Nowa Era czy Na Chwałę Rzymu?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
piotrek.t
Posty: 115
Rejestracja: 03 lut 2009, 12:08
Lokalizacja: Kopenhaga
Kontakt:

Nowa Era czy Na Chwałę Rzymu?

Post autor: piotrek.t »

Czas na nową karciankę. Czy ktoś, kto zna obie wymienione w tytule mógłby porównać?

Mam już RFtG i bardzo ją lubię - zdaje się, że te dwa tytuły są podobne do RFtG?

Mam i lubię różne karcianki: wspomniane RFtG, Blue Moon, Dominion, Battle Line, Haggis. Jeżeli Nowa Era lub Na Chwałę Rzymu są BARDZO podobe do RFtG, to pójdę w zupełnie inny typ karcianek. Summoner Wars?
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Nowa Era czy Na Chwałę Rzymu?

Post autor: espresso »

Wg mnie każda z tych trzech gier jest zupełnie inna. Wszystkie lubię, dwie z nich posiadam, we wszystkie gram mniej więcej tak samo często :)
Awatar użytkownika
Firenski
Posty: 1300
Rejestracja: 26 sty 2007, 20:36
Lokalizacja: Żory
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Nowa Era czy Na Chwałę Rzymu?

Post autor: Firenski »

Podobnie jak espresso uważam, że wszystkie te trzy gry są świetne i każda jest inna. A każda z nich ma w sobie coś takiego, że kiedykolwiek ktoś zaproponuje zawsze zagram :)
Black is the sanctuary of light.

Mój TOP :)
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: Nowa Era czy Na Chwałę Rzymu?

Post autor: watman »

trudna sprawa - NE i GtR to moje dwa typy do gry roku 2011 ;)
GtR - troszku mniej hardkorowego mozdzenia; lzejszy, przyjemniejszy feeling; nie wyzwalala u nas az tylu negatywnych emocji -prawdopodobnie ze wzgledu na mikro ilosci negatywnej interakcji...
NE - bol glowy w czasei gry gwarantowany; ponury klimat; zdarzalo sie nam mocno denerwowac nad kartami, bo negatywnej interakcji jest dosc duzo...

nie znam RFTG, ale z tego co kojarze (wybor akcji, z ktorej moze korzystac tez przeciwnik), GtR jest bardziej do niego podobne niz NE - IMO w Twoim przypadku NE sprawdzi sie lepiej...
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: Nowa Era czy Na Chwałę Rzymu?

Post autor: Epyon »

Również nie znam Race'a, ale mam zarówno Nową Erę, jak i Na Chwałę Rzymu i zdecydowanie bardziej podoba mi się Nowa Era. W NCR drażni mnie trochę losowość, która w NE jest bardziej kontrolowana. W Nowej Erze masz tak naprawdę ciekawszą rozgrywkę, bo w Na Chwałę Rzymu praktycznie tylko budujesz - w NE niby też rozgrywka opiera się na budowaniu, ale masz o wiele więcej rodzajów budynków i dróg do zwycięstwa, zależnie od kontrolowanej frakcji. Poza tym NE jest lepiej zbalansowana - owszem, negatywna interakcja występuje, ale co z tego że ktoś Ci zaatakuje jakąś lokację, skoro możesz ją odbudować i jeszcze zyskać na tym punkty zwycięstwa. ;)
Awatar użytkownika
piotrek.t
Posty: 115
Rejestracja: 03 lut 2009, 12:08
Lokalizacja: Kopenhaga
Kontakt:

Re: Nowa Era czy Na Chwałę Rzymu?

Post autor: piotrek.t »

Dzięki. To zamówię Nową Erę i Summoner Wars - recenzje są bardzo zachęcające...

Mam też nadzieję na Innowacje - ale pewnie jeszcze kilka tygodni do wydania B(
ppski
Posty: 249
Rejestracja: 16 sty 2012, 12:15

Re: Nowa Era czy Na Chwałę Rzymu?

Post autor: ppski »

W NE gralem poki co tylko solo, ale jesli szukasz szybkiego brain-burnera optymalizacyjnego, to sie nie zawiedziesz.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Nowa Era czy Na Chwałę Rzymu?

Post autor: mig »

piotrek.t pisze: Mam też nadzieję na Innowacje - ale pewnie jeszcze kilka tygodni do wydania B(
od poniedziałku ma być rozsyłana do sklepów.
http://www.lacerta.pl/content/view/132/65/
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
snoopek
Posty: 34
Rejestracja: 09 wrz 2010, 14:58
Been thanked: 1 time

Re: Nowa Era czy Na Chwałę Rzymu?

Post autor: snoopek »

Odgrzebię temat gdyż chciałbym zadać pytanie takie jak autor wątku z tym, że chciałbym do równania dodać Innowacje.
Która z tych trzech wg Was spisuje się najlepiej dla 2/3/4 osób? Która ma najwięcej klimatu, i którą generalnie najbardziej polecacie?
Jeżeli zaś jest inna gra w tym przedziale cenowym (~ 100 plnów), która jest podobna lub bardzo podobna do tychże to jaka? Myślę też o Zagładzie Atlantydy i wiem, że to nie karcianka lecz ma coś ważnego - dużo interakcji między graczami. Ktoś w to grał?
Mieszkam w Bieszczadach i nie mam z kim grać. Help!
Lista gier "na stanie"
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Nowa Era czy Na Chwałę Rzymu?

Post autor: KubaP »

Na Chwałę Rzymu bierz w ciemno. Nowa Era to gra Portalu, więc nigdy nie wiesz, jakie Cię licho trafi :lol: , a Innowacje klimatem nie kipią i przy więcej niż dwóch osobach chaos jest niemiłosierny.
dex_pl
Posty: 40
Rejestracja: 25 maja 2011, 20:35

Re: Nowa Era czy Na Chwałę Rzymu?

Post autor: dex_pl »

Niedawno był podobny temat:
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 43&t=20498

Mi Na chwałę Rzymu nie przypadło do gustu - za mało negatywnej interakcji. NE lepiej, Innowacje - jeszcze lepiej :)
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Nowa Era czy Na Chwałę Rzymu?

Post autor: Pierzasty »

Ja Innowacje gorąco polecam. Wersję Asmadi, bo do tej europejskiej nawet pierwszy dodatek jeszcze nie wyszedł.
Awatar użytkownika
sorfal
Posty: 245
Rejestracja: 23 paź 2012, 15:39
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: Nowa Era czy Na Chwałę Rzymu?

Post autor: sorfal »

GtR i RftG mają pewne podobieństwa, ale ta druga gra (sama podstawka), choć pozornie mniej się "dzieje" i na poziomie mechaniki wydaje się skromniejsza, jest głębsza, bardziej dopracowana i przynosi więcej satysfakcji. Lepiej też radzi sobie z karcianą losowością. Nie mówię przy tym, że GtR jest zła, przeciwnie - ma nie najgorszy klimat i przynosi sporo zabawy, łatwiej przysposobić nowych graczy.
NE nie znam, Innowacji takoż :)
Łowca anegdot
Awatar użytkownika
snoopek
Posty: 34
Rejestracja: 09 wrz 2010, 14:58
Been thanked: 1 time

Re: Nowa Era czy Na Chwałę Rzymu?

Post autor: snoopek »

Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Która z tych (a może i innych) gier ma najwięcej interakcji negatywnej? Nie ma nic fajniejszego od żony, która niszczy budynki swojego męża ;)
Mieszkam w Bieszczadach i nie mam z kim grać. Help!
Lista gier "na stanie"
Awatar użytkownika
sorfal
Posty: 245
Rejestracja: 23 paź 2012, 15:39
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: Nowa Era czy Na Chwałę Rzymu?

Post autor: sorfal »

snoopek pisze:Nie ma nic fajniejszego od żony, która niszczy budynki swojego męża ;)
To w Na chwałę Rzymu nie poniszczy, ewentualnie będzie złym legionistą, który będzie rekwirował Ci ciułane na ręku materiały budowlane/budynki ;)

Najwięcej negatywnej interakcji ponoć w NE
Łowca anegdot
dex_pl
Posty: 40
Rejestracja: 25 maja 2011, 20:35

Re: Nowa Era czy Na Chwałę Rzymu?

Post autor: dex_pl »

Więcej jest w Innowacji, choć NE też potrafi być ok (np grając Mutkami musisz nastawiać się na negatywną interakcję, z innymi frakcjami - zależnie od układu stołu)
ODPOWIEDZ