Pory Roku PL (Seasons)

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Acaraje
Posty: 146
Rejestracja: 21 lip 2012, 14:04
Lokalizacja: Kraków

Pory Roku PL (Seasons)

Post autor: Acaraje »

Witam wszystkich,

Koło 20 września do sprzedaży ma wejść polska wersja gry Seasons. Polska edycja tej gry ma nosić tytuł : Pory Roku.

Moje pytanie kieruje do osób które grały w angielską wersję , czy waszym zdaniem warto zakupić? Co możecie powiedzieć o samej rozgrywce, o kliamcie etc.

Pozdrawiam!!
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6358
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Pory Roku PL (Seasons)

Post autor: yosz »

jedyny sposób w tej chwili żeby sprawdzić tę grę to boardgamearena.com - parę osób tam grywa i w tym wątku: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... =1&t=19269 są ich wrażenia. W polskich sklepach nie ma niestety wersji angielskiej, która na razie można dostać tylko w USA.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3363
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 116 times
Been thanked: 131 times

Re: Pory Roku PL (Seasons)

Post autor: maciejo »

Mnie w tej grze przeraża grafika.Ten kłulik szczególnie.Nie wiem jak miałbym w to grać.Dziwne to to :?
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Acaraje
Posty: 146
Rejestracja: 21 lip 2012, 14:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Pory Roku PL (Seasons)

Post autor: Acaraje »

A właśnie moim zdaniem grafiki są naprawdę świetne trochę coś jak Alicja w Krainie Czarów :D

Patrząc na Videocasty mechanika gry też jest fajna :)
Awatar użytkownika
przemoo99
Posty: 310
Rejestracja: 26 gru 2010, 14:08
Lokalizacja: Sheffield/UK

Odp: Pory Roku PL (Seasons)

Post autor: przemoo99 »

Poradzcie czy warto te grę brać na 2 osoby. U mnie w sklepie jest 1 sztuka sprowadzona z Hameryki no i nie wiem...


wysłane z mojego arc s za pomocą tapatalk i moich paluszków ;-)
Planszówkowy maniak... :)
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6131
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 646 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Odp: Pory Roku PL (Seasons)

Post autor: pan_satyros »

przemoo99 pisze:Poradzcie czy warto te grę brać na 2 osoby. U mnie w sklepie jest 1 sztuka sprowadzona z Hameryki no i nie wiem...


wysłane z mojego arc s za pomocą tapatalk i moich paluszków ;-)
Sam sprawdź na BGA (wspominane wyżej).
Ja tak testowałem i wiem dokładnie co kupuję. Najlepiej zrobić 2 konta i zagrać ze sobą na spokojnie w 2 przeglądarkach.
Awatar użytkownika
Desaix1800
Posty: 284
Rejestracja: 01 mar 2011, 18:07
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: Pory Roku PL (Seasons)

Post autor: Desaix1800 »

Gra jest bardzo dobra na 2 osoby! Kupilismy z żona na gwiazdkę codziennie gramy przynajmniej 2 partie. Grze wiele się zarzuca ale ja żadnej wady w niej nie znajduję. Opiszę to w obszerniejszym poście.
Awatar użytkownika
Desaix1800
Posty: 284
Rejestracja: 01 mar 2011, 18:07
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: Pory Roku PL (Seasons)

Post autor: Desaix1800 »

Co do opinii o grze. Najpierw zdementuje pogłoski: (gram na 2 graczy)
1. Mało kart, mało kombinacji. (Nie prawda kart jest wystarczająco by móc rozgrywać różne combosy, często zupełnie nowe, gdyż gra jest zupełnie inna za każdym razem)
2. Mało kart na ręce po zagraniu 3 nie mam czym grac. (Nieprawda! Widocznie źle grasz ! Ja dociągam je bez przerwy albo z kostek lub innych kart. Jeśli bardzo chcesz warto wybrać odpowiednie kości do gry.)
3.Setup wszystko determinuje. (Nie prawda! Oczywiście jest bardzo ważny ale gra przeciwnika i kości często każe ci wprowadzać zmiany do własnego planu.
4. Losowość. (Oczywiście występuje ale w logicznej ilości, jak w texas holdemie). NA 2 graczy znamy 17 kart początkowych.
5. Interakcja- brak. (Również nieprawda, i nie chodzi tu tylko o stwory zabierające kryształy, cały czas musimy kontrolować grę rywali, ilość ich kart co im cofnąć na rękę czy dobierać kary, czy spokojnie zająć się transmutacją.

Bardzo niesprawiedliwie oceniająca jest recenzja "u Wookiego" niestety recenzent dość subiektywnie ocenia ten tytuł- radzę się nie sugerować:)

Ogólnie gra jest bardzo dobra, w szczególności na 2 graczy. Połączenie początkowego draftu z dostosowaniem się do gry gracza i warunków gry-super! Spora interakcja, nie tylko przez karty zabierające kryształy.. musimy kontrolować strategię innego gracza i domyślać się jego zgrań.

Możliwości jest multum, gramy z małżonką codziennie wieczorem i niezliczone razy na BGA.
Awatar użytkownika
bart8111
Posty: 691
Rejestracja: 28 wrz 2008, 22:25
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Pory Roku PL (Seasons)

Post autor: bart8111 »

Desaix1800 pisze:Bardzo niesprawiedliwie oceniająca jest recenzja "u Wookiego" niestety recenzent dość subiektywnie ocenia ten tytuł- radzę się nie sugerować:)
Jak rozumiem w wyrażonej przez Ciebie opinii jest zero subiektywności i w 100% obiektywnie stwierdziłeś, że gra jest super ;)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Pory Roku PL (Seasons)

Post autor: rastula »

bart8111 pisze:
Desaix1800 pisze:Bardzo niesprawiedliwie oceniająca jest recenzja "u Wookiego" niestety recenzent dość subiektywnie ocenia ten tytuł- radzę się nie sugerować:)
Jak rozumiem w wyrażonej przez Ciebie opinii jest zero subiektywności i w 100% obiektywnie stwierdziłeś, że gra jest super ;)

lubię oglądać recenzje Wookiego - zabawny kolega i ma ładną żonę ;-) - ale żeby sensowne wnioski z nich wyciągać, to już przesada chyba :D...

Seasons jest bardzo fajną grą - przystępną, losową w rozsądnych granicach i śliczniutką :lol:
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Pory Roku PL (Seasons)

Post autor: Karit »

rastula pisze:lubię oglądać recenzje Wookiego - zabawny kolega i ma ładną żonę ;-) - ale żeby sensowne wnioski z nich wyciągać, to już przesada chyba :D...
Ale wyciągać wnioski z Wookiego i jego żony, czy recenzji :D

A Seasons to bardzo fajna, szybka i nie nudząca się gra -> 100% subiektywna opnia ;)
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Pory Roku PL (Seasons)

Post autor: powermilk »

A Seasons to bardzo fajna, szybka i nie nudząca się gra
No nie wiem czy szybka, pierwsza partia (już po wyjaśnieniu zasad) zajęła nam 3 godziny, kolejne od 1 do 1,5h :)
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Pory Roku PL (Seasons)

Post autor: espresso »

@powermilk
Po kilku partiach, kiedy nie trzeba czytać opisu każdej karty, czas gry spokojnie spada do 45-60 min.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Pory Roku PL (Seasons)

Post autor: rastula »

Karit pisze:
rastula pisze:lubię oglądać recenzje Wookiego - zabawny kolega i ma ładną żonę ;-) - ale żeby sensowne wnioski z nich wyciągać, to już przesada chyba :D...
Ale wyciągać wnioski z Wookiego i jego żony, czy recenzji :D
głównie z Oli ;D
Awatar użytkownika
Desaix1800
Posty: 284
Rejestracja: 01 mar 2011, 18:07
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: Pory Roku PL (Seasons)

Post autor: Desaix1800 »

Żonę? Z całym szacunkiem myslałem że on ma z 16 lat :D ( tak z video-recenzji i nie jest to przytyk bo tez ma młoda fizjonomię jak na lata:D ) Ale nie o Wookim to temat.
Awatar użytkownika
Desaix1800
Posty: 284
Rejestracja: 01 mar 2011, 18:07
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: Pory Roku PL (Seasons)

Post autor: Desaix1800 »

bart8111 pisze:
Desaix1800 pisze:Bardzo niesprawiedliwie oceniająca jest recenzja "u Wookiego" niestety recenzent dość subiektywnie ocenia ten tytuł- radzę się nie sugerować:)
Jak rozumiem w wyrażonej przez Ciebie opinii jest zero subiektywności i w 100% obiektywnie stwierdziłeś, że gra jest super ;)

Nie wyraziłem się precyzyjnie, chodzi mi o to że jednak bardzo duża liczba pozytywnych opinii graczy mających rozegrane po kilkaset partii ( w tym moja) są bardziej miarodajne,a w recenzji można zawsze powiedzieć zamiast " gra jest słaba" tylko " gra nie przypadła mi do gustu". Wtedy wszelkie opisywane wady przez recenzującego odbieramy jako jego subiektywną opinię wynikającej z planszowego gustu. Wooki mówi iż karty na siebie nie oddziałują, oddziałują, nie jak w Race nie jak w M:tG ale oddziałują , jemu się to nie podoba ok. Ale nie jest to argument do złej oceny produktu.
Ostatnio zmieniony 21 sty 2013, 21:19 przez Desaix1800, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Desaix1800
Posty: 284
Rejestracja: 01 mar 2011, 18:07
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: Pory Roku PL (Seasons)

Post autor: Desaix1800 »

powermilk pisze:
A Seasons to bardzo fajna, szybka i nie nudząca się gra
No nie wiem czy szybka, pierwsza partia (już po wyjaśnieniu zasad) zajęła nam 3 godziny, kolejne od 1 do 1,5h :)
Warto na początku nie szukać złożonych zagrywek, lecz uczyć się obrazków i tekstów kart, my teraz już nie czytamy kart wiemy dokładnie co każda robi, 45 min max na 2 osoby czasem i 30 a w necie to sami wiecie :D
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Pory Roku PL (Seasons)

Post autor: Karit »

powermilk pisze:
A Seasons to bardzo fajna, szybka i nie nudząca się gra
No nie wiem czy szybka, pierwsza partia (już po wyjaśnieniu zasad) zajęła nam 3 godziny, kolejne od 1 do 1,5h :)
Dużo zalezy od liczby graczy, we 2 osoby można na prawdę szybko i sprawnie rozegrać grę w 45 min. Jednak w 4 osoby może być już duuużo dłużej.

Osobiście nigdy nie biorę czasu pierwszej rozgrywki pod uwagę przy ocenianiu czasu gry. Te pierwsze rozgrywki zawsze trwają 2 x czas z pudelka... :roll: :roll: Potem jest już szybciej :)
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
kudlacz135
Posty: 645
Rejestracja: 15 sie 2013, 21:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Pory Roku PL (Seasons)

Post autor: kudlacz135 »

Hej, mam drobne pytanie. Ponieważ od paru miesięcy mam polską wersję Seasons i razem z moją lepszą połówką (i paroma znajomymi) jesteśmy z niej bardzo zadowoleni więc naturalnie przyszła myśl o zakupie rozszerzenia. Jestem pewien, że w którymś poście już widziałem odpowiedź na swoje pytanie, jednak nie mogę go teraz znaleźć, a chciałbym ew. jutro dokonać zakupy dla darmowej przesyłki :) Czy prócz opisu kart, edycja angielska dodatku różnić się będzie od edycji polskiej podstawki. Tzn. czy różnią się grafiki rewersów kart, co psułoby rozgrywkę, czy tylko teksty na kartach i instrukcja jest w angielskiej wersji. Myślicie, że połączenie tych dwóch wersji językowych nie wpłynie negatywnie na rozgrywkę? Znudziło mi się czekanie na ewentualne wydanie dodatku w wersji polskiej.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Pory Roku PL (Seasons)

Post autor: rattkin »

Z tego co pamiętam, różnic większych nie ma, chociaż karty z dodatku są chyba nieco cieńsze. Dodatek ma dwie bodaj karty, które miały zastępować swoje wersje z podstawki (lepiej zbalansowane).

Łączenie dwóch wersji językowych jakichkolwiek gier karcianych wychodzi zwykle tak sobie, szczególnie w grach, które wprowadzają swój własny żargon i słownik - a Seasons taką jest. Na upartego można, ale potem trzeba dodatkowo się gimnastykować w trakcie gry, żonglując terminami i nazwami w obydwu językach. Na polski dodatek to już chyba nie ma co czekać, kiedy za rogiem już następny angielski (Path of Destiny). Jeśli angielski to nie problem, lepiej raczej wymienić podstawkę na angielską.
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Pory Roku PL (Seasons)

Post autor: Karit »

Ja też zamierzałem kupić dodatek po angielsku ale ostatecznie zrezygnowałem. Najgorsze co może być to podstawka i dodatek w różnych językach, pomieszanie z poplątaniem, nawet jeśli dobrze znasz angielski to strasznie to wszystko człowiekowi miesza w głowie. Z tego co patrzyłem to nazewnictwo w Seasons dosyć mocno się różni w różnych wersjach językowych i może sprawiać graczom problemy podczas gry :(
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
ODPOWIEDZ