Pan tu nie stał!

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Pan tu nie stał!

Post autor: FortArt »

"Pan tu nie stał" czyli konwersja "Great Wall of China" Reinera Knizii na PRLowskie klimaty. Jak usłyszałem, byłem bardzo zdegustowany takim cynicznym odcinaniem kuponów od absolutnego fenomenu roku 2011 genialnej "Kolejki". Czy nawet ostrzej wykorzystywaniem jej popularności połączonej z biznesową nieporadnością wydawcy niezdolnego nasycić rynek. Wewnątrz znajdziemy parę kart nazywających się tak samo lub niemal tak samo "Lista społeczna", "Matka z dzieckiem", "Pan tu nie stał" (sporo bo właśnie wymieniłem 3/4 nazwanych kart w grze). Nawiązań jest więcej - pieczątka jak na okładce Kolejki, sam tytuł i ilustracje okładki, żetony z artykułami z epoki. Ale jak to bywa nabyłem i tak, dla samego przaśnego PRLowskiego klimatu :)

Nie wiem ja się grało w tę grę budując Chiński Mur. Skojarzeń nie widzę tu żadnych. Z tego co widzę kawałki Wielkiego Muru stały tam w kolejce po ... tokeny po prostu. Wow! Konwersja wyraźnie natomiast spowodowała, że ma to sens. Stoimy w kolejce do sklepu, budujemy przewagę, jak ją mamy to możemy zabrać towar. Jak wszystko zniknie ze sklepu to kolejka się rozchodzi (a Wielki Mur co? rozpadał się?). Może to nie jest kolejka na zasadzie kto pierwszy, ale kto silniejszy, ale jest. Czym droższy towar chwycimy tym bardziej słabnie nasza siła w ogonku po następny. Prawda, że sensowne? Naturalnie działają też karty - "Matka z dzieckiem" wchodzi do kolejki bonusowo, "Pan tu nie stał" wypycha z niej, "Lista społeczna" zrównuje wszystkich, a "Przewodnia siła narodu" ma to do siebie, że czym jej więcej tym silniejsza. W oryginale to były mury z przejeżdżającymi obok jeźdźcami czy smokami.

Fajną grę zrobił Knizia, a pasujący do niej temat znalazł Egmont.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Re: Pan tu nie stał!

Post autor: kdsz »

Nie wiem na ile należy to traktować poważnie, ale Jarosław Basałyga z Egmontu twierdzi, że pomysł konwersji The Great Wall of China na klimaty PRL pojawił się jeszcze przed "Kolejką": http://www.swiatgierplanszowych.pl/2012 ... -rok-2012/
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Pan tu nie stał!

Post autor: FortArt »

kdsz pisze:Nie wiem na ile należy to traktować poważnie, ale Jarosław Basałyga z Egmontu twierdzi, że pomysł konwersji The Great Wall of China na klimaty PRL pojawił się jeszcze przed "Kolejką": http://www.swiatgierplanszowych.pl/2012 ... -rok-2012/
Tak, oczywiście. "Kac Wawa" też był wcześniej. ;)

Na minus. W grze jest 36 żetonów z towarami. Niestety to okazało się za dużo i twórcom konwersji nie udało się odszukać 36 towarów z PRLu, które mogliby pokazać. I są kwiatki typu papier toaletowy czy kiełbasa zwyczajna, ale co gorsza żetony powtarzają się. Szkoda.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Pan tu nie stał!

Post autor: schizofretka »

Może jest za to lepszą grą niż kolejka? Na pewno lepszą niż PRL - wariacja na temat monopoly: http://allegro.pl/gra-rodzinna-prl-kole ... 60595.html
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Kelshar
Posty: 46
Rejestracja: 12 mar 2010, 09:29

Re: Pan tu nie stał!

Post autor: Kelshar »

Mi się bardzo podobają ilustracje tego nowego tworu.
Natomiast ilustracje "Kolejki" mnie niestety od gry odrzucają.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Pan tu nie stał!

Post autor: FortArt »

Gra dzisiaj trafiła na rodzinny stół, a mama tak ją streściła tacie, którego ominęła partia: "Jest nowa Kolejka, fajnie się w nią gra".
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Eruantalon
Posty: 116
Rejestracja: 06 sie 2011, 01:36

Re: Pan tu nie stał!

Post autor: Eruantalon »

Mieliśmy zaszczyt niewątpliwy zagrać w "PTNS!" zaraz po jej rozpakowaniu przez Artura i było bardzo dobrze - mimo że gra była niespodziewana, chętnie skusiłbym się na drugą partyjkę (i kolejne). Dobry miks planowania długo i krótkoterminowego - gra szybka a nie jest to mimo wszystko byle przerywnik tylko konkretny tytuł.
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: Pan tu nie stał!

Post autor: Karol Madaj »

kdsz pisze: Nie wiem na ile należy to traktować poważnie, ale Jarosław Basałyga z Egmontu twierdzi, że pomysł konwersji The Great Wall of China na klimaty PRL pojawił się jeszcze przed "Kolejką": Gra Pan tu nie stał! nie uniknie porównań z Kolejką Karola Madeja, obie gry mają bowiem bardzo podobną tematykę, to dla mnie oczywiste. Trudno tu jednak mówić o chęci wykorzystania popularności Kolejki ponieważ prace nad Pan tu nie stał! rozpocząłem już ponad 3 lata temu, czyli przed pojawieniem się Kolejki. W początkowym etapie prac często odwiedzałem nieistniejącą już dzisiaj kawiarnię Monsoon, gdzie zawiązywała się grupa twórców i testerów gier. W tym czasie Karol testował tam swoją pierwszą grę – 303, a ja ze znajomymi graliśmy w The Great Wall of China i omawialiśmy jej PRL-owską wersję. Po jakimś czasie IPN wydał Kolejkę, co jednak nie stanowiło dla mnie powodu do przerwania prac nad Pan tu nie stał!
Małe sprostowanie do wywiadu:
Poza błędem w moim nazwisku, jest tam jeszcze jedna nieścisłość. Jak można przeczytać na 16 stronie wątku Monsoon Group, Kolejka pojawiła się na testach w styczniu 2010 roku. Grę testowałem już od sierpnia 2009, a sam pomysł na grę powstał zaraz na poczatku 2009 roku. Testowana od lutego 2010 gra 303 była moją trzecią grą i pojawiła sie na testach później niż Kolejka (por. str. 19)
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... &start=375
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9477
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Pan tu nie stał!

Post autor: MichalStajszczak »

Pierwszy test Kolejki w Monsoonie odbył się 2 lutego 2010. Zaczęło sie od tego, że 2 tygodnie wcześniej w lubelskim wydaniu GW pojawił się artykuł o tym, że IPN tworzy edukacyjne gry planszowe. Pancho napisał o tym na stronie Games Fanatic, wywiązała się burzliwa dyskusja m.in. czy w IPN są ludzie, którzy znają się na planszówkach, a następnie draco skontaktował się z Karolem i zaprosił go do Monsoona. Karol uważał wtedy, że Kolejka jest już praktycznie gotowa i potrzebuje tylko kilku testów, żeby wydać ją w czerwcu 2010. Jednak testy wykazały, że mechanika wymaga istotnych zmian i zajęło to chyba dwa miesiące. Ale np. karty zdobywanych produktów (czyli to, co chyba najbardziej łączy Kolejkę z Pan tu nie stał) praktycznie były takie same od początku testów.
Awatar użytkownika
Jarek B.
Posty: 148
Rejestracja: 17 wrz 2007, 08:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 10 times

Re: Pan tu nie stał!

Post autor: Jarek B. »

Karol, pierwszą Twoją grą w jaką grałem była testowa wersja 303, byłem przekonany, że Kolejka pojawiła się później. Za tę nieścisłość przepraszam.

A co do uwag typu „cyniczne odcinanie kuponów” to wolałbym poznać Wasze opinie na temat gry w „Pan tu nie stał!” zamiast zajmować się teoriami spiskowymi. Tych mam już przesyt na co dzień w telewizji.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Pan tu nie stał!

Post autor: Geko »

Jarek B. pisze: A co do uwag typu „cyniczne odcinanie kuponów” to wolałbym poznać Wasze opinie na temat gry w „Pan tu nie stał!” zamiast zajmować się teoriami spiskowymi.
A widzisz, czyli coś jednak jest na rzeczy. Ja nic nie sugeruję, ale nie zdziwiłbym się, gdyby w tym maczały palce rosyjskie służby...

Wygłupiam się oczywiście ;-)
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1365
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 164 times
Been thanked: 169 times

Re: Pan tu nie stał!

Post autor: Zet »

Geko pisze:
A widzisz, czyli coś jednak jest na rzeczy. Ja nic nie sugeruję, ale nie zdziwiłbym się, gdyby w tym maczały palce rosyjskie służby...
Albo jeszcze radzieckie ;)
TTR_1983
Posty: 3950
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 89 times
Kontakt:

Re: Pan tu nie stał!

Post autor: TTR_1983 »

Za mną pierwsza partia i od razu uwaga do instrukcji: nigdzie nie ma ani słowa jak grę rozpocząć, bo przecież na samym początku gdy nie ma kolejki do żadnego ze sklepów.
Pytanie nr 2: Co się dzieje w sytuacji gdy ktoś dołoży kartę "lista kolejkowa" zerującą wszystkie karty do 1, a poźniej ktoś dołoży inną kartę specjalną ?
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: Pan tu nie stał!

Post autor: Karol Madaj »

Na stronie Poltera wisiało ogłoszenie o uroczystej premierze gry PTNS w Domu Spotkań z Historią dnia 25 kwietnia w godzinach 11-13. Był tam cały program z udziałem znanych ludzi i obietnicą niespodzianki dla gości w krawacie. Teraz ogłoszenia juz nie ma. Czy impreza została odwołana? Bo już krawat z pralni odebrałem i nie wiem czy jutro zakładać? :wink:


http://www.google.pl/search?q=Pan+tu+ni ... &aqi=&aql=
Awatar użytkownika
Jarek B.
Posty: 148
Rejestracja: 17 wrz 2007, 08:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 10 times

Re: Pan tu nie stał!

Post autor: Jarek B. »

Karol Madaj pisze:Na stronie Poltera wisiało ogłoszenie o uroczystej premierze gry PTNS w Domu Spotkań z Historią dnia 25 kwietnia w godzinach 11-13. Był tam cały program z udziałem znanych ludzi i obietnicą niespodzianki dla gości w krawacie. Teraz ogłoszenia juz nie ma. Czy impreza została odwołana? Bo już krawat z pralni odebrałem i nie wiem czy jutro zakładać? :wink:
Karol, jest to spotkanie dla patronów medialnych gry.
Polter przez pomyłkę wrzucił u siebie treść zaproszenia, ale po interwencji organów partyjnych naprawił swój błąd.
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: Pan tu nie stał!

Post autor: Karol Madaj »

Ooo, czyli Polter niechcący uchylił ludowi rąbka żółtej firanki :wink:

No cóź, trudno, ale chociaż w klimacie :)
Awatar użytkownika
puniek
Posty: 182
Rejestracja: 23 kwie 2008, 20:03
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: Pan tu nie stał!

Post autor: puniek »

Jako przodownik pracy chciałbym poniżej odpowiedzieć na wcześniej zadane pytania :).
mulek18 pisze:Za mną pierwsza partia i od razu uwaga do instrukcji: nigdzie nie ma ani słowa jak grę rozpocząć, bo przecież na samym początku gdy nie ma kolejki do żadnego ze sklepów.
Pierwsza tura przebiega tak jak pozostałe zgodnie z wyszczególnionymi w instrukcji fazami.
W fazie pierwszej jednak nic się nie dzieje, gdyż nie ma kolejek do sklepów i tym samym gracz nie posiada przewagi. Przechodzimy więc od razu do fazy drugiej.
mulek18 pisze: Pytanie nr 2: Co się dzieje w sytuacji gdy ktoś dołoży kartę "lista kolejkowa" zerującą wszystkie karty do 1, a poźniej ktoś dołoży inną kartę specjalną ?
"lista kolejkowa" cały czas obowiązuje. Porządek musi być w kolejce i nie ma żadnych przywilejów :D Na przykład 3 karty "przewodniej siły narodu" dołożone do kolejki z "listą kolejkową" będą miały w sumie wartość 3pkt (zamiast 6pkt).

Pozdrawiam kolejkowiczów!
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Pan tu nie stał!

Post autor: FortArt »

puniek pisze:Jako przodownik pracy chciałbym poniżej odpowiedzieć na wcześniej zadane pytania :).
To nie jest tak, że przez dwa dni nikt nie odpowiedział. Przeciwnie odpowiedź została udzielona tylko ją administrator usunął z tego wątku.

Po dzisiejszej partii muszę powiedzieć, że gra dobrze trafia w takie czysto polskie sarmackie charaktery. :) Jak dwóch graczy się zaprze, to mogą nawzajem bardzo długo walczyć o jeden towar blokując się nawzajem. A tu jednak trzeba umieć odpuścić.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Matio.K
Posty: 1582
Rejestracja: 04 cze 2007, 10:59
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 9 times
Been thanked: 12 times

Re: Pan tu nie stał!

Post autor: Matio.K »

Wczoraj miałem okazję sprawdzić w szybkiej partii zapoznawczej z żonką.

Typowa dla Knizii matematyczność wyczuwalna na każdym kroku, stosunkowo niska zależność od losu, świetny, ale to świetny klimat, który po konwersji bardzo zyskał, a mechanika idealnie oddaje ducha stania po żeton papieru toaletowego, albo składaka. Jeśli chodzi o ciężkość gry, to mamy do czynienia z chwilówką, do pogrania między cięższymi tytułami. Na Board Times, po bardziej dogłębnym ograniu, pojawi się wkrótce recenzja.
www.facebook.com/newsyograchplanszowych: newsy planszowe, choć nie tylko!
Matio.K
Posty: 1582
Rejestracja: 04 cze 2007, 10:59
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 9 times
Been thanked: 12 times

Re: Pan tu nie stał!

Post autor: Matio.K »

www.facebook.com/newsyograchplanszowych: newsy planszowe, choć nie tylko!
loreciak

Re: Pan tu nie stał!

Post autor: loreciak »

Dzisiaj zakupiłem grę i niestety okazało się, że brakuje jednego żetonu punktowego. W pudełku było 35 szt., a według instrukcji powinno być 36. Niestety część żetonów wyleciała z wyprasek i nie wiem, którego żetonu brakuje. Mam: 1 pkt - 2 szt., 2 pkt - 6 szt., 3 pkt - 7 szt., 4 pkt - 6 szt., 5 pkt - 8 szt., 7 pkt - 4 szt., 8 pkt - 2 szt. Może ktoś z posiadaczy gry sprawdzić, którego brakuje w moim egzemplarzu ?
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Pan tu nie stał!

Post autor: BartP »

Zagraj parę razy, może wcale nie będzie potrzebny.
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Pan tu nie stał!

Post autor: zephyr »

3 pkt jest podejrzanie nieprzyste, ale nie wiem, tak tylko strzelam
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
loreciak

Re: Pan tu nie stał!

Post autor: loreciak »

Znalazłem spis żetonów z gry Great Wall of China. Brakuje żetonu 4 pkt., powinno być ich 7. Dzięki za zainteresowanie.
Awatar użytkownika
puniek
Posty: 182
Rejestracja: 23 kwie 2008, 20:03
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: Pan tu nie stał!

Post autor: puniek »

loreciak pisze:Znalazłem spis żetonów z gry Great Wall of China. Brakuje żetonu 4 pkt., powinno być ich 7. Dzięki za zainteresowanie.
W przypadku brakujących elementów w grze piszcie do nas, przesyłamy pocztą na nasz koszt.

Kontakt poprzez formularz na stronie

http://www.krainaplanszowek.pl/kontakt/

lub do mnie bezpośrednio na pw lub mail

patryk.blok@krainaplanszowek.pl

pozdrawiam
ODPOWIEDZ