2 (lub 2+) osoby, nie sci-fi, nie sucha (ocena propozycji)

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
adibialy
Posty: 8
Rejestracja: 24 gru 2011, 22:28

2 (lub 2+) osoby, nie sci-fi, nie sucha (ocena propozycji)

Post autor: adibialy »

Witam,
Szukam gry, która spełnia kilka wymagań:
1. Dobrze chodzi na 2 osoby (zasadniczo gram z dziewczyną, czasem dołączą się jacyś planszówkowicze - raczej średnio-doświadczeni, ale inteligentni - plusem będzie zatem większa ilość osób.
2. Nie jest zbyt sucha, temat jakoś powiązany z grą, ładne wykonanie jest dużym atutem
3. Najlepiej, żeby była jakaś plansza/mapa (czyli raczej nie same karty)
4. Jest regrywalna, w miarę zbalansowana
5. Temat - NIE SCI-FI, raczej też nie fantasy (mogą tu być wyjątki co do tej drugiej grupy - jak war of the ring); coś ekonomicznego/strategicznego
6. Najlepiej jakby gra była dostępna :]
7. Gra może być lżejsza lub cięższa - ważne żeby była ciekawa. Ale max. czas gry to ok. 3 h (nie dłużej zasadniczo niż Zimna Wojna)

Co mam/znam:
1. Carcassonne (pierwsza gra, ale wiadomo, jest to leciutkie)
2. Agricola (mechanika w miarę ok, ale coś jest w tej grze, że nie przyciąga - może temat świnek i krówek :)
3. Zimna Wojna - super gra!
4. Ticket to ride - bardzo podoba się i mi, i mojej dziewczynie
5. Pandemia - jest ok, ale na razie jeden coop mi wystarczy


Co brałem pod uwagę:
1. Dominant Species - ale jak z wariantem na 2 graczy? słaba dostępność do tego jej nie pomaga
2. Imperial lub Imperial 2030 - ale też pytanie jak chodzi na 2 graczy?
3. War of the ring - ale czas gry?
4. Nations - ale czy tu jest plansza?
5. Seasons - karcianka, więc chyba raczej nie
6. Tzolkin?
7. ???

Z góry dzięki za uwagi i propozycje!
Ostatnio zmieniony 06 mar 2014, 09:42 przez adibialy, łącznie zmieniany 1 raz.
mate00
Posty: 196
Rejestracja: 19 sty 2014, 20:10
Lokalizacja: Łódź

Re: 2 (lub 2+) osoby, nie sci-fi, nie sucha

Post autor: mate00 »

adibialy pisze:Witam,
Szukam gry, która spełnia kilka wymagań:
1. Dobrze chodzi na 2 osoby (zasadniczo gram z dziewczyną, czasem dołączą się jacyś planszówkowicze - raczej średnio-doświadczeni, ale inteligentni - plusem będzie zatem większa ilość osób.
2. Nie jest zbyt sucha, temat jakoś powiązany z grą, ładne wykonanie jest dużym atutem
3. Najlepiej, żeby była jakaś plansza/mapa (czyli raczej nie same karty)
4. Jest regrywalna, w miarę zbalansowana
5. Temat - NIE SCI-FI, raczej też nie fantasy (mogą tu być wyjątki co do tej drugiej grupy - jak war of the ring); coś ekonomicznego/strategicznego
6. Najlepiej jakby gra była dostępna :]
7. Gra może być lżejsza lub cięższa - ważne żeby była ciekawa. Ale max. czas gry to ok. 3 h (nie dłużej zasadniczo niż Zimna Wojna)
Spójrz na Nową Erę:

1) Fajnie się gra przy 3, 4 osobach, ale na dwe też spokojnie daje radę, choć masz mniej okazji do agresji lub współpracy.
2) Grafiki na kartach są rewelacyjne. W czasie gry, czekając na swoją kolej, lubię po prostu pogapić się na karty. :)
3) Niestety, NE to tylko karty i żetony.
4) Talia liczy ponad 100 kart, na ręku będziesz mieć kilka, na swoim stole nie więcej niż kilkanaście na koniec gry. Jest pięć frakcji, każda narzuca inny styl gry. Zatem każda rozgywka jest niepowtarzalna.
5) Świat gry jakby wyjęty z Fallouta. Jest w niej sporo kombinowania, które karty zagrać, co zrobić, żeby w ogóle móc je zagrać i w jakiej kolejności, żeby odnieść największe profity.
6) Jest dostępna.
7) W cztery osoby wyrabiamy się w około 1,5h. Zasady są wbrew pozorom proste, choć trzeba przyswoić sporo informacji.
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2078
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 143 times
Been thanked: 384 times

Re: 2 (lub 2+) osoby, nie sci-fi, nie sucha

Post autor: walkingdead »

A może Neuroshima Hex?

1) Dobrze chodzi na dwie osoby (dla 2-4 graczy).
2) Moim zdaniem jest ładnie wykonana, rysunki są kompatybilne z tematem. Dodatkowo, można dokupić różne armie, które posiadają zróżnicowane właściwości.
3) Jest plansza.
4) Grałam w NH bardzo mało, ale liczne głosy na forum wskazują tę grę, jako jedną z tych,które się łatwo nie nudzą. Nowe armie pozwalają również na zastosowanie różnorodnych strategii i taktyk.
5)Strategiczna gra w postapokaliptycznym świecie.
6) W pełni dostępna.
7)Ciekawa, a czas gdy z pewnością nie przekroczy 3h :wink:
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: 2 (lub 2+) osoby, nie sci-fi, nie sucha

Post autor: Sandman »

Brass, poza brakiem ładnego wykonania chyba spełnia wszystkie wymagania, aczkolwiek zasady 2-osobowe nie są (nie wiedzieć czemu) zawarte w instrukcji, tylko trzeba sobie pobrać z BGG.
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
adibialy
Posty: 8
Rejestracja: 24 gru 2011, 22:28

Re: 2 (lub 2+) osoby, nie sci-fi, nie sucha (ocena propozycj

Post autor: adibialy »

adibialy pisze: Co brałem pod uwagę:
1. Dominant Species - ale jak z wariantem na 2 graczy? słaba dostępność do tego jej nie pomaga
2. Imperial lub Imperial 2030 - ale też pytanie jak chodzi na 2 graczy?
3. War of the ring - ale czas gry?
4. Nations - ale czy tu jest plansza?
5. Seasons - karcianka, więc chyba raczej nie
6. Tzolkin?
7. ???

A może ktoś coś na temat powyższych gier?
pieprzowa
Posty: 158
Rejestracja: 18 gru 2013, 22:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 17 times
Been thanked: 15 times

Re: 2 (lub 2+) osoby, nie sci-fi, nie sucha (ocena propozycj

Post autor: pieprzowa »

Polecam Fury of Dracula - bardzo ładnie działa na 2 jak i na większą il. osób (do max. 5), świetne wykonanie, jest trochę myślenia, blefowania, wyprowadzania w pole. Naprawdę świetna zabawa, raczej zamykająca sie w 2h.

Z czegoś zdecydowanie łatwiejszego i najfaniej sprawdzającego się w wiekszym gronie, czyli 3+ (choć jest możliwość na 2 :)) polecam Smallworld Underground, wg mnie z ciekawszą oprawą graficzną i rasami niż pierwotny SW.

Ponadto z opcji tylko na 2 osoby (choć na upartego możnaby pograć w więcej osób, tylko trzeba by dodać jakieś homerulsy) mega klimatyczna, figurkowa turlanka Claustrophobia - klimat horroru i piekła, naprawdę super:)
Mam i gram: mini-kolekcja
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

2 (lub 2+) osoby, nie sci-fi, nie sucha (ocena propozycji)

Post autor: mig »

adibialy pisze: 1. Dominant Species - ale jak z wariantem na 2 graczy? słaba dostępność do tego jej nie pomaga
2. Imperial lub Imperial 2030 - ale też pytanie jak chodzi na 2 graczy?
3. War of the ring - ale czas gry?
4. Nations - ale czy tu jest plansza?
5. Seasons - karcianka, więc chyba raczej nie
6. Tzolkin?
!
Imperial /imperial 2030 - na 2 osoby nie ma sensu
War of the ring - czas gry jest ruchomy (mozna skończyć wcześniej) ale na początku dla 2 osób te 3-4 godziny to spokojnie mozna liczyć (a i 5 godzinne rozgrywki wielkim zaskoczeniem byc nie powinny).
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: 2 (lub 2+) osoby, nie sci-fi, nie sucha (ocena propozycj

Post autor: KubaP »

Tzolkin bardzo dobry tytuł i ślicznie wykonany.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: 2 (lub 2+) osoby, nie sci-fi, nie sucha (ocena propozycj

Post autor: Yavi »

War of the Ring jest świetne, ale faktycznie czas gry jest dość długi. Skoro ma to być coś maksymalnie do 3 godzin, to raczej odpada (można skończyć nawet we 2 godziny, ale i w 6).

Może BattleLore 2nd edition?
1. Gra typowo dla dwóch osób, prosta, ale nie prostacka ;) Nie powinno być większych problemów ze wprowadzeniem nowych graczy do rozgrywki.
2. Ładnie wykonana, klimat fantasy jest obecny, ale nie narzucający się.
3. Figurki, planza, karty, żetony, kości ;)
4. Spełnia warunki. Krótki czas rozgrywki (do 90 minut) sprawia, że można zagrać nawet 2 partie z rzędu.
5. Patrz pkt 2.
6. Jest.
7. Ciekawa, poniżej 3 godzin.

Zachęcam do przejrzenia recenzji BattleLore na naszym blogu (link w podpisie, najnowsza recenzja).
Awatar użytkownika
AnaMan
Posty: 217
Rejestracja: 29 gru 2010, 15:00
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: 2 (lub 2+) osoby, nie sci-fi, nie sucha (ocena propozycj

Post autor: AnaMan »

SmallWorld - zdecydowanie polecam! Nie jest trudna, ale można nieźle pokombinować. Dobrze gra się w 2 osoby. Można pograć w więcej - trochę dłuższy downtime. Duuuuża negatywna interakcja.

Caylus - fajny worker-placement, zero losowości, niezbyt trudna, sporo taktyk. Bardzo dobra na dwie i na więcej też niezła.

Pret-a-Porter - klimat gry lubiany przez kobiety, ale - wbrew pozorom - to ciężki kawek gry jest - optymalizacja na maksa :-)

A może jednak coop? - Robinson - z jakże epickim klimatem - zero porównania do Pandemii


Tutaj też wpisują się dwa inne niezłe tytuły: Belfort i Le Havre - ale nie grałem, więc może inni podrzucą opinie.
Z innych, w które nie grałem ;-), ale o których wiele dobrego słyszałem - do rozważenia:
- Suburbia
- 7 Cudów Świata (musi przypaść do gustu mechanika)
- Dominion (j.w.)
- Mice and Mystics - to się zapowiada na mały hit
Awatar użytkownika
100rk
Posty: 448
Rejestracja: 27 sty 2011, 23:19
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Been thanked: 1 time

Re: 2 (lub 2+) osoby, nie sci-fi, nie sucha (ocena propozycj

Post autor: 100rk »

adibialy pisze: Co brałem pod uwagę:
1. Dominant Species - ale jak z wariantem na 2 graczy? słaba dostępność do tego jej nie pomaga
2. Imperial lub Imperial 2030 - ale też pytanie jak chodzi na 2 graczy?
3. War of the ring - ale czas gry?
4. Nations - ale czy tu jest plansza?
5. Seasons - karcianka, więc chyba raczej nie
6. Tzolkin?
7. ???
1. Dominant to gra, której klimat wyraźnie nie przeszkadza, czyli ... gra o niczym. To świetna mechanika do której można dopasować dowolny klimat, wedle własnego uznania. Niemniej gra zacna.
2. Imperial nie chodzi na 2 graczy, nie chodzi też na 3 graczy.
3. War of tR: w pierwszej rozgrywce może nie, ale w kolejnych w 90% zmieścicie się w wyznaczonym limicie 3h
4. Nations - ma nawet kilka planszy (gracza, punktów i rozwoju) ale nadal to typowa karcianka polegająca na optymalizacji osiągów punktowych z bieżącej tury.
5. Seasons - oprócz infantylnego wykonania wnosi w świat współczesnych planszówek ... nic, ale swoje zadanie jako gra miła, łatwa i przyjemna raczej spełnia.
6. Tzolkin to typowe euro dla wielbicieli excela, ale przez wygląd planszy i elementów można się poczuć takim małym Majem w siódmym pokoleniu. Mechanizm pionów neutralnych nawet się sprawdza w rozgrywkach 2 osobowych.
6% zniżki Rebel, 7% Planszomania, 7% 3 Trolle - chętnie się podzielę.
sprzedam/kupię/wymienię
kolekcja - w miarę aktualna
lista życzeń
ODPOWIEDZ