolku usun 1 zeton korupcji ale nie wiem czy to bedzie wystarczajace, by umozliwic mu zwyciestwo za pomoca zarowno kolka jak i VP? Wtedy przynajmniej nie dostawalby jako ostatni karty ulepszen.
wookieII
Posty: 14
Rejestracja: 13 gru 2008, 15:16

Re: Chaos in the Old World

Post autor: wookieII »

Ja jestem po rozegraniu 1 partii. Ja grałem pierwszy raz, reszta grała już wcześniej. Wbrew tego co mówicie, udało mi się wygrać nurglem (graliśmy dodatek). Co turę dostawałem po 2/3 obroty poprzez ulepszenie kultystów, którzy dają 2 znaczniki zniszczenia. W ostatniej turze udało mi się dodać po ~15 znaczników na dwie prowincje każda, spustoszyłem je i wygrałem przy 59 VP.
piogar
Posty: 416
Rejestracja: 21 wrz 2012, 17:30
Lokalizacja: Wroclaw
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Re: Chaos in the Old World

Post autor: piogar »

3 obroty?
wookieII
Posty: 14
Rejestracja: 13 gru 2008, 15:16

Re: Chaos in the Old World

Post autor: wookieII »

Nie obroty, tylko te kulki co się kładzie na zegary.
Tyrogus
Posty: 54
Rejestracja: 03 lut 2012, 21:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Chaos in the Old World

Post autor: Tyrogus »

wookieII pisze:Nie obroty, tylko te kulki co się kładzie na zegary.
To sporo zmienia. ;)
BOGINS
Posty: 12
Rejestracja: 19 mar 2013, 13:01

Re: Chaos in the Old World

Post autor: BOGINS »

Witam!
W chaos+ dodatek gramy praktycznie od maja w każdy czwartkowe spotkanie (grupa 4-5 osób).
Nawet zrobiliśmy sobie ligę, gdzie każdy musiał rozegrać danym bóstwem po 3 bitwy.
Według tego mogę powiedzieć że
Pierwsze miejsce zajął khorne, następnie szczur,nurgl i tzeentch (minimalna różnica) ostatnie slanesh.
Każdy Slaaneshem miał beznadziejną ilość punktów.
Khorne zawsze śrubował diale albo vp (dopóki nie wprowadziliśmy balancig patcha).
Szczur jak wziął ulepszenie do "przeskoczenia" do nowej prowincji w momencie zniszczenia... rozpoczynał łańcuch apokalipsy.
Nurgiel i tzeentch są umiarkowani. Nurgiel - w zależności od kart (czy gramy nowym lub starym) fajnie może nakręcić sobie żetony diali (najważniejsze to kwestia nabijania diali w dowolnych fazach - jak zauważyliśmy).
Slaanesh to dziecko do bicia. Najlepiej grać na starym decku.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Chaos in the Old World

Post autor: Rocy7 »

My graliśmy wczoraj w 3 osoby i mam nieodparte wrażenie iż w podstawce przy 3 graczach Khorne jest trochę przepakowany, zwłaszcza dzięki kartom rozwinięć Krwiopuszcze (W czasie walki twoje Krwiopuszcze rzucają kośćmy walki i zabijają ofiary przed rzutami innych figurek) oraz Zaprzysiężeni Krwi (kultyści mogą walczyć), dodatkowo krwawy szał też sporo miesza ( obrażenia z dwóch kości przyznawane jeszcze przed walką). Bardzo łatwo zdobyć mu 2 lub 3 razy warunek postępu wskaźnika.
Choć może gra wyglądała jak wyglądała bo były to nasze pierwsze sesje i byliśmy niedoświadczeni a Khornem się chyba najprościej gra.

Przy grze bez Khorna rozgrywka była bardziej zbalansowana. Jakich bogów polecacie na 3 osoby? Ewentualnie jak można zniwelować przewagę Khorna? Myślę o ulepszeniu Trędowatych (przyzywanie do zera).
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Chaos in the Old World

Post autor: schizofretka »

Nie grać w 3 ;) a jiż na pewno nie bez khorne'a, bo wypacza to grę - zdecydowanie za mała śmiertelność. Na kartach z podstawki wyrzuciłbym slaanesha.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
Padre
Posty: 207
Rejestracja: 17 cze 2009, 10:52
Has thanked: 8 times
Been thanked: 118 times

Re: Chaos in the Old World

Post autor: Padre »

Bez Slaanesha Khorne ma za łatwo. Ja bym wywalił Tzeentcha.
- Ilu użytkowników forum potrzeba, aby wymienić żarówkę?
- Wiadomo coś o polskiej wersji?
Awatar użytkownika
Wothan
Posty: 525
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:11
Lokalizacja: Mazury
Has thanked: 5 times
Been thanked: 16 times

Re: Chaos in the Old World

Post autor: Wothan »

Graliśmy raz we 3 bez Khorna i muszę przyznać, że było ciekawie. Wygrał nie pamiętam kto poprzez zwycięstwo na kole, a wszyscy przekroczyliśmy 50 pkt. Ja bym nie przekreślał zdecydowanie trybu 3-osobowego.
Awatar użytkownika
lintu
Posty: 244
Rejestracja: 26 lut 2011, 21:57
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 5 times
Been thanked: 13 times

Re: Chaos in the Old World

Post autor: lintu »

Nie to, żeby w 3 osoby nie dało się grać, ale wrażenia są znacznie gorsze. Khorne jest o tyle niezbędny, że ma za zadanie wywierać presję na innych. Gra bez niego jest znacznie bardziej statyczna. Ta gra tym bardziej nabiera rumieńców, im ostrzejsza jest rywalizacja, stąd też najbardziej cenię sobie 5-osobowe partie z dodatkiem :)
Awatar użytkownika
Padre
Posty: 207
Rejestracja: 17 cze 2009, 10:52
Has thanked: 8 times
Been thanked: 118 times

Re: Chaos in the Old World

Post autor: Padre »

Da się na 3, nie ma tragedii. Sam grałem najwięcej w takim składzie i nie narzekam. Ew. można dorzucić Khorne'a sterowanego skryptem z BGG - działa nawet nieźle.

Swoją drogą ciekawe czy FFG ma w planach drugą edycję, bo nie obraziłbym się na kilka małych poprawek. Poza trybem dla 2-3 graczy fajnie by było uwolnić się od pewnych schematów: Nurgle na punkty, Khorne na pokrętło, kolejność rozwinięć zawsze podobna. Marzy mi się kłopot bogactwa jak w Kemet - mnóstwo opcji, każda świetna ale na którąś musisz się zdecydować.
- Ilu użytkowników forum potrzeba, aby wymienić żarówkę?
- Wiadomo coś o polskiej wersji?
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Chaos in the Old World

Post autor: kwiatosz »

Dodatek uwalnia od schematów, nagle Khorne na punkty naprawdę kosi dzięki usprawnieniu "pezety za śmierć"
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Padre
Posty: 207
Rejestracja: 17 cze 2009, 10:52
Has thanked: 8 times
Been thanked: 118 times

Re: Chaos in the Old World

Post autor: Padre »

Grałem, grałem. Fantastycznie wyliczyłem punkty i zdobyłem 49... Turę później pozamiatali mnie karuzelą. A Nurgle jak miał pod górkę z pokrętłem, tak ma.

Z innej beczki: dziwię się, że wyszedł do tej gry tylko jeden dodatek. Potencjał jest, temat i mechanika dość podatne na rozmaite przeróbki. Gra się chyba dobrze sprzedała, więc co? GW nie pozwala?
- Ilu użytkowników forum potrzeba, aby wymienić żarówkę?
- Wiadomo coś o polskiej wersji?
ODPOWIEDZ