mała, Średnia, DUŻA - liczba gier a wielkość kolekcji

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
MattCarnall
Posty: 326
Rejestracja: 08 sie 2010, 17:53
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: mała, Średnia, DUŻA - liczba gier a wielkość kolekcji

Post autor: MattCarnall »

Karit pisze:
FortArt pisze:Takie kryteria ustalono na BGG. Miedziana Odznaka Kolekcjonera wymaga 100 gier, Srebrna 250, a Złota 500. Licza sie wszystkie gry i rozszerzenia.

To chyba sensowne kryteria na mala/srednia/duza jesli chcemy uzyc dosc mocnego slowa kolekcja, a nie zbior gier.
Ja osobiście absolutnie nie akceptuje wliczania rozszerzeń do ilości gier... Nie wiem dla czego i po co BGG to robi, ale dla mnie to jakieś nieporozumienie...
A rozszerzenia będące także samodzielną grą? Tudzież duże dodatki do Dominiona, które także mogą spełniać rolę samej gry. Jestem w stanie to zaakceptować i wliczać.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4079
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 288 times
Been thanked: 173 times

Re: mała, Średnia, DUŻA - liczba gier a wielkość kolekcji

Post autor: lacki2000 »

Karit pisze:
FortArt pisze:Takie kryteria ustalono na BGG. Miedziana Odznaka Kolekcjonera wymaga 100 gier, Srebrna 250, a Złota 500. Licza sie wszystkie gry i rozszerzenia.

To chyba sensowne kryteria na mala/srednia/duza jesli chcemy uzyc dosc mocnego slowa kolekcja, a nie zbior gier.
Ja osobiście absolutnie nie akceptuje wliczania rozszerzeń do ilości gier... Nie wiem dla czego i po co BGG to robi, ale dla mnie to jakieś nieporozumienie...
To może lepiej to potraktować jako PeZety (punkty zwycięstwa :P) - w takim sensie że jak ktoś ma rozszerzenie do gry to ma więcej PeZetów od tego co ma samą podstawkę więc ma większy rispekt na dzielni oraz lepszą miejscówkę w planszówkowym Niebie.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3368
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 120 times
Been thanked: 131 times

Re: mała, Średnia, DUŻA - ilość gier a wielkość kolekcji

Post autor: maciejo »

asiok pisze:
Karit pisze: (...)
401 - 1500100900 - Kłamałeś i dodajesz gry dla zabawy ;)

a jak wy to widzicie?

Znam co najmniej jednego nie całkiem normalnego faceta z kolekcją ponad 400 ;)
Ukłony i pozdrowienia dla znajomego :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: mała, Średnia, DUŻA - liczba gier a wielkość kolekcji

Post autor: Karit »

MattCarnall pisze:
Karit pisze:
FortArt pisze:Takie kryteria ustalono na BGG. Miedziana Odznaka Kolekcjonera wymaga 100 gier, Srebrna 250, a Złota 500. Licza sie wszystkie gry i rozszerzenia.

To chyba sensowne kryteria na mala/srednia/duza jesli chcemy uzyc dosc mocnego slowa kolekcja, a nie zbior gier.
Ja osobiście absolutnie nie akceptuje wliczania rozszerzeń do ilości gier... Nie wiem dla czego i po co BGG to robi, ale dla mnie to jakieś nieporozumienie...
A rozszerzenia będące także samodzielną grą? Tudzież duże dodatki do Dominiona, które także mogą spełniać rolę samej gry. Jestem w stanie to zaakceptować i wliczać.
Mam 52 dodatki do gier - w tym pojedyncze pierdółki np. do carcassonne czy wiele różnych mikro dodatków (np. 1 karta do 7 cudów). I to wszystko wlicza sie do mojej liczby gier, ja w takiej sytuacji sensu w tym nie widzę...
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: mała, Średnia, DUŻA - liczba gier a wielkość kolekcji

Post autor: FortArt »

Karit pisze: Mam 52 dodatki do gier - w tym pojedyncze pierdółki np. do carcassonne czy wiele różnych mikro dodatków (np. 1 karta do 7 cudów). I to wszystko wlicza sie do mojej liczby gier, ja w takiej sytuacji sensu w tym nie widzę...
Ale z drugiej strony jeśli liczymy samodzielną grę 16-kartowy Love Letter, to trudno skreślać np majacy status rozszerzenia Ticket to Ride Indie/Szwajcaria, który jest ponad dwa razy droższy, ma własną dwustronną planszę, reguły i ~100 kart, a nie jest samodzielny bo trzeba do niego pożyczyć trochę komponentów z innych gier (albo je kupić, to też możliwe).

Jak dla mnie każdy liczy co ma ochotę, nawet Ty dałeś w stopce link do całej kolekcji, nie do odfiltrowanej bez dodatków ;)
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: mała, Średnia, DUŻA - liczba gier a wielkość kolekcji

Post autor: rastula »

a gdzie ten medal widać ? bo bym się dumą ponapawał, a nie widzę ;D
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: mała, Średnia, DUŻA - liczba gier a wielkość kolekcji

Post autor: yosz »

w microbadge'ach
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: mała, Średnia, DUŻA - liczba gier a wielkość kolekcji

Post autor: WRS »

Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
RobertO13
Posty: 120
Rejestracja: 01 mar 2013, 12:46

Re: mała, Średnia, DUŻA - liczba gier a wielkość kolekcji

Post autor: RobertO13 »

FortArt pisze:Ale z drugiej strony jeśli liczymy samodzielną grę 16-kartowy Love Letter, to trudno skreślać np majacy status rozszerzenia Ticket to Ride Indie/Szwajcaria, który jest ponad dwa razy droższy, ma własną dwustronną planszę....
Dobrze powiedziane jak porwnac mala karcianke (moj ostatni zakup Na sygnale) albo Bierki za 5zl z np kolekcja Talisman czyli 7(PL), 8 dodatkow malych i duzych + podstawka...

A czy jestes maniakiem czy masz duzo, mala kolekcje ciezko powidziec, wszystko zalezy kto ocenia.
Dla ludzi z poza kregu plaszowkowego to 5 gier jest duzo, a o 10 natwe nie slyszeli.

Kiedys i ja o osobie myslalem ze mam duzo planszowke (a bylo tego wszystkiego moze kilkanascie),
teraz ma podna 50 i nie uwazm ze jest to duza kolekcja.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: mała, Średnia, DUŻA - liczba gier a wielkość kolekcji

Post autor: kwiatosz »

Dodatki to nie taka prosta sprawa, często za dodatek (np. do Eclipse) można kupić ze 3-4 gry.Ja jakoś mam nawyk kupowania Ticket to Ride i to też są drogie i duże dodatki. Ja gier pozbywać się po prostu nie lubię, ale w większość i tak nie gram, bo przeważnie chodzi to co jest akurat do recenzji plus standardy imprezowe i ze 2 duże tytuły do grania poważnego, stąd dla mnie kryterium możliwości zagrania się nie sprawdza, proponuję kryterium samochodowe - jeżeli za kolekcję można kupić samochód mały, to kolekcja jest mała, jak limuzynę, to jest duża ;)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1000
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 53 times

Re: mała, Średnia, DUŻA - liczba gier a wielkość kolekcji

Post autor: charlie »

kwiatosz pisze:Ja gier pozbywać się po prostu nie lubię, ale w większość i tak nie gram
Coś w tym jest. Może nie w większość, ale w część gram bardzo rzadko, z różnych powodów. Rozsądnie byłoby się rozstać z takim np. Horrorem w Arkham albo Talismanem, w które przypuszczalnie już nigdy nie zagram, ale jakoś na razie mi trudno. Mam powyżej trochę powyżej 100 gier (razen z dodatkami) i uważam, że to już jest duża kolekcja.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: mała, Średnia, DUŻA - liczba gier a wielkość kolekcji

Post autor: FortArt »

Przyszedł mi do głowy proste kryterium rozróżniania małych/dużych dodatków. Sposób dla tych co rejestrują swoje rozgrywki na BGG. Zapisujesz, że grałeś w ... no właśnie w co? Jeśli grałeś w TtR Asia to wpiszesz ją, a nie podstawkę, jeśli w SmallWorld z dodatkiem Cursed to zarejestrujesz pod SW, nie Cursed.
No to teraz przechodzimy do filtrowania zaznaczamy own i played i jest lista tego co mamy i co można nazwać grą.

I ręcznie doliczamy te co leżą kupione i niegrane :)
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: mała, Średnia, DUŻA - liczba gier a wielkość kolekcji

Post autor: Banan2 »

Ta daaaam :D Napisałem i ..... dostałem. Jest piękny :D Moja próżność została zaspokojona :wink:
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2269
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 397 times
Been thanked: 1053 times
Kontakt:

Re: mała, Średnia, DUŻA - liczba gier a wielkość kolekcji

Post autor: Leviathan »

kwiatosz pisze:(..) proponuję kryterium samochodowe - jeżeli za kolekcję można kupić samochód mały, to kolekcja jest mała, jak limuzynę, to jest duża ;)
Hm... Patrzę na swoją kolekcję GMT i widzę lusterka, fotel, jakiś reflektor...
A dwie nowe gry w drodze
:D
Awatar użytkownika
RobertO13
Posty: 120
Rejestracja: 01 mar 2013, 12:46

Re: mała, Średnia, DUŻA - liczba gier a wielkość kolekcji

Post autor: RobertO13 »

kwiatosz pisze:Rozsądnie byłoby się rozstać z takim np. Horrorem w Arkham albo Talismanem, w które przypuszczalnie już nigdy nie zagram, ale jakoś na razie mi trudno.
Mam ten sam problem z Talismanem, ale te wspomnienia z dziecinstwa (Magia i Miecz - tez ciagle posiadam).....
Pozatym ladnie wyglada na polce :wink:
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: mała, Średnia, DUŻA - liczba gier a wielkość kolekcji

Post autor: rastula »

RobertO13 pisze:
kwiatosz pisze:Rozsądnie byłoby się rozstać z takim np. Horrorem w Arkham albo Talismanem, w które przypuszczalnie już nigdy nie zagram, ale jakoś na razie mi trudno.
Mam ten sam problem z Talismanem, ale te wspomnienia z dziecinstwa (Magia i Miecz - tez ciagle posiadam).....
Pozatym ladnie wyglada na polce :wink:

tja. i jeszcze te pomalowane figurki...


niech sobie leży, jeść nie woła a dziecko w drodze - jeszcze się odkopie... :)
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1000
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 53 times

Re: mała, Średnia, DUŻA - liczba gier a wielkość kolekcji

Post autor: charlie »

rastula pisze:
RobertO13 pisze:
kwiatosz pisze:Rozsądnie byłoby się rozstać z takim np. Horrorem w Arkham albo Talismanem, w które przypuszczalnie już nigdy nie zagram, ale jakoś na razie mi trudno.
Mam ten sam problem z Talismanem, ale te wspomnienia z dziecinstwa (Magia i Miecz - tez ciagle posiadam).....
Pozatym ladnie wyglada na polce :wink:

tja. i jeszcze te pomalowane figurki...


niech sobie leży, jeść nie woła a dziecko w drodze - jeszcze się odkopie... :)
Gratuluję. U mnie też w drodze, ale nie mam wielkich nadziei. Kiedyś grałem z siostrzeńcami żony (7 i 10 lat) i tak się tym Talismanem wynudzili, że było mi ich szkoda. Może Talisman dobry dla dzieciaków w tym wieku, ale chyba tylko do momentu, aż poznają inne gry. Ci są już zaprawieni w bojach - Drako, Osadnicy, Smallworld, na Talismana już nie spluną nawet. Żeby nie było totalnego off-topa - na półce leży i wygląda i sprawia, że kolekcja jest duża :)
Awatar użytkownika
RobertO13
Posty: 120
Rejestracja: 01 mar 2013, 12:46

Re: mała, Średnia, DUŻA - liczba gier a wielkość kolekcji

Post autor: RobertO13 »

No coz wyglada na to ze, fascynacja Talismanem to tylko wspomnienie naszego dziecinstwa,
gdzie specjalnie nie bylo alternatywy - no i byl pierwszy...
Awatar użytkownika
splocki
Posty: 540
Rejestracja: 06 mar 2013, 09:01
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: mała, Średnia, DUŻA - liczba gier a wielkość kolekcji

Post autor: splocki »

Ja aktulnie posiadam 15 gier i żona jak na razie nie robi problemów. A nawet cieszy się z nowej pasji.
Planuje systematycznie powiększać kolekcje gier.
Awatar użytkownika
Dabliu
Posty: 394
Rejestracja: 21 kwie 2012, 20:11
Lokalizacja: Wrocław

Re: mała, Średnia, DUŻA - liczba gier a wielkość kolekcji

Post autor: Dabliu »

To tak jak Warhammer Fantasy Roleplay dla erpegowców - pierwszy zachodni erpeg wydany po polsku i do dziś jest z tej przyczyny otoczony kultem, bo poza tym niczym szczególnym się nie wyróżniał... w każdym razie, nie na plus.
Moje grafomańskie wybryki / W czym jeszcze maczam paluchy / Rodzinna kolekcja
Pamiętaj, aby zawsze być sobą. Chyba, że możesz być Batmanem. Wtedy lepiej bądź Batmanem.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: mała, Średnia, DUŻA - liczba gier a wielkość kolekcji

Post autor: rastula »

aj tam, aj tam


rozumiem, że na forum fanatyków, gdzie mechaniki Felda rządzą, talisman nie ma szans na życzliwość

ale ja tą grę lubię, jak to ameritrash - jest klimat, jest plastik, jest losowość

gra jest kolorowa, ładna, ma mnóstwo rozszerzeń - oczywiście to odpimpowany chińczyk, ale co z tego? w go czy warcaby też można grać kamykami na piasku a ludzie fundują sobie zestawy dla których trzeba było zabić słonia ( zaraz się oburzenie podniesie że to strategia, tysiącletnia tradycja, wręcz medytacja - a ja (choć uwielbiam gry mózgożerne) na widok szachów czy go zasypiam w 15s....


no ale wiadomo - talisman już zawsze będzie takim chłopcem do bicia i.... marzeniem każdego wydawcy...:)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: mała, Średnia, DUŻA - liczba gier a wielkość kolekcji

Post autor: rastula »

RobertO13 pisze:No coz wyglada na to ze, fascynacja Talismanem to tylko wspomnienie naszego dziecinstwa,
gdzie specjalnie nie bylo alternatywy - no i byl pierwszy...

hmmm nie wiem - ja np (r 72) w magię i miecz nie grałem ( nie pamiętam) grałem w grzybobranie :D... Bitwę na polach Peleonoru i Labirynt śmierci - i jakoś nie miałem potrzeby wracania do tych gier...
Awatar użytkownika
Dabliu
Posty: 394
Rejestracja: 21 kwie 2012, 20:11
Lokalizacja: Wrocław

Re: mała, Średnia, DUŻA - liczba gier a wielkość kolekcji

Post autor: Dabliu »

E tam, do piwa i rozmowy Talizman jest jak znalazł. Dlatego czekam na polską edycję Relic - by ku chwale Imperatora popijać piwko i rzucać kostkami :D
Moje grafomańskie wybryki / W czym jeszcze maczam paluchy / Rodzinna kolekcja
Pamiętaj, aby zawsze być sobą. Chyba, że możesz być Batmanem. Wtedy lepiej bądź Batmanem.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: mała, Średnia, DUŻA - liczba gier a wielkość kolekcji

Post autor: Andy »

To jak to jest, że mam swojego coppera, a nawet nie wiedziałem wcześniej o istnieniu tego wątku?
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: mała, Średnia, DUŻA - liczba gier a wielkość kolekcji

Post autor: WRS »

Może ktoś "życzliwy" doniósł? ;)
A może admini BGG robią jakiś przegląd od czasu do czasu?
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
ODPOWIEDZ