Gra Miesąca-Styczeń 2014

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Marcjn
Posty: 32
Rejestracja: 17 sie 2011, 14:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gra Miesąca-Styczeń 2014

Post autor: Marcjn »

Gra miesiąca: Battlestar Galactica
Nowości: Caylus
Powrót miesiąca: Eufrat i Tygrys
Najwięcej partii: Potwory w Tokio
Moje opisy niektórych gier
Lista gier, które posiadam
Lista gier, w które chcę zagrać
Przyszły pomysły do głowy na swoje gry. Dwie z nich testuję. Pozostałe cztery oczekują na swoją kolej.
Awatar użytkownika
assurbanipal
Posty: 250
Rejestracja: 09 sie 2007, 04:59
Lokalizacja: Bielsko - Biała
Has thanked: 1 time

Re: Gra Miesąca-Styczeń 2014

Post autor: assurbanipal »

Nowości: Puerto Rico oraz Le Havre z którymi pomimo kilkuletniego planszówkowego stażu dopiero teraz dane mi było się zapoznać :oops:
Najwięcej grane: Race for the Galaxy, Spyrium
Powrót: Tzolk'in oraz In the Shadow of Emperor
Numer jeden: Le Havre i Puerto Rico (ciężko zdecydować, która z nich jest lepsza)
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: Gra Miesąca-Styczeń 2014

Post autor: watman »

niezly miesiac, 'az' 9 partii ;)
nowosc miesiaca: ksiazeta florencji - az dziwne, ze dopiero teraz - fajna gra, proste zasady, element 'tetrisa' - ma potencjal :)
powrot miesiaca: t2r: holandia - co prawda w zeszlym miesiacu tez bylo, ale wciaz mam kose z ta mapa i jak do tej pory - tylko raz wygralem, a pozostale gry to sromotne porazki - sklady 4 i 5 osobowe
dno miesiaca - osadnicy z catanu - powrot po chyba dwoch latach, ale gra jest tak niemozliwie losowa, ze szkoda czasu po tym, jak juz poznalo sie kilka innych gier
rozczarowanie miesiaca - permanentny brak czasu na gry
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Gra Miesąca-Styczeń 2014

Post autor: kwiatosz »

Gra miesiąca: PitchCar Mini - bo był w to turniej, nie ma nic lepszego niż PitchCar grany turniejowo :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Gra Miesąca-Styczeń 2014

Post autor: adam_k27 »

Nie prowadzę ewidencji rozgrywek, niemniej jednak w tym miesiącu było tego trochę - tak 20-30 rozgrywek. Grane były: Tajemnicze Domostwo, CV, Epoka Kamienia, Drako, Letnisko, Smallworld, Magnum Sal, Łowcy Smoków, Poszukiwacze Skarbów, Blefuj

Nowości: w tym miesiącu nie było
Najwięcej Partii: Tajemnicze Domostwo (bo partia krótka więc zawsze było kilka rozgrywek na jednym posiedzeniu), CV też było często grane
Pozytywne zaskoczenie: Poszukiwacze Skarbów - bardzo przyjemny rodzinny tytuł, mi się bardzo spodobał, dzieciom też, żonie trochę mniej
rozczarowanie: zero partii w 7 Dni Westerplatte i Kto Kogo
Awatar użytkownika
splocki
Posty: 540
Rejestracja: 06 mar 2013, 09:01
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gra Miesąca-Styczeń 2014

Post autor: splocki »

Nowości: LOTR LCG, Munchkin edycja 2013, Ora et Labora
Najwięcej partii: Zamki Burgundii
Gra miesiąca: LOTR LCG
Powrót miesiąca: Puerto Rico, Race for the Galaxy, Cytadela
Awatar użytkownika
sillue
Posty: 468
Rejestracja: 18 kwie 2012, 14:23
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Gra Miesąca-Styczeń 2014

Post autor: sillue »

Nations wciąż poza konkurencją...

ponadto:

nowość nowa - Madeira

nowość znana, ale wcześniej niegrana - Pupile Podziemi

powrót - Zamki Burgundii

rozczarowanie - Craftsmen
e.Paku
Posty: 296
Rejestracja: 23 mar 2010, 10:40
Lokalizacja: Wys. Maz.

Re: Gra Miesąca-Styczeń 2014

Post autor: e.Paku »

Miesiąc upłynął przy grach lekkich, łatwych i przyjemnych, a co za tym idzie, liczba rozgrywek rekordowa: pełne 50 :o
Trafiło się też kilka dłuższych gier: Mystery Express, Robinson Crusoe: AotCI, BSG, Belfort, Tzolkin z dodatkiem, Stone Age.
Nie spodziewam się szybko kolejnego tak udanego miesiąca :)

Nowości: Taluva, Dixit, Battlestar Galactica, Letnisko, Augustus, Sabotażysta

Najwięcej partii: Augustus (8)
Powrót miesiąca: Dominion (+ Intryga, + Róg obfitości). Zdążyłem zapomnieć jak świetna jest to gra, już rozglądam się za kolejnymi dodatkami.
Rozczarowanie miesiąca: Battlestar Galactica. Nie wykluczam dać jeszcze szansę na jakimś konwencie, ale swojego egzemplarza zdecydowanie się pozbywam. Po dwóch partiach widzę potencjał, jednak w większym gronie wolę zdecydowanie rozegrać kilka partii w lekkie gry, takie jak Dixit, Augustus czy Potwory w Tokio.
Konkluzja miesiąca: Po raz setny przekonuję się, że gry od FFG nie są dla mnie. Co wcale nie znaczy, że w przyszłości nie nabiorę się ponownie na nową produkcję wspomnianego wydawnictwa :)

Nowość i jednocześnie gra miesiąca: Dwa tytuły do podziału ex aequo między dwie gry: Dixit oraz Augustus. Co do pierwszej, to nigdy nie znajdowała się na moim radarze, spróbowałem u znajomych i.... czuję się jakbym odkrył planszówki na nowo. Nie spodziewałem się, znając już setki tytułów, że jakaś nowa gra zrobi na mnie aż takie wrażenie.
Augustus z kolei dostarczył mi dokładnie tego czego się spodziewałem - lekkich, emocjonujących partii z pewną dozą kombinowania.
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Gra Miesąca-Styczeń 2014

Post autor: Karit »

Słabiutki miesiąc jak na początek roku:
Tylko 10 rozgrywek w 7 tytułów ale za to aż 6 nowości (chyba największy procent nowości jaki miałem)

Nowości na plus:

Hanabi - fajna gra rodzinna, trzeba się dobrze powstrzymywać aby nie powiedzieć za dużo. Nie uznał bym jej za grę roku, ale dużo emocji przy grze rzeczywiście było

Tezeusz - nowość od Oracza przebiła jak na razie NSH, fajny powiew świeżości, mam nadzieje że kiedyś będzie również w wersji na tablety

Firefly: The Game - jako wierny fan serialu nie mogłem tej gry nie kupić. Mechaniką gra nie powala, ale fani na pewno będą zadowoleni

Nowości neutralne:

Warhammer: Diskwars - gra jest ok, ale mi specjalnie do gustu nie przypadła, męczące jest trochę przekładanie dysków które maja tendencje do ślizgania się po stole więc trzeba grać na jakiejś macie/suknie itp. Sam z siebie gry nie zaproponuje ale jak ktoś będzie chciał to zagram. wole jednak X-winga bo to Staaar Waaaarsy :)

Rampage - spodziewałem się czegoś więcej, na taktykę nie ma miejsca, czasem można coś strategicznie zagrać, jednak w większości będziemy zrzucać bezmyślnie potwory na domki. Na pewno super dla dzieci, doświadczeni gracze musza podejść do niej z dystansem albo wcale.

Eight-Minute Empire - Szybka i nudnawa area control. Plus że szybka, minus że nudnawa...

Największe rozczarowanie: absolutny brak czasu na rozegranie chociaż jednej partii w Robinsona, gra kurzy się na stole już ponad tydzień :(

Powrót miesiąca: Wsiąść do Pociągu Europa

Gra miesiąca: Firefly: The Game - mimo iż była to pierwsza, krótka rozgrywka, gra przypadła mi do gustu i już chce grać w kolejne dłuższe scenariusze :)
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
7koliberek9
Posty: 283
Rejestracja: 03 lip 2011, 14:23
Lokalizacja: Mazowieckie
Has thanked: 33 times
Been thanked: 12 times

Re: Gra Miesąca-Styczeń 2014

Post autor: 7koliberek9 »

34 partie w 11 tytułów

Nowość miesiąca: At the gates of Loayng
Powrót: Aton
Najwięcej partii: Władca pierścieni LCG (13)
Gra miesiąca: Władca Pierścieni LCG. Ta gra po prostu wymiata :D Nigdy nie myślałam że przeżyję tyle przygód w Śródziemiu.
xYowza
Posty: 43
Rejestracja: 08 wrz 2013, 21:26
Lokalizacja: Czechowice - Dziedzice

Re: Gra Miesąca-Styczeń 2014

Post autor: xYowza »

Gra miesiąca: Ticket to Ride: Indie
Nowości: Potwory w Tokio, TtR: Indie/Szwajscaria
Powrót miesiąca: Ticket to Ride: Europa
Najwięcej partii: Ticket to Ride: Indie

W styczniu dosyć monotematycznie w klimatach kolejnictwa. Spowodowane po części zakupem jak się okazało świetnego dodatku, a po części grą w planszowo-nowym towarzystwie.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Gra Miesąca-Styczeń 2014

Post autor: FortArt »

Gra miesiąca: Ground Floor
wyróżnienie: Helvetia i Factory Fun
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gra Miesąca-Styczeń 2014

Post autor: Bea »

Nowości:
W Roku Smoka, Zombicide, Lords of Waterdeep, Zimna Wojna, Santiago de Cuba, Small World

Nowość Miesiąca
Lords of Waterdeep - To zdecydowanie "mój" typ gier :)

Wyróżnienie

Zimna Wojna - Oj, gra trzyma w napięciu a poziom adrenaliny się podnosi :)
Small World - uwielbiam te wszystkie rasy, cechy i ich połączenia :)

Pozytywne zaskoczenie

Santiago de Cuba - naprawdę przyjemna familijna gra.

Nadal króluje

Caverna - po prostu świetna!
Evo - gra idealna w kategorii gier familijnych

Zombicide - fajnie się grało, ale to jednak nie mój typ gry, jestem na diecie bezmięsnej i zdecydowanie bardziej smakują mi euro-suchary.
W Roku Smoka - Spodziewałam się czegoś więcej po tej grze...

Zajawka na przyszły miesiąc
Jakaś gra cywilizacyjna, może Nations :?:
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3240
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Gra Miesąca-Styczeń 2014

Post autor: Veridiana »

Ile razy grałaś w Roku Smoka? Ilu poddanych Ci umarło? może trzeba dać grze kolejną szansę? grałaś z kimś doświadczonym? 8)
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gra Miesąca-Styczeń 2014

Post autor: pattom »

Gra miesiąca: Władca Pierścieni LCG - nie spodziewałem się, że ta gra zdominuje wszystkie inne. Bardzo dobra gra.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gra Miesąca-Styczeń 2014

Post autor: Bea »

Veridiana pisze:Ile razy grałaś w Roku Smoka? Ilu poddanych Ci umarło? może trzeba dać grze kolejną szansę? grałaś z kimś doświadczonym? 8)
Kilka. Czy z doświadczonym to nie wiem bo oprócz grania w domu, grałam też online. Nie chodzi o to, że gra jest zła, bo tak nie jest i na pewno będę jeszcze w nią grywać. Tylko chyba to nie jest to co najbardziej lubię, no i też oczekiwania miałam wielkie.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Gra Miesąca-Styczeń 2014

Post autor: KubaP »

Bea pisze:
Veridiana pisze:Ile razy grałaś w Roku Smoka? Ilu poddanych Ci umarło? może trzeba dać grze kolejną szansę? grałaś z kimś doświadczonym? 8)
Kilka. Czy z doświadczonym to nie wiem bo oprócz grania w domu, grałam też online. Nie chodzi o to, że gra jest zła, bo tak nie jest i na pewno będę jeszcze w nią grywać. Tylko chyba to nie jest to co najbardziej lubię, no i też oczekiwania miałam wielkie.
Spoko, to bardzo specyficzna gra, dość wyjątkowa jak na Felda, gigantyczny poziom negatywnej interakcji i najkrótsza kołderka ever faktycznie mają swój klimat. Ja na przykład wolę inne gry Felda.

Żeby nie offtopować:

77 rozgrywek w 50 tytułów ;)

Hity: 1989: Dawn of Freedom, Citrus, Gingkopolis, Euphoria: Build a Better Dystopia, Shipyard, Finca, GIPF, Glen More, Travel Blog, ZERZT, Duchy dobre i złe, Dice Run, Alea Iacta Est, Potwory do Szafy

Kity: Kingsburg, Ignis, Mush Mush i osobno Urbania (za kolory, mechanika fajna)
Awatar użytkownika
goldat
Posty: 21
Rejestracja: 15 sty 2013, 10:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gra Miesąca-Styczeń 2014

Post autor: goldat »

Nowości
Cuba, Macao, Rococo, Madeira, Pathfinder, Dig Mars

Gra miesiąca
Pathfinder Adventure Card Game: Rise of the Runelords
Takiej gry szukałem. Rozwijanie swojej postaci daje dużo satysfakcji.
Dungeon crawler w wydaniu karcianym.

Powrót
Dominant Species
Dałem grze drugą (a może już trzecią) szansę i się opłaciło. Moje wcześniejsze podejście było zdecydowanie mylne, w tej grze nie da się planować długofalowo.

Rozczarowanie
Cuba
Niestety zbyt schematyczna, nie wciągnęła.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5612
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 803 times
Been thanked: 1253 times
Kontakt:

Re: Gra Miesąca-Styczeń 2014

Post autor: mat_eyo »

Styczeń słaby, mało partii, mam nadzieję, że rok będzie się rozkręcał z miesiąca na miesiąc.

Gra miesiąca: Descent
Nowość miesiąca: Tajemnicze Domostwo
Powrót miesiąca: Robinson

Jedyne co cieszy w tym marnym miesiącu to fakt, że ekipie spodobał się Descent i kampania idzie pełną parą, nikomu się nie nudzi.
Borek224
Posty: 348
Rejestracja: 25 lis 2010, 13:35
Been thanked: 1 time

Re: Gra Miesąca-Styczeń 2014

Post autor: Borek224 »

Gra miesiąca: Le Havre - bo wreszcie znalazła sie ekipa która chce się nauczyć
Porażka miesiąca: City of Horror - bo układ kart i pierwszych ruchów graczy zaowocował rozgrywką w której nic się nie działo...
Odkrycie miesiąca: Imperium w 8 minut - niby nic na cieszy :)
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Gra Miesąca-Styczeń 2014

Post autor: Furia »

33 partie w w 21 tytułów.

Nowości: Le Havre, Legendary, Kemet, Trajan, Vanuatu, Libertalia, Rokoko, Mordheim, Kamień Gromu, W zakładzie.

Najwięcej partii: Legendary
Partia miesiąca: Battlestar Galactica - po raz pierwszy gra zakończyła się zwycięstwem ludzi

Powrót miesiąca: Bora Bora i Belfort - tak długo niegrane, że aż zapomniałam jakie to dobre gry

Gra miesiąca: Le Havre/Legendary

Zawód miesiąca: tylko jedna gra w Robinsona
Awatar użytkownika
Bartekwts
Posty: 40
Rejestracja: 05 gru 2012, 22:30

Re: Gra Miesąca-Styczeń 2014

Post autor: Bartekwts »

Nowości: Le Havre, Seasons, Takenoko, Tokaido, Stone Age

Najlepsza gra:
1. Takenoko - Pieknie wykonana, ma dodatek prosta, ale nie prostacka. Do tego figurka pandy, która zachęca dziewczyny do gry;)
2.Le Havrre - to byłby #1 tylko miałem okazje grać tylko w trybie solo i w dwie osoby;(
3.Tokaido - perfekcyjny minimalizm. Najlepsza wariacja na temat grzybobrania z jaką miałem do czynienia. Te grafiki ...ufff
4. Robinson - stary dobry Robinson zbierasz jedzenie, budujesz i nagle pojawia się sztorm i umierasz;)
5. Seasons - świetna gra. Będzie wyżej kiedy tylko zrozumiem działanie bardziej złozonych kart.
6. Potwory w Tokio - przyjemne turlanie
7. Neuroshima Hex - klasyka
8. Stone Age - bardzo dobrze działająca i intuicyjna mechanika. Trochę losowości, sporo strategii, ale Filary Ziemi bardziej przypadły mi do gustu.
9. Puerto Rico - zawsze kiedy w nie gram czuje się jak osoba trochę opóźniona w stosunku do reszty towarszystwa. Może mieć to związek z tym, że ekipa już ograła się do bólu w PR i nic już jej nie zaskakuje. Gram z ambicji, żeby incydentalnie wygrać.
10. Race for the Galaxy - pasjans w kosmosie. Zwykle lubię, ale w tym miesiącu grałem z bólem.

Wyróżnienie Kolejka - pierwsza gra, w którą zagrałem w tym roku;)
"Take my love, take my land. Take me where I cannot stand. I don't care, I'm still free. You can't take the sky from me."
Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 655
Rejestracja: 13 sie 2008, 20:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gra Miesąca-Styczeń 2014

Post autor: bartek_mi »

Jako, ze grałem tylko w Timeline to Timeline
Ale nie ten rebelowy tylko 3 pudełka anglo (inventions+diversity+historical events) [swoja drogą Rebel pisał, że choć wydali swoja wersję to sprowadza kilka pudełek rozszerzeń. jak myslicie co z tego wyszlo?].

Niezła planszówkowa bieda mnie dopadła... Może się poprawi :)
Dice Hate Me :(
Awatar użytkownika
nahar
Posty: 1350
Rejestracja: 24 sty 2005, 21:11
Lokalizacja: Warszawa....teraz
Has thanked: 125 times
Been thanked: 86 times

Re: Gra Miesąca-Styczeń 2014

Post autor: nahar »

Troyes.

Właściwie to w styczniu grałem tylko w to.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Gra Miesąca-Styczeń 2014

Post autor: sqb1978 »

Dobryyy, jestem nowy i ten wątek wypadł na przywitanie się więc: witam! :)

Nowości: Dziedzictwo, Hades do Cyklad
Najwięcej partii: Dziedzictwo, niesamowita gra na 2 os. - potrafimy z żoną grać w nią po 2 razy z rzędu przez 3 dni :)
Gra miesiąca: Cyklady + Hades, podstawkę średnio lubiłem ale z Hadesem są nie-sa-mo-wi-te!
Powrót: Puerto Rico - aż zapomnieliśmy jaka to dobra gra
Rozczarowanie: po przeczytaniu instrukcji do Chaosu w Starym Świecie i rozegraniu 1 partii solo nie ogarniam jak w to grać. Chaos w czystej postaci :)
Zajawka: jutro kolejne BSG - oby tylko admirał znowu nie był Cylonem...

[z rozczarowaniem oczywiście żartuję, ciężko grać samemu 4 niesymetryczne armie. Zapowiada się wypasiona rozgrywka!]
ODPOWIEDZ