Strategia 4-6 osób

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Marcon
Posty: 9
Rejestracja: 31 lip 2010, 22:39
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Strategia 4-6 osób

Post autor: Marcon »

Poszukuje jakiejś dobrej, mózgożernej strategii dla 4-6 osób (nie musi być skalowalna). Przy czym chodzi mi raczej o strategie opartą na walce, z dużą ilośćią negatywnej interakcji. Dodatkowym atutem byłby klimat. Bardzo dobrze mi i znajomym gra się w Grę o Tron - znośny czas rozgrywki, stosunkowo proste zasady, dużo dyplomacji, klimat serialu i książki, masa intryg i rozmyślań nad kolejnymi ruchami.

Myślałem najpierw nad Szogunem, w którego miałem okazje grać i spełnia moje oczekiwania, ale widzę że jest niedostępny w sklepach. Aktualnie głównym kandydatem jest dla mnie Chaos w Starym Świecie. Miałbym kilka pytań do osób obeznanych. Ile w grze jest negatywnej interakcji? Są intrygi, walka, dyplomacja i podkładanie sobie świń, czy raczej na zasadzie że każdy sobie rzepkę skrobie? Jak wygląda balans frakcji? Czy rozgrywka jest dość dynamiczna czy raczej akcja rozwija sie powoli i ciężko potem zmienić sytuację na planszy? No i najważniejsze - czy gra jest po prostu dobra i można ją postawić pod względem grywalności na tej samej półce co GoTa?

Byłbym też wdzięczny za inne propozycje gier :)
Sir-Rafał
Posty: 147
Rejestracja: 14 sty 2011, 19:38
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Strategia 4-6 osób

Post autor: Sir-Rafał »

Polecam zobaczyć Kemeta jeśli lubicie GoTa.
Moje planszówkowe nabytki: BGG

Polecam: Blog CIEKAWE GRY
Awatar użytkownika
Vandal
Posty: 519
Rejestracja: 21 lut 2012, 10:10
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Strategia 4-6 osób

Post autor: Vandal »

Jeżeli myślałem o Shogunie to zerknij na Wallenstein'a. Lepsza wersja gry umiejscowiona u zachodnich sąsiadów.
sirkozi
Posty: 407
Rejestracja: 08 mar 2013, 23:28
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Strategia 4-6 osób

Post autor: sirkozi »

Marcon pisze:Miałbym kilka pytań do osób obeznanych. Ile w grze jest negatywnej interakcji?
Cała gra to jedna wielka negatywna interakcja podobnie jak w GOT.
Marcon pisze:Są intrygi, walka, dyplomacja i podkładanie sobie świń, czy raczej na zasadzie że każdy sobie rzepkę skrobie?
Tu bym powiedział, że dyplomacji jest raczej niewiele. Nie ma za bardzo czegoś takiego jak w GOT, że wbijam komuś nóż w plecy. Nie ma ku temu zbytnio możliwości i każdy knuje dla siebie. Walka oczywiście jest, podkładanie świń jest za pomocą niektórych bardzo wrednych kart.
Marcon pisze:Jak wygląda balans frakcji?
Za mało jeszcze grałem, żeby się bardziej konkretnie wypowiadać, ale frakcje są raczej dobrze zbalansowane. Jak na razie u mnie zwycięstwa odnosiły różne frakcje.
Marcon pisze:Czy rozgrywka jest dość dynamiczna czy raczej akcja rozwija sie powoli i ciężko potem zmienić sytuację na planszy?
Straty jednostek na pewno bolą, bo nie ma się ich kilkadziesiąt tylko kilka-kilkanaście. Z tymże mniej bolą niż w GOT. Gra jest zdecydowanie dynamiczna i dużo się dzieje.
Marcon pisze:No i najważniejsze - czy gra jest po prostu dobra i można ją postawić pod względem grywalności na tej samej półce co GoTa?
Ja osobiście stawiam ją półkę wyżej niż GOT. W wielu aspektach jest podobna, ale mi bardziej odpowiada kombinowanie bez patrzenia na innych (rozkazy wsparcia). Walka na kostkach też jest dla mnie fajniejsza od bardzo przewidywalnych starć w GOT.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Strategia 4-6 osób

Post autor: FortArt »

Marcon pisze: Myślałem najpierw nad Szogunem, w którego miałem okazje grać i spełnia moje oczekiwania, ale widzę że jest niedostępny w sklepach.
Gwoli ścisłości jest dostępny
http://www.planszostrefa.pl/pl/p/Shogun-Szogun/1854
tylko planszostrefa ukrywa ten fakt przed i-szopem ;)
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Marcon
Posty: 9
Rejestracja: 31 lip 2010, 22:39
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Strategia 4-6 osób

Post autor: Marcon »

Dzięki wszystkim za komentarze. Po zastanowieniu się i dzięki opinii sirkozi'ego postanowiłem zdecydować się jednak na Chaos. Szogun nadal pozostanie na liście planów, ale będzie musiał jeszcze poczekać
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Strategia 4-6 osób

Post autor: macike »

Marcon pisze:Poszukuje jakiejś dobrej, mózgożernej strategii dla 4-6 osób (nie musi być skalowalna). Przy czym chodzi mi raczej o strategie opartą na walce, z dużą ilośćią negatywnej interakcji.
Ja bym tam polecił Mare Nostrum (+Mythology Expansion), ale czy to mózgożer?
Wyliczenia tam są proste, a w zasadzie więcej tam gadania niż liczenia. Ale konflikt jest wbudowany. :mrgreen:
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Strategia 4-6 osób

Post autor: kwiatosz »

Klimat przerewelacyjny, 4-5 osób, asymetryczne strony, interakcja w 90% negatwyna - Chaos w Starym Świecie - niestety na 5 osób z dodatkiem. Z doświadczeń każda strona ma szanse na zwycięstwo, z dodatkiem nawet różnymi drogami (bo w podstawce to średnio jest z obieraniem różnych dróg, ale co się naeksperymentujesz przez 10 partii to Twoje ;) ). Dla mnie to gra zdecydowanie lepsza od GoTa, który po pewnym czasie robi się męczący ze swoją policzalnością, oczywistymi ruchami startowymi i naprawdę kiepskim położeniem Lannisterów.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Wothan
Posty: 525
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:11
Lokalizacja: Mazury
Has thanked: 5 times
Been thanked: 16 times

Re: Strategia 4-6 osób

Post autor: Wothan »

Także zastanawia się nad grą strategiczną dla 6 osób, GoT trochę się nam już ograł. Myślimy nad Eclipse, ale nie wiem czy nie ma podobnej rozgrywki do GoTa (np. rozbudowa armii/floty, eksploracja mapy/galaktyki).
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Strategia 4-6 osób

Post autor: Edwardo »

Eclipse to świetny wybór i zupełnie inne odczucia i mechanika niż w Grze o Tron. Polecam gorąco!
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1381
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: Strategia 4-6 osób

Post autor: Brylantino »

Pod warunkiem, że ktoś lubi gry euro... Ja na Eclipse reaguję alergicznie, a strategie akurat lubię, stąd lepiej sprawdzić tytuł przed zakupem.
Sir-Rafał
Posty: 147
Rejestracja: 14 sty 2011, 19:38
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Strategia 4-6 osób

Post autor: Sir-Rafał »

To Mare Nostrum z dodatkiem polecam oraz zobaczyc tez gre Conquest of the Empire. Lubie GoTa i w te gry też chetnie gram. Eclipse to zupełnie inna gra. Jak dla mnie zbyt losowa i trochę sztucznie skrócona.
Moje planszówkowe nabytki: BGG

Polecam: Blog CIEKAWE GRY
adi
Posty: 36
Rejestracja: 28 cze 2013, 14:53
Has thanked: 1 time

Re: Strategia 4-6 osób

Post autor: adi »

Gier do wyboru kupa. Sprobuj http://www.rebel.pl/product.php/1,303/2 ... oniae.html

Kupilem niedawno i podoba mi sie gra. Do tego polska wiec wesprzesz rodzima produkcje;)
Zapraszam do gry. Jak zaczniecie swoją przygodę z grą WoWs przez ten link to dostaniecie i ja także bonusy do gry jak okręty premium i surowce potrzebne w grze. Uważajcie gra uzależnia:P
ODPOWIEDZ