Bonaparte (Marcin Tomczyk)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
psborsuk
Posty: 286
Rejestracja: 10 maja 2006, 01:04
Lokalizacja: Łódź, Koluszki
Has thanked: 305 times
Been thanked: 74 times

Post autor: psborsuk »

Fakt, wyjaśnienie o dostępie do gry raczej do mnie przemawia. Trzeba było tak od razu.
Odnośnie rodzaju dyskusji, to jaki według Ciebie powinien panować? Przecież nie chodzi tu o to, żeby się wszyscy ze sobą zgadzali, bo przeczy to idei forum. Tutaj każdy prezentuje swoje zdanie, jedni mniej, drudzy bardziej dobitnie.
Jeszcze jedno pytanko, czy gra spodobała Ci się na tyle, że planujesz jej zakup, czy przewidujesz jeszcze dodatkowe testy?
A co do porównania z Córką, to, jak widzisz, raczej betonowe koło ratunkowe... :wink:
Świt Rebelii... ]:->
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Ludzie, poprzestancie z tymi teoriami spiskowymi. To, ze wydawca prezentuje gre w klubie w Krakowie nie jest chyba niczym zlym, marketing to cos, co w tym rynku raczej czesto szwankuje, wiec chwala wydawcy.

Czesc kupi, czesc poczeka na wiecej opinii, czesc zdecyduje dopiero po zagraniu - i ok, tak to powinno dzialac. Najezdzanie na kogos, ze przedstawil swoja opinie (czy ledwie napisal o pierwszych wrazeniach) i to przeciez przy wyraznym pytania psborsuk jak tam wrazenia z gry... No to chyba troche przegiecie.

A ja powiem DZIEKUJE Robert_C, ze zechciales sie z nami podzielic wrazeniami z gry i czekamy na wiecej.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
AvantaR
Posty: 1071
Rejestracja: 11 sty 2006, 14:27
Lokalizacja: Łaziska Górne
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: AvantaR »

Jakies fotki z pierwsze partii moze macie :) ?
Gór mi mało i trzeba mi więcej
Awatar użytkownika
Neurocide
Posty: 565
Rejestracja: 14 sie 2004, 11:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Post autor: Neurocide »

Ludzie, poprzestancie z tymi teoriami spiskowymi. To, ze wydawca prezentuje gre w klubie w Krakowie nie jest chyba niczym zlym, marketing to cos, co w tym rynku raczej czesto szwankuje, wiec chwala wydawcy.
Jeszcze brakuje tego, zeby ktoś odkywcza wyzywał planszówki od komerchy :)
Sprzedam: Arkham Horror - edycja PL - Cena: 130 pln
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Post autor: Andy »

Obłęd tropienia spisków jak widać dziarsko spływa z wyżyn władzy i znajduje gorliwych wyznawców wśród ludu. Żałosne. :?
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Post autor: kwiatosz »

Robert_C pisze:(nowatorskie wykonanie, na "śliskim" papierze, a nie typowe papierki, do których przyzwyczajają nas gry typu Monopoly)
Dla mnie glownie to zdanie wydalo sie podejrzane, ja, grajac w planszowki, na forum planszowkowym uzylbym mnostwa innych odniesien (np funkenschlag, blood feud in new york), bo powiedzenie monopoly w kontekscie innej gry jakos tak...No, powiedzmy ze nie wyglada reprezentacyjnie :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
dewodaa
Posty: 356
Rejestracja: 12 lis 2006, 10:30
Lokalizacja: Piotrków Tryb.
Has thanked: 1 time

Post autor: dewodaa »

nie wszyscy sa tacy pro i nie wszyscy grali we wszystkie mozliwe gry planszowe wydane kiedykolwiek i gdziekolwiek. Sam wyrazam opinie osoby ktora dopiero co zostala oczarowana bogactwem i miodnoscia swiata planszowek :) . Jezeli dla takich osob nie ma tu miejsca, ok zrozumiem to i zamilkne na wieki :)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Post autor: Andy »

Nie zrażaj się tak prędko. :wink: Zapewniam Cię, że są tu także ludzie, którzy wolą grać w planszówki niż demaskować Układ. :)
Awatar użytkownika
AvantaR
Posty: 1071
Rejestracja: 11 sty 2006, 14:27
Lokalizacja: Łaziska Górne
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: AvantaR »

Masownow, cyklistow i lze elity :twisted:
Gór mi mało i trzeba mi więcej
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Post autor: ragozd »

Wara mi od cyklistow - nie pamietasz o zydach? :P
No i wyksztalciuchach :)
Nie obdbierajac nikomu, porownywanie na tym forum gier do Monopoly to jak odgrzebywanie trupa ;)
Innymi slowy - nie umniejszajc faktu ze Robert_C gra sie bardzo podobala, wszelkie znaki na niebie i ziemi kaza czekac na kolejne opinie lub doswiadczenia organoleptyczne :)
Awatar użytkownika
dewodaa
Posty: 356
Rejestracja: 12 lis 2006, 10:30
Lokalizacja: Piotrków Tryb.
Has thanked: 1 time

Post autor: dewodaa »

hehe mimo ze jestem newbe :oops: to zdazylem zauwazyc ze jednak monopoly czy corka nie naleza do elity gier planszowych (moznaby sie spierac czy do przecietniakow naleza) i nie sa dobrym punktem odniesienia (szczegolnie nazwa monopoly jest na forach planszowkowych ocenzurowana, juz lepiej mowic eurobiznes :) ). Osobiscie nie zaryzykowalbym wydania nawet tych 70zl, wciaz jest wiele gier ktore chcialbym miec na swojej pułce.
Chodzi tylko o to ze wypowiedz kwiatosza brzmiala troche hmm... trudno to ujac. A poniewaz do niedawna nalezalem do tych "nieuswiadomionych" (planszowka-monopoly ew chinczyk) poczulem sie troche urazony ;) .
Bądź co bądź monopoly jakies tam zaslugi dla branzy chyba ma (aczkolwiek wole pozostac przy wspomieniach dawnych gier i nie wywolywac ducha monopoly ponownie)
Awatar użytkownika
blazej
Posty: 483
Rejestracja: 06 lut 2005, 20:19
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: blazej »

Właśnie do mnie przyszła gra. Niestety nie mam aparatu w tej chwili to fotek nie wrzucę. Pierwsze wrażenia, grafika na wysokim poziomie (co było widać już po próbkach w necie, akość wykonania żetonów również, z resztą trochę gorzej, ale biorąc pod uwagę stosunek jakości do ceny narzekać nie mogę. Trochę mnie ździwiło (rozśmieszyło?) wykonanie planszy, jest wielkości trochę mniejszej niż w Ticket To Ride, a sklłada się z 4 oddzielnych elementów :D Rozumiem, że tutaj też względy oszczędnościowe. Pudełko wykonane solidnie ino potrzeba dwóch osób, żeby je otworzyć :D Może się wyrobi.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

no to czekamy az gra sie pojawi na spotkaniach.. :)
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5215
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 275 times
Been thanked: 896 times
Kontakt:

Post autor: raj »

no i na pierwsze recenzje
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
Larry
Posty: 167
Rejestracja: 28 kwie 2006, 13:42
Lokalizacja: Poznań Wilda

Post autor: Larry »

Wrażenia z pierwszej, niepełnej gry pozytywne- aczkolwiek nie obyło się bez minusów. Do nich zalicza się jednak głównie wykonanie: po pierwsze, cholernie trudno to wyjąć; po drugie, mapa się strasznie wygina. Ciekawe jak będzie to wyglądać po paru grach... Poza tym, wkradł się chochlik: zamiast "straty" na kartach pisze "starty". Mały bug z transportem morskim da się łatwo naprawić.
Przechodząc do samej rozgrywki, była ona na 5 graczy (zgodnie z instrukcją bez Turcji). Ogólnie można ją opisać "Jak w niecały rok udupić Prusy" :) . Mianowicie na początku Austria je zaatakowała, zajmując Polskę. Część pruskich armii była już na zachodzie i sytuacja była średnia. Oczywiście wtrąciła się matiuszka Rossija która równo zlała i Austriaków, i Prusaków ;) . Różnica była taka, że Austriak szybko spasował i później razem z Rosją rzucił się na Prusy, a te twardo odmawiały jakiegokolwiek porozumienia. Nawet gdyby to nie wystarczyło, z Danii ruszała już angielska armia.
W tym czasie Francja kierowana przeze mnie w pokojowy sposób zajęła Półwysep Iberyjski bez Portugalii oraz połowę Półwyspu Apenińskiego (do Państwa Papieskiego włącznie). Anglia zajęła wspomnianą Danię oraz Niderlandy.
Po zlikwidowaniu Prus Rosja i Austria zdecydowały się razem zaatakować zachodnią Europę, co poskutkowało natychmiastowym zawiązaniem się sojuszu angielsko-francuskiego :D .
W tym momencie gra została przerwana :P . Zagraliśmy jeszcze część fazy dyplomacji ale następnego roku już nie zaczynaliśmy. Zajęło to około 1,5 godziny (prawie wszyscy dopiero poznawali zasady). W środę mam nadzieję zostanie stoczona już cała gra, łącznie z Turcją.
Wnioski: duże znaczenie ma nieformalna dyplomacja, w której jednak szybko będzie się dużo zmieniało. Austria i Prusy w początkowej fazie gry, o ile chcą się liczyć, są skazane na sojusz (a już co najmniej pakt o nieagresji), bo inaczej z wszystkich stron atakują je inne państwa. Francja ma otwartą drogę ekspansji w trzech kierunkach: Półwysep Iberyjski, Apeniński oraz Niemcy. Ja po trochu grałem wszędzie, ale raczej lepiej jest się skupić na 1-2 z tych kierunków. Anglia powinna przejąć kontrolę nad cieśninami duńskimi oraz samą Danią, oraz w miarę możliwości Szwecją- a obowiązkowo zająć przyczółek na Półwyspie Iberyjskim. Rosja według grającego nią Mirka Kovala musi iść na Prusy, a ewentualnie na Turcję. Ta ostatnia jeśli nie chce wdawać się w wojny z innymi państwami może operować we Włoszech, ewentualnie w Hiszpanii- tam jednak raczej będą się tłukli Anglicy z Francuzami.
Gra jest z ciekawa, raczej warta tych 69 zł które na nią wydałem. Myślę, że na Fortach dużo będzie się w nią grało. Dokładniejszą recenzję napiszę przed Nowym Rokiem.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

Larry2903 pisze: nie obyło się bez minusów. Do nich zalicza się jednak głównie wykonanie: po pierwsze, cholernie trudno to wyjąć;
Do tego zdążyliśmy się już w polskich produktach przyzwyczaić. Może pora pomyśleć o dodawaniu specjalnego nożyka do gier do wycinania żetonów?
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Larry
Posty: 167
Rejestracja: 28 kwie 2006, 13:42
Lokalizacja: Poznań Wilda

Post autor: Larry »

Nie chodziło o to- żetony wyjmowało się bez najmniejszych problemów. Ale otworzyć całe pudełko to naprawdę wyzwanie.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Post autor: kwiatosz »

Teraz Larry jak wspomniales jak wazna jest dyplomacja to na tyle mnie to zainteresowalo, ze jak nie napiszesz obiecanej dokladniejszej recenzji to wpadne i zrobie Ci to ze swietami, co jakis koles zrobil panu Lebiedziowi :wink:
A tak powaznie - narobiles apetytu na giereczke, nie powiem:)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
AvantaR
Posty: 1071
Rejestracja: 11 sty 2006, 14:27
Lokalizacja: Łaziska Górne
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: AvantaR »

Naprawde sie dziwie i rece moge tylko zalamac. Przy Piratach wszyscy zglaszali, ze pudelka cholernie ciezko sie otwiera. Kazda normalna firma chyba by to poprawila. Wychodzi nowy produkt - i dokladnie to samo. Kurcze no, czy ludzie w ogole nie mysla ? :/ ?
Gór mi mało i trzeba mi więcej
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Post autor: kwiatosz »

Jeden moj znajomy uwaza ze jezeli pudelko sie otwiera pod wlasnym ciezarem to jest niedopasowane:) Jezeli gra bedzie dobra to pudelko niech bedzie jakie tam sobie chce (GoTa nawet lomem moglbym w razie potrzeby otwierac:D)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
AvantaR
Posty: 1071
Rejestracja: 11 sty 2006, 14:27
Lokalizacja: Łaziska Górne
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: AvantaR »

Dziwne tylko, ze za kazdym razem mowimy "olac wykonanie, jak bedzie dobra mechanika to moge chocby na papierze sniadaniowym grac". Szkoda, ze jak na razie prawie zawsze konczylo sie na kiczowatej mechanice polaczonej z kiczowatym wykonaniem a w najlepszym wypadku - kiczowatej mechanice i calkiem niezlym wykonaniem (z drobnymi bledami typu krzywowyciete zetony itd).

Doslownie modle sie, aby tym razem gra byla dobra. Czekamy na relacje! :)
Gór mi mało i trzeba mi więcej
kosa
Posty: 39
Rejestracja: 21 gru 2006, 17:05
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: kosa »

Bonaparte przyjechał do mnie w czwartek około godziny 21. Pierwsze wrażenie raczej pozytywne. Plansza dużą, składająca się z czterech części. Niektóre fragmenty nieco się wginają, oby nie rozwaliły się do końca po dłuższym graniu. Żetony w wypraskach dobrze wydrukowane, o niebo lepiej niż w Piratach. Ilustracje bardzo ładne, same karty akcji są średnio wykonane ( grubością przypominają mi te z Saloona).
Zasady gry wydają mi się dużo trudniejsze niż te w Piratach. Instrukcja napisana dosyć dobrze.
Wczoraj rozegraliśmy pierwszą grę, na cztery osoby. Wrażenie raczej pozytywne, ale było sporo chaosu, przy poznawaniu gry ( nieco źle rozgrywaliśmy bitwy).
Podczas gry zawiązały się sojusze francusko- rosyjski i austriacko- pruski. Francja zdobyła troszkę terenów w Niemczech, Rosja 2 prowincje pomiędzy Rosją i Austrią i okupowała trzy prowincje w Prusach. Prusy zdobyły jedną prowincję w Niemczech.
Gra chyba rozwinie skrzydła przy 6 graczach.
Obawiam się, że Prusy mogą być bardzo słabe, może ich wartość wzrośnie przy grze z Anglią ( osłabia Francję) i Turcją ( osłabia Rosję i Austrię).
Ogólnie na plus, ale pierwsza partia chaotyczna.
Oby tylko gra nie stawała się schematyczna po kilku partyjkach ( obawiam się tego).

EDIT

Pytanie do wydawnictwa : Czy Tomasz Z. Majkowski jest nadal pracownikiem Imperium?
Awatar użytkownika
Majkosz
Posty: 15
Rejestracja: 30 cze 2006, 14:12
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Majkosz »

Nie jest.

Współpracuję z wydawnictwem Imperium ale obecnie, jak to się mówi, jestem "na swoim" i nie wiążą mnie z wydawnictwem związki inne, niż wykonywanie prac zleconych (oraz towarzyska zażyłość, bo przecież znamy się z Marcinem Tomczykiem od wielu lat).

A skąd pytanie, jeśli mógłbyś zapokoić moją ciekawość?

pozdrowienia świąteczne!
Awatar użytkownika
Larry
Posty: 167
Rejestracja: 28 kwie 2006, 13:42
Lokalizacja: Poznań Wilda

Post autor: Larry »

Grałem dzisiaj na 2 osoby (Austria vs Rosja) i muszę powiedzieć, że również jest ciekawie, choć trochę w innym sensie. Nie ma oczywiście dyplomacji ale za to trzeba poważnie pokombinoważ żeby uzyskać przewagę, bo siły są równe. Nie wystarczy "hurra i do przodu", trzeba dobrze zaplanować użycie kart, ataki z rzędu, odcinanie drogi odwrotu itp.
Awatar użytkownika
AvantaR
Posty: 1071
Rejestracja: 11 sty 2006, 14:27
Lokalizacja: Łaziska Górne
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: AvantaR »

Czy ktos moglby w koncu wrzucic jakas fotke, zebysmy mogli zobaczyc, jak to sie prezentuje :) ?
Gór mi mało i trzeba mi więcej
ODPOWIEDZ