Gra dla miłośnika gier tradycyjnych

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Gra dla miłośnika gier tradycyjnych

Post autor: Bea »

Pierwszy kontakt z Władcą pierścieni LCG można uznać za nieudany. Gra nam nie podeszła, a szczególnie mężowi, dobrze, że jest wypożyczona;/
Skłoniło mnie to do założenia tematu, którego celem będzie znalezienie gry idealnej dla mojego męża. W co on lubi grać? W gry o dość prostych i jasnych zasadach, w którym można sporo taktycznie lub strategicznie pokombinować. Lubi szachy, warcaby, Othello, Rumikub, mastermind, mancala, Backgammon (z nowoczesnych planszówek lubi Evo, bo tam jest faza ruchu czysto taktyczna, ale nawet dość lubi też Carcassonne i Osadników z Catanu).... Lubi też zwykłe karty, np kanastę. Za to nie przepada za nawalanką (czyli wojna w kartach) albo grami przygodowymi np Magia i miecz. Lubi jak zwycięstwo jest jasno określone w grze i po jego osiągnięciu gra się kończy. Dlatego nie przepada za 7 cudami, bo tam dopiero na końcu liczy się punkty.
Szukam więc gry, która spełniłaby te kryteria, ale zarazem, żeby była też trochę pode mnie, czyli ładna kolorowa i nie polegała tylko na przesuwaniu pionków po szachownicy. Czyli ma to być kompromis :) Gra na 4 lub 2 osoby, obojętnie :)
Poradzicie coś?

edit:

Lista proponowanych gier (na bieżąco)

- Mr. Jack na pewno wypróbuję, wygląda bardzo interesująco.
- Neuroshima Hex - mam trochę wątpliwości co do tematyki, ale to gra strategoczna wiec powinna być ok :)
- Rój wiele dobrego o tej grze słyszałam, trochę się tylko boję, żeby to nie były drugie szachy, tylko bardziej kolorowe
Samuraj muszę o tym więcej poczytać
Wikingowie to samo co Samuraj, pierwszy raz o tej grze słyszę, muszę poczytać :)
Battle line wygląda interesująco
Zaginione miasta mocny kandydat: bo podobno dziewczyny lubią tę grę.
Deukalion Muszę więcej poczytać, choć martwi mnie duża losowość w tej grze
Agricola: Chłopi i ich zwierzyniec mój faworyt, tylko czy jest wystarczająco taktyczna?
Qwirkle wygląda na fajną, choć chyba zbyt podobna do Rummikub
Geniusz brany pod uwagę

Reszta wymienionych jakoś mi nie podchodzi.
Ostatnio zmieniony 16 sty 2013, 21:40 przez Bea, łącznie zmieniany 10 razy.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Re: Gra dla miłośnika gier tradycyjnych

Post autor: kdsz »

Może coś z serii Mr. Jack? Są to w zasadzie logiczne gry, ale z mocnym tematem. Łatwe do opanowania, szybkie, z jasnym celem. Tylko trochę za drogie ;)
MsbS
Posty: 884
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 55 times
Been thanked: 73 times

Re: Gra dla miłośnika gier tradycyjnych

Post autor: MsbS »

Może Neuroshima Hex? Albo gry z serii Mystery Rummy (szczególnie Jack the Ripper i Al Capone).
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gra dla miłośnika gier tradycyjnych

Post autor: Bea »

Będę sobie w pierwszym poście tworzyć listę gier. Dodam tylko, że dobrze by było, żeby gra była łatwo dostępna :)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Gra dla miłośnika gier tradycyjnych

Post autor: rastula »

the hive - czyli rój + dwa mini dodatki


solidna, ładna (duze ciężkie płytki) , "easy to learn - hard to master", podoba się dziewczynom ;-)

http://www.gen42.com/hive
Awatar użytkownika
jules
Posty: 163
Rejestracja: 19 kwie 2012, 13:01
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 2 times

Re: Gra dla miłośnika gier tradycyjnych

Post autor: jules »

Polecam sprawdzić Samuraja, Reinera Knizi, gra jest ślicznie wydana w PL przez Lacertę, i mi się kojarzy z takimi uproszczonymi szachami (które bardzo lubię).
Polska Kronika Gier - recenzja wideo Race for the Galaxy
http://youtu.be/287bIu5JI-I
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Gra dla miłośnika gier tradycyjnych

Post autor: espresso »

Polecam Wikingów. Bardzo fajna gra, w zasadzie logiczna, ale z tematem. Niby prosty mechanizm, ale po >300 grach nie odczuwam znudzenia (w pudełku od razu miałam dodatek, ale nie czuję potrzeby z niego korzystać). Na dwie osoby losowość jest bardzo ograniczona (ale im więcej graczy, tym mniej kontroli nad rozgrywką). W sklepach nie dostaniesz, ale trafiają się używki.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Gra dla miłośnika gier tradycyjnych

Post autor: WRS »

espresso pisze:Polecam Wikingów.
W pełni popieram. Zbyt duży nakład (?) spowodował obniżenie ceny, co wiele osób uznało za sygnał, że gra jest słaba. A tak nie jest ;)
espresso pisze:po >300 grach nie odczuwam znudzenia (w pudełku od razu miałam dodatek, ale nie czuję potrzeby z niego korzystać).
A ja zachęcam do korzystania z dodatku. Pojawiają się zupełnie nowe możliwości punktowania i zmienia się akcent - zwłaszcza w odniesieniu do żeglarzy (i czółen!).
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Re: Gra dla miłośnika gier tradycyjnych

Post autor: kdsz »

Fakt, gra z dodatkiem znacznie zmienia rozgrywkę. Natomiast mi większą frajdę daje wersja podstawowa. Nie mam na koncie 300 gier jak espresso, ale pewnie już powyżej setki i wciąż nie czuję znużenia. Absolutnie fantastyczna gra!
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Gra dla miłośnika gier tradycyjnych

Post autor: espresso »

WRS pisze: A ja zachęcam do korzystania z dodatku. Pojawiają się zupełnie nowe możliwości punktowania i zmienia się akcent - zwłaszcza w odniesieniu do żeglarzy (i czółen!).
Zagrałam kilka razy z dodatkiem, dla sprawdzenia co to i zgadzam się, że daje jeszcze więcej możliwości. Po prostu podstawowa wersja gry ma dla mnie optymalny poziom skomplikowania: jest nad czym myśleć, ale z drugiej strony nie ma paraliżu decyzyjnego, dzięki czemu gra się szybko (w przypadku moim i moich współgraczy najczęściej 2-3 partie pod rząd).
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Gra dla miłośnika gier tradycyjnych

Post autor: WRS »

Ja zrozumiałem, że nie korzystaliście z dodatku. Stąd moje zachęty.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Om nom nom
Posty: 114
Rejestracja: 29 wrz 2012, 15:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla miłośnika gier tradycyjnych

Post autor: Om nom nom »

Nie grałem, ale wpadło mi kiedyś w oko Cavum. Dużo kombinowania, nieskomplikowane zasady i w ładnej oprawie.
.
MsbS
Posty: 884
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 55 times
Been thanked: 73 times

Re: Gra dla miłośnika gier tradycyjnych

Post autor: MsbS »

Aha, i jeszcze mi do głowy przyszło... Battle Line (vel Schotten Totten). Wkrótce ponoć w wersji PL ma się ukazać.

Karcianka Knizii, więc trochę matematycznie, ale jest zarządzanie ręką, jest próba wyczucia przeciwnika, jest mechanika pokeropodobna. W największym skrócie - poker 3-kartowy rozgrywany symultanicznie na 9 stołach :P

Mimo prostoty, jest kombinowanie i zgrzytanie zębami, wybierając 'mniejsze zło'.
Awatar użytkownika
bart8111
Posty: 691
Rejestracja: 28 wrz 2008, 22:25
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla miłośnika gier tradycyjnych

Post autor: bart8111 »

Zaginione Miasta - prosta ale fajna gra karciana (z ładnymi kolorowymi ilustracjami ;))
Władca Pierścieni: konfrontacja - to w zasadzie takie szachy z elementem blefu, ale w klimacie Tolkiena, no i ładnie wydana (szczególnie w wersji deluxe)
Eufrat i Tygrys - następna gra, której blisko do gier logicznych, ale jednocześnie jest trochę losowości, jest jakiś temat, choć wykonanie odstrony graficznej raczej nie jest powalające (a przynajmniej wersji polskiej).
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1751
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1437 times

Re: Gra dla miłośnika gier tradycyjnych

Post autor: Leser »

Podpisuję się obydwiema rękoma pod Konfrontacją w wersji deluxe. Nie ma lepszego tytułu, który spełniałby podane kryteria, przynajmniej moim zdaniem.
Może warto zainteresować się Deukalionem. Gra jest pięknie wydana, losowa, ale nie bezrefleksyjna, z ciekawym mechanizmem kościanym. Zwycięża gracz, który jako pierwszy osiągnie wymaganą liczbę punktów zwycięstwa. To nie jest bez wątpienia najlepsza gra świata, ale za to taniutka, można ją dostać za mniej niż 40 zł. To zaś sprawia, że moim zdaniem jest warta swojej ceny.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6484
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 609 times
Been thanked: 963 times

Re: Gra dla miłośnika gier tradycyjnych

Post autor: Odi »

Konfrontacja jest kapitalna.

Wymienione już tutaj Mr Jack, Schotten-Toten czy Rój też polecam.
NHex wygląda na wojenną, ale to w sumie faktycznie raczej gra logiczna. Nie wiem tylko, czy podpasuje Wam losowość dociągu, bo to trochę jak zarzadzanie talią w grach LCG.
Jest też gierka pt Fjorde (Fjords) - prosta, ale sympatyczna dwuosobówka w klimacie abstrakcyjnym.

Oprócz tego, gdybyście szukali czegoś bardziej ...hm...poważnego (w sensie tematycznym), to polecam zawsze i wszędzie Letters from Whitechapel. Znakomita dwuosobówka. Minimum zasad, maximum napięcia, mnóstwo klimatu.
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla miłośnika gier tradycyjnych

Post autor: surmik »

A ja polecam Agricole. Zarówno tą małą Agricola: Chłopi i ich zwierzyniec i tę dużą. Mężowi na pewno spodoba się ogromna możliwość kombinowania i optymalizacji a i temat jest przystepny i rodzinny :)
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla miłośnika gier tradycyjnych

Post autor: wc »

"klasyczne" - qwirkle?
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1001
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 54 times

Re: Gra dla miłośnika gier tradycyjnych

Post autor: charlie »

Ja bym dorzucił Marrakech do listy rozpatrywanych.
Awatar użytkownika
nikozja_dg
Posty: 598
Rejestracja: 27 kwie 2009, 21:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Gra dla miłośnika gier tradycyjnych

Post autor: nikozja_dg »

wc pisze:"klasyczne" - qwirkle?
Również polecam.
W Opolu gry dostarczamy do domów - https://graszki.pl/
Awatar użytkownika
piechotak
Posty: 400
Rejestracja: 17 gru 2007, 21:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 19 times
Been thanked: 24 times

Re: Gra dla miłośnika gier tradycyjnych

Post autor: piechotak »

Bea pisze:Będę sobie w pierwszym poście tworzyć listę gier. Dodam tylko, że dobrze by było, żeby gra była łatwo dostępna :)
Taaa, a WP: Konfrontację można kupić w każdym sklepie :twisted:
W Samuraju punkty liczy się na końcu i w dodatku wg dosyć skomplikowanego (na początku) systemu. Polecam raczej Geniusza (Ingenious) - punkty są widoczne przez całą grę, lub Caylus - gra ekonomiczna, a jedyny element losowy to rozstawienie początkowych budynków.
windziarz44
Posty: 828
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 88 times

Re: Gra dla miłośnika gier tradycyjnych

Post autor: windziarz44 »

Może geniusz - skoro lub myśleć i lubi klasykę.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gra dla miłośnika gier tradycyjnych

Post autor: Bea »

Dziękuję z wszelkie propozycje, wszystkie będą brane pod uwagę przy kupnie następnych planszówek, Na chwilę obecną została zakupiona Agricola (ta na 2 osoby). Jeszcze żadna partia nie rozegrana, ale już się nie mogę doczekać :)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gra dla miłośnika gier tradycyjnych

Post autor: Bea »

Pierwsza partia już za nami i muszę powiedzieć, że wybór tej gry to strzał w 10!
Mąż ma swoją ulubioną strategię: w grze nie ma losowości, każde posunięcie trzeba przemyśleć, tak aby zoptymalizować nasze gospodarstwo, ruch można zaplanować z wyprzedzeniem i przewidzieć co zrobi przeciwnik obserwując planszę i zasoby. Podoba mu się, po partii analizował swoje posunięcia, gra go zaangażowała :)
Ja zaś oprócz strategii mam swój ulubiony temat, czyli budowanie, hodowanie i rozmnażanie :)
Jeśli gra w dodatku spodoba się dzieciom (jeszcze jej nie widzieli), to będzie już szczyt marzeń :)
Być może, w miarę możliwości zakupię jeszcze jakieś z proponowanych przez Was gier, będę o nich pamiętać :)
ODPOWIEDZ