Chciałem, Kupiłem, (jeszcze) NIE zagrałem

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Chciałem, Kupiłem, (jeszcze) NIE zagrałem

Post autor: Karit »

Kiedy zaczynałem przygodę z planszówkami i moja kolekcja była dosyć mała - z 10 tytułów - łatwo było się orientować w co jeszcze nie grałem. Jednak wraz z upływem czasu kolejnych gier przybywało = kolejnych super ważnych nowości które oczywiście trzeba mieć + klasyków których nie mieć to obciach + tych dodatkowych gier co w sumie nie chciałem a jednak kupiłem + itd... zebrała mi się spora kolekcja, a że oczywiście czasu nigdy za wiele wiec w sporo gier nie grałem, ale zawsze obiecywałem sobie że kolejnej gry nie kupie jak nie rozegram tych starych jeszcze nie przetestowanych. Jednak na rynku pojawiały się kolejne nowości, a to dostałem jakąś grę w prezęcie itd. Kupka gier do zagrania rosła. Kiedy zapoznałem sie z BGG i wprowadziłem tam moja kolekcje okazało się że nie grałem w 20% gier... Dzisiaj mając na koncie 80 tytułów, nie zagrałem jeszcze w 20 planszówek... nie to ze nie mam na nie ochoty, zawsze bardzo chętnie zagram, ale musiał bym przeczytać jeszcze raz instrukcje a kiedy do wyboru mam szybka grę w coś co już znam albo rozpracowywanie dawnego zakupu wybieram to co znam. Łatwiej tez zdecydować mi się na zagranie we własnie co kupiona grę, niż tą co od pół roku czeka na półce. I nawet jak w coś starego zagram to 2-3 nowe gry w miesiącu na półkę trafią i to one będą grane a nie jakieś dawne zakupy.

Wiem że są planszomaniacy którzy kupują nowe tytuł tylko kiedy zagrają wiele partii w posiadane już gry, mam też znajomych co tak jak ja kupują a nie maja czasu we wszystko zagrać i stos nieogranych tytułów rośnie...

A jak to u was wygląda? Ile macie gier / jakie tytuły które kiedyś kupiliście, chcieli byście w końcu zagrać, ale z jakiegoś powodu nigdy nie wychodzi?

Chciałem, Kupiłem, (jeszcze) NIE zagrałem:
Steam, Tzolkin, Władca Areny, Tikal, Ninjato, Belfort, Świat bez końca, Creationary, Agenci moloha, Sherwood forest, Cesarski kurier, 2 de mayo, Shogun, Dolina królów, Bumerang, Porto Ricko, Zimna Wojna, Cylus, miners from Zawandor

Buuuu wyszło mi aż 19 tytułów... - muszę się porządnie zabrać za granie :)
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Chciałem, Kupiłem, (jeszcze) NIE zagrałem

Post autor: adikom5777 »

Jakbym czytał o sobie :)
Mam grubo ponad 200 tytułów (nie licząc dodatków) i ciągle obiecuje, że nie kupię nowej gry jak nie ogram kupionych. Ale te nowości wychodzą tak szybko... I jeszcze to Essen co roku, psia krew.
Ciężko wywiązać się z obietnicy.

PS. Ale to, że w Steama nie zagrałeś to wstyd. Naprawdę.
Awatar użytkownika
zedd
Posty: 331
Rejestracja: 24 sty 2007, 21:09
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Chciałem, Kupiłem, (jeszcze) NIE zagrałem

Post autor: zedd »

Jestem zdrowy - Nie choruję na "Hype'us Takemymoney" :) Nie kupuję gry jeśli na półce mam jakąś nierozegraną, jak bardzo nerdowsko by to nie brzmiało ;)
Awatar użytkownika
Andreus
Posty: 1568
Rejestracja: 01 mar 2009, 19:55
Has thanked: 6 times

Re: Chciałem, Kupiłem, (jeszcze) NIE zagrałem

Post autor: Andreus »

Ja też mam już grubo ponad 100 gier, niezagrane 17, czyli chyba nienajgorzej. Lepiej chyba nie będzie, właśnie dołożyłem nowe półki na gry, a ulubiony sklep ciągle coś fajnego dorzuca :P
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3240
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Chciałem, Kupiłem, (jeszcze) NIE zagrałem

Post autor: Veridiana »

Ja w ogóle jestem dziwna, bo utrzymuje stałą liczbę około 30 gier i w zasadzie unikam kupowania gier, bo mnie zwyczajnie na nie nie stać. Bazuję głównie na wymianach i recenzjach. Ponadto nie trzymam w domu gier, w które wiem, że nie będę miała z kim grać lub wiem, że mają je chłopcy z klubu. I grałam we wszystkie 30 :mrgreen:
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Chciałem, Kupiłem, (jeszcze) NIE zagrałem

Post autor: surmik »

Trzy gry nie grane. Nie jest źle.
Gettysburg, FAB:The Bulge i Sherlock Holmes: Consulting Detective.
Trzecia pozycja bo czekam na odpowiedni klimat. A dwie pierwsze miałem zagrać już jakiś czas temu ale za każdym razem jak je wyciągam to się okazuje, że Odi ma właśnie do zrecenzjowania jakąś Wojne o Pierścień czy inny Labirynt... :lol:
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Chciałem, Kupiłem, (jeszcze) NIE zagrałem

Post autor: mig »

Mam wg BGG 176 gier i 25 rozszerzeń. Nie udało mi się zagrać z tego jeszcze w jakieś 50 pozycji (i póki co kolejne zakupy przewyższają liczbę ogrywanych nowości).
Takich do których się od dawna zabieram ale jakoś granie nie wychodzi jest koło 25. Jakieś 10 to gry wojenne TiS-u, a reszta (mniej więcej w kolejności leżakowania i liczby nieudanych podejść): Maria, Here I Stand, Europe Engulfed, Merchants & Marauders, Warrior Knights, Automobile, Ora et Labora, Descent, Pret-a-Porter, Merkator, Fresco, Troyes, Tannhauser, Shipyard i Zamki Burgundii.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Chciałem, Kupiłem, (jeszcze) NIE zagrałem

Post autor: espresso »

U mnie tylko dwie: Zima oraz Arcana (+3 kupione w ciągu ostatnich 2 tygodni, ale to z powodów ode mnie niezależnych i nadrobię w weekend).

Zazwyczaj kupuję gry seriami (kilka sztuk raz na dwa miesiące), więc siłą rzeczy troche czasu mija zanim zagram w każdą. Ale mam skłonności do zakupoholizmu, ponieważ książki kupuję non stop, mimo że na półce piętrzy się kilkanaście tytułów czekających na przeczytanie... Kwestia czasu kiedy z grami stanie się podobnie...
Bardziej mnie boli, że nie mam czasu na porządne ogranie niektórych tytułów, które trafiają na półkę po kilku grach, a wiem, że mają potencjał na kilkadziesiąt partii.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Chciałem, Kupiłem, (jeszcze) NIE zagrałem

Post autor: rastula »

a ostatnie 2 paczki się liczą? :D...


niestety , można powiedziec , że jestem zbieraczem :)

kilka tytułów które przychodzą mi do głowy

middle earth quest
zombies
A brifdge to far (FoW boardgame)
ghost stories
...wiele innych


o 2 armiach warhammmera F. nie wspomniawszy ( ale akurat nie ciągnie mnie do tego bitewniaka, lubię malować figurki)

przekroczyłem na liczniku BBG stówę i powaznie zaczynam zastanawiac się nad własnym zdrowiem psychicznym - no ale w lipcu zostane tatą więc , chcąc nie chcąc , mój stosunek do zakupów nowych zabawek się zmieni...


ale powiem też, że nie mam z tym problemu - gry podobają mi się same w sobie, jako twory plastyczne, lubie czytac instrukcje i rozkminiać zasady , jako ćwiczenie intelektualne

trochę tak jak z książkami, czytam właściwie cały czas, ale rzadko książkę czytam od deski do deski... miła jest zawsze ta tajemnica, która pozostaje nieodkryta :)
Ostatnio zmieniony 08 mar 2013, 16:13 przez rastula, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Chciałem, Kupiłem, (jeszcze) NIE zagrałem

Post autor: KubaP »

Niezagrane 3 rozszerzenia (mapka do Wysokiego Napięcia, dodatki do Sabotażysty i 2 de Mayo) i 3 gry z czego dwie otrzymałem ostatnio (Mare Balticum i Court of the Medici) a jedną kupiłem z pół roku temu, ale nie było klimatu i... nie ogarniam zasad. Ta megahipertrudna do zrozumienia i zagrania gra to... Fasolki :)
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Chciałem, Kupiłem, (jeszcze) NIE zagrałem

Post autor: Nataniel »

rastula pisze:no ale w lipcu zostane tatą więc , chcąc nie chcąc , mój stosunek do zakupów nowych zabawek się zmieni...
Tak, teraz będziesz miał wymówkę, że musisz kupić, bo przyda się do grania z dzieckiem kiedyśtam...
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Jan Madejski
Posty: 736
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 61 times

Re: Chciałem, Kupiłem, (jeszcze) NIE zagrałem

Post autor: Jan Madejski »

Jakiś czas temu udało mi się wreszcie zagrać we wszystko, co kupiłem i teraz zamierzam już ściśle przestrzegać zasady niekupowania gry, jeśli na półce leży jeszcze jakaś dziewicza pozycja. Wolę lepiej ograć bieżące tytuły i, ewentualnie, pożyczać gry. A właśnie - muszę powiedzieć znajomym, żeby na te urodziny nie kupowali mi żadnych gier, tylko po prostu znaleźli więcej czasu na granie! 8)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Chciałem, Kupiłem, (jeszcze) NIE zagrałem

Post autor: rastula »

Nataniel pisze:
rastula pisze:no ale w lipcu zostane tatą więc , chcąc nie chcąc , mój stosunek do zakupów nowych zabawek się zmieni...
Tak, teraz będziesz miał wymówkę, że musisz kupić, bo przyda się do grania z dzieckiem kiedyśtam...
ten argument jest w użyciu teraz :)

nastawiam się na zbieranie "meine erste obstgarten" i "pędzacych żółwi" ;D - lubię gadżety :D
Awatar użytkownika
l.a.d
Posty: 191
Rejestracja: 10 sty 2012, 01:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: Chciałem, Kupiłem, (jeszcze) NIE zagrałem

Post autor: l.a.d »

To ja chyba jakiś dziwny jestem... Zanim kupię grę muszę w nią zagrać conajmniej raz (a najchętniej kilka razy) i wtedy oceniam jak mi się podoba i czy ma sens ją kupować (np. czy będę miał z kim i gdzie w nią grać). W ten sposób unikam kolekcjonerstwa (i nie kupiłem paru gier o których po recenzjach, albo nawet przed premierą myślałem, że to będą must to have np. Labirynth: War on Terror). Tak oceniając tytuły oszczędzam miejsce na półkach (a dużo go nie mam) oraz pieniądze :wink: .
Na szczęście dzięki wam, prawie zawsze jak chcę zagrać w jakiś tytuł udaje mi się umówić z jakimś posiadaczem w Warszawie na granie i niewiele mnie omija :D
Więc nawiązując do tematu - na półkach mam tylko gry, w które grałem wiele razy!
Greed, for lack of a better word, is good.
Awatar użytkownika
the_ka
Posty: 471
Rejestracja: 13 lis 2006, 16:35
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 33 times
Been thanked: 27 times

Re: Chciałem, Kupiłem, (jeszcze) NIE zagrałem

Post autor: the_ka »

Karit pisze:Kiedy zaczynałem przygodę z planszówkami i moja kolekcja była dosyć mała - z 10 tytułów - łatwo było się orientować w co jeszcze nie grałem. Jednak wraz z upływem czasu kolejnych gier przybywało = kolejnych super ważnych nowości które oczywiście trzeba mieć + klasyków których nie mieć to obciach + tych dodatkowych gier co w sumie nie chciałem a jednak kupiłem + itd... zebrała mi się spora kolekcja, a że oczywiście czasu nigdy za wiele wiec w sporo gier nie grałem, ale zawsze obiecywałem sobie że kolejnej gry nie kupie jak nie rozegram tych starych jeszcze nie przetestowanych.
mam ten sam problem... zawsze coś nowego się pojawia zanim zdążę zagrać we wszystkie nowe gry
44 gry nie licząc dodatków i 7 z nich wciąż czeka na pierwszą partię
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Chciałem, Kupiłem, (jeszcze) NIE zagrałem

Post autor: cezaras »

:)
mi BGG pokazuje 142 gry, do tego dochodzi ok.20 familijnych będących formalnie własnością moich dzieci (których w związku z tym nie zaewidencjonowałem :))
niecały rok temu stworzyłem sobie listę gier, w które nie zagrałem ani razu bądź tylko raz. Wyszło 20 (i tak nie najgorszy procent). Miałem nawet pomysł, że dopóki nie zejdę do 5ciu pozycji, to żadnej nowej nie kupię.... ale gdzie tam.... to nierealne.
od tego czasu ten stan się utrzymuje i .. pogodziłem się z tym. Zresztą "zejście" z tej liczby oznaczałoby granie 2 - 3 razy w tytuł, a to przecież nie o to chodzi.... Niektóre gry świecą pełnym blaskiem dopiero po kilku rozgrywkach.
powtarzam sobie, że to zapasy na emeryturkę - dochody będą minimalne, czasu mnóstwo, to wtedy zjadę do 0 :):):)
Awatar użytkownika
gregvip
Posty: 342
Rejestracja: 22 sty 2012, 14:55
Lokalizacja: Proszowice k. Krakowa

Re: Chciałem, Kupiłem, (jeszcze) NIE zagrałem

Post autor: gregvip »

77 gier bez dodatków
nie grane 9:
Arena: Revolte in Rom II
Augsburg 1520
Coloretto
Dune
DVONN (rozgrywek internetowych nie liczę)
Nowa Era
Przez Pustynię
The Resistance: Agenci Molocha
Ys

O dodatkach to szkoda pisać bo na 47 posiadanych
Zagrałem może we 3
Born to play
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2081
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 147 times
Been thanked: 392 times

Re: Chciałem, Kupiłem, (jeszcze) NIE zagrałem

Post autor: walkingdead »

Bardzo fajny temat,sama zresztą zastanawiałam się nad tym po czwartkowym spotkaniu z grami.
Sama przygodę z grami rozpoczęłam niedawno,ale niestety potrzeba posiadania jest silniejsza niż zdrowy rozsądek.Gry kupuję sugerując się tematyką czy klimatem gry ( mam dość specyficzny gust w tej materii, ciężko więc czasem namówić innych do grania). Nie mając sposobności do gry,napawam się nabytkami oglądając,przeglądając,wertując i analizując choć oczywiście serce rozpacza,że nie ma możliwości rozegrania partyjki (w tym momencie 4 nabytki czekają na swoją kolej).
Na usprawiedliwienie i poprawę nastroju powtarzam sobie,że na ten stan rzeczy wpływa permanentny brak czasu,trudność w dopasowaniu terminów graczy i...moja niechęć do zapoznawania się z instrukcjami. Oczywiście,szlachetny plan zakłada,że popracuję nad tymi wszystkimi czynnikami i nadrobię zaległości :oops: Obiecałam sobie także zaprzestać zakupów dopóki nie zagram w każdą z gier przynajmniej po 3 razy. :mrgreen:

Swoją drogą dodam jedynie,że mam dość rozwiniętą listę gier,które chciałabym posiadać i niestety,nie mogę się czasem powstrzymać aby czegoś nie kupić bądź na bieżąco nie monitorować okazji. :oops:
Wiem jednak,że to kwestia charakteru - to samo mam z książkami,albumami o sztuce i...szpilkami.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Chciałem, Kupiłem, (jeszcze) NIE zagrałem

Post autor: Bea »

Ja chyba mam odwrotnie. Jest kilka gier w które zagrałam, a z powodów finansowych jeszcze nie kupiłam i sobie czekaja w kolejce na mojej wishliście. Mam jednak jedną grę (Stone Age), w którą jeszcze nie zagrałam, oraz dodatek Liderzy, do 7 cudów. Czekają, bo aktualnie zdominował mnie Dominion ;)

PS. A gier mam dopiero ok 27 :)
Ostatnio zmieniony 08 mar 2013, 23:10 przez Bea, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2081
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 147 times
Been thanked: 392 times

Re: Chciałem, Kupiłem, (jeszcze) NIE zagrałem

Post autor: walkingdead »

Bea pisze: Czekają, bo aktualnie zdominował mnie Dominion ;)
Wiemy,wiemy :wink: :D
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Chciałem, Kupiłem, (jeszcze) NIE zagrałem

Post autor: BloodyBaron »

U mnie 77 gier i 27 dodatków-nie grane dwa: GoT i Agenci Molocha.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Chciałem, Kupiłem, (jeszcze) NIE zagrałem

Post autor: pan_satyros »

Aktualnie posiadam 104 gry + 79 (mniejszych, bądź większych) dodatków.
Nigdy nie grałem (nawet online) w 5 z nich:
- Agricola: Chłopi i ich zwierzyniec (dostałem 2 dni temu)
- Civilization: Gra Planszowa
- Goa
- Java
- Nowa Era (aczkolwiek liczyłbym to jako dodatek)

Do tego dochodzą gry i dodatki, które miałem, lecz z jakiegoś powodu się ich pozbyłem (w tym LCG). Odpowiednio 40 + 45.
Tu nie zagrałem w 4 pozycje
- Shipyard (po setupie i instrukcji spasowaliśmy)
- Elasund
- A Few Acres of Snow (mechanika nie przypadła do gustu drugiej połówce, po kilku partiach online)
- Szogun (nie było z kim grać)


Wow, jest lepiej niż myślałem - zaledwie 5% aktualnej kolekcji (nie liczę dodatków) hehe :lol:
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3414
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Chciałem, Kupiłem, (jeszcze) NIE zagrałem

Post autor: Lothrain »

Chyba jak większość mam ten sam problem i staram się wzrokiem powiększyć moich chłopaków...
Z 70 tytułów i 20 dodatków nie zagrałem w:
- Claustrophobia (z premedytacją, bo czeka na syna... tia),
- Emira (bo zawsze było coś ciekawszego),
- Galaxy Trucker (bo od dawna nie było okazji spotkać się w większym gronie),
- Hannibal: Rome vs. Carthage (bo muszę rozkminić instrukcję i wciąż są inne),
- Myrmes (bo pojawiło się cholerstwo online),
- Raja,
- Stronghold (za każdym razem jak sięgam po instrukcję, to mi się odechciewa i liczę, że kiedyś ktoś mi to wyjaśni)
i jeszcze w 7 dziecięcych gier, które czekają na dzieciaki...
Wychodzi na to, że nie grałem w 20% tytułów... Masakra lekka.
Z dodatkami jest nawet gorzej, bo nieograne aż 7.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Chciałem, Kupiłem, (jeszcze) NIE zagrałem

Post autor: schizofretka »

A liczą się ameritrashe, które musiałem mieć (SH, Earth Reborn, Hybrid), i w które nikt w warszawce, centrum euro(py) nie chce ze mną zagrać? ;) Po dodaniu kilku gier z mathandlu zamknę się w 10 sztukach (~10%), ale jest przynajmniej drugie tyle gier, w które zagrałem raz lub kilka razy i nie mogą trafić na stół ponownie, mimo moich chęci.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
bart8111
Posty: 691
Rejestracja: 28 wrz 2008, 22:25
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Chciałem, Kupiłem, (jeszcze) NIE zagrałem

Post autor: bart8111 »

schizofretka pisze:A liczą się ameritrashe, które musiałem mieć (SH, Earth Reborn, Hybrid), i w które nikt w warszawce, centrum euro(py) nie chce ze mną zagrać?
Ja w SH czy Hybrid chętnie bym zagrał tylko, że jakoś takich fajnych gier to Ty nie przynosisz na spotkania tylko co Cię widzę to jakieś Tzolkiny, Pupile czy inne suchary ;)
ODPOWIEDZ