Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Karit »

Jedna z kart przygody (nie pamiętam nazwy) "schodząc ze stołu" nakazywała rozegranie walki z pierwsza bestią z tali bestii. Tak sie akurat złożyło że mieliśmy dostępną bestie i z nią walczyliśmy, szczęście ze nie była silna i wygraliśmy zdobywając surowce. Tutaj pojawia sie pytanie: czy surowce zdobyte w ten sposób (wyjątkowo w fazie przygody, przed faza produkcji i akcji) są od razu dostępne, czy musimy poczeka na koniec fazy akcji?
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Jan Madejski
Posty: 736
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 61 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Jan Madejski »

To, co zdobędziesz przed rozpoczęciem fazy akcji (a więc w fazie wydarzenia, produkcji, albo np. w wyniku przekształcenia żetonu odkrycia na skórę+jedzenie na początku tury) jest od razu dostępne.
W zasadzie tylko faza Akcji jest taka specyficzna, że w momencie jej rozpoczęcia jest "zamrożenie" surowców, przedmiotów i żetonów (np. "?") na planszy i co pojawi się w jej trakcie, wchodzi w życie dopiero na koniec tej fazy.
Wyjątkiem, jak zakładam, są "suwaki", czyli np. poziom broni, dachu, morale albo ran, bo te mogą się zmieniać na bieżąco w trakcie wykonywania akcji i ich zmiana od razu wchodzi w życie (dlatego trzeba rozstrzygać akcje zgodnie z kolejnością "od lewej do prawej" - najpierw akcja zagrożenia, potem polowanie itd.).
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Karit »

Mam jeszcze pytanie dotyczące scenariuszy, gdzie nie jest określony kafelek startowy / miejsce startu (zaczynamy z pustą planszą, albo kafelkiem specialnym jak w np. wyspie kanibali):

1. Czy możemy w dowolnym miejscu wyspy zacząć eksplorację, czy tylko z jej zewnętrznych części?
2. Jak to wygląda później? Odkrywając pierwszy kafelek w danym miejscu musimy się już tego miejsca trzymać tj. nie możemy odkrywać już kafelków np. po drugiej stronie wyspy?
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Jan Madejski
Posty: 736
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 61 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Jan Madejski »

Jeśli scenariusz nie mówi czego innego, rozpoczynasz zawsze od kafelka nr 8 (plaża, a więc od razu możesz wytworzyć łopatę), umiejscowionego najbardziej po lewej stronie mapy (jak na ilustracji na stronach 2-3)
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Karit »

Jan Madejski pisze:Jeśli scenariusz nie mówi czego innego, rozpoczynasz zawsze od kafelka nr 8 (plaża, a więc od razu możesz wytworzyć łopatę), umiejscowionego najbardziej po lewej stronie mapy (jak na ilustracji na stronach 2-3)
Czyli np. w scenariuszu kanibale kłade kafelek nr 8 (tam gdzie w grze o Rozbitkach) i muszę pokonać/odkryć całą wyspe aby dotrzec do miasta Kanibali i je zniszczyć, dobrze rozumiem (?)
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Jan Madejski
Posty: 736
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 61 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Jan Madejski »

Zgadza się - musisz eksplorować większość wyspy (i po drodze natrafiasz na kolejne wioski).
Jak na razie "Wyspa kanibali" jest jedynym scenariuszem, w którym kładzie się kafelek poza standardowymi 10 polami planszy, a "Wyspa ognia" jest jedynym, w którym zaczynasz z innego miejsca niż plaża po lewej.
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Karit »

Wielkie dzieki!! Teraz już (na razie) wszystko wiem :)
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3240
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Veridiana »

Wydawnictwo Portal pisze:
Veridiana pisze: 1. Karta "Pośpiech" z talii Przygód Budowlanych - co oznacza "wykonaj jeszcze jedna akcję budowy"? jak to przeprowadzic?
2. Skoro Piętaszek nie jest graczem - czy może korzystać z kart, które umożliwiają coś "graczom"? Miałam dziś bonus z karty skarbów do eksploracji rozpoczynający się od słów "za każdym razem, gdy gracz..." - dotyczy to też Piętaszka, czy nie?
1. Możesz od razu wykonać Akcję Budowy (np. Przedmiotu, Dachu, itp.), ale musisz rzucić kośćmi i oczywiście spełniać wymagania niezbędne do wykonania Akcji.
2. Czy możesz podać konkretne karty?
ad.1. Ale muszę też mieć surowce do budowy, czy to za frico?
ad.2. karty skarbu, np. plecak, hamak, beczka, szabla itp.
Awatar użytkownika
japacyk
Posty: 50
Rejestracja: 12 paź 2012, 15:32

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: japacyk »

Veridiana pisze:
Wydawnictwo Portal pisze:
Veridiana pisze: 1. Karta "Pośpiech" z talii Przygód Budowlanych - co oznacza "wykonaj jeszcze jedna akcję budowy"? jak to przeprowadzic?
2. Skoro Piętaszek nie jest graczem - czy może korzystać z kart, które umożliwiają coś "graczom"? Miałam dziś bonus z karty skarbów do eksploracji rozpoczynający się od słów "za każdym razem, gdy gracz..." - dotyczy to też Piętaszka, czy nie?
1. Możesz od razu wykonać Akcję Budowy (np. Przedmiotu, Dachu, itp.), ale musisz rzucić kośćmi i oczywiście spełniać wymagania niezbędne do wykonania Akcji.
2. Czy możesz podać konkretne karty?
ad.1. Ale muszę też mieć surowce do budowy, czy to za frico?
ad.2. karty skarbu, np. plecak, hamak, beczka, szabla itp.
ad.ad.1. Tak jak jest napisane - musisz spełnić wymagania niezbędne do wykonania Akcji. To znaczy, że żeby wykonać akcje musisz mieć między innymi wymagane surowce.
ad.ad.2. Tu nie jestem pewien ale wydaje mi się, że jeśli piętaszek zastępuje dla ułatwienia akcję gracza, to nie ma zastrzeżeń, żeby mógł również używać tych skarbów.
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1363
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 27 times
Been thanked: 303 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Portal Games »

Veridiana pisze:
Wydawnictwo Portal pisze:
Veridiana pisze: 1. Karta "Pośpiech" z talii Przygód Budowlanych - co oznacza "wykonaj jeszcze jedna akcję budowy"? jak to przeprowadzic?
2. Skoro Piętaszek nie jest graczem - czy może korzystać z kart, które umożliwiają coś "graczom"? Miałam dziś bonus z karty skarbów do eksploracji rozpoczynający się od słów "za każdym razem, gdy gracz..." - dotyczy to też Piętaszka, czy nie?
1. Możesz od razu wykonać Akcję Budowy (np. Przedmiotu, Dachu, itp.), ale musisz rzucić kośćmi i oczywiście spełniać wymagania niezbędne do wykonania Akcji.
2. Czy możesz podać konkretne karty?
ad.1. Ale muszę też mieć surowce do budowy, czy to za frico?
ad.2. karty skarbu, np. plecak, hamak, beczka, szabla itp.
ad.1 Musisz spełniać wymagania niezbędne do wykonania Akcji, więc jeśli np. potrzebujesz jakichś surowców, to korzystasz z tych dostępnych i je odrzucasz
ad.2 Tak, może z nich korzystać.
Awatar użytkownika
Malash
Posty: 197
Rejestracja: 18 sty 2012, 22:49
Lokalizacja: Warszawa Praga Płd.
Has thanked: 14 times
Been thanked: 19 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Malash »

Nadal mam sporo pytań i wątpliwości nie wyjaśnionych w instrukcji i FAQ oraz dosłownie kilka, co do których chciałbym się tylko upewnić. Oto lista 22 pytań:

_ _ I Wydarzenia i przygody

1. Niektóre karty wydarzeń czy tajemnic (np.”Dzikus”) mają napis „Pociągnij 1 Kartę Tajemnic i rozpatrz [skarb]”.
Robimy to na normalnych zasadach kart tajemnic (dociągamy dopóki nie trafi się 1 skarb), czy też ciągniemy tylko 1 kartę i jeśli jest to skarb – zachowujemy go?

2. Wydarzenie „Kłótnia”: „w tej rundzie żadna Akcja nie może być wykonywana przez [pionki] dwóch różnych graczy”
- Czy dotyczy to również godzenia się na tej karcie? Można się pogodzić od razu czy dopiero w następnej turze?
- Czy piętaszek jest tu traktowany jako gracz i nie może z nikim współpracować w tej turze?

3. Niektóre karty, np. karta przygody budowy „Pośpiech/Co nagle to po diable”, mają karę
„-1 [dach] lub [palisada]” Czy nie mając palisady, ale posiadając dach możemy wybrać uszkodzenie palisady i otrzymać wszyscy po 1 ranie, czy też zasada „jeśli masz to musisz zapłacić” każe nam wybrać dach?

4. Jedna z kart Przygody Eksploracji(zniszczona chatka) pozwala stworzyć od razu jeden z przedmiotów: lina, nóż, lek i cośtam. Kilka tur wcześniej jakieś wydarzenie kazało nam usunąć 3 pomysły z planszy. Był wśród nich nóż. Możemy go otrzymać z efektu karty czy do dyspozycji mamy tylko przedmioty, które leżą na planszy?

5. Ktoś w wyniku przygody spędza noc poza obozem.
W nocy - po rozpatrzeniu jedzenia, ale przed sprawdzeniem "spania pod gołym niebem" - gracze mogą przenieść swoje schronienie na kafel na którym nieszczęśnik utknął. Czy wtedy nadal śpi pod gołym niebem, czy też zyskał schronienie? Czy jego zasoby trafiają do zasobów drużyny od razy(bo drużyna go "znalazła"), czy jednak nadal dopiero na początku następnej tury gry?

6. Karta Wydarzenia „Kataklizm/Naprawa Narzędzi”:
„Połóżcie wszystkie Przedmioty na polu Bieżących Surowców. Są one niedostępne w tej rundzie...”
Dotyczy to na pewno przedmiotów wytworzonych z pomysłów.
Czy dotyczy to również przedmiotów startowych?
Czy dotyczy to skarbów z talii tajemnic?
Czy dotyczy to przedmiotów które w tej turze wytworzymy?

7. Negatywny efekt tej samej karty: „Odrzućcie 1 Przedmiot oraz anulujcie jego Efekt Dodatkowy (o ile to możliwe)” Czy można odrzucić przedmiot startowy lub skarb z talii tajemnic?

_ _ II Przedmioty i karty tajemnic

8. Do losowania 5 przedmiotów na początku gry używamy również przedmiotów „klasowych” postaci, które nie biorą udziału w danej partii, prawda?

9. Skoro (nawiązując do udzielonej komuś odpowiedzi, nt. kocy/pieca) koce/piec chronią nas przed zimową chmurą zarówno jako przed zimnem, jak również ich wkładem w sumę opadów, to:
Czy jeśli pogoda w tej kolejce to 1 deszczowa chmura to możemy się przed nią uchronić (jej wkładem w sumę opadów) za pomocą owego pieca?

10. Przedmiot startowy „Suchary” – czy można je odpalić gdy spędza się noc poza obozem?
Czy kucharz może wytworzyć dla siebie jedzenie gdy spędza noc poza obozem?
A czy może je wytworzyć dla innej postaci, która spędza noc poza obozem?

11. Skarb z Talii Tajemnic „Szabla pirata”:
Czy można ją odpalać wielokrotnie by ranić się np. 3 razy i dostać +9 do poziomu broni w czasie jednego starcia?

12. Talia tajemnic „Amulet ochronny”:
Za jego pomocą można zdjąć z planszy dowolny znacznik. Czy dotyczy to również znaczników związanych ze scenariuszami,
np [-1 pionek] przy eksploracji, który występuje w scenariuszu 4tym?

_ _ III Pytania inne

13. Mamy obóz na kaflu z naturalnym schronieniem. Wybudowaliśmy poziom dachu. Przenosimy się w nocy na inny kafel, który również posiada naturalne schronienie. Czy dach się niszczy?

14. Czy skoro umiejętności postaci można używać w każdym momencie, to:
Czy Kucharz może uleczyć Żołnierza, który walczy z gorylem i jego życie w walce schodzi do zera? Po odkryciu karty bestii jest czas na odpalenie np. „Furii” Żołnierza, czy przedmiotów. Czy więc kucharz może nagle wyczarować miskę zupe z drugiego końca wyspy żołnierzowi i uratować dzień?

_ _ IV Scenariusze

15. Czy wytworzony od początku scenariusza 4ego nóż daje nam na starcie poziom broni 1?

16. Czy pył wulkaniczny można kłaść na:
- polu samego wulkanu?
- zniszczonych kafelkach wyspy, na których nie ma jeszcze pyłu?
- nieodkrytych jeszcze obszarach wyspy?
(Na karcie scenariusza napisane jest, że należy kostki pyłu "położyć na dowolnych kafelkach/obszarach")

17. Skóry w 4-tym scenariuszu traktujemy jako drewno:
a) tylko i wyłącznie przy budowie Schronienia, Dachu i Palisady,
b) przy każdej budowie wykorzystującej drewno?
(wg scenariusza odp. A, ale wolałbym wiedzieć czy nie jest to niedomówienie)

18. Czy przedmiot „Szalupa” w scenariuszu 4 musi zostać stworzona dopiero PO dokonaniu eksploracji kafli i świątyń, czy można ją zbudować np. w 4tej turze a grę ukończyć poprzez eksplorację ostatniej świątyni?

19. Czy odkrycie kafla Miasta Kanibali, w 5-tym scenariuszu daje znalezisko i odkrywa teraz wzgórz?
Jeśli nie, to czy teren wzgórz staje się dostępny gdy zbudujemy z kafli terenu połączenie między naszym obozem a kaflem miasta kanibali?

20. W efekcie Ataku kanibali w scenariuszu piątym mamy do wyboru 3 opcje:
- przenieść obóz/schronienie na sąsiedni kafel
- stracić schronienie
- otrzymać po 2 rany
Czy jeśli nie mamy schronienia możemy wybrać opcję „strać schronienie i otrzyamć po 1 ranie za niespełnienie wymagań, czy jest to opcja niedostępna, ponieważ istnieją możliwości „przenieś obóz” albo „otrzymaj dwie rany”?
(Rozwiązanie tej sytuacji nawiązuje do mojego pytania nr 3 – czy posiadając inną dostępną opcję możemy wybrać niedostępną i otrzymać rany za niespełnienie wymagań)

_ _ V Karty promo

21. Czy kiedy "Pijaczyna" wysyła swoje dwa pionki na jedną akcję, ale tylko jako wsparcie dla innego gracza (gdy są jakieś utrudnienia, typu eksploracja w 4-tym scenariuszu) to:
a) gracz wspierany przez pijaczynę ma pociągnąć kartę przygody niezależnie od tego czy ją wyrzucił na kostce,
b) sam pijaczyna musi to zrobić mimo że jest tylko wsparciem w wykonywaniu akcji,
c) ta karna cecha w ogóle nie działa?

22. Czy cecha byczka „Na początku gry +1 [palisada]” jest wyjątkiem od reguł posiadania palisady tylko w wypadku posiadania schronienia.

Z góry dziękuje za wyjaśnienia :)
WImięZasad.ZnadPlanszy.pl
także na: Facebooku , YouTube, Spotify i Apple Podcasts.
Analizujemy gry i ich mechaniki. Nie boimy się wytykać im błędów.
Często je naprawiamy, bądź przebudowujemy za pomocą prostych home rules.
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Furia »

1. Dociągasz karty aż do trafienia skarbu.
2. - można sie pogodzić od razu bo karta leży na jednym z pól zagrożenia
-FAQ: W wariancie solo należy to wymaganie rozumieć następująco: nie można wykonać żadnej akcji z
dodatkowym pionkiem Piętaszka jako wsparcie oraz, aby odrzucić tę kartę należy przypisać do akcji
Zagrożenia swój pionek wraz z pionkiem Piętaszka.
8. Tak.
13. Bodajże brązowa ramka w instrukcji mówi, że dach spada do zera.
To tak na szybko. Może potem dokończę.
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Czochrun »

6. Tutaj chyba powinno być "obszar przyszłych surowców", skoro są niedostępne. I tak, chyba chodzi o wszystkie przedmioty. Po prostu nie możesz ich używać w tej rundzie.

7. Skarb chyba pozostaje skarbem, dopóki go nie zamienisz w przedmiot. Jeśli nadal jest skarbem to nie możesz go odrzucić.

13. Jeśli macie poziom dachu na 1 to nie (bo połowa z 1 to 1/2 zaokrąglając w dół to 0, więc zmniejszacie poziom dachu o 0 -> zostaje na 1). Jesli jednak jest 2 to już spada Wam na 1.
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Furia »

Czochrun pisze: 13. Jeśli macie poziom dachu na 1 to nie (bo połowa z 1 to 1/2 zaokrąglając w dół to 0, więc zmniejszacie poziom dachu o 0 -> zostaje na 1). Jesli jednak jest 2 to już spada Wam na 1.
Ale jeśli obóz jest na kafelku ze schronieniem to wtedy wszystko, zarówno dach jak i palisada spada do zera. Jeśli gracze mają wybudowane schronienie to wtedy poziom dachu i palisady przy przenoszeniu obozu zmniejsza się o połowę.
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Czochrun »

Furia pisze:
Czochrun pisze: 13. Jeśli macie poziom dachu na 1 to nie (bo połowa z 1 to 1/2 zaokrąglając w dół to 0, więc zmniejszacie poziom dachu o 0 -> zostaje na 1). Jesli jednak jest 2 to już spada Wam na 1.
Ale jeśli obóz jest na kafelku ze schronieniem to wtedy wszystko, zarówno dach jak i palisada spada do zera. Jeśli gracze mają wybudowane schronienie to wtedy poziom dachu i palisady przy przenoszeniu obozu zmniejsza się o połowę.
A to tak. Faktycznie, nie przeczytałem, że było pytanie o naturalne schronienie. Tego nie da się przenieść, więc logiczne, że się je traci.
Awatar użytkownika
zbajszek
Posty: 530
Rejestracja: 18 sie 2012, 19:18
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 7 times
Been thanked: 17 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: zbajszek »

Jestem po 2 partiach i zastanawia mnie czy jak coś wynajdziemy (w sensie z pomysłu zrobimy przedmiot), to na jego miejsce dolosowujemy następny z talii pomysłów? W instrukcji nie znalazłem nigdzie wzmianki o tym więc stwierdziłem że pewnie nie, ale nie jestem do końca przekonany.
--------------------Zbajchu Plays--------------------
---Moja Planszoteczka --- Sprzedam/Wymienię Topic ---
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: veljarek »

zbajszek pisze:Jestem po 2 partiach i zastanawia mnie czy jak coś wynajdziemy (w sensie z pomysłu zrobimy przedmiot), to na jego miejsce dolosowujemy następny z talii pomysłów? W instrukcji nie znalazłem nigdzie wzmianki o tym więc stwierdziłem że pewnie nie, ale nie jestem do końca przekonany.
Nie
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: powermilk »

Nie, nie. :) Tylko cieśla ze swoją zdolnością może dodać jakiś pomysł z talii wynalazków :)
Krushvarrok
Posty: 29
Rejestracja: 10 lis 2010, 10:47
Lokalizacja: Słupsk/Gdańsk

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Krushvarrok »

Z kart wydarzeń też może wynikać możliwość dobrania wybranej karty pomysłu.
Awatar użytkownika
xel4
Posty: 392
Rejestracja: 13 sie 2012, 17:39
Lokalizacja: Gliwice
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: xel4 »

Pytanko: Jak dokładnie wygląda walka z bestią jeżeli mój poziom broni jest niższy niż siła bestii to dobieram "łup" ?
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: kwiatosz »

Tracisz tyle zdrowia ile brakuje Ci poziomów broni, dobierasz pełny łup.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: veljarek »

Pytanie które muszę się upewnić i boję się usłyszeć odpowiedzi ze względu na charakter gry:
- przykładowo w wyniku akcji przekształciłem pomysł w przedmiot, a w kolejnej turze wydarzenie każe mi zakryć (np. poprzez mgłę) jakiś kafel terenu. Czy:
1. mimo że przedmiot jest zbudowany staje się on z powrotem pomysłem? (czasem się zdarza że jeden przedmiot odblokowuje następny, czy cały "łańcuszek" przedmiotów tracę?)
1a. Jeżeli poprzednia odpowiedź brzmi TAK, to po ponownym odkryci tego terenu muszę od nowa wymyślać przedmiot?
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: kwiatosz »

Gdzieś tam po drodze była odpowiedź, że już wynalezionych nie zakrywasz - nie tracisz łopaty znalezionej na plaży tylko dlatego, że plaży nie widać ;) Jeżeli chcesz tę łopatę dopiero znaleźć na plaży to wtedy brak plaży jest faktycznie problemem, ale wstecz to nie działa (lina się nie rozpada tylko dlatego, że drugi raz lian do jej produkcji nie znajdziesz).
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: veljarek »

kwiatosz pisze:Gdzieś tam po drodze była odpowiedź, że już wynalezionych nie zakrywasz - nie tracisz łopaty znalezionej na plaży tylko dlatego, że plaży nie widać ;) Jeżeli chcesz tę łopatę dopiero znaleźć na plaży to wtedy brak plaży jest faktycznie problemem, ale wstecz to nie działa (lina się nie rozpada tylko dlatego, że drugi raz lian do jej produkcji nie znajdziesz).
ufff, no to jednak prosta ta gra :) tylko raz na 9 partii przegrałem scenariusz 1-2 :) i zawsze kończymy z duzą ilością życia.
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: kwiatosz »

Ja generalnie też sobie radzę, ale z tym "prosta" to chyba bez przesady, coś może być nie tak ;) Liczysz chmury śniegowe 2 razy? Odrzucasz marnujące się jedzenie? Ciągniesz kolejne karty po rozpatrzeniu "?" jako karty wydarzenia? W pierwszym scenariuszu układasz stos od lewej do prawej, nie więcej niż 1 kolumnę w rundzie? Jedzenie z żetonów też Ci się psuje w nocy? Sprawdzasz efekt morale dla każdego gracza? sporo punktów krytycznych jest w tej grze ;)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
ODPOWIEDZ