Władca Pierścieni: Gra Karciana LCG (Nate French)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Paweł Puzio
Posty: 130
Rejestracja: 06 paź 2004, 22:38
Lokalizacja: Poland

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: Paweł Puzio »

Mam zamiar grać z żoną, i chyba jednak pójdę po kolei.

Zagralem pierwszy scenariusz, wybrałem taktykę. Szło wszystko pięknie do ostatniej wyprawy. Wylosowalem Ścieżkę Beorna, już sie cieszylem ze bez problemu przejdę a tu niespodzianka. Skupiłem sie na postępie zamiast na zwalczaniu wrogów i mnie pokarało. Jak już miałem zdobyć 10 postępu wyszedł z lasu do gry Pomiot Ungolianty :) zanim sie z nim uporałe poległ Gloin, Faramir zaginął ale pózniej sie znowu odnalazł, zginął Zwiadowca ze Śnieżnego potoku. Szczerze mówiąc myślałem ze po mnie, i tak by było gdy by nie to ze miałem niski poziom zagrożenia i czające się Brzeczyrogi mnie nie zaatakowały. Gra dała mi dużo emocji. I mam ochotę na wiecej :)
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: Olgierdd »

Jak już zdecydowałeś się na dalszą inwestycję poza postawką, to polecam po kolei i przynajmniej cały cykl Mrocznej Puszczy. Z takim zestawem regrywalność już jest ogromna.
Awatar użytkownika
Paweł Puzio
Posty: 130
Rejestracja: 06 paź 2004, 22:38
Lokalizacja: Poland

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: Paweł Puzio »

Mroczna Puszcza to jedno z moich ulubionych miejsc w Śródziemiu, tak że faktycznie wszystko wskazuje na to że będę szedł po kolei.
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: Rune »

Nie mogę się powstrzymać ale kurcze męczy mnie ten Władca od samego momentu, gdy pojawił się na rynku. Da sie pograć bez kupowania masy dodatków, a jedynie tak "lajtowo"? Interesuje mnie przede wszystkim rozgrywka solo i czasami z Żoną. Można wskazac, jakiś zestaw, jako taki niezbędnik do dobrej zabawy dla pojedynczego gracza?
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: Bea »

tarkun pisze: Zależy czego oczekujesz od dodatków i samej gry. Prawda jest taka, że jest to gra w formacie LCG - czyli najlepiej kupować wszystkie dodatki po kolei.
Czy jest gdzieś spis w jakiej kolejności ukazywały się dodatki?

Żeby grać w 4 osoby podobno trzeba kupić podstawkę w dwóch egzemplarzach, a co potem z dodatkami? Tez trzeba będzie kupować podwójnie?
Awatar użytkownika
Aduanath
Posty: 495
Rejestracja: 31 paź 2012, 18:55
Lokalizacja: Legnica
Been thanked: 1 time

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: Aduanath »

Rune pisze:Nie mogę się powstrzymać ale kurcze męczy mnie ten Władca od samego momentu, gdy pojawił się na rynku. Da sie pograć bez kupowania masy dodatków, a jedynie tak "lajtowo"? Interesuje mnie przede wszystkim rozgrywka solo i czasami z Żoną. Można wskazac, jakiś zestaw, jako taki niezbędnik do dobrej zabawy dla pojedynczego gracza?
Dobry zestaw dla pojedynczego gracza? Podstawka ;) . Jeśli chcesz chcesz pograć w domu, tylko na lajcie (a nie tak jak wielu użytkowników, turniejowo), to spokojnie podstawka Ci starczy ;) . Jeśli natomiast chcesz rozwijać grę, to moim zdaniem najbardziej opłaca się kupować duże dodatki (Khazad-dum, Hobbit, Spadkobiercy Numeronu) - w każdym są 3 przygody i masa kart dla graczy - 165 kart w każdym z dodatków.
Bea pisze: Czy jest gdzieś spis w jakiej kolejności ukazywały się dodatki?

Żeby grać w 4 osoby podobno trzeba kupić podstawkę w dwóch egzemplarzach, a co potem z dodatkami? Tez trzeba będzie kupować podwójnie?
Bea - podstawka wystarczy jedna, dodatki też starczą pojedyncze :) . Na BGG masz wymienione wszystkie dodatki, chociaż nie jestem pewny, czy w kolejności wydania :)
Nasza kolekcja - ciągle się rozwija :)
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1148
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 202 times
Been thanked: 98 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: zioombel »

Władca jest inny niż inne lcg typu Warhammer Inwazja. Ja kupuje dodatki głównie dla nowego scenariusza, karty graczy są na drugim miejscu. Gram tak jak napisałeś lajtowo, ale mam cały pierwszy cykl dodatków z Mrocznej Puszczy i dwa duże Kazad dum i Hobbita.
Polecam na solo jeśli lubisz wyzwania. Gra czasem jest bardzo trudna do przejścia solo. Za to jaka satysfakcja!
Awatar użytkownika
zbajszek
Posty: 530
Rejestracja: 18 sie 2012, 19:18
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 7 times
Been thanked: 17 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: zbajszek »

Co do spisu kolejności dodatków to jest na BGG: http://www.boardgamegeek.com/boardgame/ ... -card-game

Teoretycznie już z 1 podstawką można grać w cztery osoby (każdy ma po 1 Gandalfie i trzeba jakoś 2 score-boardy wykombinować). Problem w tym że w tali można mieć 3 takie same karty więc mając 1 Gandalfa utrudniacie sobie życie. Ale wiem że znajomi grają w więcej osób z jedną podstawką (plus dodatki bo lecą scenariuszami po kolei) i dobrze się bawią.

Rune do lajtowej gry starcza Ci podstawka, tylko jak przejdziesz wszystkie scenariusze po kilka razy to wtedy jak Ci się spodoba możesz inwestować w dodatki, tak jak ja :).
--------------------Zbajchu Plays--------------------
---Moja Planszoteczka --- Sprzedam/Wymienię Topic ---
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: Bea »

Czy w tej grze wymaga dużo czy mało strategicznego myślenia?
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1241
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 134 times
Been thanked: 61 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: poooq »

Rune pisze:Nie mogę się powstrzymać ale kurcze męczy mnie ten Władca od samego momentu, gdy pojawił się na rynku. Da sie pograć bez kupowania masy dodatków, a jedynie tak "lajtowo"? Interesuje mnie przede wszystkim rozgrywka solo i czasami z Żoną. Można wskazac, jakiś zestaw, jako taki niezbędnik do dobrej zabawy dla pojedynczego gracza?
Sporo autorskich scenariuszy buja się na BGG, z cztery z nich są dostępne po polsku. Na początek w sam raz: jak gra się spodoba to kupowanie dodatków stanie się przyjemnością, a nie smutnym obowiązkiem.
Po co piać, gdy można grać?
Odkrycie roku 2019: nie każdego interesuje moje zdanie.
Awatar użytkownika
Paweł Puzio
Posty: 130
Rejestracja: 06 paź 2004, 22:38
Lokalizacja: Poland

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: Paweł Puzio »

Bea - myślenia wymaga napewno. Wczoraj ponioslem sromotne klęski w drugim scenariuszu. Dzisiaj już mam plan jak spróbować przejść ta wyprawę. Gra jest dobra mieszanina myślenia i losowosci. Tak przynajmniej wyglada na wczesnym etapie zapoznawania sie z grą.

Poooq - dzięki za cynka o tych scenariuszach.
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: Rune »

poooq pisze:
Rune pisze:Nie mogę się powstrzymać ale kurcze męczy mnie ten Władca od samego momentu, gdy pojawił się na rynku. Da sie pograć bez kupowania masy dodatków, a jedynie tak "lajtowo"? Interesuje mnie przede wszystkim rozgrywka solo i czasami z Żoną. Można wskazac, jakiś zestaw, jako taki niezbędnik do dobrej zabawy dla pojedynczego gracza?
Sporo autorskich scenariuszy buja się na BGG, z cztery z nich są dostępne po polsku. Na początek w sam raz: jak gra się spodoba to kupowanie dodatków stanie się przyjemnością, a nie smutnym obowiązkiem.
Poooq kamracie to Ty też wychodzisz na wyprawy poza świat morskich macek ;) "Najgorsze" jest w planszówkach to, że czasami człowiek kupuje tylko żeby posiadać i mieć w kolekcji, bo grać nie ma czasu :) Czyli zaczynam od podstawki,która do rozgrywki solo nie jest taka latwa ale w dwie osoby nie będzie znowu tak ciężko, a następnie dokupuję duże dodatki (o ile będą dostepne, bo ruch w interesie raczej duży).

Jeżeli dokupię dodatki, to rozumiem, że nawet scenariusze z podstawki mogę rozegrać z ekipą z dodatków z danej frakcji? Które dodatki należy rozpatrywać pod kątem krasnoludów (to dla mnie) oprócz Khazad-Dum i elfów (to dla tej piękniejszej mojej połowy)?
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
lordg90
Posty: 29
Rejestracja: 05 mar 2012, 09:07

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: lordg90 »

Rune pisze: Jeżeli dokupię dodatki, to rozumiem, że nawet scenariusze z podstawki mogę rozegrać z ekipą z dodatków z danej frakcji?
Tak.
Rune pisze: Które dodatki należy rozpatrywać pod kątem krasnoludów (to dla mnie) oprócz Khazad-Dum i elfów (to dla tej piękniejszej mojej połowy)?
Karty możesz obejrzeć na przykład tutaj - http://www.cardgamedb.com/index.php/lot ... eckbuilder

Polecam jednak kupować po kolei.
Matrin
Posty: 55
Rejestracja: 07 sty 2013, 11:58

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: Matrin »

Czy dodatki zmieniają w jakiś sposób zasady gry, czy tylko dodają nowe scenariusze i rozbudowują talię? Pytam, bo na stronie wydawcy jest tylko instrukcja z zestawu podstawowego i faq. Rozumiem, że na opisanych tam zasadach odbywa się rozgrywka niezależnie od posiadanych dodatków?
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1148
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 202 times
Been thanked: 98 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: zioombel »

Nie tyle zmieniają co dodają nowe zasady i umiejętności, ale cały cykl mrocznej puszczy idzie na podstawowych zasadach. Jedynie na kartach wyprawy czasem jest jakaś modyfikacja poszczególnych faz gry.
Matrin
Posty: 55
Rejestracja: 07 sty 2013, 11:58

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: Matrin »

Ano właśnie. To jest to, czego nie rozumiem. Z jednej strony czytam, że można grać stare scenariusze, przykładowo te z podstawki, używając nowych kart, dajmy na to z Khazad Dum. Z drugiej strony mówisz, że jakieś nowe zasady wchodzą w życie. Grzecznie proszę o łopatologiczne wyjaśnienie. Czy grając w podstawkę z kartami z Hobbita musimy stosować zasady, które "doszły" w Hobbicie? Albo w Khazad Dum? A co jeśli ominiemy KD i cały cykl temu rozszerzeniu przypisany, ale kupimy Spadkobierców z Numenoru? Ignorujemy wtedy zasady wprowadzone w KD, ale stosujemy te wprowadzone w SzN? Jak to działa?

Ps. Pewnie te pytania dla znających grę brzmią głupio, ale cóż. Niewiedza to nie zbrodnia.
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: zephyr »

Są nowe zasady w stylu
- "W tym scenariuszu dodaliśmy przepis X. Ten przepis ma sens tylko w tym scenariuszu"
- nowe karty z nowymi efektami. Jak np jakaś karta ma napisane na sobie "secrecy 2" i pojawi się w dodatku to musi dojść przepis opisujący co to w ogóle oznacza. Taki przepis obowiazuje też w podstawce (bo definiuje działanie karty i nie dotyczy starych kart)
- hobbit akurat ma jakieś specjalne karty gracza koloru żółtego, nie grałem i nie wiem jak one działają, ale nie wyglądały jak coś czym można grać poza przygodami z dodatku hobbit (czy się mylę i da się tego używać w innych przygodach?)
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Matrin
Posty: 55
Rejestracja: 07 sty 2013, 11:58

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: Matrin »

Dzięki. Zaczyna to nabierać sensu.
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: pattom »

Czołem,

powiedzcie mi, bo ja nie mam żadnego doświadczenia w karciankach LCG, czy kupując Władca Pierścieni LCG podstawkę + Khazad-Dum + Cykl Dwarrowdelf będzie można pograć w miarę sensownie (czytaj - dając radę w poszczególnych scenariuszach) i samodzielnie (1 osobowo) ? Podaję te dodatki bo chodzi mi po głowie granie talią opartą na Krasnoludach.
Awatar użytkownika
wojo
Posty: 751
Rejestracja: 20 sie 2008, 13:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 3 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: wojo »

Ja bym sugerował jednak zakup tylko podstawki i pogranie nią porządnie, sprawdzenie czy się spodoba. Myślę że szkoda ryzykować sporej kasy nie wiedząc czy sama gra chwyci.

Jeżeli już jednak jesteś zdecydowany to odpowiedź brzmi tak. Z tym że warto kupić także ostatni dodatek cyklu Mroczej Puszy (powrót do Mrocznej Puszczy), który zawiera bardzo mocnego bohatera krasnoludzkiego (Dain - jeżeli jest przygotowany wszystkie krasnoludy w grze są mocniejsze w wyprawie i walce).
Kolekcja na BGG, sprzedam
Jestem (współ)autorem: Bitwa pod Grunwaldem, Ora et Labora, Proch i Stal, Metallum
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: pattom »

wojo pisze:Ja bym sugerował jednak zakup tylko podstawki i pogranie nią porządnie, sprawdzenie czy się spodoba. Myślę że szkoda ryzykować sporej kasy nie wiedząc czy sama gra chwyci.

Jeżeli już jednak jesteś zdecydowany to odpowiedź brzmi tak. Z tym że warto kupić także ostatni dodatek cyklu Mroczej Puszy (powrót do Mrocznej Puszczy), który zawiera bardzo mocnego bohatera krasnoludzkiego (Dain - jeżeli jest przygotowany wszystkie krasnoludy w grze są mocniejsze w wyprawie i walce).
Tak też zamierzam :-)
Jak tylko podstawka będzie ponownie dostępna.
Awatar użytkownika
loshameros
Posty: 43
Rejestracja: 02 mar 2011, 13:59
Lokalizacja: Wrocław i okolica
Been thanked: 7 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: loshameros »

Pattom- podstawkę widziałem wczoraj w empiku na bielanach w ilości 3szt.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4135
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 316 times
Been thanked: 344 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: tomb »

wojo pisze:Ja bym sugerował jednak zakup tylko podstawki i pogranie nią porządnie, sprawdzenie czy się spodoba. Myślę że szkoda ryzykować sporej kasy nie wiedząc czy sama gra chwyci.

Jeżeli już jednak jesteś zdecydowany to odpowiedź brzmi tak. Z tym że warto kupić także ostatni dodatek cyklu Mroczej Puszy (powrót do Mrocznej Puszczy), który zawiera bardzo mocnego bohatera krasnoludzkiego (Dain - jeżeli jest przygotowany wszystkie krasnoludy w grze są mocniejsze w wyprawie i walce).
Wzorowa, rzetelna porada.

Niestety z tą grą jest wg mnie pewien problem, nie tylko ten, że nie wszystkim przypada do gustu jej mechanika i/lub klimat. Otóż zestaw podstawowy jest dość zniechęcający (niezbyt reprezentatywne scenariusze, zwłaszcza ich trudność) i ja o mało nie odpuściłem sobie dalszej zabawy. Trochę niewłaściwie podchodziłem do ciągłych porażek, poza tym możliwości budowania talii są dość ograniczone i przez to nie ma ogromu kombinacji.
Na szczęście dla siebie byłem uparty i teraz gra wymiata. Gdyby przeliczać wydane pieniądze na czas gry to WP dubluje już po raz któryś konkurencję. A nie mam jeszcze wszystkich dodatków i nie we wszystkie, z tych już posiadanych, grałem.
Mam wrażenie, że podstawka wielu potencjalnych graczy zniechęciła. Niestety.
pattom pisze: ja nie mam żadnego doświadczenia w karciankach LCG
Zatem jest spora szansa, że ci się spodoba. W WP LCG gra chyba dość sporo nie-karciankowców (choćby ja) - chyba się to bierze z jej odmiennej od innych LCG formuły. A jeśli jacyś gracze zgłaszają wobec gry pretensje - to częściej są to właśnie ci starzy wyjadacze MtG i innych gier kolekcjonerskich. Takie przynajmniej odnoszę wrażenie.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
gregvip
Posty: 342
Rejestracja: 22 sty 2012, 14:55
Lokalizacja: Proszowice k. Krakowa

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: gregvip »

TomB pisze:Niestety z tą grą jest wg mnie pewien problem, nie tylko ten, że nie wszystkim przypada do gustu jej mechanika i/lub klimat. Otóż zestaw podstawowy jest dość zniechęcający (niezbyt reprezentatywne scenariusze, zwłaszcza ich trudność) i ja o mało nie odpuściłem sobie dalszej zabawy. Trochę niewłaściwie podchodziłem do ciągłych porażek, poza tym możliwości budowania talii są dość ograniczone i przez to nie ma ogromu kombinacji.
Na szczęście dla siebie byłem uparty i teraz gra wymiata. Gdyby przeliczać wydane pieniądze na czas gry to WP dubluje już po raz któryś konkurencję. A nie mam jeszcze wszystkich dodatków i nie we wszystkie, z tych już posiadanych, grałem.
Mam wrażenie, że podstawka wielu potencjalnych graczy zniechęciła. Niestety.
Święte słowa
Ja dość długo nie mogłem się zdecydować na zakup tej gry przez przykre dla portfela wspomnienia z Magic the Gathering. W końcu dostałem grę w wyniku wymiany ma Mathandlu.
Moje pierwsze wrażenia (z gry solowej bo do takiej głównie grę posiadam) - to jakaś masakra nie idzie wygrać jak weźmiesz przywództwo to możesz powalczyć ale nie ma za bardzo jak wyprawy pchać i zagrożenie cię załatwi. Jak wybierzesz ducha to możesz pchać wyprawę ale zaraz cię coś zatłucze a raczej mnóstwo cosiów i to cały czas mówię o pierwszym scenariuszu o poziomie trudności 1. Dopiero odwiedziny na forum Galakty otworzyły mi oczy złożyłem sobie zaproponowaną tam talię i cud da się przejść i to jak. Teraz widzę sens gry bo wiem że przejście scenariusza jest możliwe i pomimo tego że jeszcze cały czas gram w 1 scenariusz (przejdę jeszcze kilka razy przywództwo - wiedza i spróbuję może taktyka - duch) to już mam kupiony cały cykl Mrocznej Puszczy, Khazad-dum i dwa pierwsze zestawy z Dwarrowdelf. Ale plan mam taki, że z kart zawartych w tych zestawach będę korzystał po raz pierwszy dopiero rozgrywając scenariusz z tych dodatków.
Gra ma wielki potencjał ale wydawca popełnił według mnie wielki błąd wmawiając ludziom, że podstawka wystarczy do zabawy, że można sobie mono taliami z podstawki przechodzić scenariusze (nowy gracz nie ma szans) i podając poziom trudności scenariuszy w konfiguracji dla 2 graczy co może mylić początkującego solistę takiego jak ja np.
Born to play
Moja kolekcja
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: pattom »

Czołem,

dzięki za rady i sugestie, mam nadzieję, że po dzisiejszym dniu, w którym poznam grę dzięki uprzejmości jednego z forumowiczów, będę wiedział czy to jest to czego szukam :-)

gregvip-> możesz podać na PW jaką talią grałeś na początku ? Rozumiem, że to talia złożona z samej podstawki była ?
ODPOWIEDZ