Jaka ekonomiczna zamiast Pret-A-Porter

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
janekb
Posty: 586
Rejestracja: 14 sty 2012, 14:28
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Jaka ekonomiczna zamiast Pret-A-Porter

Post autor: janekb »

Doradźcie coś. Moja żona swego czasu (jako, że lubi gry ekonomiczne) napaliła się na Pret-A-Porter. Sądziła, że zostanie ona jej ulubionym tytułem. Jednak po kilku partiach nie bardzo ma do niej ochote wracać. Mi osobiści bardzo przypadła do gustu, no ale co zrobić. Bo dyskusji na temat tego co jej w niej nie odpowiada, wychodzi na to, że jest w niej zbyt mało czasu na zbyt wiele możliwości, które się pojawiają. Nie chodzi o zbyt krótką rozgrywkę, bo ta jest w sam raz, ale o to, że pomiędzy kolejnymi wystawami jest zbyt mało czasu. Tą ją chyba najbardziej odpycha, dla mnie nie jest to aż tak duży problem, chociaż początkowo, też mnie to denerwowało, że już kolejna wystawa, a jeszcze chciałem kupić to czy tamto, albo przygotować coś troszkę lepiej. Kończąc, macie jakieś propozycje gier, które byłyby pozbawione tego problemu? Spóbujemy jeszcze zagrać w PaP, ale czuje, że skończy się na sprzedaży, bądź poszukiwaniu czegoś na wymianę. Dodam jeszcze, że moja druga połówka nie przepada za klimatem szeroko pojętej fantastyki, a z planszówek uwielbia Wysokie Napięcie, Osadników (niestety posiadamy tylko obie karciane wersje, bo 90% partii odbywa się u nas w dwie osoby), Famiglie, Rekiny Biznesu.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Jaka ekonomiczna zamiast Pret-A-Porter

Post autor: mig »

Puerto rico, goa, brass

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
bart8111
Posty: 691
Rejestracja: 28 wrz 2008, 22:25
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Jaka ekonomiczna zamiast Pret-A-Porter

Post autor: bart8111 »

Wydaje mi się, że w Le Havre ten "problem" występuje w małym stopniu. Ponoć w jeszcze mniejszym w Ora et Labora, w którą nie grałem, ale recenzent w recenzji się na to uskarżał - http://www.gamesfanatic.pl/2012/01/02/p ... la-2-osob/
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Jaka ekonomiczna zamiast Pret-A-Porter

Post autor: schizofretka »

Puerto Rico, Goa i OeL tak umiarkowanie ekonomiczne są. Może Automobile?
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Jaka ekonomiczna zamiast Pret-A-Porter

Post autor: Ryu »

Le Havre bym nie polecił. Tam, podobnie jak w PaP, brakuje wszystkiego co się chce, czasu nie ma a i wyżywienie trzeba mieć na uwadze...
Z "niestresujących" ekonomii jak najbardziej pasuje Ora et Labora :)

A co do PaP - pamiętajcie, że nie na każdą wystawę trzeba jechać ;) Czasem lepiej odpuścić i jechać z 1 kartą (ubraniem) i przygotować się na kolejną wystawę z większą kolekcją :)
janekb
Posty: 586
Rejestracja: 14 sty 2012, 14:28
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Jaka ekonomiczna zamiast Pret-A-Porter

Post autor: janekb »

Mi gra się podoba, nawet te krótkie tury, jednak element losowości (który tu występuje) też może zniechęcać, bo zdarza się, że chcesz rozbudować kolekcje, na wytawę, gdzie liczy się ilość, a tu nie dochodzą, żadne ubrania z Twojej kolekcji, wiadomo odpuszczasz wystawę, ale może to by dość frustrujące szczególnie w połączeniu z małą ilością miesięcy przed wystawową (owszem strategie można tu zmieniać itp, ale to nie temat na ten wątek). Przyjrzę się tej OeL, może z tą grą trafimy ;-) jeśli macie jeszcze jakieś pomysły z chęcią wysłucham.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Jaka ekonomiczna zamiast Pret-A-Porter

Post autor: KubaP »

Nie chcę się wygłupić, ale może Agricola?
janekb
Posty: 586
Rejestracja: 14 sty 2012, 14:28
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Jaka ekonomiczna zamiast Pret-A-Porter

Post autor: janekb »

Też o tym myślałem szczerze powiedziawszy, natomiast "pełna" wersja trochę za wysoka cena, więc myślę o Chłopach i ich zwierzyńcu (jeśli nazwy nie przekręciłem), tylko tutaj znów obawiam się ilości elementów, miejsca zajmowanego, czy nie jest zbyt skomplikowana rozgrywka itp. nie miałem z nią do czynienia, ale gdzieś tam docelowo jest w planach też.
solkan
Posty: 239
Rejestracja: 05 lut 2010, 15:29
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 13 times
Been thanked: 3 times

Re: Jaka ekonomiczna zamiast Pret-A-Porter

Post autor: solkan »

W Agricoli jak chyba w zadnej innej grze "brakuje czasu", by zrobic wszystko to, co sie zaplanowalo. Jesli wiec taki charakter rozgrywki nie podoba Ci sie (czy raczej zonie) w PaP (nie gralem w PaP, ale bazuje na tym, co opisales), Agricola bedzie jednym z najgorszych mozliwych zamiennikow.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Jaka ekonomiczna zamiast Pret-A-Porter

Post autor: Odi »

Wydaje się, że OeL będzie krokiem we właściwą stronę. To jest taka gra, w której mamy poczucie, że nic nas tak naprawdę nie goni. Poczucie nieco błędne, ale gra się zdecydowanie bardziej komfortowo niż np w Agricoli.
janekb
Posty: 586
Rejestracja: 14 sty 2012, 14:28
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Jaka ekonomiczna zamiast Pret-A-Porter

Post autor: janekb »

No to muszę sie zainteresować tą grą. Ja po kolejnej parti PaP stwierdzam, że jest to rewelacyjna gra, a moja żona, że jej nie czuje i nie potrafi się wciąż przekonać.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: Jaka ekonomiczna zamiast Pret-A-Porter

Post autor: Olgierdd »

Nie jestem fanem tego typu gier, ale bardzo chętnie gram w Factory Manager. Gra jest krótka, ale pomimo tylko 5 tur nie odczułem, żeby brakowało czasu na zrobienie czegoś (najwyżej w ostatniej turze, ale w pełni mozna tego uniknąć). Mózgożerność i interakcję uważam za przyzwoitą.

I przychylam się do zdania solkana, w tej sytuacji Agricola to chyba najgorszy wybór :)
janekb
Posty: 586
Rejestracja: 14 sty 2012, 14:28
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Jaka ekonomiczna zamiast Pret-A-Porter

Post autor: janekb »

No to Factory Menager jest chyba kolejną ciekawą propozycją, o której trzeba pomyśleć. Mamy Wysokie Napięcie, lubimy je, ale w dwójkę nie podoba mi się licytacja, bo brakuje mi w tym współzawodnictwa, z większą ilością graczy wyglądało to lepiej. Czy Factory Menager jest pozbawiony tej "wady"?
janekb
Posty: 586
Rejestracja: 14 sty 2012, 14:28
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Jaka ekonomiczna zamiast Pret-A-Porter

Post autor: janekb »

Żeby jeszcze namieszać to może odejdziemy na chwilę od ekonomicznych gier. Lubimy propozycje niekoniecznie związane z pieniędzmy, ale ogólnie planowaniem (K2, Famiglia), coś gdzie pojawia się szeroko pojęta taktyka, decyzje, wybory (zresztą w każdej grze to wystepuje ;-) ).
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: Jaka ekonomiczna zamiast Pret-A-Porter

Post autor: Olgierdd »

licytacja w FM jest bardzo krótka i dotyczy tylko kolejności graczy wraz ze związanymi z nią zniżkami na zakupy. Ma ona spore znaczenie dla przebiegu danej rundy (szczególnie przy doświadczonych graczach), ale ze względu na małą ilość opcji do wyboru, oraz bardzo ograniczone zasoby do licytacji (używa się meepli, których jest mało) decyzje podejmuje się niemal natychmiast, więc nie bardzo czuć to współzawodnictwo. Zabawa rozkręca się przy tworzeniu rynku i zakupach :)

Dobrze jakby ewentualnie ktoś jeszcze się wypowiedział o FM, bo ten gatunek gier u mnie na półce stanowi zdecydowaną mniejszość, więc może się nie znam :P
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Jaka ekonomiczna zamiast Pret-A-Porter

Post autor: espresso »

Brak czasu w PaP to kwintesencja tej gry :] Z innych gier ekonomicznych zaproponuję Pupile Podziemi. Tu co turę jest zarówno pokaz (tym razem zwierząt, a nie ciuchów), jak i okazja do sprzedaży klientowi. Dzięki temu zazwyczaj hodowany przez nas zwierzak pasuje przynajmniej do jednej z tych rzeczy i brak czasu na "przygotowanie kolekcji" jest mniej odczuwalny. No i te grafiki! :)
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Jaka ekonomiczna zamiast Pret-A-Porter

Post autor: Tolis »

Moze nie do konca wszystkie ekonomiczne, ale polecam:
Neuland - na 2 i 3 osoby w sam raz, na 4 graczy sie dluzy, minimalny element losowy, niska cena
Reef Encounter - gralem tylko w skladzie 3 osobowym, fajna, niewiem jak dziala na 2 osoby.
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 331 times
Been thanked: 76 times

Re: Jaka ekonomiczna zamiast Pret-A-Porter

Post autor: asiok »

Wieści mówią, że Wysokie Napięcie działa na 2 osoby tylko z dodatkiem "The Robots"...

Co do propozycji innych gier - na pewno Brass, Caylus.

Z lżejszych ale też świetnych:
Diamonds Club
Jambo.
janekb
Posty: 586
Rejestracja: 14 sty 2012, 14:28
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Jaka ekonomiczna zamiast Pret-A-Porter

Post autor: janekb »

Wybor padl na OaL, jeszcze bralem pod uwage Agricole mala, ale jak bym mial tamta kupic, to wybralbym wielka wersje. Po pierwszej probnej rozgrywce, zeby wyprobowac jak to dziala juz wiem, ze to strzal w 10. Dla mnie strasznie logiczna gra (mechanizmy wymian, co sie bierze z czego itp), jesli sie juz przebrnie przez instrukcje (nie jest najgorsza, ale mialem kilka niejasnosci co zreszta wyrazilem w odpowiednim watku) to cala rozgrywka jest bardzo prosta, ale ilosc mozliwosci raczej nie spowoduje szybkiego odlozenia gry w kat. Dzieku za rady.
ODPOWIEDZ