Le Havre (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
ananas
Posty: 126
Rejestracja: 03 sty 2010, 19:38
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Been thanked: 4 times

Re: Le Havre

Post autor: ananas »

MarcinG pisze:Na karcie stoczni nie ma symbolu wędkarza :wink:
Zauważyłem, dlatego napisałem takiego posta.
Piękniej wygląda żołnierz poległy w bitwie niż wolny w ucieczce.
Awatar użytkownika
MarcinG
Posty: 265
Rejestracja: 13 lut 2013, 15:41

Re: Le Havre

Post autor: MarcinG »

ananas pisze:
MarcinG pisze:Na karcie stoczni nie ma symbolu wędkarza :wink:
Zauważyłem, dlatego napisałem takiego posta.
Nie powinno go tam być bo w innych wersjach tam go nie ma, więc karta jest prawidłowa
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3419
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1166 times
Been thanked: 627 times
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: piton »

77rpm pisze:Karty jak z papieru...
właśnie - dajcie znać jak wyszło wydanie PL. Ciekaw jestem grubości żetonów, wykonania plansz.
I czy wszystko jest bez błędu ;)
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
loreciak

Re: Le Havre

Post autor: loreciak »

Jeżeli chodzi o jakość wykonania, to jest ono identyczne jak wcześniejsze edycje. Ta sama grubość kart, plansz, żetonów i drewienek. Wszystko trwałe i solidne. Karty praktycznie tylko leżą, także nie ma obawy o zniszczenie. Natomiast jeżeli chodzi o tłumaczenie, to na razie znalazłem dwa błędy. Nieprzetłumaczona nazwa karty nr 32 (jest Steakhouse) i błąd odmiany na karcie nr 31 (Stadion).
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Le Havre

Post autor: Karit »

piton pisze:
77rpm pisze:Karty jak z papieru...
właśnie - dajcie znać jak wyszło wydanie PL. Ciekaw jestem grubości żetonów, wykonania plansz.
I czy wszystko jest bez błędu ;)
Plansza jest ok, szkoda tylko że w 3 osobnych częściach zamiast jednej składanej.
Żetony dobrej grubości, jak dla mnie są w sam raz.
Karty dla mnie też są ok, oczywiście mogły by być grubsze ale bez przesady :)
Szkoda ze nie ma jakiegoś fajniejszego systemu (niż dołączone woreczki strunowe) do przetrzymywania żetonów, taki jak np. używał Tom Vasel w swojej recenzji.
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: Le Havre

Post autor: Epyon »

Stadion tak w ogóle powinien mieć numerek 036, a ma 31 na białym tle, tak jak budynki podstawowe.
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 331 times
Been thanked: 76 times

Re: Le Havre

Post autor: asiok »

77rpm pisze:Karty jak z papieru...

No nie strasz....Zamówiłem w przedsprzedaży :(
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4086
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 293 times
Been thanked: 173 times

Re: Le Havre

Post autor: lacki2000 »

asiok pisze:
77rpm pisze:Karty jak z papieru...

No nie strasz....Zamówiłem w przedsprzedaży :(
E tam, nie warto się bać, w większości gier planszowych karty są z papieru.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
ananas
Posty: 126
Rejestracja: 03 sty 2010, 19:38
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Been thanked: 4 times

Re: Le Havre

Post autor: ananas »

asiok pisze:
77rpm pisze:Karty jak z papieru...

No nie strasz....Zamówiłem w przedsprzedaży :(
Karty są ok.
Piękniej wygląda żołnierz poległy w bitwie niż wolny w ucieczce.
Awatar użytkownika
77rpm
Posty: 378
Rejestracja: 18 wrz 2011, 12:33
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Le Havre

Post autor: 77rpm »

Jeśli papier jest dla Ciebie ok to super :D Weź do ręki tą kartę a kartę np z Agricoli... :roll:


Wszystko super, tylko karty cienizna - chyba gorsze od tych z Zimnej Wojny a tam moim zdaniem było już dno. Bez koszulek nie ma co ruszać.
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: Le Havre

Post autor: Epyon »

77rpm nie wiem o co chodzi, ale u mnie karty są dobrej jakości...
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Le Havre

Post autor: Karit »

77rpm pisze:Jeśli papier jest dla Ciebie ok to super :D Weź do ręki tą kartę a kartę np z Agricoli... :roll:
Wszystko super, tylko karty cienizna - chyba gorsze od tych z Zimnej Wojny a tam moim zdaniem było już dno. Bez koszulek nie ma co ruszać.
nie są to karty które wytrzymały by długo grę w Dominiona i częste tasowanie, ale ja osobiście nie widzę żadnej potrzeby aby je koszulkować
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
metyu
Posty: 381
Rejestracja: 12 gru 2012, 11:08
Been thanked: 1 time

Re: Le Havre

Post autor: metyu »

W porównaniu do Troyes: karty są zrobione z cieńszej tektury(imo kraty są najsłabszym elementem), plansza(-e) też odrobinę cieńsze, żetony są prawie tej samej grubości. Myślę, że za tę cenę wydanie jest ok, chociaż karty mogłyby być nieco grubsze :p
Awatar użytkownika
77rpm
Posty: 378
Rejestracja: 18 wrz 2011, 12:33
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Le Havre

Post autor: 77rpm »

Zależy co rozumiemy przez jakość - grafiki i wydruki są super ale grubość - bardzo słabe, takie... papierowe.
Reszta super, choć plansza faktycznie mogła być otwierana.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: FortArt »

By to jakoś podsumować: polskie wydanie Lacerty zawiera dodatki:
Le Havre: Le Grand Hameau (GH01-GH30)
Le Havre: Le Grand Hameau - Rattletrap car (GH31) jako Gruchot
Le Havre: Le Grand Hameau - Wholesale Bakery (GH32) jako Hurtownia pieczywa
Le Havre: Le Grand Hameau - Tablet* mit App (GH33) jako Tablet*

Razem są to 143 karty (133+5+5 pomocy), a nie jak podaje instrukcja 110. Karty dodatkowe nie są nigdzie opisane, ani w instrukcji ani w spisie budynków.
Karty wymagają koszulek 59x92 (Arcane Tinmen Large lub FFG Standard European). Żetony mieszczą się w pojemnikach typu NOR12.
loreciak pisze:Natomiast jeżeli chodzi o tłumaczenie, to na razie znalazłem dwa błędy. Nieprzetłumaczona nazwa karty nr 32 (jest Steakhouse) i błąd odmiany na karcie nr 31 (Stadion).
Stekhouse nie jest błędem, tylko celowym wyborem, bo w spisie budynków też tak jest - nie wydaje mi się by to słowo miało jakieś powszechnie używane polskie tłumaczenie. Dodaję za to inny błąd: Karta 007 to "Targ rynby"
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1093
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 86 times
Been thanked: 31 times

Re: Le Havre

Post autor: Rafal_Kruczek »

Karit pisze: Szkoda ze nie ma jakiegoś fajniejszego systemu (niż dołączone woreczki strunowe) do przetrzymywania żetonów, taki jak np. używał Tom Vasel w swojej recenzji.
Kupiłem wczoraj w Tesco za 8,50 PLN Domino Line Organiser 25 - plastikowe pudeleczko z przegrodkami pasujace do pudedła z gra Jest 10 przgrodek mieszczcych zasoby, do tego jeszcze 2 troche wieksze. Na pewno wygodne , ale nie aż tak wypasione.
Ostatnio zmieniony 06 lip 2013, 07:10 przez Rafal_Kruczek, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: FortArt »

Jeszcze mi się taki błąd, czy błędzik raczej znalazł. Plansze nie mają nadrukowanych w rogach numerów, o których wspomina instrukcja.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: pan_satyros »

U mnie wygląda to tak - Domino 25 Patrol (foto jeszcze z ang edycji):

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1093
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 86 times
Been thanked: 31 times

Re: Le Havre

Post autor: Rafal_Kruczek »

A propos błedów.
W polskiej wersji instrukcji nie znalazł się limit do 4 dobr dla targowiska w wersji solo.
Gdy sprawdzałem na stronie Lookout to ponizszy akapit z
http://lookout-spiele.de/wp-content/upl ... 012_DE.pdf
"In der Soloversion erhält der Spieler gleich bei Spielstart ein 2er-Holzschiff, ein
weiteres 2er-Holzschiff kommt auf das Spielplanfeld für Holzschiffe. Auf dem
„Marktplatz“ können höchstens 4 Waren erworben werden.
Wir empfehlen, die Sondergebäude „Hafenwache“ und „Zoo“ herauszunehmen"
nie ma odpowiednika w http://lookout-spiele.de/wp-content/upl ... 012_EN.pdf
i polskiej instrukcji.
Jest tylko powiedziane o statkach. Nie ma o limicie 4 dobr na targowisku w wersji solo (http://bgg.cc/geeklist/45371/item/1017372#item1017372)
i o tym zeby nie dodawac Zoo i Straży Przybrzeżnej

FortArt pisze:
Razem są to 143 karty (133+5+5 pomocy), a nie jak podaje instrukcja 110. Karty dodatkowe nie są nigdzie opisane, ani w instrukcji ani w spisie budynków.
33 karty z dodatku są w wersji onlinowej instrukcji na stronie Lacerty, ale w wydrukowanej instrukcji tej wzmianki nie ma. Na pudełku jest wzmianka, ale tak jak juz pisałem jest tam napisane "32 karty". Jeszcze raz dzieki do wydawcy za darmowego "tableta"* lub smartfona GH33 :) , Czekawe czemu "apka" wypadła z nazwy:)
Ponadto na karcie GH12 brakuje nazwy.

Na 12 stronie instrukcji jest wzmianka, że kolejność w akcji końcowej może miec znaczenie przy kupowaniu Luksusowych Liniowców, ale na karcie jest napisane ze nie można ich kupić.
"[...] oder den Bau von Luxuslinern, kann sie immer noch berücksichtigt werden" w niemieckiej instrukcji - czyli "budowa" nie kupno.

Podsumowując większość zauważonych do tej pory błędów nie wpływa na grę. W mojej kopii mam wszytko równo i dokładnie wydrukowane, żetony wyskoczyły gładko i nie było "modl sie i pracuj" :)

Ale literówek i błędów gramatycznych jest cała masa. Większość nich do wyeliminowania, gdyby ktoś znający grę świeżym okiem spojrzał na pliki przed wysłaniem do druku.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: FortArt »

A to moje rozwiązanie.
Żetony w pudełku NOR 12, a całość w pudełku od gry.
Obrazek
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
solkan
Posty: 239
Rejestracja: 05 lut 2010, 15:29
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 13 times
Been thanked: 3 times

Re: Le Havre

Post autor: solkan »

Świetnie, że udało się Lacercie wydrukować komplet 33 kart z LGH.

Skoro nikt o tym nie pisze, domyślam się, że rewersy kart są przetłumaczone i zamiast "Special Building" jest "Budynek specjalny", tak jak powinno być? Gdyż akurat byłoby wspaniale, gdyby nie były przetłumaczone i można było bez problemu zmieszać pozostałe karty bonusowe z budynkami specjalnymi z LH i LGH, ale nie liczę na taki cud;)
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Le Havre

Post autor: pattom »

Jest "Budynek specjalny"

:)
Awatar użytkownika
MarcinG
Posty: 265
Rejestracja: 13 lut 2013, 15:41

Re: Le Havre

Post autor: MarcinG »

Są przetłumaczone
solkan
Posty: 239
Rejestracja: 05 lut 2010, 15:29
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 13 times
Been thanked: 3 times

Re: Le Havre

Post autor: solkan »

Szkoda, że w LH rewersy kart są zależne językowo. W takim razie pozostaje mi zdobyć anglojęzyczną kartę Tablet with App... Chyba że Lacerta wyda kiedyś polską wersję kart promocyjnych?:)
Awatar użytkownika
MarcinG
Posty: 265
Rejestracja: 13 lut 2013, 15:41

Re: Le Havre

Post autor: MarcinG »

Lacerta się postarała, żetony są grube i wyraźne, plansze trwałe a karty są w porządku (co prawda nie są idealne ale wystarczą). Zauważyłem w instrukcji kilka błędów, ale da się łatwo zorientować o co chodzi. Naprawdę wydawca się postarał i mogę cieszyć się tą wspaniałą grą :)
ODPOWIEDZ