Gra dla rodziców

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Gra dla rodziców

Post autor: Yavi »

Szukam czegoś, co mogłoby przypaść do gustu moim rodzicom.
Do tej pory grywają od czasu do czasu w Rummikub i szukam czegoś, co mogłoby im tę grę zastąpić. Generalnie pewnie będą niechętni zmianie, dlatego postaram się sprecyzować wymagania:

- 2-4 graczy, ale dobrze działa we dwoje
- proste zasady, krótka instrukcja (najlepiej, żeby po ich wytłumaczeniu nie było konieczności ponownego sięgania do instrukcji)
- niezależna językowo (z instrukcją w języku polskim)
- niewielka ilość negatywnej interakcji (podkradanie kart/kafelków jest jak najbardziej ok, nawet mile widziane)
- niedroga (nie droższa niż 100)
- zachęcająco wyglądająca

Przyznam, że sam w takie gry nie grywam, więc trudno mi coś wybrać, ale zastanawiałem się nad Carcassonne.
Czy spełnia wyżej wymienione wymagania?
I jestem otwarty na wszelkie inne propozycje :)
Ostatnio zmieniony 12 mar 2014, 13:28 przez Yavi, łącznie zmieniany 1 raz.
vincencik
Posty: 103
Rejestracja: 10 mar 2011, 23:25
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla rodziców

Post autor: vincencik »

Carcassonne spoko, ma też sporo dodatków jeśli im podpasuje. Mało tego, wyszły tez dodatki fanowskie. Do głowy przychodzi mi też Alhambra ale nie wiem czy dostaniesz gdzieś Polską wersję. W sumie jest niezależna językowo. Stone Age też fajnie działa na dwoje z tym że również może być problem z dostępnością. Musisz poszukać.

PS zobacz też Ingenious, fajna logiczna gierka i można grać nawet samemu.
he1885
Posty: 71
Rejestracja: 12 wrz 2012, 19:16
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Re: Gra dla rodziców

Post autor: he1885 »

Wydaje się, że icket to Ride: Nordic Countries jest dobrą opcję, tyle że kosztuje ~120-130 zł.
Do głowy przychodzi mi jeszcze Suburbia.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Gra dla rodziców

Post autor: sqb1978 »

Carcassonne jak najbardziej. Podoba się moim teściom i dokupili już kilka dodatków.
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Gra dla rodziców

Post autor: adam_k27 »

Może Letnisko? Ewentualnie Kolejka, ale podobno słabo działa na 2 osoby.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Gra dla rodziców

Post autor: Yavi »

Z tego co widzę, to Kolejka nie jest niezależna językowo.
Letnisko natomiast na dwie osoby działa podobno średnio, ale dzięki za propozycje.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 26 times

Re: Gra dla rodziców

Post autor: TV3 »

Karkasą zapewne się nada, bo to i nie trudne do opanowania i dość przyjemne, choć mnie osobiście nie powaliło na kolana.

Ja na sam początek poleciłbym Cesarskiego Kuriera.
Jest tu odpowiednio dużo skomplikowania i całkiem ciekawej mechaniki, aby uznać tę grę za dającą frajdę początkującym.
I jednocześnie na tyle mało skomplikowania, aby osoby będące w fazie Chińczyka czy Monopolu nie były przerażone.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Gra dla rodziców

Post autor: FortArt »

Yavi pisze:Z tego co widzę, to Kolejka nie jest niezależna językowo.
Ale wiesz, że to jest zrobiona przez Polaka i w Polsce wydana gra o PRL-owskich sklepach? Z polskimi napisami na kartach? :D
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Gra dla rodziców

Post autor: Pixa »

Kolejka dobrze dziala na 4-5 osob. Mniej to porazka.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
idha
Posty: 405
Rejestracja: 04 sty 2009, 00:17
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 36 times

Re: Gra dla rodziców

Post autor: idha »

Idealnie pasuje Qwirkle. Sama tę grę średnio lubię (zupełnie nie w moim typie), ale zdecydowanie doceniam. Osobiście nie znam osób, które grając w Scrabble czy Rummikuba, nie polubiłyby Qwirkle, a testowałam w takich warunkach tę grę wielokrotnie (na zajęciach w MDK + prezent dla rodziców mojego lubego). Spełnia wszystkie Twoje kryteria poza ceną (sugerowana detaliczna - 120 zł):
- jest od 2 do 4 osób i najlepiej działa na 2 osoby;
- zasady ma proste jak budowa cepa;
- gra niezależna językowo, a dodatkowo wydana po polsku, więc z dostępnością polskiej instrukcji nie ma problemu;
- niewielka ilość negatywnej interakcji (blokowanie ciągów, do których przeciwnik mógłby dołożyć kafelek i zgarnąć sporo punktów);
- wygląda zachęcająco - duże pudło, a w środku lniany worek na elementy + 108 solidnych drewnianych klocków z kolorowymi symbolami.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Gra dla rodziców

Post autor: Yavi »

FortArt pisze:
Yavi pisze:Z tego co widzę, to Kolejka nie jest niezależna językowo.
Ale wiesz, że to jest zrobiona przez Polaka i w Polsce wydana gra o PRL-owskich sklepach? Z polskimi napisami na kartach? :D
I właśnie te polskie napisy na kartach ją dyskredytują, tak jak pisałem gra musi być niezależna językowo - żadnych napisów potrzebnych do rozgrywki. Tak żeby bez problemu mogli w nią grać cudzoziemcy nieznający polskiego.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Gra dla rodziców

Post autor: KubaP »

Ja wczoraj po raz pierwszy w ich życiu pokazywałem ojcu i jego żonie planszówki - padło na Metropolys i Die Speicherstadt. Ojciec dzisiaj zamówił Speicherstadt, bo tak im się spodobało ;)
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Gra dla rodziców

Post autor: Yavi »

KubaP pisze:Ja wczoraj po raz pierwszy w ich życiu pokazywałem ojcu i jego żonie planszówki - padło na Metropolys i Die Speicherstadt. Ojciec dzisiaj zamówił Speicherstadt, bo tak im się spodobało ;)
Dobrze działa we 2? Jeśli tak, to dodam do listy gier, które zaproponuję rodzicielce ;)
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Gra dla rodziców

Post autor: KubaP »

Yavi pisze:
KubaP pisze:Ja wczoraj po raz pierwszy w ich życiu pokazywałem ojcu i jego żonie planszówki - padło na Metropolys i Die Speicherstadt. Ojciec dzisiaj zamówił Speicherstadt, bo tak im się spodobało ;)
Dobrze działa we 2? Jeśli tak, to dodam do listy gier, które zaproponuję rodzicielce ;)
Sprawdzę dziś lub jutro, nie grałem. Na BGG piszą, że najlepiej od 3, ale z kolei na forum widziałem, że Vester zachwalał grę dwuosobową, zwłaszcza z dodatkiem.
Awatar użytkownika
idha
Posty: 405
Rejestracja: 04 sty 2009, 00:17
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 36 times

Re: Gra dla rodziców

Post autor: idha »

Speicherstadt działa, moim zdaniem, rewelacyjnie na 2 osoby :) Ale czy polecenie tej gry osobom, które do tej pory namiętnie grały w Rummikuba jest dobrym pomysłem - nie wiem. Ale ja niestety zostałam spaczona przez organizację imprez planszówkowych, na których czasami zasady do Cesarskiego kuriera stanowią problem.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Gra dla rodziców

Post autor: Pixa »

Yavi pisze:
FortArt pisze:
Yavi pisze:Z tego co widzę, to Kolejka nie jest niezależna językowo.
Ale wiesz, że to jest zrobiona przez Polaka i w Polsce wydana gra o PRL-owskich sklepach? Z polskimi napisami na kartach? :D
I właśnie te polskie napisy na kartach ją dyskredytują, tak jak pisałem gra musi być niezależna językowo - żadnych napisów potrzebnych do rozgrywki. Tak żeby bez problemu mogli w nią grać cudzoziemcy nieznający polskiego.
Kupujesz koszulki i naklejasz naklejki na nie - w razie potrzeby do gry miedzynarodowej zakladasz i po problemie. O ile rodzice znaja angielski/niemiecki/itp. Ale skoro maja "miedzynarodowych" znajomych to jakis jezyk musza znac.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Gra dla rodziców

Post autor: Yavi »

Zabawy z zaklejaniem i koszulkowaniem odpadają, przecież i tak będę miał wystarczająco trudno aby ich w ogóle namówić do spróbowania planszówki.
Ale dzięki za rady ;)
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Gra dla rodziców

Post autor: adam_k27 »

Yavi pisze:Letnisko natomiast na dwie osoby działa podobno średnio, ale dzięki za propozycje.
Pozwolę się z tym nie zgodzić. Graliśmy we wszystkich możliwych wariantach na 2,3,4 i 5 osób i we wszystkie działa świetnie. We dwie osoby gramy chyba nawet najczęściej. Jeśli już to powiedziałbym że najgorzej działa w 5 osób, bo czas oczekiwania na swoją turę jest wtedy dosyć długi.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Gra dla rodziców

Post autor: KubaP »

idha pisze:Speicherstadt działa, moim zdaniem, rewelacyjnie na 2 osoby :) Ale czy polecenie tej gry osobom, które do tej pory namiętnie grały w Rummikuba jest dobrym pomysłem - nie wiem. Ale ja niestety zostałam spaczona przez organizację imprez planszówkowych, na których czasami zasady do Cesarskiego kuriera stanowią problem.
Ja zagrałem wczoraj w dwie osoby i, moim zdaniem, Speicherstadt jednak brakuje pazura w 2 osoby. A może jednak jest bardziej kontrolowalne? Sam nie wiem, ale entuzjazm mój nieco opadł.
petina
Posty: 33
Rejestracja: 30 sty 2012, 14:06

Re: Gra dla rodziców

Post autor: petina »

z moimi rodzicami świetnie sprawdzają się bardziej karcianki niż planszówki.
najczęściej i najchętniej grane: Fasolki, Sabotażysta, Ligretto, Qwirkle, Set, Kolejka, Ticket to Ride
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Gra dla rodziców

Post autor: mig »

Yavi pisze:
KubaP pisze:Ja wczoraj po raz pierwszy w ich życiu pokazywałem ojcu i jego żonie planszówki - padło na Metropolys i Die Speicherstadt. Ojciec dzisiaj zamówił Speicherstadt, bo tak im się spodobało ;)
Dobrze działa we 2? Jeśli tak, to dodam do listy gier, które zaproponuję rodzicielce ;)
imho na 2 osoby jest bardzo przeciętne. :/
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
idha
Posty: 405
Rejestracja: 04 sty 2009, 00:17
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 36 times

Re: Gra dla rodziców

Post autor: idha »

KubaP pisze:Ja zagrałem wczoraj w dwie osoby i, moim zdaniem, Speicherstadt jednak brakuje pazura w 2 osoby. A może jednak jest bardziej kontrolowalne? Sam nie wiem, ale entuzjazm mój nieco opadł.
mig pisze:imho na 2 osoby jest bardzo przeciętne. :/
Na dwie osoby, znając karty w taliach A, B i C , jestem w stanie bez problemu wszystko kontrolować. Na większą liczbę osób już niekoniecznie. W Speicherstadt akurat cenię sobie tą możliwość kontroli oraz to, że mimo wszystko rozgrywka nie jest powtarzalna. Ale o gustach się ponoć nie dyskutuje :)
ODPOWIEDZ