Dominion (Donald X. Vaccarino)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
olocop
Posty: 333
Rejestracja: 22 wrz 2011, 13:43
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 44 times
Been thanked: 160 times

Re: Dominion

Post autor: olocop »

W rankingu BGG nie ma dodatków, tylko podstawki (rozdarte królestwo i intryga).
Ocena wg graczy od najwyższej noty:
- Prosperity
- Seaside
- Intryga
- Rozdarte królestwo
- Hinterlands
- Róg obfitości
- Alchemy
- Dark ages (na razie oceniło mało osób, pewnie zmieni pozycję jeszcze)
"Wojna? Kataklizm? Po co? Diabły te przysłały Europie coś, co się nazywa: Mah-jong. Mah-jong jest to taka chińska gra, w którą umiał grać dobrze jeden stuletni mandaryn, ale się wreszcie powiesił" Kornel Makuszyński, "Wycinanki",1925
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Dominion

Post autor: kwiatosz »

Trzeba jednak zaznaczyć, że to nie są jakieś szalone różnice :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Dominion

Post autor: zephyr »

Alchemia jest wyraźnie słabsza. Róg obfitości to mały dodatek (i nie grałem). Reszta jest ok, zależy która mechanika cie bardziej interesuje:
Seaside - karty działające w następnej turze, zwykle mocne, czasem ciekawe, bywają problematyczne bo łatwo zapomnieć co poszło w tej turze a co z poprzedniej zostało (są mechanizmy do zaznaczania, ale i tak spor komplikuje)
Intryga - pierwszy dodatek, trochę bardziej skomplikowane karty w sytlu "wybierz X albo Y" przy zagraniu; IMO jakiegoś tematu przewodniego nie ma, ale jest więcej i bardziej różnorodnie
Prosperity - dużo mocnych drogich kart, większa kasa, większe zielone, karty pieniędzy które coś robią przy zagraniu
Hiterlands - nie grałem, jakoś mi umknął
Dark Ages - dopiero wyszedł, tematem przewodnim wydaje się być bieda, co wyszło nie wiem

małe:
Cornucopia (róg obfitości) - mały dodatek z bonusami za różnorodność kart w talii, grałem z jedną partię online i wyglądał ciekawie; ale nie poznałem za dużo
Alchemia - małe, i źle się integruje z innymi z powodu specjalnej waluty alternatywnej - kart mikstur - które są wymagane tylko przez karty z tego dodatku; skutek jest taki że lepiej grać z większą ich ilością albo wcale, bo inaczej jest duże ryzyko że potiony w ogóle nie będą grać; jest pare ciekawych kart, ale IMO za małe zróżnicowanie efektów, zwłaszcza jak na mały dodatek
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion

Post autor: morris »

zephyr pisze:Hiterlands - nie grałem, jakoś mi umknął
Dark Ages - dopiero wyszedł, tematem przewodnim wydaje się być bieda, co wyszło nie wiem
Hinterlands - dużo kart, które robią coś już w momencie ich kupienia (np. Ill-gotten Gains rozdaje Klątwy - już w pierwszej kolejce można dostać Klątwę!)

Dark Ages - fajny, motywem raczej nie jest bieda, tylko raczej dużo kręci się wokół Śmietniska, są karty jednorazowe (po zagraniu albo się je wyrzuca (Pillage), albo odkłada z powrotem na stos (Spoils, Madman)), są karty trochę-mniej-bezużyteczne niż Klątwa (Ruiny), są też Rycerze - gdzie w pojedynczym stosie jest 10 różnych kart (znaczy mają jedno wspólne działanie, ale każdy dodaje od siebie coś innego). Jest też karta, której nie da się wyrzucić na Śmietnisko (Forteca) :) No i są też wreszcie 3 karty, które rozdaje się ZAMIAST początkowych Posiadłości - co czyni np. wczesnego Barona raczej bezużytecznym.

W Dark Ages grałem na razie 1 partię (z polecanego zestawu), ale zapowiada się ciekawie.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Dominion

Post autor: B »

Nie zgadzam się, że alchemy się słabo integruje z resztą.

Jeśli w miksie kart do danej partii pojawia się coś z alchemy co wymaga potiona - dokładasz do supply stos potionów. Co w tym trudnego albo kłopotliwego?
Nie ma absolutnie żadnych problemów w przypadku kiedy na set 10 kart przypada tylko 1 karta z potionem. Najczęściej cieszy się ona sporym wzięciem - bo karty z potionami w koszcie są dość mocarne.
Za niepopularnością Alchemy stoi moim zdaniem to, że jest to dodatek wspierający ciągi kart akcji oraz premiujący talie zawierające duże ilości kart akcji. Można się trochę naczekać na swoją turę przy niektórych układach kart, a jak się Golem trafi to już jest w ogóle ostro...

Nie zgadzam się również, że śledzenie kart duration w seaside jest problematyczne - instrukcja wyraźnie mówi, jak należy grać karty duration i zawsze jest jasne co ma jeszcze leżeć a co spada
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Dominion

Post autor: mbork »

B pisze:Nie zgadzam się, że alchemy się słabo integruje z resztą.

Jeśli w miksie kart do danej partii pojawia się coś z alchemy co wymaga potiona - dokładasz do supply stos potionów. Co w tym trudnego albo kłopotliwego?
Nie ma absolutnie żadnych problemów w przypadku kiedy na set 10 kart przypada tylko 1 karta z potionem. Najczęściej cieszy się ona sporym wzięciem - bo karty z potionami w koszcie są dość mocarne.
Za niepopularnością Alchemy stoi moim zdaniem to, że jest to dodatek wspierający ciągi kart akcji oraz premiujący talie zawierające duże ilości kart akcji. Można się trochę naczekać na swoją turę przy niektórych układach kart, a jak się Golem trafi to już jest w ogóle ostro...

Nie zgadzam się również, że śledzenie kart duration w seaside jest problematyczne - instrukcja wyraźnie mówi, jak należy grać karty duration i zawsze jest jasne co ma jeszcze leżeć a co spada
3... 2... 1...

:P
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Dominion

Post autor: Geko »

Tom Vassel w poszczególnych odcinkach Dice Tower dosyć szczegółowo omawia karty z danego dodatku. Można tam dotrzeć również z poziomu BGG, w sekcji Video dla danego tytułu.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Figas
Posty: 269
Rejestracja: 15 mar 2012, 10:07
Lokalizacja: Stromiec Radom
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Dominion

Post autor: Figas »

A ja trochę z innej beczki.... czytałem w innych tematach o tej grze, że Bard nie ma w planach wydawania dodatków w wersji PL w tym roku. A czy coś w ogóle wiadomo z wersjami PL kolejnych dodatków (w przyszłych latach) mam na myśli Seaside, Hinterlands, Prosperity itd. I tu myślę, że sporo osób kupi te dodatki w polskiej wersji.
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion

Post autor: morris »

Na forum Wydawnictwa Bard napisano:
Na chwilę obecną nie planujemy wydania kolejnych dodatków do Dominiona, być może coś się zmieni w przyszłym roku.
Tylko i aż tyle.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
noowy
Posty: 465
Rejestracja: 07 paź 2004, 16:28
Has thanked: 72 times
Been thanked: 142 times

Re: Dominion

Post autor: noowy »

Cornucopia PL chyba słabo się sprzedała (przeceny w sklepach), więc niestety kolejnych dodatków PL raczej nie mamy się co spodziewać
Awatar użytkownika
Fruczak Gołąbek
Posty: 918
Rejestracja: 29 wrz 2009, 00:56
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Has thanked: 72 times
Been thanked: 39 times

Re: Dominion

Post autor: Fruczak Gołąbek »

Jak ludzie nie wiedza czy bedą dodatki czy nie to biorą angielska. Taka informacja o dodatkach powinna być przy wydawaniu podstawki ze beda dodatki. Pewnie wiecej osób by sie decydowało. Wiem ze to ryzykowne, nie wiadomo jak sie sprzeda podstawka itd. Trudna sprawa to wydawanie gier w Polsce :P.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Dominion

Post autor: Trolliszcze »

noowy pisze:Cornucopia PL chyba słabo się sprzedała (przeceny w sklepach), więc niestety kolejnych dodatków PL raczej nie mamy się co spodziewać
Może też dlatego, że to po prostu słabszy dodatek. Moim zdaniem byłoby lepiej (przynajmniej dla graczy), gdyby wydali np. Prosperity.
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Dominion

Post autor: mbork »

Albo Seaside...
Awatar użytkownika
Figas
Posty: 269
Rejestracja: 15 mar 2012, 10:07
Lokalizacja: Stromiec Radom
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Dominion

Post autor: Figas »

Fruczak Gołąbek pisze:Jak ludzie nie wiedza czy będą dodatki czy nie to biorą angielska. Taka informacja o dodatkach powinna być przy wydawaniu podstawki ze beda dodatki. Pewnie więcej osób by sie decydowało. Wiem ze to ryzykowne, nie wiadomo jak sie sprzeda podstawka itd. Trudna sprawa to wydawanie gier w Polsce :P.
O ile ja nie widzę problemów w granie w wersję anglojęzyczną (tym bardziej gdy trafiają się kwiatki tłumaczeniowe) o tyle większość znajomych już miałaby z tym problem. Ale masz sporo racji. Ta gra długo pożyje na stołach właśnie z dodatkami czyli "ludzie celować w wersję ang bo u nas dno i 3 metru mułu z wydawaniem wersji PL.
Poczekam trochę i może przestawię towarzystwo na wersję ang choć wtedy nie wiem jak namówiłbym nowych graczy (tych co nie znają angielskiego).
Awatar użytkownika
MattCarnall
Posty: 326
Rejestracja: 08 sie 2010, 17:53
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Dominion

Post autor: MattCarnall »

Faktem jest, że Dominion to jedna z najlepszych gier planszowych z gatunku "wciągnij nowych znajomych w tą zabawę", a wydania PL tylko ułatwiają tą sprawę. Pewnie Bard ma jakieś ekonomiczne wyjaśnienie nie wydawania owych dodatków w rodzimym języku. Cóż, czasy mamy jakie mamy.
Hextor
Posty: 6
Rejestracja: 07 maja 2012, 12:45

Re: Dominion

Post autor: Hextor »

Powinni wydać coś w nowym roku, bo inaczej gra szybko pójdzie w zapomnienie.
Awatar użytkownika
piotrek.t
Posty: 115
Rejestracja: 03 lut 2009, 12:08
Lokalizacja: Kopenhaga
Kontakt:

Re: Dominion

Post autor: piotrek.t »

A ja w końcu podjąłem decyzję o sprzedaży polskiej wersji Dominiona: podstawka + intryga + róg i kart bonusowych.

Przerzucam się na wersję angielską. Jako podstawkę pewnie wezmę pierwszego Dominiona, nie intrygę a jako pierwszy dodatek - Prosperity.

Powód - polityka wydawnicza Barda - a raczej jej brak: zobaczymy, czy wydamy, prawie nic nie powiemy na ten temat. Zaważył równiez brak najciekawszych rozszerzeń tej gry.
Awatar użytkownika
Figas
Posty: 269
Rejestracja: 15 mar 2012, 10:07
Lokalizacja: Stromiec Radom
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Dominion

Post autor: Figas »

Szkoda, że dopiero teraz o tym piszesz. Ja wczoraj kupiłem Róg... podejrzewam, że wziąłbym go od ciebie. Ehh czekałem trochę na wersję używaną jak widać o dzień za krótko. Mam cichą nadzieję, że Bard jednak pomyśli nad polonizowaniem reszty dodatków.
Awatar użytkownika
olocop
Posty: 333
Rejestracja: 22 wrz 2011, 13:43
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 44 times
Been thanked: 160 times

Re: Dominion

Post autor: olocop »

Fakt, szkoda, że ciągle nic nie wiadomo... wersje anglojęzyczne znikną z rynku, a Bard będzie myślał i myślał i nic nie kupię w końcu. Przynajmniej rzuciliby hasło: "Wydamy, jeśli zgłosi się do kupienia tyle, a tyle ludzi" jak to było bodajże z Agricolą od Lacerty. Ja na Seaside i Prosperity zgłaszam się od razu. A jeśliby zostały wydane, to zgłaszam się po resztę ;)
"Wojna? Kataklizm? Po co? Diabły te przysłały Europie coś, co się nazywa: Mah-jong. Mah-jong jest to taka chińska gra, w którą umiał grać dobrze jeden stuletni mandaryn, ale się wreszcie powiesił" Kornel Makuszyński, "Wycinanki",1925
Hextor
Posty: 6
Rejestracja: 07 maja 2012, 12:45

Re: Dominion

Post autor: Hextor »

Mogli by zrobić jakąś ankietę albo przedsprzedaż żeby się dowiedzieć ilu chętnych będzie na Seaside czy inny nowy dodatek. Piotrek za ile sprzedajesz Intrygę i w jakim stanie?
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Dominion

Post autor: mbork »

Jak co, to na Seaside bym się pisał.

Bard?
Awatar użytkownika
szon
Posty: 125
Rejestracja: 22 sie 2012, 20:59
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: Dominion

Post autor: szon »

PL biorę w ciemno :)
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1056
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 148 times
Been thanked: 25 times

Re: Dominion

Post autor: uyco »

też się piszę jakby co.
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1347
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 562 times
Been thanked: 284 times

Re: Dominion

Post autor: Atamán »

I ja Seaside PL na 100% bym brał.
Awatar użytkownika
Figas
Posty: 269
Rejestracja: 15 mar 2012, 10:07
Lokalizacja: Stromiec Radom
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Dominion

Post autor: Figas »

Ja również. Wersji PL nigdy za wiele 8)
ODPOWIEDZ