El Generale – Polacy na Kickstarterze - URUCHOMIONY!

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: El Generale – Polacy na Kickstarterze - URUCHOMIONY!

Post autor: kwiatosz »

O, i to jest kopalnia cennych informacji, generalnie dużo się mówi "płatne recenzje, blablabla", ale, przynajmniej jak dotychczas, nikt tak otwarcie tego nie napisał. Tekst profilaktycznie sobie zachowałem na dysku, jakby przyszło go wyczyścić z prikazu Władimira ;)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Mirek_koval
Posty: 358
Rejestracja: 26 lip 2004, 19:55

Re: El Generale – Polacy na Kickstarterze - URUCHOMIONY!

Post autor: Mirek_koval »

Takie uroki bycia niezależnym ale skala zjawiska jest powalająca. Ciekawe jakie odczucia mieli inni publikujący na KS. Moje są co najmniej mieszane. Pewno niedługo dalsze kwiatki. A co najzabawniejsze powinno nam się udać mimo tego wszystkiego. No i Wladimira się nie boimy – jeden egzemplarz pojedzie do Moskwy :)
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5239
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 526 times
Been thanked: 1846 times
Kontakt:

Re: El Generale – Polacy na Kickstarterze - URUCHOMIONY!

Post autor: Gambit »

Mirek_koval pisze:O płatnych recenzjach nie wspomnę bo już się tego spodziewałem ale ceny zaczynają powalać.
Wiedziałem, że o czymś zapomniałem jak się zgadzałem na zrobienie materiału o El Generale. Szfak! :mrgreen:
Awatar użytkownika
hadrian
Posty: 543
Rejestracja: 18 sie 2012, 20:05
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 19 times

Re: El Generale – Polacy na Kickstarterze - URUCHOMIONY!

Post autor: hadrian »

Jest popyt, jest podaż lub inaczej:

"If you're good at something, never do it for free!"
- Joker

;)
Large Hadrian Collider
sirkozi
Posty: 407
Rejestracja: 08 mar 2013, 23:28
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: El Generale – Polacy na Kickstarterze - URUCHOMIONY!

Post autor: sirkozi »

Ile bierze Vassel? :P
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: El Generale – Polacy na Kickstarterze - URUCHOMIONY!

Post autor: BartP »

Co innego płatne recenzje, a co innego prezentacje kickstarterowych projektów. W stylu "zasady są takie a takie, jak się podoba, to link do kampanii u dołu ekranu". Przynajmniej tego typu prezentacje robi Dice Tower. Inni recenzenci mogą mieć inne standardy.
I wielkie dzięki za podsumowanie, Mirku. Cenne informacje. Z miejsc, w których warto za darmo się pojawić, warto wspomnieć tę geeklistę:
http://www.boardgamegeek.com/geeklist/1 ... tem3139434

Ktoś już dodał Twój projekt, ale nie zaszkodzi coś tam napisać.
matio2007
Posty: 626
Rejestracja: 05 gru 2013, 12:55
Been thanked: 121 times

Re: El Generale – Polacy na Kickstarterze - URUCHOMIONY!

Post autor: matio2007 »

Czytałem jakiś czas temu analizy, że dokładnie ten sam projekt z UK uzyskuje o 30% mniejsze wsparcie niż identyczny założony w USA. Po tym co napisaliście, dochodzę do wniosku, że te wyliczenia faktycznie mogą być rzetelne (do tej pory czytałem jedynie, że jest problem z płatnościami z kont w usd na kickstarterze w innym kraju).

Po przeanalizowaniu miejsc, skąd kliknęli na naszą kampanię (convicted) wspierający, doszedłem do wniosku, że informacje na innych portalach niż BGG są bardzo mało skuteczne. Dzięki uprzejmości backerów udało nam się zaistnieć na kilku forach narodowych i naprawdę przekłada się to minimalnie na poziom wsparcia. Najważniejsze i kluczowe jest BGG, i to nawet nie dlatego, że ludzie bezpośrednio stamtąd wchodzą na Wasz projekt i zamawiają, tylko wszyscy inni przeglądają jej zawartość i decydują się/nie decydują na zakup.
Garść danych od nas: suma backerów: 819, BGG: 30, kicktraq: 23, trictrac: 17, inne źródła poniżej 5 osób (reszta oczywiście bezpośrednio z KS). Trictrac jest największym francuskim portalem planszówkowym - mieliśmy tam artykuł na głównej stronie i dało to jedynie 17 backerów. Nie wiem ile kosztowała by reklama u nich, ale na pewno by się nie zwróciła :)

Co do stabilizacji w ilości zamówień, to liczba raczej będzie cały czas lekko spadać (licząc nowe osoby na dzień), aż do ostatnich 48 godzin, kiedy powinno nastąpic gwałtowne przyspieszenie.
Awatar użytkownika
Mirek_koval
Posty: 358
Rejestracja: 26 lip 2004, 19:55

Re: El Generale – Polacy na Kickstarterze - URUCHOMIONY!

Post autor: Mirek_koval »

I się zaczęło… podziwiam chłopaków z convicted-a że udało im się przebić do amerykańskiej świadomości. Z dnia na dzień coraz bardziej uświadamiam sobie iż kickstarter jako miejsce gdzie można liczyć na to że ludzie wesprą twój pomysł skończyło się jakiś czas temu a zaczął się brutalny kanał reklamy i dystrybucji gier wielkich wydawnictw oraz znanych nazwisk. Niestety KS nadal mami nas „snem o realizacji marzenia”. Nie wiem jak jest w innych dziedzinach ale w przypadku planszówek mogę jednoznacznie ogłosić iż amatorzy nie mają tam czego szukać. Szkoda waszego czasu. Jeśli nie macie pieniędzy a tylko pomysł to zastanówcie się poważnie nad inwestycją waszego czasu.
Mam nadzieje iż moje przemyślenia będą ważna wskazówką dla wszystkich tych którzy chcą cokolwiek wydać przez kickstarter. Nie oznacza to iż się nie da. Oznacza to że trzeba zupełnie inaczej podejść do tematu. A tego raczej nikt wam w twarz nie powie.
Po pierwsze – zapomnijcie o innych krajach niż USA. Przez parę dni łudziłem się iż to jest może skala 30 %. G…uzik prawda. To jest skala 90%. Rozmawiałem z Hiszpanami I Anglikami na forach o KS. Amerykanie wprost bojkotują rzeczy które nie są w dolarach. Z kilku przyczyn:

1. Trudność przy płaceniu w innej gotówce (porównajcie sobie jak się płaci na ks-ie, serio spróbujcie zapłacić na amerykański projekt a potem na angielski – zobaczycie różnicę) a amerykanie są leniwi i z tego powodu większość z nich odpuszcza sobie płacenie
2. Ksenofobia – tak, padły takie zarzuty z cyklu wpieramy tyko US
3. Jeśli coś jest poza US to nie istnieje, bo czy paczkę mi przyślą (czy u was są firmy kurierskie – autentyczne pytanie)
4. Cło – a co będzie jak mi zatrzymają paczkę
5. Czas przesyłki – bo to będzie szło miesiącami
6. A jak ja mam cię pozwać skoro nie podlegasz cywilizowanemu prawu – kolejne autentyczne pytanie.

W sumie jeszcze kilka powodów by się znalazło by się dużo więcej ale jest na to rozwiązanie – firma w stanach. Jak ją założyć/ zdobyć to nie temat na tego posta ale jak się okazało przez kilka ostatnich dni – w sumie to nie problem.

Rzecz druga – pieniądze.
Na wszystko będziecie potrzebowali pieniędzy. Chcecie sukcesu – musicie dotrzeć do jankesów. Reszta świata – choć miła – nie wspomoże was tak byście odnieśli sukces.
Chcecie przykłady? Proszę bardzo – zacznijmy od podstaw. BGG – tu musicie być. Ale pies z kulawą noga nie napisze o was jeśli osobiście go nie znacie. Są zasadniczo dwie stawki oficjalna i nie oficjalna. Zacznijmy od oficjalnej:

- Banery reklamowe (zwróćcie uwagę iż większość projektów które odnoszą sukces wykorzystały banery – są dobrze umieszczone na stronie i naprawdę działają) koszt –jakieś 500 $ za 500 tys wyświetleń – przy 75 milionach wyświetleń miesięcznie taka kwota starcza na około 1/5 dnia – ale jest skuteczna – jeśli dobrze utraficie to za 1000 $ wasza reklama powisi kilka dni (najlepiej przed i w trakcie startu oraz pod koniec).

- Reklama kontekstowa za 1200$ przez tydzień mniej skuteczna ale też opłacalna.

No i dochodzimy do szarej strefy. Jak ją znaleźć? Nie musicie szukać – sami się do was zgłoszą. Wystarczy tylko odpalić projekt – sępy czekają i w 15 – 20 minut otrzymacie pierwsze zgłoszenia od osób które zajmują się wspieraniem sukcesu na KS. Chcesz mieś zainteresowanie twoją grą? Chcesz by ludzie się o nią pytali na forach? By zostawali jej fanami? By ją oceniali przed wydaniem? Nie ma problemu za miesiąc takich (FACHOWYCH) usług zapłacisz tylko 100$ no i otrzymasz Money Back Guarante.
Ale sami „copywriterzy” nie starczą. Do tego potrzebujesz recenzji gry – no ale ty przecież jej nie masz – masz prototypy, wersje p&p itp. To też nie problem. Recenzje – POZYTYWNE!!! Kosztują od 100$ w zwyż. No i masz gwarancję iż jeśli recenzentowi nie spodoba się gra to ci odeśle pieniądze i nie będziesz się musiał martwić o niepochlebne głosy. Co prawda stawka rośnie wraz z „znacznością” recenzenta no i tym czy pojawi się ona również (a może przede wszystkim) na jakimś znanym portalu lub kanale.

Przydało by się również poumieszczać w różnych fajnych miejscach infa o twojej grze tak by copywriterzy mieli gdzie pytać. Nie wiesz gdzie? Nie musisz się martwić listę dostaniesz gratis albo za skromną (10$) dotacją.

Pojawiają się również „galerianki” – 1$ a polubię twoją grę…. 5$ a napiszę o niej pozytywnego wpisa, 15$ - ja i moje trzy koleżanki zabarkujemy twój projekt by ludzie widzieli że jest fajny (potem się wycofamy oczywiście ale co ludzie zobaczą to twoje)… Im raczej nie należy dowierzać (nie chodzi o to że tego nie zrobią raczej o późniejsze konsekwencje – jak się komuś wycofa na raz kilkadziesiąt osób to bywa śmiesznie a prawie setka?)

Oczywiście musisz mieć dobry produkt – no… może być przeciętny ale musi mieć… tonę figurek, customowalne cele aby backersi mogli zaspokoić próżność, fajne filmiki (profesjonalne bo inne zniechęcają)… zresztą co musisz mieć wyczytasz na pewnym słynnym blogu. Nie wyczytasz na nim iż musisz sobie zgromadzić tak z 3-5 tys $.

Kogo na to stać – zapytacie? Tu pojawia się ta ciemniejsza strona KS-a. To już przestał być portal dla marzycieli. Pozostał kanał sprzedaży dla coraz większych firm. Które to inwestują nawet 30 – 40% kosztów produkcyjnych gry w reklamę. Ale bardzo skuteczną bo sprzedają swój produkt jeszcze przed zapłaceniem za jego produkcję. Ba… ludzie na niego czekają… przedpłacają – już u wydawcy – który potem może odbić sobie resztę na sprzedaży sklepowej. Nie.. źle on nie odbije sobie reszty on po prostu zyska dodatkowych odbiorców.

No rozpisałem się… czy da się zaistnieć na KS? DA SIĘ! Tyle że trzeba do tego podejść z ołówkiem i wypchana kieszenią. Chociaż nie tak bardzo w końcu co to jest 15 tys. zł przy wydawaniu gry.

Czy nam się uda? HGW…. doświadczenie bezcenne. Jak uzbieram odpowiednią kasę z roboty by zainwestować co nieco w reklamę – to bez problemu wydam dowolną dobra (czyli solidnie zrobioną, nie kiepską produkcję) w 30 dni. Teraz to wiem… ważne by inni też wiedzieli jak się zabrać za KS-a
Awatar użytkownika
Larry
Posty: 167
Rejestracja: 28 kwie 2006, 13:42
Lokalizacja: Poznań Wilda

Re: El Generale – Polacy na Kickstarterze - URUCHOMIONY!

Post autor: Larry »

6. A jak ja mam cię pozwać skoro nie podlegasz cywilizowanemu prawu – kolejne autentyczne pytanie.

Poległem na tym. A cały opis generalnie... może nie szokujący, ale budzący zdziwienie to na pewno. KS kojarzyłem luźno, ale w życiu bym się nie spodziewał czegoś takiego.
Awatar użytkownika
Mirek_koval
Posty: 358
Rejestracja: 26 lip 2004, 19:55

Re: El Generale – Polacy na Kickstarterze - URUCHOMIONY!

Post autor: Mirek_koval »

70% problemów i 80% cen jest moim osobistym doświadczeniem - reszta od ludzi z którymi rozmawiałem - i mieli identyczne problemy. Ja jestem zaszokowany po dzisiejszych rozmowach o recenzje na podstawie P&P.
Awatar użytkownika
Misio205
Posty: 418
Rejestracja: 30 lis 2012, 11:18
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 2 times

Re: El Generale – Polacy na Kickstarterze - URUCHOMIONY!

Post autor: Misio205 »

To pokazuje jacy tak naprawdę są Amerykanie. Dalej niż czubek własnego nosa to nie widzą. Oni twierdzą, że są najlepsi i najcudowniejsi na świecie. Ale tak naprawdę o świecie nic nie wiedzą bo ich to nie obchodzi. To takie zamknięte koło.

A wpis mnie rozwalił. Skoro tak to wygląda na KS to lepiej robić gry "do szuflady" i grania ze znajomymi. Gratuluję Tobie Mirek zapału i chęci dzielenia się z nami tym wszystkim co piszesz. Ja rezygnuję z zabawy w KS :P Można inaczej wypromować sobie nazwisko a potem i tak wydadzą Ci grę, za to że jesteś znany :)

@edit: Pytanie extra: Czy teraz znając koszty reklamy itd. uruchamiając następny projekt wliczyłbyś to w koszta "wydania" gry? Tzn. przykładowo na reklamę idzie 3000$ więc limit kasy do wydania gry powiększasz o te 3000?
Ostatnio zmieniony 25 mar 2014, 18:56 przez Misio205, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Mirek_koval
Posty: 358
Rejestracja: 26 lip 2004, 19:55

Re: El Generale – Polacy na Kickstarterze - URUCHOMIONY!

Post autor: Mirek_koval »

Przydało by się by ktoś bardziej odemnie władający językiem przetłumaczył to co napisałem bo z checia wysłałbym to na pewnego bloga - zachęcajacego do wydawania gier na KS-ie ale moje zasoby językowe są ograniczone. Ktoś by mi pomógł?
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1539
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 204 times

Re: El Generale – Polacy na Kickstarterze - URUCHOMIONY!

Post autor: Furan »

Larry pisze:
6. A jak ja mam cię pozwać skoro nie podlegasz cywilizowanemu prawu – kolejne autentyczne pytanie.

Poległem na tym. A cały opis generalnie... może nie szokujący, ale budzący zdziwienie to na pewno. KS kojarzyłem luźno, ale w życiu bym się nie spodziewał czegoś takiego.
Ale jakby nam przykro nie było, to masa racji w tym jest. Cywilizowanemu prawu nie podlegamy, lewu może tak.
:)
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Die Burgen von Burgund
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: El Generale – Polacy na Kickstarterze - URUCHOMIONY!

Post autor: BartP »

Albo się przejęzyczyłeś, albo źle zrozumiałeś kolesia, ale raczej chodziło mu o prawo "cywilne", a nie "cywilizowane".
Inna sprawa to rozumiem Twoje niezadowolenie (irytację?), ale też nie do końca wydaje mi się, że jest tak czarno, jak piszesz. Na pewno trzeba przeznaczyć trochę czasu na zainteresowanie ludzi na BGG swoim projektem. Nie pojawiłeś się w geekliście, którą zalinkowałem powyżej.
Nie pojawiłeś się w cyklicznym, oficjalnym blogu na BGG o nazwie Crowdfunding Round-up, cholera wie, może to też jest płatne.
Ludzie robią jakieś wspomnienia projektantów i inne chwyty, by przyciągnąć klientów.
Nie dodałeś swojej gry na żadną geeklistę gier, by przyciągnęła spojrzenia.
W Dice Tower jest koleś, który co poniedziałek w videonewsach (board game breakfast) wymienia nowe kampanie. On też chce kasy?

Mam wrażenie, że myślałeś, iż ludzie dowiedzą się o Twojej grze... skąd? Nie chce mi się wierzyć, że każde znaczące medium jest płatne. A na BGG samemu też można wygenerować ruch.

W żadnej mierze nie chcę umniejszać tego, co piszesz, ten wyścig szczurów i nieuczciwa konkurencja (za kasę napiszę ci pozytywną reckę) niewątpliwie mają miejsce, ale łudzę się, że nie należy w nim uczestniczyć. Spytaj może, czemu ludzie z forum nie wsparli Twojej gry, może z nią też coś jest nie tak?
Awatar użytkownika
Wassago
Posty: 918
Rejestracja: 09 sty 2012, 20:11
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: El Generale – Polacy na Kickstarterze - URUCHOMIONY!

Post autor: Wassago »

Mnie już na starcie odrzuciła grafika i szczerze mówiąc nawet nie zacząłem porządnie czytać o czym jest ta gra. Ale życzę powodzenia ;)
matio2007
Posty: 626
Rejestracja: 05 gru 2013, 12:55
Been thanked: 121 times

Re: El Generale – Polacy na Kickstarterze - URUCHOMIONY!

Post autor: matio2007 »

To ja dodam kilka słów od siebie (Convicted). Nasz projekt miał lokalizację w Polsce zaznaczoną, w opisie również przedstawialiśmy się jako polski zespół. Tylko jedna osoba była z USA (zakładała nasz projekt, nie uczestniczyła ani nie uczestniczy w pracach). Nie spotkaliśmy się w związku z tym z jakimś negatywnym odzewem, mało tego, kilka osób pisało, że wspiera nasz projekt dlatego, że jesteśmy z Polski bo uważają, że polscy twórcy planszówek są niedoceniani na świecie :) Być może większe zaufanie wynikało z tego, że zbieraliśmy kasę w $, ale ciężko było nie zauważyć że jesteśmy z Polski - choćby po moim marnym poziomie języka angielskiego w komentarzach :P

Także wszelkie sprawy "ksenofobii" czy innych takich są raczej ewenementem niż standardem, przynajmniej ja tego nie odczułem.

Poza USA też istnieją klienci, w naszym przypadku 402 osoby były z innych lokalizacji, 316 osób z USA. Czyli nawet jakby ani jedna osoba z USA nas nie wsparła, to prawdopodobnie udało by się zebrać wymagane minimum wsparcia.
Dla gier wydawanych w USA zazwyczaj te proporcje są nieco inne, około 60-70% wsparć idzie z USA. U nas było inaczej może dlatego, że Amerykanie są przyzwyczajeni do darmowej wysyłki do nich, natomiast uważają za dziwne, że muszą dopłacić :) Wiele osób z tego powodu zresztą zrezygnowało z zakupu, jak doczytali, że przesyłka do USA nie jest za darmo.

Kolejna sprawa to finanse. Budżet naszego projektu wyniósł poniżej 1000zł - w zasadzie były to jedynie prototypy oraz opłacenie domeny i hostingu dla strony, ani grosza nie przeznaczyliśmy na reklamę oficjalną lub nieoficjalną. Na BGG może jakoś intensywnie nie działaliśmy, a jednak poprzez przypominanie w kolejnych updatach o naszym profilu, zachęcanie do zostania fanem gry i klikaniu "polubień" na naszych grafikach, udało się coś tam osiągnąć (ponad 100 fanów oraz 5800 odsłon profilu). Swoje dołożyli też wspierający którzy pomagali nam jak tylko mogli na swoich narodowych forach lub wśród znajomych. Wszelkie informacje o naszej grze w internetowej prasie zagranicznej również były darmowe, po prostu ludzie pisali z prośbą o przesłanie "press kitu" i czasem to publikowali, czasem nie.
Oczywiście było MNÓSTWO płatnych ofert, tak jak to napisał przedmówca. Ale trzeba je ignorować i się nie przejmować, a jak się miło odpisze to czasem nawet można coś jeszcze załatwić :)

Zgadzam się z tym, że duże firmy niszczą rynek kickstartera, oferując rzeczy dużo lepiej dopracowane i w lepszych cenach niż amatorzy. Ale z tym się trzeba pogodzić, a walczyć z nimi można właśnie poprzez stawianie się po przeciwnej stronie rynku. Do wielu osób to przemawia i wolą wesprzeć kogoś początkującego na KS, a po grę dużego wydawnictwa iść do sklepu.

I ostatnia sprawa, figurki. O braku figurek nasłuchaliśmy się sporo, ludzie porównywali cenę naszej gry do gier rynkowych, z nakładem 10-krotnie czy 50-krotnie większym. Ale pozostali podchodzili ze zrozumieniem do naszych kolorowych drewnianych kosteczek :D Pewnie z figurkami można by zebrać dwa razy tyle, ale niestety do tego trzeba by zainwestować już jakieś większe pieniądze (przede wszystkim poprzez robienie dużo większego nakładu niż zebrane osoby poprzez Ks) a na to nas póki co nie stać.

@BartP: my chyba tam byliśmy (Crowdfunding Round-up) i nie jest to płatne. Myślę, że autorzy sami wybierają co im pasuje.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2331
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 570 times
Been thanked: 921 times

Re: El Generale – Polacy na Kickstarterze - URUCHOMIONY!

Post autor: Galatolol »

Dzięki za te wpisy pełne konkretów. Widać, że KS spełniał swoją "rolę" pewnie nie dłużej niż kilka miesięcy (albo raczej: do pierwszego projektu, gdzie pojawiły się większe pieniądze).
Jeśli się wam teraz nie powiedzie, to mam nadzieję, że uda się kiedy indziej, może w "normalny" sposób.
Awatar użytkownika
Mirek_koval
Posty: 358
Rejestracja: 26 lip 2004, 19:55

Re: El Generale – Polacy na Kickstarterze - URUCHOMIONY!

Post autor: Mirek_koval »

Brutalnie?

Nie pojawisz się nigdzie – jeśli nie zapłacisz albo jeśli nie masz znajomych. Dotyczy także BGG. Ceny za video podałem wyżej.

Co do polski – absolutnie się zgadzam – projekt nie był nastawiony na Polskę jako odbiorcę.
El generale – jak na początku pisałem jest szkołą przed poważniejszymi projektami i to dobrą szkołą. Dzięki niemu widzę gdzie popełniłem błędy. Niestety – gdybym ich nie pełnił odzew byłby większy ale i tak główne problemy by pozostały. Tekst dotyczy problemu całościowego.

Chłopaki od convicta są raczej wyjątkiem niż regułą (zobaczcie ile gier z poza USA udało się wydać w ostatnim półroczu).

Odpowiadając Bartowi – tak każde większe medium (poza polskimi i kilkoma portalami europejskimi) jest płatne. Jeśli nie wydałeś jeszcze gry to nie zechcą o tobie pisać. Nie zechcą też pisać jeśli projekt nie ruszy na KS. Jak ruszy to około 70% chcę kasę za wspomnienie o tobie (a pozostałych 30 jest na tyle uprzejme że info zamieści ale nic poza tym) Na liście portali mam już ponad 100 miejsc z którymi korespondowałem)

Jeśli gra nie jest jakimś epickim projektem – a El generale – jest raczej lekki projekt – nie za bardzo jest o czym pisać na BGG – gdzie też niechętnie patrzą na rzeczy które jeszcze nie weszły w fazę postartową. Co innego gdy jest to wielka gra z toną zasad i kampanii. Tak więc o publicity jest dużo trudniej. I to jest właśnie nauka jak to zrobić. Do tego nie mam żadnych zastrzeżeń.

Problem o którym pisałem jest na wyższym poziomie i tu już go się nie przeskoczy. Wiem iż może się on wydawać nieprawdopodobny (i tak mi się wydawało dopóki nie dostałem maili z odpowiedziami). KS ma bardzo ciemne drugi dno i startując w nim trzeba mieć to na uwadze.

Acha i cytując :
I charge a flat $200 for my review, and I will not do a negative review. If I do not like the game, I will refund your money, and return the game to you, or forward it to another reviewer if that is your wish.

I also want a copy of the game sent to me once it is published.

If this is something you would like to pursue, please let me know!

I took a quick look at the game on BGG and it looks very interesting - I look forward to the opportunity to help get it published.
sirkozi
Posty: 407
Rejestracja: 08 mar 2013, 23:28
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: El Generale – Polacy na Kickstarterze - URUCHOMIONY!

Post autor: sirkozi »

Nie obraź się, ale trochę wychodzi ból dupy z Twoich postów. Wygląda to jakbyście wyskoczyli z łódki na środku jeziora, mimo że nie potraficie pływać. Brak rozeznania tzw. realiów (ile razy na forum już padało takie stwierdzenie "nie znasz realiów KS" :roll: ) i wychodzi, że wszystko jest zaskoczeniem. Rozumiem, że nie wszystko da się przewidzieć, a doświadczenie przychodzi z czasem. Jak to mówią, mądry Polak po szkodzie. Tylko kurczę, chłopaki od Convicted też chyba byli noobami, a u nich jednak jakoś to zagrało i nie było słychać gównoburzy. Jeszcze przed rozpoczęciem kampanii na forum zwracali Wam uwagę na słaby filmik promocyjny, ale co tam i tak go daliście. I co? Pierwszy komentarz po starcie akcji jaki widziałem - oczywiście zwracał uwagę na marny film.

Brutalnie to napisałem? Może. Ale tak to widzę. Na zachętę powiem, że bardzo podoba mi się styl grafik i rozgrywka chyba też może być fajna (trochę przysnąłem na video preview z zasadami :P). Powodzenia i nawet jak teraz nie wypali, to może następnym razem się uda.
Awatar użytkownika
Mirek_koval
Posty: 358
Rejestracja: 26 lip 2004, 19:55

Re: El Generale – Polacy na Kickstarterze - URUCHOMIONY!

Post autor: Mirek_koval »

Chyba nie rozumiesz problemu…
Po pierwsze proszę szanuj polszczyznę i prosiłbym bez wulgaryzmów - ile masz lat żeby tak łaciną podwórkową pisać?
Po drugie proszę czytaj ze zrozumieniem… moje posty opisują realia i druga stronę medalu – Convicted jest tutaj wyjątkiem – który jednak ma podstawy do sukcesu – co nie przeczy temu co napisałem.
Po trzecie …w sumie po co ja karmię trola? Acha… już wiem. Proszę cię o nie używanie wulgarnego języka i pohamowanie agresji. Złośliwym można być bez obrzucania błotem i produktami przemiany materii… np. wystarczy prosty test na zawartość cukru i już będziesz wiedział dlaczego zdarza ci hipersomnia i brak skupienia (vide… przysnąłem na…)
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2331
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 570 times
Been thanked: 921 times

Re: El Generale – Polacy na Kickstarterze - URUCHOMIONY!

Post autor: Galatolol »

To, co opisał Mirek dotyczy pewnie każdej akcji na KS, małej i dużej, dobrze i źle przygotowanej.
ODPOWIEDZ