Gra w klimatach fantasy

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Rang3r
Posty: 6
Rejestracja: 14 sty 2013, 20:59

Gra w klimatach fantasy

Post autor: Rang3r »

Czołem! Jako że przymierzam się na poważnie do Descenta 2, ale jednak nie znam aż tak dobrze rynku planszówek, to postanowiłem założyć temat i dowiedzieć się, czy może warto zgarnąć coś innego. Generalnie szukam gry, która:

-będzie w szeroko rozumianych klimatach fantasy, coś jak Descent, Mage Knight, D&D, Talisman. Na ten moment odpadają gry "z przyszłości", a także historyczne

-rozgrywka to przede wszystkim kooperacja (niewykluczona walka gracz na gracza, ale na drugim planie) lub granie niezależnie od siebie próbując osiągnąć jakiś cel

-gra nie będzie trwała w nieskończoność, optymalnie z 3-4 godziny maksymalnie na jedną partię (bliżej 3 godzin)

-mile widziane plastikowe modele, mapa budowana z kafli, syta ilość żetonów/kart/potworów - "regrywalność" na dobrym poziomie, bym po pięciu partiach powiedział: "basta" i rozglądał się za czymś innym. Generalnie nie będę grywał zbyt często

-byłoby super, gdyby gra dawała satysfakcję bez czterech dodatkowych dodatków, które choć rozszerzają grę, to nie są niezbędne

-gra optymalna dla grona 2-3 osoby (w porywach do 4)

-nie może być do bólu losowa, ale też nie do bólu logiczna - w miarę wyważona

Moje prywatne odczucia na kanwie recenzji:

-Descent 2 jako gra kooperacyjna, stosunkowo szybka z niezłą ilością scenariuszów/kampanii, są modele, kafle i niezła regrywalność, w zanadrzu dodatek
-Mage Knight - bardziej w stylu Heroes of Might and Magic. Mamy bohatera, który zbiera wojo i gadżety, a potem wio na smoka czy bandę orków. Słyszałem, że gra jest mocno logiczna z małym elementem losowości
-O D&D wiem niewiele
-Talisman - dawno temu pogrywałem w Magiczny Miecz i byłem zadowolony, ale nie wiem czy wspomnienia są wystarczającym argumentem, by po tę pozycję sięgnąć (zważywszy, że ma spory element losowości).


Poświęciłem dobrą chwilę na szukanie recenzji/opinii, ale chciałbym jeszcze spytać się tych, którzy grywają dłużej. Czy któryś spoza tych tytułów może wstrzelić się w wymienione oczekiwania? Dzięki za info :)
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Gra w klimatach fantasy

Post autor: schizofretka »

Oprócz serii D&D jest jeszcze Legends of Andor - w pełni kooperacyjna. Talisman, tak jak lepsze Dragon's Ordeal są długie. Mage Knight w 2, ewentualnie szybkie 3 osoby ma szansę się zmieścić, ale jest mocno skomplikowany.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Dauda
Posty: 53
Rejestracja: 12 gru 2012, 10:55
Has thanked: 58 times
Been thanked: 25 times

Re: Gra w klimatach fantasy

Post autor: Dauda »

Witojcie:)
też dołączam się do zapytania jaki tytuł wybrać: Descent 2ed czy Mage Knight? A może poczekać trochę aż się pojawi Runewars: Revised Edition? Te trzy tytuły znajdują się w czołówce rankingu gier fantasy według BGG, jednak są dosyć funduszo-chłonne i z tej racji muszę się zdecydować na jeden tytuł. Czytałem recenzje, oglądałem gameplay-e z powyższych i dalej nie potrafię zdecydować co wybrać. Pomocy:)
Awatar użytkownika
bart8111
Posty: 691
Rejestracja: 28 wrz 2008, 22:25
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Gra w klimatach fantasy

Post autor: bart8111 »

Rang3r pisze:Czy któryś spoza tych tytułów może wstrzelić się w wymienione oczekiwania? Dzięki za info :)
No jest jeszcze Runebound, który w zasadzie w każdym punkcie spełnia wypisane wymagania. To jest taka ciut bardziej skomplikowana Magia i Miecz. Nastawienie jest przede wszystkim na przygodę niż na myślenie, losowości sporo.
Rang3r
Posty: 6
Rejestracja: 14 sty 2013, 20:59

Re: Gra w klimatach fantasy

Post autor: Rang3r »

Obejrzałem gameplay, przejrzałem opinie i... chyba ten tytuł mi nie podejdzie tym razem :) Podejrzewam, że "rozgrywka" będzie miała miejsce pomiędzy Descentem 2 a Mage Knightem i zdecyduję się na jeden z tych dwóch tytułów. Może jeszcze pojawi się jakaś opinia? :) Wiem, że najprościej byłoby kupić obie gry, ale nie mam takiej możliwości :)
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Gra w klimatach fantasy

Post autor: Pierzasty »

Mice and Mystics?
Super Dungeon Explore?
Dauda
Posty: 53
Rejestracja: 12 gru 2012, 10:55
Has thanked: 58 times
Been thanked: 25 times

Re: Gra w klimatach fantasy

Post autor: Dauda »

Mice and Mystics?
Super Dungeon Explore?
Oba tytuły wyglądają ciekawie, może w subiektywnym odczuciu Super Dungeon Explore nawet bardziej mnie zaciekawił, jednak cena jest zabójcza. Będę miał więcej czasu to nocą poszperam w sieci na ich temat.
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Gra w klimatach fantasy

Post autor: Pierzasty »

Hej, jak się ma kilo figurek w pudełku (albo nawet nie - nowy Descent) to cena musi przerażać :P

VVV: To Ty chyba nie widziałeś starego Descenta :lol:
Ostatnio zmieniony 21 sty 2013, 18:53 przez Pierzasty, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Flutter
Posty: 5
Rejestracja: 12 gru 2012, 23:35
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gra w klimatach fantasy

Post autor: Flutter »

Pierzasty pisze:Hej, jak się ma kilo figurek w pudełku (albo nawet nie - nowy Descent) to cena musi przerażać :P
Że nie wspomę Dominant Species i jego legendarnej już zawartości pudełka. To już jest naprawdę przerażające.

Z Descento-podobnych najbardziej zaciekawił mnie jednak podany przez Pierzastego Mice&Mystics, bo jego zasady są prawdopodobnie najbardziej przystępne (gdy się nie gra z samymi weteranami to ogromna zaleta), a sama gra wcale prosta do przejścia nie jest. Klimat i wykonanie to jest absolutna pierwsza liga, ciężko o drugi tak unikalny pod względem uniwersum tytuł. Szkoda, że tak ciężko ją dostać. No i cena, jak również w wypadku innych produkcji tego kalibru, też może odstraszać.

A na przyszłość: polecam korzystanie z genialnej wyszukiwarki gier na BoardGameGeek, można naprawdę precyzyjnie zawęzić spektrum poszukiwań chociażby kategoriami tematyki i mechaniki. Ja tak szukałem gier cywilizacyjnych ostatnio, naprawdę wspaniałe narzędzie.

Edit: Ok, ok... zwróciłem uwagę na Descenta z 2005 roku. Szczena na ziemi, ponad 60 kafli z mapą, 500 żetonów, prawie 200 kart i 80 figurek. Teraz się zastanawiam czemu, mimo kosmicznej różnicy w ilości elementów, ten nowy kosztuje w zasadzie tyle samo. Czy aż tak poprawili mechanikę? Jak mówiłem, ten sam problem (przepłacanie) na różnych płaszczyznach ma kilka innych gier, w tym DS i obrzydliwie wydana C:Poprzez Wieki..
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Gra w klimatach fantasy

Post autor: schizofretka »

Stara prawda nr 1: ludzie kupują pudełko, nie zawartość.
Stara prawda nr 2: łatwiej sprzedać coś za 200zł a potem dwa dodatki za 100zł niż przekonać klienta by wyłożył 300 od razu.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Gra w klimatach fantasy

Post autor: Pierzasty »

To taki eksperyment, jak bardzo można naciągnąć klientów. Jak się sprzeda, to za wszystko będziecie tyle płacić :P
Dauda
Posty: 53
Rejestracja: 12 gru 2012, 10:55
Has thanked: 58 times
Been thanked: 25 times

Re: Gra w klimatach fantasy

Post autor: Dauda »

Miał ktoś styczność z grami D&D: Castle Ravenloft, Wrath of Ashardalon lub Legend of Drizz't? Warte zainteresowania?
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Gra w klimatach fantasy

Post autor: Pierzasty »

Miał. Wykonanie na poziomie, ale same gry są leciutkie, nie mają głębi nawet Descenta 2. Jeśli chcesz niezobowiązującego łażenia po lochach, proszę bardzo.
Dauda
Posty: 53
Rejestracja: 12 gru 2012, 10:55
Has thanked: 58 times
Been thanked: 25 times

Re: Gra w klimatach fantasy

Post autor: Dauda »

Miał. Wykonanie na poziomie, ale same gry są leciutkie, nie mają głębi nawet Descenta 2. Jeśli chcesz niezobowiązującego łażenia po lochach, proszę bardzo.
Więc najprawdopodobniej między Descentem 2 a Mage Knight rozegra się decydujące starcie;) Z szalą lekko przechyloną na stronę tego drugiego:)
Awatar użytkownika
sewhoe
Posty: 343
Rejestracja: 20 lis 2012, 13:21
Lokalizacja: Sanok
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Gra w klimatach fantasy

Post autor: sewhoe »

Są jeszcze gry Mantica, producenta figurek, ale nie miałem z nimi styczności, więc się nie wypowiem w temacie miodności.
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Gra w klimatach fantasy

Post autor: Pierzasty »

O właśnie, ja bym się chętnie dowiedział czegoś o Dwarf King's Hold czy jak mu tam. Miała być podstawka pod figurki, a z tego co słyszałem od paru osób jest to całkiem niezła gierka. Tyle że to już konkretnie na 2 osoby.
Dauda
Posty: 53
Rejestracja: 12 gru 2012, 10:55
Has thanked: 58 times
Been thanked: 25 times

Re: Gra w klimatach fantasy

Post autor: Dauda »

Dzięki wszystkim za porady i wskazówki, zdecydowałem się jednak na Mage Knight:) Mam nadzieję że ów tytuł okaże się perełką pośród mojej niewielkiej jeszcze kolekcji gier planszowych.
Z ciekawości zapytam tylko, co, jeśli już do tego doszło, autor wątku wybrał?:)
Rang3r
Posty: 6
Rejestracja: 14 sty 2013, 20:59

Re: Gra w klimatach fantasy

Post autor: Rang3r »

Co wybrał autor tematu? Dobre pytanie, w zasadzie nadal otwarte :) Mage Knight wyszedł po polsku, co przybliża mnie do podjęcia tej decyzji, ale z drugiej strony od dawna myślałem o Descencie.

Jeżeli masz już jakieś doświadczenie w graniu w pierwszy tytuł, to napisz jak wrażenia :)

W związku z wydaniem MK porozglądam się jeszcze za recenzjami graczy z Polski i podejmę decyzję :) Oczywiście podzielę się z wami swoją opinią po wyborze, chociażby w paru słowach :)
Awatar użytkownika
embi04
Posty: 34
Rejestracja: 17 lut 2012, 11:06
Lokalizacja: Kraków

Re: Gra w klimatach fantasy

Post autor: embi04 »

Ostatnio widzialem pare ciekawych recenzji gry Legends of Andor
i mysle ze moze warto rozwazyc :)
ODPOWIEDZ