Maria (Richard Sivel)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Maria (Histogame)

Post autor: clown »

Od zawsze mówiłem, że z Krzyśkiem nie można grać, bo potrafi zepsuć każdą grę :P
A tak na poważnie - na BGG jest wątek o procentowej liczbie wygranych poszczególnych nacji - Prusy i Francja wygrały łącznie do tej pory ponad 40% gier. Abstrahując od tego, jaki był poziom doświadczenia graczy w poszczególnych rozgrywkach mogę stwierdzić, że Austrią da się wygrać, aczkolwiek nie będzie to znacząca większość przypadków. Poza tym jest to także kwestia tego z kim gramy - wargamerzy mają tendencję do nie podejmowania ryzyka, w przeciwieństwie do eurograczy, którzy często gęsto ryzykują mając nadzieję, że kolejna zagrana przez nich karta taktyczna w bitwie będzie tą wygrywajacą. Gdybym nie widział zwycięstw Austrii byłbym nastawiony sceptycznie, ale widziałem jej wygrane i to w rozgrywce z moim udziałem i to nie ja grałem Austrią :)
Kwestia ducha gry, czy ducha rozgrywki - z Krzyśkiem mieliśmy na ten temat dyskusję ostatnio w Warszawie - grający Prusami i Armią Pragmatyczną powinien myśleć schizofrenicznie, czyli robić wszystko, żeby zrobić kuku Francuzowi, a nie myśleć co zrobić AP, żeby pomóc Prusom. I tutaj mamy sedno problemu. Ja wiem, że Armia Pragmatyczna może łatwo wygrać grę i zmiażdżyć Francuza, gdy ten zajmie się tylko czeskim teatrem wojny. Jest to tylko kwestia tego, że będziemy myśleć w sposób austriacko - pragmatyczny, a nie wszyscy to umieją.
Dla mnie granie Austrią jest wyzwaniem, nie zaś z góry skazanym na porażkę przedsięwzięciem.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 19 times

Re: Maria (Histogame)

Post autor: Filip z Lublina »

http://www.spielbox-online.de/spielarch ... 02tab.php4

Według tych danych na Essen ma pojawić się "dodatek" do Maryśki w cenie 0,10€. Jak ktoś znajdzie cokolwiek na ten temat to niech się podzieli;)
Awatar użytkownika
strategos Formion
Posty: 191
Rejestracja: 17 lip 2004, 01:10
Lokalizacja: Łódź

Re: Maria (Histogame)

Post autor: strategos Formion »

Z interesujących dyskusjii na temat Marii wyciagnąłem ostrożny wniosek ,że do gier wieloosobowych w tym systemie mam niekontrowersyjnego Fryca , w którego nie da się grać w dwie osoby ( wariant dwuosobowy to namiastka namiastki ) .

Jesteśmy z żoną( zagrała ze mną mimo niedyspozycji zdrowotnej !)po pierwszej dwuosobowej rozpoznawczej rozgrywce .

Wrażenia znakomite. :D
Typowa dla postfryryderycjańska :wink: emocjonująca rozgrywka ,zapewniona przez dramatyczne zwroty akcji oraz niepewność dotyczącą koloru kart przeciwnika , polityka urozmaicająca rozgrywkę ,nadająca jej szeroki kontekst historyczny, doskonałe rozwiązanie dotyczące rozstrzygniecia o zwycięstwie w braku automatycznej victorii ,walor symulacyjny pojawiający się znów jak deus ex machina :wink: , piękne wykonanie choć ( karty niestety chyba podatne na zniszczenie musiałem umieścić w za dużych protektorach)
Dla mnie nade wszystko : w pełni grywalny i zbalansowany wariant dwuosobowy ,sprawdzonego pozytywnie, w grze Fryderyk systemu.

Krótki AAR :

http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 24&t=12677
"O wojnie" :
"... aby uczynić z niej grę , jednego już teraz tylko potrzeba czynnika , którego wojnie z pewnością nie brak : czynnikiem tym jest przypadek "

Carl von Clausewitz
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Maria (Histogame)

Post autor: mig »

Poluję na polską wersję instrukcji. Może ktoś dysponuje, choćby amatorskim, tłumaczeniem...?
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 19 times

Re: Maria (Histogame)

Post autor: Filip z Lublina »

Wpadaj do Wawy to Ci wytłumaczę, gra nie jest trudna;) Od razu Ci pokażę jak się wygrywa Austrią;D
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Maria (Histogame)

Post autor: mig »

eeech :D
No, bardzo kusząca propozycja, ale póki co się nie zanosi na kurs w tamtą część Polski ;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Maria (Histogame)

Post autor: ozy »

Tu masz zasady Fryderyka, którego Maria jest następcą:

http://www.diablospolacos.com/pages/pl/do-pobrania.php

Zmian jest sporo, ale silnik ten sam, więc Fryderyk pomaga ogarnąć o co w Marii chodzi.
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Maria (Histogame)

Post autor: mig »

Do Fryderyka już przeczytałem wcześniej. Tylko, że właśnie te szczegóły o których pisałeś są kluczowe :) Więc albo znajdę gdzieś jakiś wykaz różnic między Fryckiem a Marychą albo i tak czeka mnie walka o polską instrukcję do Marii... :(
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Maria (Histogame)

Post autor: clown »

Można jeszcze zawsze zagrać przez sieć (moduł Vassala). Wtedy łatwiej będzie wszystko ogarnąć. Jeśli Filip będzie chętny, to tres faciunt collegium :)
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 19 times

Re: Maria (Histogame)

Post autor: Filip z Lublina »

omne trinum perfectum;)
(nie, nie jestem taki wykształcony, internet - owszem;P)
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Maria (Histogame)

Post autor: clown »

Hehe tego nie znałem - święte słowa Filipie Macedoński :P
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Maria (Histogame)

Post autor: Andy »

Filip Apostoł pisze:omne trinum perfectum;)
Inaczej mówiąc: Boh trojcu lubit ;)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Sarkiel
Posty: 59
Rejestracja: 25 wrz 2012, 11:28
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Maria (Histogame)

Post autor: Sarkiel »

Na bgg pojawiła się polska instrukcja , wzbogacona w stosunku do oryginału bo kolega Koshiash z poświęceniem rozrysował schemat fazy polityki
gaseki
Posty: 412
Rejestracja: 25 lut 2013, 22:16
Lokalizacja: Doncaster

Re: Maria (Histogame)

Post autor: gaseki »

Wczoraj zamówiłem grę, dzisiaj przeczytałem zasady i trochę to zakręcone jest. Nie mogę się doczekać pierwszej rozgrywki, ale trochę się głowię nad tym jak "czytelnie" przedstawić zasady swoim graczom. Jakieś rady?
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Maria (Histogame)

Post autor: rastula »

zacząć od trybu uproszczonego (bez polityki) bo tam są wyłożone zasady ruchu i walki
gaseki
Posty: 412
Rejestracja: 25 lut 2013, 22:16
Lokalizacja: Doncaster

Re: Maria (Histogame)

Post autor: gaseki »

No właśnie trochę ten tryb jest "wybrakowany" (przynajmniej takie wrażenie z czytania instrukcji)
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Maria (Histogame)

Post autor: kwiatosz »

Ja miałem za sobą partię Frycka jak siadałem do Marii - więc ruchy miałem obczajone, a i tak nie zrozumiałem fazy polityki ;) Tak naprawdę niech się przejmują na razie ruchem, a polityka będzie przy okazji - i tak przy pierwszej partii zbyt świadomie by nie politykowali, bo człowiek nie zna jeszcze zależności etc. Także tłumacz wszystko, w połowie gry jeszcze raz politykę i już druga partia powinna śmigać :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Maria (Histogame)

Post autor: rastula »

gaseki pisze:No właśnie trochę ten tryb jest "wybrakowany" (przynajmniej takie wrażenie z czytania instrukcji)

tak , ale wprowadza podstawowe mechanizmy gry


w kolejnej partii wprowadzenie nowości będzie już przystępne..
gaseki
Posty: 412
Rejestracja: 25 lut 2013, 22:16
Lokalizacja: Doncaster

Re: Maria (Histogame)

Post autor: gaseki »

Może i rzeczywiście powinienem słuchać graczy, którzy mieli z grą do czynienia.
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 19 times

Re: Maria (Histogame)

Post autor: Filip z Lublina »

Dajcie spokój, ta gra to prościzna;P Grajcie całość z marszu;)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Maria (Histogame)

Post autor: rastula »

Filip Apostoł pisze:Dajcie spokój, ta gra to prościzna;P Grajcie całość z marszu;)

co prawda dość dokładnie przeczytałem instrukcję i ta gra jest do ogarnięcia - ale wytłumaczenie "o co właściwie chodzi" graczom którzy na co dzień grają w Tzolkina czy inne euro to już grubsza sprawa...
gaseki
Posty: 412
Rejestracja: 25 lut 2013, 22:16
Lokalizacja: Doncaster

Re: Maria (Histogame)

Post autor: gaseki »

Ja właściwie "na co dzień gram w Tzolkina" i powiem, że po próbnym "roku" to naprawdę prosta gra. Największy ciężar (przynajmniej tak wygląda) to negocjacje i polityka.
gaseki
Posty: 412
Rejestracja: 25 lut 2013, 22:16
Lokalizacja: Doncaster

Re: Maria (Histogame)

Post autor: gaseki »

Nie wiem czemu, ale coś mi nie pasuje w zasadach wstępnych (chyba głównie dezorientacja wykluczeniem mapy Flandrii), więc chyba wprowadzę od razu zasady zaawansowane. Zrobiłem sobie notatki (bazując na jednym temacie z bgg) i w nich zawarłem:
- zasady ruchu (zasady dla generałów, forsowny marsz, tabory)
- zasady dot. zaopatrzenia (skutki braku zaopatrzenia, zasięg zaopatrzenia, blokowanie)
- przejęcie fortec
- walka
- "punkty zwycięstwa".
- struktura tury
Na podstawie tych notatek zamierzam wytłumaczyć zasady pozostałym graczom (rozegrać próbny rok nawet). Czy sugerowalibyście, żeby wpisać do notatek coś jeszcze? Fazę polityczną mam zamiar wytłumaczyć "na gorąco".
gaseki
Posty: 412
Rejestracja: 25 lut 2013, 22:16
Lokalizacja: Doncaster

Re: Maria (Histogame)

Post autor: gaseki »

Wczoraj zagrałem pierwszy raz i gra jest świetna. Przyjemność z grania trochę mniejsza, ze względu na jednego z graczy. Nienawidzi Francji (do tego stopnia, że gdyby ją wylosował to robiłby wszystko, żeby przegrać), więc nie byłem w stanie z nim negocjować. Stwierdził, że przegrywanie jest dla bab, więc byłby się w stanie wypruć z kart, byle tylko wygrać (choć Prusy mogą sobie pozwolić na dość mocne zagrania z tego co widzę) poza tym Austria właściwie podała mu wygraną na tacy, po tym jak powiedział, że nie zaatakuje Austrii dopóki ta nie wybije wszystkich Francuzów. Muszę znaleźć kogoś innych graczy do Marii.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2335
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 572 times
Been thanked: 930 times

Re: Maria (Histogame)

Post autor: Galatolol »

Gościu ma jakiś problem. CIekawe, czy w takim Caylusie też by sabotował budowę zamku dla króla Francji :lol:
Spoiler:
Ostatnio zmieniony 16 mar 2014, 12:05 przez Galatolol, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ